Praha plná strašidel

Praha plná strašidel https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315909/bmid_praha-plna-strasidel-mbX-315909.jpg 4 67 19

V turistických bedekrech jsou návštěvníci Prahy informováni, že město je díky svým stavebním a uměleckým památkám vedeno v seznamu světového kulturního dědictví. Záštita UNESCO však pomíjí jeden naprosto výjimečný fakt: Praha se pyšní největším počtem evidovaných strašidel na čtvereční kilometr. Žádná světová metropole neoplývá takovým množstvím duchů, strašáků, příšer, ďáblů, vodníků a zjevení v středověkých domech, palácích a tmavých zákoutích romantických uliček. A že si Pražané svých strašidel považují, zbudovali jim na nárožích Nové radnice pomníky. Sochy Železného rytíře a rabiho Löwa upozorňují příchozí, že vstupují na území opředené bájemi a pověstmi, které stojí za to studovat. Celoživotními badateli byli v tomto oboru dva význační humoristé, pánové Jiří Winter – Neprakta a Miloslav Švandrlík. Sumář jejich výzkumu předkládáme čtenáři v monografii, činící si nárok na kompletní sbírku pražských strašidel, s nimiž se oba tvůrci nejspíš osobně setkali, důkladně a osobitým způsobem je popsali a portrétovali.... celý text

Lele61
13.04.2024 5 z 5

Výborná "příručka" mapující a dokumentující výskyt pražských strašidel. Na jedné stránce je vždy úsměvný Švandrlíkův text vztahující se ke konkrétnímu strašidlu a na druhé stránce potom výstižná Nepraktova kresba. Příjemná oddechová četba nejen pro Pražáky. Doporučuji.

wooloong
11.04.2022 5 z 5

Co stránka na křídovém papíře, to jeden příběh o strašidle a ke každému příběhu patří jedna celostránková barevná Nepraktova kresba. Moc pěkná publikace.

Janeyx21
09.11.2021 5 z 5

Pěkné, oddechové počteníčko. Člověk se u toho culí, zvlášť, když zná ta místa, kde se strašidla vyskytují a představuje si je tam. Motivovalo mě to k nějaké víkendové vycházce po starém centru Prahy.

osip667
29.09.2020 5 z 5

Krátké a dobře čtivé příběhy o strašidlech. V dětství jsem tu knihu miloval.

RoBertino27
18.08.2020 5 z 5

Miloslav Švandrlík si vzal za základ pražské legendy a svým osobitým způsobem je zpracoval do "lexikonu strašidel", která můžete potkat, jen to chce jít třeba Kaprovou ulicí někdy kolem půlnoci a během hodiny se nenápadně 500x otočit. Psáno klasickým lehkým perem v úsměvném duchu a kořením jsou Nepraktovy ilustrace, který jak známo rád maloval poodhalené děvy, tady se mohl vyřádit.

twigxi
12.12.2019 3 z 5

Kniha spise pro deti. Ja jsem se k ni dostala az ted, takze ji nemuzu plne docenit. Velice kratke kapitolky se ale cetly rychle. Pro mladsi ctenare muzu vrele doporucit.

Turlogh
02.09.2019 4 z 5

Zábavné počteníčko o zajímavých strašidlech města Prahy. Humorné, krátké, čtivé příběhy s vyobrazeními jednotlivých strašidel. Pobaví. Howgh.

gleti
20.08.2019 4 z 5

povídková kniha - Praha plná strašidel od Miloslava Švandrlíka, který pražské pověsti převyprávěl svým svébytným humorným stylem. Pro srovnání jsem si půjčila i Věnec pražských pověstí. Tam kde lidová slovesnost vyhrožuje a straší, tam mistr Švandrlík nasazuje humor, takže hrůze uláme ostny zesměšněním (jako Rowllingová v Harry Potterovi kouzlem Riddiculus).

Rikitan
31.05.2019 3 z 5

Úžasné, celostránkové ilustrace páně Neprakty a text pana Švandrlíka jako vždy na úrovni. Formát trochu pro děti /i když...odhalená prsa, no budiž/, ale kniha hezká a čtivá.

Doly10
10.02.2019 5 z 5

Oddechové čtení. Seznam a stručná charakteristika nejznámějších pražských strašidel, vhodně doplněná o vtipné a milé obrázky malíře Neprakty. Doporučuji.

dia.riedl
10.03.2018 5 z 5

V dětství to byla má velmi oblíbená kniha!

SuzukiZ
31.12.2017 5 z 5

Kouzelná knížečka o tajemstvích Prahy s vtipnými glosami autorů týkající se přesahu strašidel do současnosti: Tančící židovka se moc již nezjevuje-současnou mladou generaci moc její obkročák asi moc nezaujme :D

Unterwald
27.12.2017 5 z 5

Krásná jednohubka, kterou jsem v dětství zbožňoval (a nejen pro Nepraktovy hambatinky) a když jsem zjistil, že znovu vyšla, musel jsem si ji pořídit. Paměť výjimečně nelhala a knížka je pořád krásně čtivá a zábavná.

Mandrejka
15.09.2017 5 z 5

Tak tohle je kniha mého dětství! Strašně ráda se k ní vracím ♥

Sorrow
11.05.2017 5 z 5

Perfektní kniha oslavující krásu českého jazyka, navíc ty ilustrace jsou naprosto boží :)

Iki1
31.01.2017 4 z 5

Parádní počtení plné humoru, jazykově krásně podané hříčky. Doplněné nádhernými ilustracemi. Aby autoři dodali svému dílu nádech autentičnosti, přidali plán centra Prahy s přesným umístěním strašidel, jejichž příhody zpracovali. Kniha je vhodná k pasivnímu odpočinku místo sledování televize.

satanlada
20.04.2016

Pekne,humorne cteni :)

Radůz
08.07.2015 5 z 5

Humorné povídky o pražských strašidlech. Jen by mě zajímalo, zda všechna ta strašidla mají pravdivý základ či si některá pan Švandrlík vycucal takříkajíc z prstu. Třeba Krvavé koleno či Přiblblý pohodný Milivoj.

Dandulka
10.03.2012 5 z 5

Vtipně podaná procházka po staré noční Praze.