Prachožrouti

Prachožrouti https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170905/bmid_prachozrouti-T3i-170905.jpg 4 173 41

Prachožrouti série

Paolo Bacigalupi příjemně překvapil české čtenáře sbírkou povídek z hlubin 21. století s názvem Čerpadlo 6 stejně tak jako románem Dívka na klíček. I v tomto napínavém románu rozvíjí autor své originální vize světa bez fosilních paliv a minerálů, kde život pro většinu lidstva představuje každodenní krutý boj o přežití. Z dnešního pohledu to však není budoucnost přespříliš vzdálená... Právě v této budoucnosti jsou vraky ropných tankerů a nákladních lodí, ztroskotaných u amerického pobřeží nenahraditelným zdrojem obživy pro Nailera a jeho kamarády. Prolézají reznoucími vnitřnostmi lodí a hledají měď, jiné vzácné kovy a nedostatkové materiály. Přežívají ze dne na den a hrozí se okamžiku, kdy je vykopnou z lehké party, protože vyrostou a nebudou schopni vlézt do úzkých potrubí a ventilačních šachet ztroskotaných kolosů. A hlavně - nebudou dostatečně rychlí, aby to zvládli jako první před konkurencí! Jednoho dne se však Nailerovi podaří být první u přepychového klipru, který ztroskotal po velké bouři. Rázem nalezl tolik drahocenných věcí, že z nich bude moct žít i se svým otcem jako boháč - až do konce života! Ale Nailer najde na ztroskotaném klipru ještě něco, co snad raději ani nalézt neměl. Něco, co navždy změní jeho život a učiní z něj štvance. Anebo Šťastného kluka?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

Ship Breaker , 2010

Denaille
03.01.2017 4 z 5

Příjemné počtení. Obsahem spíše pro mladší čtenáře, než jsem já, ale i tak oceňuji zajímavý nápad. Námořnické fantasy to bylo vždycky moje, tak snad se to v dalších dílech posune tímto směrem. Dýchá to stejnou atmosférou jako Dívka na klíček.

trudoš
09.09.2016 4 z 5

Čím si mě Paolo Bacigalupi získal, jsou uhrančivé kulisy, do kterých Prachožrouty zasadil. Hrůznost sociálních podmínek z chudinských slumů v Indii, Africe či Brazílii převádí do „atraktivnějších“ koutů světa po kolapsu, kde se podobná životní úroveň stává denní realitou. Umně kombinuje pochmurnou fikci s depresivní realitou, která svou děsivostí zdaleka nemá tak daleko od pravdy, jak bychom si v průběhu vyprávění často přáli.
Co se týče zápletky, ta postupuje v zajetých kolejích a příliš nepřekvapí vývojem. Příběhu ovšem dost pomáhá krátký rozsah, jenž je umocněn přímočarým spádem. Abych řekl pravdu, trochu jsem očekával spousty libozvučných kudrlinek lahodících intelektuální duši s dějem všehovšudy o třech stránkách, proto mě mile překvapilo, že jsem dostal obojího vyváženou porci. Možná právě díky cílové skupině dospívajících čtenářů se autor držel zkrátka a soustředil se pouze na to nejpodstatnější - dobrodružnou jízdu, která nedá až do konce vydechnout. Za mě naprostá spokojenost.

Anette Abeja
28.08.2016 5 z 5

Ze začátku mi kniha nepřipadala jako nic extra - prostě snaha o vyprávění z budoucnosti, jen ne v tom nejlepším světle. Ale dala jsem tomu druhou šanci a konec jsem hltala stranu za stranou, abych se dozvěděla, jak přesně bude zápletka pokračovat. Fandila jsem Nailerovi, aby se nedostal zpět k rozebíračům, jak to v jednu chvíli vypadalo, a aby konečně poznal také lepší stránku života.

QEDS
16.01.2016 3 z 5

Kniha se mi dobře četla. Autorův styl psaní mi prostě sedl, ale její děj je jako vlna na moři. Nejprve jde nahoru a když si člověk říká, že by se tohle tempo mohlo udržet klesne zase dolů. Co se ze zápletky vyklube mi došlo až příliš brzo a tímto má u mě autor mínus. Po zbytek knihy jsem jenom sledoval jak se my vše co jsem si myslel jen potvrzuje a nic mě nepřekvapilo. !!!SPOILER!!! Docela mě zarazilo co všechno Nailer vydrží. Plavat několik minut, či dokonce hodin v ropě v uzavřeném prostoru a nezemřít?! To autor trochu přehnal.

DRALI
31.12.2015 4 z 5

Hezká kniha. Čtení není nějak náročné. I přes chvílemi tužší děj bych jí stejně zařadil do takových oddechovek. Spojení oddechvka a čistokrévné postapo zní divně ale je to tak. Jen ta jejich božstva mne moc nebavila... Časem si určitě pořídím i potopená města. 70%

Veggi
06.11.2015 3 z 5

Svižné čtění, příjemné na cestu do práce a z, ale že bych si z toho sedla na zadek, to asi ne.

aquarius555
28.08.2015 4 z 5

Hurikánom Katrina pravdepodobne inšpirovaný post-apo dobrodružný román miestami dosť pripomína šestákové námorné príbehy našej mladosti, a to vrátane klišé, predvídateľnosti a dvojrozmernosti postáv. Ale beriem to ako zámer. I keď napríklad taká posádka Neohroženého bola na môj vkus až príliš povrchne načrtnutá. Zamrzí aj slabší koniec, ktorý pôsobí akoby kniha mala pokračovať ďalšími časťami (ak som to správne pochopil, Potopená města moc pokračovaním niesu). Naopak ma potešila premyslená výstavba (inak jednoduchého) príbehu, kde sa objavuje niekoľko Čechovových "pušiek" (Zuby, Pákový mechanizmus) a vyústenie sa pekne vracia k úvodu (búrka, stiesnený priestor, vrak starý a vrak naopak práve vznikajúci). Páčilo sa mi aj veľmi živo opísané prostredie (podporené vydarenými ilustráciami) - pri čítaní som úplne videl žltočervené pobrežie Bright Sands Beach plné vrakov či zatopené ulice zdevastovaného Orleansu II. Najviac ma však dostala sugestívna scéna hneď z úvodu, kde sa Nailer prepadne do miestnosti plnej ropy; tu som mal pocit, že ja sám sa topím a dusím.

Jonny
17.08.2015 4 z 5

Nijak převratné, originální ani dech vyrážející. Dost předvídatelné. Rozhodně ale čtivé. Klidně víc takových knih. Příjemná oddechovka.

marlowe
16.07.2015 3 z 5

Dlouho jsem si tím lámal hlavu: Jak je proboha možné, že po tak geniálních kouscích jakými byly povídková sbírka Čerpadlo 6 a román Dívka na klíček, napsal Bacigalupi něco tak průměrného – vždyť se jedná o docela tuctový dobrodružný román založený na jednoduché akční dějové lince. Tady se nabízí jediné řešení, které mě napadá: Bacigalupi měl Prachožrouty zasyslené někde v šuplíku a po celosvětovém úspěchu svých výše jmenovaných kousků je oprášil a vydal jako ,,novou věc´´… Ano, to by dávalo smysl…

50%, ani o cent víc!

makemake
04.06.2015 5 z 5

Sudičky! Svatá rzi! Svatá Marie Khálí! - svět Nailera je světem, kde žít a přežít není jednoduchý. Když náhodou přežije další pracovní den v rezavém potrubí mrtvého tankeru, ještě to neznamená, že přežije vztek svého zfetovaného otce. Každodenní boj o život ve světě, kde by nikdo z nás nevydržel ani půl dne, ale který každý z nás vědomě pomáhal budovat, okořeněný maličkou nadějí, že by jednoho dne mohlo být všechno jinak...dlouhá cesta, útěk a snaha začít jinak - to, a ještě mnohem víc, jsou Prachožrouti. Čtěte - a s každou další zbytečnou vanou plnou vody, s každou cestou v autě, kde sedíte sami a emise vesele jedou, myslete na to, že Nailerův svět jsme vytvořili svojí hloupostí a nenažraností právě my!

hankapimi
23.01.2015 4 z 5

Napínavé a hlavně uvěřitelné postapo, nikdo nemůže říct, že se to v budoucnosti nemůže stát ! Bavil mě svižný děj a držela jsem palce při dobrodružstvích nezničitelného Šťastného kluka i odvážné Šťastné holky. Líbily se mi zdařile vykreslené záporné postavy, neboť jest v lidské povaze býti při takových katastrofách hyenou bližnímu svému...Zajímavá oddechovka, doporučuji ke čtení nejlépe v teple domova a s plným břichem !!!

kalache
28.12.2014 3 z 5

...je naživu jenom proto,že je moc hloupý,než aby pochopil,že ho zabili...(citace z knihy)...a vo tom to je.....

ElisR1
27.12.2014 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu těšila a nezklamala. Byla zajímavá a originální, jediné, co mi vadilo byla jména, která autor postavám vybral.

Jack Bauer
07.12.2014 5 z 5

Vynikající realistická postapokalyptická sci-fi z nedaleké budoucnosti, která mě vtáhla do děje hned od první stránky a až do poslední nepustila, jen škoda, že je to moc dětské, ale i tak je to velmi záživná četba. Těším se na další pokračování „Potopená města".

Maragad
20.08.2014 4 z 5

Kniha je opravdu velmi reálně zpracovaná, nejen že Paolo Bacigalupi dokáže velmi trefně popsat lidské chování, které se v takové situaci dá očekávat, ale navíc je uvěřitelná i možnost té katastrofy. Katastrofy, kdy dojdou veškeré obnovitelné zdroje, hlavní města se ocitnou pod vodou a pravidelně se bude vracet velká bouře, které se říká zabiják měst. Knihu doporučuji i čtenářům, kteří se žánrem sci-fi teprve začínají, protože ho zde zase tolik není. A rozhodně ji doporučuji jak mladším náročnějším čtenářům, tak i těm dospělým, protože kniha je opravdu velmi zajímavým dílem, které za přečtení rozhodně stojí.

mherman
08.05.2014 2 z 5

Velké zklamání vzhledem k tomu, že autor má na kontě množství ocenění včetně cen Hugo a Nebula. Nejprve je množství prostoru poskytnuto motivu vytěžování vraků, ten je pak dokonale utlumen, čtenář však nabyl dojmu, že právě to bude ústředním motivem. Celý děj je poměrně krátký, ale obsahuje množství detailů, které by byly lépe zužitkovány v delším příběhu. Dle mého názoru by Prachožroutům lépe sedlo zpracování v rozsahu povídky.

THERISA
02.05.2014 2 z 5

Výborný, velmi svěží nápad, dlouho jsem se nesetkala s tak zajímavým námětem, který však poněkud devalvuje jeho zpracování. Je to lehké, hned přečtené, leccos se tam děje, ale v zásadě vás ta kniha ničím neobohatí, nic vám nedá a ani nevíte, jestli jste rádi, že jste si ji mohli přečíst, nebo je vám to vlastně spíš jedno. Čili tak…

LPG
10.04.2014 3 z 5

Další řadové zklamání. Už pěknou řádku let hledám pořádné post - apo a stalé to není ono. V nedávné historii jsem se setkal s hrou fallout.
Pokud post-apo tak fallout. Bohužel v knižní formě nic takového není. Marně jsem doufal, že PRACHOŽROUTI jsou přesně to co hledám. Bohužel tomu tak opravdu není. Je to čtení pro fandy dětského psaní. Asi bych to přiřadil ke knížkám HRANIČÁŘŮV UČEŇ a podobné.

Pavo.Klima
27.11.2013 3 z 5

Lehké zklamání. Jedná se opravdu o román pro teenagery, i přes časté používání "kurevských" slov. Žádný hlubší smysl, jen dobrodrůžo z budoucnosti. Jistý společenský rozměr lze vnímat jen při popisu budoucí podoby města Orleans, sociálních rozdílů mezi lidmi. Výraznější prvky sci-fi jsou snad jen klipry a pololidé...Čekal jsem možná více fantazie... Popisný sloh sice dobře rozvířil obrazotvornost, ale v závěru už mě příběh unavoval... I když se autor snažil vykouzlit opakovaně drama... Ale jakoby Nailer nebyl obyčejný kluk z budoucnosti, ale komiksový hrdina schopný rychlé tělesné a zázračné regenerace... A to se netýkalo jen jeho...

Boboking
01.11.2013 4 z 5

Prachožrouti od Bacigalupiho patří k postkatastrofické sci-fi, která sice nešetří čtenáře drsnými reáliemi, přesto je to kniha zaměřením young adult fantasy, kde se hraje především na dobrodružnou strunu. Hlubší zpracování tématu jako např. Cesta od McCarthyho to není. Výborné oddechové čtení, jen škoda, že to první díl z chystané trilogie.