Černý merkurit

Černý merkurit https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420506/bmid_prasina-cerny-merkurit-IYV-420506.jpg 4 531 116

Prašina série

Prašinu sevřel mráz, neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, přímo v tajemné čtvrti si vybudovali klubovnu zvanou Doupě a objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Přesto se zdá, že jejich přátelství slábne. Na koho se ještě mohou spolehnout, když i oni dva před sebou mají tajnosti? Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Působivé ilustrace odhalí nová zákoutí a tajné stezky křižující záhadnou pražskou čtvrť.... celý text

KlariN
20.01.2021 4 z 5

Temporytmicky strhující, přečteno takřka na jeden zátah. Matochova odpověď na Stínadla se bouří. Vynikající pošmourná atmosféra i prvky urban fantasy. Chybějící pátá hvězda za skutečnost, že aby zápletka vůbec mohla být uvedena do chodu, musí se Jirka opakovaně zachovat jako kretén.

deedulka
14.01.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Další napínavý příběh z Prašiny s našimi oblíbenými hrdiny. Už mne to sice nenadchlo tolik jako první díl, přece jen už jsme ten svět podrobně poznali v předchozím díle, ale přesto byl i druhý díl stále povedený. A i zde se zase odkryje něco z dalšího tajemství Prašiny. Budu se těšit na třetí závěrečný díl.

Ailee
02.01.2021 4 z 5

Dobré pokračování prvního dílu. Možná dokonce ještě lepší. Rychle to utíkalo a četlo se t dobře.

vojta888
28.12.2020 4 z 5

Skvělá kniha když ji začneš číst tak tě to vtáhne přímo do příběhu.

Jirikk
21.12.2020 4 z 5

Ani druhy díl nebyl zklamaní, je skvělý že se příběh odehrává zasněžené Prašině .. Ale asi by knize slušeli aspon tři hrdinové jako v prvním díle. Opět skvělé ilustrace

Terezinka890
20.12.2020 5 z 5

Opravdu krásná knížka s napětím a oddychem na konci. :)

TaLu
27.11.2020 4 z 5

Dobrodružné, napínavé a skoky v čase, aniž musíte opustit Prahu. Protože stačí vkročit na Prašinu, kde neexistuje možnost použít jakoukoli elektřinu ( až na blesky ), a jste rázem v 19. století. Příběhová linka byla možná ještě zajímavější a napínavější, než předchozí díl. Jediné co je tak trochu nepochopitelné a těžko uchopitelné je fakt, že pokud by někdo někoho nutil žít životem, kterým žít nechce, a dokonce je pro něho nebezpečným, tak by přece stačilo seběhnou dolů z kopce a jste rázem v 21. století. Ale asi není jednoduché se vymanit z každodenní reality, rodinných vlivů, davové manipulace a vlastně i z týrání, které někdo zažívá od těch, kteří jej měli chránit a milovat. Kéž by vždy stačilo "seběhnout z kopce" .
Děkuji za vytvoření světa temných uliček v současné Praze. Jen propracovat vztahy a jednání postav trochu více do hloubky, a nebude to mít chybu. Nemohu se totiž ubránit dojmu, že Mirek Dušín a Jarka Metelka by nenechali trpět někoho za to, že jim zachránil krk, ani by neopustili kamaráda v nouzi.

Heyhey
18.11.2020 5 z 5

Skvělé. Napínavé, nepodbízivé, originální, propracované do detailů.

Isew
12.09.2020 3 z 5

Je to opravdu o trochu lepší než první díl. Autor ubral na nesmyslné akci a malinko víc propracoval příběh. Ale.... Práce s napětím není jeho silná stránka. Po celou dobu mi bylo úplně jedno, co se děje a jak to dopadne. V prvním díle se autor snažil napětí do čtenářů narvat silou - akce, akce, akce. Nefungovalo to. Ve druhém se trochu zklidnil, ale pořád je to bezzubé. I když námět je skvělý. Co se inspirovat např. u Romana Bureše. Ten umí s atmosférou pracovat výborně. Třeba bude třetí díl lepší než první dva.

Wasdy
02.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila víc než první díl. Možná to je zvláštní, ale byla jsem ráda že s nimi není Tonda.

groula
22.08.2020 4 z 5

Musím říct, že se mi tahle kniha líbila víc než první díl. Přišlo mi to takový věrohodnější a i líp napsaný.

petym
28.06.2020 2 z 5

První díl mnoh lepší. Kapitola o přízraku dobrá. Konec nudný zdlouhavý

Retketka
15.05.2020 5 z 5

Začátek je super. Pokračování je dokonalé. Konec je dobrý. DOPORUČUJI!

Merryashka
14.05.2020 3 z 5

(SPOILER) POZOR MOŽNÉ SPOJLERY
Opět velmi čtivý příběh, a to nejsem cílovou skupinou. A opět takový ponurý a temný, ale zase napínavý a společně s hlavními hrdiny jdeme z akce do akce. V prvním díle mi bylo líto, že hlavní hrdinové nepotkali nikoho, kdo by jim poskytl pomoc. V druhém díle to bylo trochu jinak, ale nelze říct, že by to čtenáře potěšilo...spíš překvapilo. A jak psali v komentářích níže, následně i rozladilo. S velkou zvědavostí jsem čekala na závěr knihy a na vysvětlení některých souvislostí a vztahů...a téměř nic. Škoda. Tak tedy budu vyčkávat na třetí díl a doufat, že se síť tajemství kolem hlavních protagonistů i "záporáků "tohoto dílu bude odhalena, a že se jako čtenáři dozvíme jak, proč a kdo je kdo?

Chesterton
03.05.2020 4 z 5

Podstatou příběhu je dokonalá atmosféra, neotřelé prostředí a práce s napětím. Matouš Ruml je vynikající interpret! Vztah Jirky a En je oproti prvé časti víc parťácký, což jsem přivítala. Zpočátku jsem se lehce ztrácela v tématech, ale to čtenář z cílové skupiny určitě bude vnímat jinak.
Povedeně temné dobrodružství co rychle běží kupředu, zabíhá dost do žánru fantasy, ale je i nad čím se zamyslet.
Kdyby si pan Matocha dal trochu víc záležet v promyšlenosti a dotažení myšlenek (a možná ubral v násilí na dětech, které mi tam nesedí) pokud jde o originalitu nápadů, může být v pohodě českou protiváhou Harryho Pottera, kterého jsem četla souběžně :o)

b2z
28.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Druhé pokračování Prašiny je ještě více našlapané, než to první. Pokud se příběhem chcete bavit, musíte přistoupit na pravidla autora, a některé úmyslné či neúmyslné nedostatky přehlížet, např. že v Prašině se normálně nepohybují policisté; že se nonstop rozpadá, ale nikdo s tím nic nedělá; že zde nikdo v příběhu nevyužívá moderní vymoženosti a postupy, třeba chemické světlo a moderní mechanické přístroje, které nejsou na bázi elektřiny … Příběh je ještě mysterioznější než ten předchozí. Stejně jako v prvním díle, kdy Jirka s Em nechali Tondu na holičkách, zde Jirka nechá na holičkách i slečnu, která mu dříve pomohla. Autor sice tvrdí, že jeho cílem není čtenáře vychovávat, ale tato část by podle mého přinejmenším snesla trochu více sebereflexe hlavní postavy. Nálada se podobá temnému komiksovému světu superhrdinů. A stejně jako jednička je příběh velmi dobře namluvený Matoušem Rumlem.

jakub226
15.04.2020

velice dobrá doporučuji

Aďka007
12.04.2020 5 z 5

Tento druhý díl mě pohltil snad ještě více, než ten první. Přečetla jsem ji jedním dechem. A hlavně oceňuji to, že se 1. Nepodobal tomu prvnímu, 2. Nebyl horší, než ten první a 3. Nebyl přeplácaný dramatem. Opravdu byl tento příběh úžasný.

helusa2
12.04.2020 4 z 5

První díl se mi líbil více...
Opět velmi napínavé, těžké bylo se od knihy odtrhnout, ale příběh hodně “přitvrdil” a dvojka byla pro mě méně uvěřitelná, méně promyšlená - několik událostí mi tam prostě “nepasovalo”... Možná to bude do sebe zapadat v dalším díle?
Před spaním určitě číst nebudeme ;-) Stačila mi minulá noc - zdálo se mi tolik pokračování a variant, že jsem se ráno musela kouknout, co se stalo opravdu a co byly jen mé “konspirační teorie” :-D

MarekHrotek
10.04.2020 3 z 5

Na návrat do Prašiny jsem se fakt těšil. A vlastně jsem po přečtení spokojen

+Prašina
+En
+ další rozšíření světa.

-Jirka, zhruba od půlky už mne jeho chování spíš točilo, než abych k němu byl, vzhledem k věku, shovívavý. S tím se pojí i některé "linky" příběhu, které vyšuměly jen tak do vzduchu, zejména jedna s Jirkou spojena mne celkem mrzela.