Předčítač

Předčítač https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15205/bmid_predcitac-Mo3-15205.jpg 4 1241 276

Román se na pozadí osudové lásky mladého chlapce a mnohem starší ženy zabývá otázkou německé viny za zločiny druhé světové války. Poté, co patnáctiletý Michael prožil vášnivý milostný vztah k téměř o dvacet let starší Hanně, se s ní opět setkává jako student práv u soudu při procesu s dozorkyněmi z jednoho koncentračního tábora u Krakova. V jedné z nich poznal právě Hannu. Vybavuje se mu vše, co spolu prožili a snaží se vyrovnat s minulostí, kterou před ním zatajila. Hlavním motivem tohoto psychologického románu je snaha Němců o vypořádání se s nacistickou minulostí. Jeho autor využil milostného příběhu jako výchozího prostředku k zamyšlení nad otázkou viny a trestu, přístupu dvou generací k ní (stud dětí za jednání svých rodičů apod.). Román je napsán v ich-formě – vypravěčem je sám Michael, který děj provází svými niternými filozofickými úvahami.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Der Vorleser , 1995

Greenfingers
26.12.2022 5 z 5

Na pozadí příběhu o nerovné lásce mezi patnáctiletým mladíkem a mnohem starší ženou rozvíjí autor úvahy o tom, jak se vyrovnat s nacistickou minulostí. Oba hlavní hrdinové prochází v průběhu let určitým vývojem: u mladého muže je to logicky dáno jeho dospíváním a prostředím, ve kterém tráví svá studentská léta. Naproti tomu jeho partnerka, která po celou dobu jejich vztahu dokázala tajit závažné skutečnosti ze své minulosti, řeší dilema: má přiznat svůj nedostatek základního vzdělání nebo o něm pomlčet a převzít plnou zodpovědnost za tragédii, na níž se aktivně podílela.
Předčítač je silným příběhem o tom, jak se vyrovnat se svým svědomím a jak dále žít s pocitem viny za to, co jsme udělali či neudělali.
Doporučuji!.

monushka
29.11.2022 5 z 5

Krásná kniha se smutným příběhem. Od autora si rozhodně přečtu i jeho další díla.

Jaruš7
08.11.2022 4 z 5

Audiokniha - poutavé vyprávění o osudu smutné nerovné lásky.
Válka a její oběti měli a mají dalekosáhlé vlivy na přeživší i na potomky a stigmata na duši jsou jistě nelítostná.
(To poznání si v budoucnu užijeme, až se potomci budou ptát "proč, až tak horlivě").

Až z toho mrazí, jak je příběh zobrazen. I když jsem tomu až tak nevěřila, po zobrazení knižní obálky z filmu to byl zvrat.

Tajemství zvláštní záliby je tak průzračně čisté a jasné, a přeci dokonale překvapivé.
Způsobí zlom a drama se vyhrocuje, jenže čas letí ....
Hana - jména osudových žen ve válečném období v knižním podání. (A. Morštajnová)

Poutavé, plné citu.

fénix56
05.11.2022 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film a tím pádem jsem u knihy přišla o moment překvapení, což mne bohužel asi ovlivnilo. Netradiční příběh o lásce mezi mladičkým chlapcem Michaelem a jednou tak starší ženou Hannou. Hanna je záhadná, co se týká emocí spíš chladná, ale funguje mezi ni určitá chemie.

Pak se Hanna ztratí a když ji Michael znovu potká, příběh o lásce se mění na příběh o vině a trestu, a hlavně o příčině toho všeho. Hanna ale místo toho, aby se svůj handicap snažila vyřešit, ode všeho utíká a mlčí. I když se tím dostane do obrovských problémů.

Janadvorackova
01.09.2022 4 z 5

Nejprve jsem viděla film. Kniha o moc více nenabízí, ale oboje obsahuje několik znepokojivých představ k zamyšlení a stojí zato.
Když opomenu jistou snahu o Hanino "zlidštění" aneb "ona za to nemohla," čemuž nevěřím, které bylo k obrazu celistvosti příběhu nezbytné, a které mi vadí spíš z podstaty věci, vlastně není co vytknout.
Naopak. Na poměrně malém rozsahu se odehraje příběh velmi ucelený a ukončený. Nic se neokecává, do ničeho se nezabředne.

klotylda.ln
12.08.2022 4 z 5

Zajímavé téma a krásně napsáno.

lenkabose
31.07.2022 5 z 5

Za mě moc hezká kniha, i když tentokrát musím říct, že film byl snad i hezčí. Je zajímavé, kam je až člověk schopen zajít, resp. z čeho je schopen se nechat obvinit, jen aby určitá pravda nevyšla najevo. Moc zajímavá myšlenka.

ydnac
25.07.2022 2 z 5

Chtěla jsem, aby mi kamarádka předčítala a dostala jsem do ruky Předčítače :-)
Je to příběh o osudové lásce a přátelství.
Na začátku vztahu je Hanna již dospělá žena a Michael vlastně ještě dítě.
Osloveni "chlapečku" mi v jejich případě přišlo dost ujeté, ale on byl chlapeček, takže...
Michael neznal Hanninu minulost. Nevěděl, co spáchala. To se dozvídá po letech, při procesu u soudu.
Michael hodně přemýšlí jak Hannu pochopit.
Myslí, že ji zradil. Na straně druhé si představuje, jak mohla osoba, kterou miloval, dělat to co dělala...
Hanna se mu vryla do srdce na celý život.
Moje srdce však tento příběh zasáhl, jen co se týče jeho konce.

Lenny33
11.07.2022 4 z 5

Zajímavá kniha která nám dá nahlédnout do života v Německu v poválečném období formou neobvyklého vztahu mladičkého Michaela a trochu tajemné průvodčí Hanny. Kniha na malém počtu stran obsáhla mnoho témat (dospívání, patologické vztahy, válečné procesy, analfabetismus, pocit viny a odpuštění atd.) a zanechává v čtenáři mnoho otázek.

ctuvnoci
17.06.2022 5 z 5

Prvně jsem viděla německý film, pak si ho pustila v češtině a nakonec jsem si sehnala knihu. Byla jsem nadšená. Krásný příběh, zajímavé postavy, spousta otázek, trocha filozofie. Zaujal mě i postoj německé veřejnosti k otázkám nacismu. Jak se generace dětí odcizila rodičům, kteří v nacismu prostě žili, byl součástí jejich života bez toho, aniž by si nějak moc mohli vybírat, zatímco děti měly možnost se od dění během války oprostit. A otázky svobody a důstojnosti jednotlivce, jestli máme možnost do důstojnosti zasáhnout, když si to dotyčný očividně nepřeje.

Adelaidee
09.06.2022 5 z 5

Miluju romány, které polemizují o vině a nevině. Tenhle je mimořádně dobře napsaný, postavy jsou uvěřitelné.

Alisa1980
08.06.2022 5 z 5

Krásná kniha, bohužel jsem četla až po filmu, takže jsem už věděla, ale i tak jsem nebyla zklamaná. Stránka války zase z jiného konce a jiného pohledu. Palec nahoru

josska
15.05.2022 5 z 5

Předčítač mě dost překvapil,,námět,zápletka,tajemství,holocaust silné téma,,a ten konec jsem teda nečekala,,slzy v ocich,a byla jsem zvědavá proč??audiokniha,,interpretace J.Štastného je skvělá,,,

Lotti
05.05.2022 3 z 5

"A co byste dělal vy?"

Pro Michaela mohl být jeho pubertální románek se zralou ženou jednou z mnoha milostných epizod v životě. Hana však byla první, dráždivá - a nevyzpytatelná. Po letech se jejich cesty opět protnou, aby se právě Michael nakonec stal nenápadným průvodcem závěru Hannina života.
Stejnojmenný film patří mezi mé oblíbené, i díky skvělé Kate Winslet. Od knížky jsem však očekávala více spádu, dějovosti, atmosféry nebo dalších informací z Hanniny minulosti. Retrospektivní vzpomínání dospělého Michaela bylo sice oproštěno od větších sentimentalit, avšak vyplněné řadou filozofických úvah, které mi v některých případech přišly v příběhu poněkud nadbytečné. Kniha sice ve mně vzbudila několik otázek o ne/vině, hranicích povinnosti i studu (Jakou cenu musí člověk zaplatit, jen aby neodhalil svou slabost?), ale po přečtení jsem ji odložila bez výraznějších pocitů, Hanna i Michael mi na rozdíl od filmové verze zůstali vzdálení.

kyticka152
07.02.2022 4 z 5

Kniha ve mně zanechala protichůdné pocity. Nemůžu říct, že mě nebavila. Bylo v ní spousta nezodpovězených otázek, na které si musí čtenář odpovědět sám dle vlastního svědomí. Myslím si, že každá část měla něco do sebe. Jde vidět, že tuto knihu psal život. O to větší dojem na mě zanechala. Knihy podle pravdivého příběhu se nezapomínají. DOPORUČUJI k přečtení!

Phoenix16.cz
30.01.2022 2 z 5

Kdysi jsem viděla film, takže jsem měla představu o ději, a čekala, co navíc kniha přinese, i když má poměrně málo stran. Po přečtení (spíš protrpění) neustálého opakování stále stejných scén, kde se nic zajímavého nedělo, kniha konečně došla k tématu koncentračních táborů, kde autor v rychlosti vysvětlil minulost "hrdinky" a hotovo. Kniha jako taková s holokaustem nemá moc společného. Je to prostě romantická kniha o dvou zamilovaných, mezi kterými není úplně jednoduchý vztah, protože jeden je moc mladý a druhý má pohnutou minulost.

prochajda
23.01.2022 5 z 5

Moje první audiokniha a tak silný a smutný příběh podaný úžasným hlasem Jana Šťastného. Rozhodně se podívám i na film, který má také vysoké hodnocení.

Kája95
08.01.2022 5 z 5

Děj mi byl známý ještě před přečtením, stejně mě kniha nadchla a strhla. Stylisticky , obsahově i dějově.

eva3992
06.01.2022 5 z 5

Příběh patnáctiletého Michaela a ženy Hanny. Náhodou se spolu setkají, a to se vyvine až v milostný vztah. Po nějaké době Hanna zmizí. Shledání po letech však nebude vůbec pěkné, Michael potká Hannu u soudu při procesu s nacistickými válečnými zločinci.

O této knize jsem moc nevěděla, netušila jsem, co mám čekat, a nakonec si mne naprosto získala. Příběh o tom, jaká může být láska, o vině a nevině, o morální zodpovědnosti. O tom, jak se rozhodnout, který názor je správný, o tom, jaké to je žít s pocitem viny. Ač je to útlý román, mám pocit, jako kdybych hlavního hrdinu Michela znala odjakživa. Je zde ukázáno, že i na pár stránkách se dá odvyprávět velký příběh.

Velice mi sedl styl, jakým je to napsané. Dobře se mi to četlo, vtáhlo mě to do děje. Tím, jak to vyprávěl hlavní hrdina zpětně, tak tu byly zajímavé myšlenky a pohled na to, jak si některé věci za ta léta jinak uvědomil. Také se mi moc líbily úvahy o tom, jak mají další generace pohlížet na druhou světovou válku, konkrétně na koncentrační tábory.

Po dočtení jsem se hned podívala na film a výjimečně musím říct, že byl stejně dobrý jako kniha (většinou se mi filmy, které mají knižní předlohu, moc nelíbí).

Předčítač je rozhodně kniha, ke které se v životě ještě vrátím.

Pitbullka
31.12.2021 4 z 5

Příběh mě dost překvapil. Byl krásný, ale depresivní. Zároveň to není úplně jednoduché čtení. Určitě mám v plánu od autora další knihy, jeho tvorba mě dost zaujala.