Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

Sisis1999
31.01.2021 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale kdyby byla knížka napsána výhradně z Hannina pohledu, nejspíš by mě zaujala daleko víc. Ale nejspíš jsem udělala tu chybu, že jsem nejdřív viděla film a až potom si přečetla knihu. Přejít od Winslet do poněkud nezajímavě podaného příběhu, to je pro mě jako přejít z čokolády na suchý chleba. Na druhou stranu jsem ovšem velmi ráda, že knížka existuje.
Koncentrační tábory jsou většinou o obětech. Myslím, že tohle je poprvé v životě, kdy jsem je vnímala z pohledu trýznitelů.
A pak je tu samozřejmě samotná Hanna - - - žena, která bude mít můj velký obdiv. Raději se nechala obvinit za strašné věci, než aby musela světu odhalit svá ostudná tajemství.

kopeceli
21.01.2021 4 z 5

Je důležité, že tato kniha byla napsaná. Nikdy jsem se nesetkala s tímto pohledem na téma koncentrák. Psychologie analfabeta. Jakási psychologie kluka, který se zaplete se starší ženou. Jeden z německých názorů na obyčejné zaměstnance nacismu. Líbí se mi, že si kniha s tak těžkými tématy zachovala lidskou tvář.

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film. Byl skvělý!
Pár let na to jsem si pořídila knihu, už míň skvělý.
Většinou bývají knihy lepší, ale tentokrát jsem si zamilovala spíš ten film, ikdyz je kniha je výborná!

Mayaku
11.01.2021 5 z 5

Musím říci, že Předčítač mě nesmírně příjemně překvapil. Bude to už více než deset let, co jsem viděla filmové zpracování, které ve mně žádný větší dojem nezanechalo. O to větším překvapením pro mě byla knižní předloha. Přes strohost a jistou odtažitost vypravěče na mě z příběhu sálal a z každého okamžiku doslova prosakoval hluboký, byť úmyslně potlačovaný cit. Že mě kniha takto zasáhne, to jsem opravdu nečekala. A na okraj musím ještě podotknout, že mě až překvapilo, jak se filmové zpracování drželo knižní předlohy. Bohužel vnitřní pochody rozpolceného hlavního hrdiny, v knize tak krásně popsané, do filmu asi prostě úplně přenést nešlo.

Jirinamac
10.01.2021 3 z 5

Přečteno, ale příběh mě nějak nenadchnul. Film jsem neviděla a asi ho ani nebudu vyhledávat.

vlkove
05.01.2021 4 z 5

Velice těžko se mi k této knize něco píše. Před knihou jsem viděla film a ten mě dostal, s knihou je to jiné. Kniha je psaná stroze, možná i to přispělo k tomu, že mě příběh tolik neokouzlil. Přiznám se, že pár měsíců po dočtení si z knihy nepamatuji skoro nic.

Česneksmedem
04.01.2021 4 z 5

V první třetině knihy docela erotikuš. Furt na sobě byli nalepení, že by se mezi ně nevešla ani žiletka po odtučňovací kůře. Jednalo se ale o takovou vějičku. Ze široké cesty nás příběh svedl na uzoučkou, ze které se nedalo uhnout, jen jít dál. A zde už šlo o vinu a trest.
Docela zvláštní kniha, ale jsem rád, že jsem si ji díky Výzvě přečetl. Doporučuji!

VAnna
23.12.2020 5 z 5

Rozhodně nejlepší kniha z povinné četby.

hlentilka
19.12.2020 5 z 5

Milostný vztah mezi starší ženou a mladým mužem se ze začátku vyvíjí jako manipulace, vzrušení z prvních sexuálních zážitků muže, jeho naivitou. Dějová linie se bravurně rozvíjí dál, doléhá zde 2. světová válka, nacismus, soud, sebevražda. Ale pořád je tady cítit neuvěřitelně silný cit lásky.

Lexand
28.11.2020 4 z 5

Taktéž jsem viděl dřív film a dost na mne působil. Při četbě jsem byl sice ochuzen o překvapivá rozuzlení, ale nejsem zklamán. Je to dobrý příběh.

KristinTj
23.11.2020 5 z 5

Smutno je mi z toho všeho... Úplně ze všeho. Zlo, vina a trest jsou ještě zamotanější a propletenější. Komplikovanější a bolestnější. Chtělo by se plakat nad každou duší, dobrou i zlou. A odpuštění je pro přežití najednou nezbytné. Jenže. A nad tím vším - tíha kolektivní viny těch, co se zlu nechtěli, nemohli nebo nedokázali postavit.

PukLenka
22.11.2020 5 z 5

Bylo to krásné čtení. I když jsem viděla nejdřív film, kniha mě bavila a přečetla jsem ji tzv. jedním dechem.

Afilada
26.10.2020 5 z 5

V rovině osudového milostného příběhu silný dotyk 2.sv.v. Po válce odsouzená (negramotná ) dozorkyně z koncentračního tábora. Jejím jediným pojítkem se světem je do vězení za ní docházející předčítač.
Těžké, ale do určité míry očistné.

Leona333
11.10.2020 4 z 5

Kniha, příběh o dospívání, přejití pomyslného mostu z dětství do dospělosti a tím i poznání více sebe samého, reálného života se všemi činy a následky, které sebou přinášejí... A to vše je vsazeno do období poválečného Německa a dalších padesátých let min. století... Vše je v příběhu až syrově - reálně zachyceno. Kniha donutí člověka opravdu k zamyšlení i k možné úlevě, že v té době už naštěstí nežijeme...

martina.bella
07.10.2020 5 z 5

Nádherný příběh, hodně pasáží k zamyšlení, vtáhne a zůstane v hlavě ještě dlouho po dočtení. I já se ke knize dostala díky filmu. Měla jsem novější vydání s mnohem krásnější a náladovější obálkou, než jaká je zde.

Devorah
06.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Jak málo stačí, aby se mezi mužem, v tomto případě spíše chlapcem a ženou vyvinul milostný vztah se dozvídáme hned na začátku této úžasné knihy. Michael a Hanna, on ještě chlapec, ona o dvacet let starší, nesourodý pár a přesto spolu prožijí naprosto ojedinělý milostný vztah prodchnutý erotikou a také, netradičně, předčítáním. Tento vztah ovšem skončí jednoho dne, kdy ona beze slova zmizí z jeho života. Potkávají se o několik let později, neplánovaně, a to při soudním procesu s bývalými dozorkyněmi koncentračního tábora. Mezi obviněnými je také Hanna. A právě tady Michael odkrývá její velké potupné tajemství, které jejímu dřívějšímu chování dává najednou zcela jiný rozměr.
Závěrečná část románu je takřka nevyhnutelná, láska, vina, špatná životní rozhodnutí, smrt, to vše je v tomto případě naprosto logickým vyústěním. Ovšem spoustu toho zůstalo ještě nevyřčeno, skryto mezi řádky, ale to je již na nás, co si z toho odneseme.

Mi--LADA
27.09.2020 4 z 5

Díky filmům jsem se dostala k mnoha zajímavým knihám, ke kterým bych jinak možná i nesnadno (v určitém věku) hledala cestu. Předčítač je jedním z nich. Román se mi líbil, chytré počteníčko, i když mám trošičku problém uvěřit konci. (Nemůžu napsat víc, abych přitom nespoilerovala).

Šárka_D
24.09.2020 5 z 5

Jedna z těch knih, které nejdou číst povrchně, protože jinak se musíte k určitým pasážím vracet a číst je znovu, neboť si zaslouží vaši plnou pozornost a hlavně přemýšlení. Obsahuje totiž spoustu filosofických otázek o vině a trestu, promlčení, vině v rámci práva a v rámci morálky a také o Německu jako poražené zemi, která se musela se svou strašnou minulostí vyrovnávat ještě dlouhá desetiletí po konci války, a asi se s ní vyrovnává ještě dnes. Dá se ale číst i jako "pouhý" milostný příběh mladíka ke starší ženě, tato linka je neméně působivá. Úžasné dílo.

V_Klarka
20.09.2020 4 z 5

Pribeh je nadherny, podle me by si zaslouzil vice nez necelych 200 stran. Vse se udalo hrozne rychle, chybelo mi vice detailu. Za to ubiram hvezdicku, ale k precteni rozhodne doporucuji, je zde mnoho krasnych myslenek :)

Taťka Hraboš
14.09.2020 4 z 5

Působivá kniha, nutící člověka k zamyšlení, jak by se sám zachoval, kdyby se dostal do podobné situace. Vlastně jsou tu ty specifické situace hned dvě – jednak poměrně časté téma chování lidí za války a konfliktu mezi jejich vlastním morálním cítěním a tím, co po nich chce společnost, potažmo stát (především stát, který válku vyvolal), za druhé pak téma milostného vztahu muže k ženě, která by mohla být jeho matkou. Obě témata jsou psychologicky mistrně zpracována a stěží se v tomto ohledu dá knize vytknout jakákoli nevěrohodnost. Tahle výborná znalost lidské psýché a také logický, jasný, stručný až strohý styl a jazyk na autora prozrazuje, že je právníkem s mnoha lety zkušeností, který má čtenáři co říct.