Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

los
21.12.2021 4 z 5

prózu bych označil spíše za novelu než za román, filmové zpracování mne minulo, takže oceňuju především méně obvyklé literární zpracování velmi náročného a kontroverzního tématu (mladí Němci vyrovnávající se s nacistickou minulostí svých rodičů a obecně s historickou porážkou svého národa), jímž se autorovi podařilo podat originální příběh pomocí relativizujících úvah i racionálních argumentů, bez ždímaní emocí a vytleskávání morálky (autenticky je tak ve vyprávění dosaženo dojmu časového odstupu); rád hledám jiné, nové úhly pohledu, takže doporučuju k přemýšlení

jprst
27.11.2021 5 z 5

Příběh sice na málo stránkách, ale evokující dosti závažné otázky, na některé z nich se jednoznačné odpovědi hledají obtížně.

Sorrow
19.10.2021 4 z 5

Celosvětově známé dílo a já o něm nevěděla nic kromě toho, že se jedná o milostný vztah mezi patnáctiletým chlapcem a dospělou ženou… Po polovině vyprávění jsem tedy byla velmi překvapená zvratem událostí a zprvu trochu nelibě, ale později s údivem a nadšením jsem sledovala další vývoj událostí. Vždycky obdivuji, když umí být autor na malém prostoru polytematický a každé z témat při tom dostane tu správnou dávku pozornosti. Bernhardu Schlinkovi se to v Předčítači daří náramně. Tak akorát milostných scén, tak akorát naklepnuté téma manipulativního a toxického chování, tak akorát záhad, tak akorát války. Kniha navíc nutí čtenáře morálně se zamýšlet a zvažovat možnosti, které postavy měly. Vina má mnoho podob, jak se opakovaně ukazuje a z pohodlí gauče je lehké soudit, jak by ale řekla Hanna: „A co byste udělal vy?“ Závěr je očekávatelný, ale chytne za srdce a člověk se neubrání myšlenkám na to, že stačilo změnit jen trochu a bylo by vše jinak. Neuvěřitelné, jak dokáže autor zmanipulovat čtenáře a dovést ho od jednoho citu, který k postavě chová, až k úplně opačnému… Předčítače jsem poslouchala jako audioknihu a musím ji z celého srdce doporučit, protože hlas Jana Šťastného byl k naraci výborně vybrán.

Pebra
12.09.2021 5 z 5

Kdyby to nebyl tak silný námět, autorův vypravěčský styl by mě zpočátku odradil. Anebo spíš rozčiloval - ať už mluví o velké lásce nebo o válečném zvěrstvu, obojí popisuje celkem chladnokrevně. Po přečtení však musím uznat, že se to vlastně k příběhu hodí víc než emotivní výlev. Vyjadřovat se ke kolektivní vině je ošidné... vzpomínám si, jak jsem jako dítě sledovala kluky, kteří pochytali stovky šneků a pak je rozsekali kameny. Neudělala jsem vůbec nic. Seděla jsem na bobku a bulela. Bylo mi pět.

Nuttelka
28.08.2021 4 z 5

(Audiokniha)
Interpretace - Jan Šťastný - skvělá volba, moc se mi kniha v jeho podání líbila. Dala jsem to na jeden zátah a musím říct, že mě děj pohltil. Vystřídalo se ve mně hodně emocí, ale nejvíc převažuje smutek... Každopádně určitě si pustím i film, který se tu hodně chválí.

Kája_14
03.08.2021 4 z 5

Je to zajímaví příběh a velice napínavý.... ale musím říct že poprvé se mi více líbil film než kniha.

Eva2424
24.07.2021 2 z 5

Nelíbil se mi námět, zpracování ani vypravěčský styl.
První část je víceméně laciný erotický román, druhá se pak zabývá úvahami o vině za druhé světové války. Text je podivně stavěný, pasáže se opakují - jak ty erotické taky ty filozofické, a šíleně se to táhne. Necelých dvě stě stran se dalo zvládnout, ale na víc bych asi už neměla sílu.

Sam33
13.07.2021 4 z 5

Skutečně výborná kniha! Ale musím podotknut, že jsem první viděla film a tohle je snad i poprvé, kdy se mi právě i víc líbil film. Kniha je přitom napsaná hezky, dobře se čte, ale možná jí paradoxně škodí "jen" těch 150 stránek. Navíc oproti filmu zde hlavní hrdina na konci nejde se svojí dcerou na hřbitov, což se mi právě u filmu velmi líbilo jako důvod, proč o tom příběhu vůbec Michael začal. Protože to vyprávěl své dceři. Ale i tak doporučuji k přečtení. Snad i proto, že je to něco, co hlavní hrdinka nemůže.

Tyn_a
10.06.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala uplne omylem. Zaujala me anotace a "musela jsem ji mit", coz nejspis spoustu knihomolu zna.

Jakmile jsem se zacetla, doslo mi, ze jsem videla kdysi daaavno film, ktery me bavil.
S naprostou jistotou muzu rict, ze obe zpodobneni pribehu jsou jedinecne, jak film, tak kniha.
Jenze jak to vetsinou byva, kniha vyhrala na plne care, az me mrzelo, ze ma tak malo stran.
Pribeh jsem si zamilovala. Neni sice uplne pozitivni a zaver uz vubec ne, ale prece jen skryva neco, co me pohltilo.
Porad se nejak nemuzu rozhodnout, jak pribeh trefne zhodnotit a asi to ani nepujde, ale zasahl me.

To, ze neumela cist a byla schopna spolehlive to skryvat.
To, ze se do sebe zamilovali, ale pritom nebyli schopni dat to plne najevo, natoz ve spolecnosti (vekovy rozdil atd..).
To, ze se zucastnila holocaustu a nakonec za nej pykala, krute ale statecne.
To, ze ji i pres to vsechno miloval dal a neustale (i kdyz obcas nevedomky) ji svoji naklonnost daval najevo. Cetbou. V jednoduchosti je totiz krasa. A jaka! Sama vim, ze kdyz mi nekdo predcita, citim se spokojene, obzvlast kdyz je hlas predcitajiciho prijemny jako pohlazeni, jako nezny dotek letniho vanku. Bylo to vsechno tak strasne krasny, smutny, srdceryvny, srdcervouci, laskyplny.
Ta laska umi ale delat divy, i kdyz muze vyhasnout, ale i nemusi (prvni varianta je samozrejme mnohem lepsi).

Podtrzeno...knihu hodnotim vic nez kladne. Stala se moji oblibenou...velke diky autorovi.

"Vrstvy naseho zivota k sobe prilehaji natolik tesne, ze se nam v pozdejsim stale vybavuje i drivejsi, nikoliv jako hotove nebo vyresene, ale soucasne i zive."

Maky78
28.05.2021 5 z 5

Výborná kniha, která mě nutí zamyslet se nad spoustou otázek.
Dá se vina odpustit? Jak se s ni srovnat?

Anna27
21.05.2021 5 z 5

Tohle si musíte prostě přečíst, nejde to popsat. Za mě tomu příběhu nechybí vůbec nic. U téhle knihy udělám výjimku a pustím si i film, ať mám ten prožitek kompletní. Doporučuji na 100%.

apq
02.05.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout.

janina66
25.04.2021 5 z 5

100% Zcela se ztotožňuji s komentářem "Jezinkaj"
Před chvilkou jsem dočetla a ještě teď mám v očích stále slzy. Opravdu silný a citový příběh. Dle mého názoru vztah Hany k chlapečkovi, mu v životě dost ublížil, protože se v tom stále pitval a myslel na ni. Skončilo to, jak to skončilo. Snad se časem chlapeček osvobodí. Asi dlouho se z této knihy budu vzpamatovávat.

Vecerkova
18.04.2021 5 z 5

„A i kdyby to nebyla pravda, protože zradou zločince se neproviníte, byl jsem přesto vinen, protože jsem zločince miloval.“

Film jsem viděla už před pár lety, nyní došlo na knižní předlohu. A za mě ano. Jednohubka na čtyři hodinky, i se spoilery z filmu příběh působivý. Šokující přímo ne, spíše faktický, hluboký obsahem, ne formou. U některých knih zpracování za nápadem pokulhává, v tomto případě za mě autor vytěžil z námětu co se dalo a já mu nemám co vytknout, krásných pět hvězdiček.

ivetka859
05.04.2021 4 z 5

Celá první třetina byla "obyčejný" milostný román, pro mě bez hloubky a otázek. Věřím, že právě tahle romantičnost knížce přilákala širší publikum a podnět k zfilmování.
Na jednu stranu obdivuju, jakou má knížka strukturu a co všechno dokáže na 150 stranách příběhu postihnout, že se z romance překlene v polemiku, kolika témat a oborů se dotkne, kolik slepých uliček příběhu nechá doznít do ztracena. Na druhou stranu bych uvítala větší rozmach druhé a třetí části - té, která vám pak vrtá hlavou. Když vezmeme v potaz autorům vědomostní background a anotaci, čekala jsem to jiné a prvních 60 stran byla zklamaná. Rozhodně se ale chystám dát autorovi další šanci s jeho novějšími knihami.

JanuldaN
04.04.2021 4 z 5

Přesně jak píše be.zuz - film na mne zapůsobil o mnoho víc... Ale i kniha je výborná - vybízí k mnoha otázkám. Jelikož u mne však vítězí film (což se skoro vůbec nestává), nemohu knihu ohodnotit pěti hvězdičkami.

be.zuz
25.03.2021 4 z 5

Jeden z mala pripadu, kdy mne filmove zpracovani uchvatilo mnohem vic nez knizni predloha.

JezinkaJ
17.03.2021 5 z 5

Dočteno a dobrečeno už podruhé.
Silný příběh. Ptám se sama sebe, kdo komu ublížil. Jestli vůbec kdo. Obohatili se? Okradli? Má dospělá žena právo svádět mladé chlapce a měnit jim život? Hm. Já nevím ani po druhém čtení. Těžko říct, jestli by byl Chlapeček lepším a šťastnějším mužem, jiným by byl zcela určitě.
Moc se mi to líbilo. Tenhle příběh se dere do hloubky a když budete chtít zadře se vám dočasně i pod kůži. Jedna z knížek na kterou se nezapomíná.
A to zcela opomíjím další rovinu příběhu, zločiny druhé světové války a vyrovnávání se s vinou, jedince, národa, všech. Taky těžké, až nepředstavitelné. Čas je naštěstí milosrdný.

Pozde
11.03.2021 5 z 5

"Vzpomínka občas zapírá štěstí jenom proto, že konec byl bolestivý." (strana 33) Knížka o nepřístojné, ale opojné lásce, otupělosti jako reakci na nesnesitelnou bolest, lhostejnosti, přecitlivělosti, vině, vyrovnávání se s minulostí osobní i minulostí národa. Vytáhnout kostlivce ze skříně a snažit se zjistit, kým a čím byl, než se kostlivcem stal, a otevřeně o tom mluvit, to chce koule. Knížka má osobní i národní rovinu a obě se zajímavě zrcadlí a prolínají. Teď z předcházejících komentářů zjišťuji, že knížka byla zfilmovaná. Asi dám filmu šanci.

PetrCepek
22.02.2021 4 z 5

Mám z knihy obdobný pocit jako komentátorka Sisis přede mnou. Zásluhou, respektive vinou zkratkovitého a přesto skvěle srozumitelného filmového zpracování, které jsem zhlédl před četbou, mi řada pasáží připadala klopotná a vlastně poněkud nadbytečná. Pokud bych však naopak nejprve četl knihu, pravděpodobně by ji pět hvězd neminulo.