Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464468/bmid_prach-kKo-464468.png 4 910 236

Silo série

< 3. díl

„Každý začátek má svůj konec.“ Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu kultovní bestsellerové trilogie (vydané ve čtyřiceti zemích a dvaceti jazycích), se s tímto světem rozloučíme. Osudy hrdinů se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Dust , 2013

zuzule787
29.06.2023 4 z 5

Třetí díl dočten a zbyl ve mně pocit, že to prostě není dotažené do konce. Jasně i takové konce knih jsou, ale tady mi to přijde divné kvůli povaze hlavní hrdinky Juliette, která se stále snažila hledat odpovědi a vymýšlet i nemožné aby zachránila všechny lidi. Tak proč se nepokusila kontaktovat i ostatní sila? Varovat je? Nebo na to časem přijdou sami? A ten uspěchaný a až moc happy konec? Ještě mohla zjistit, že je jako zázrakem těhotná a už by to bylo jako opravdu z amerického romantického filmu.. Ale dost kritiky.. Třetí díl se mi četl nejlépe. Bylo v něm nejvíce akce, napětí, deprese, smutku, ale i naděje a přátelství. Oceňuji prozření Donalda, a to co nakonec udělal. A celá myšlenka o konci světa a jeho restartu po x stovkách let? Tak důkladně promyšleném novém začátku? Děsivě reálné..

Siwan
28.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Obecně celá trilogie jako myšlenka, příběh, děj i postavy je vynikající. Osobně se mi líbily všechny díly, ale s dočtením třetího jsem měla trochu problém. A to asi hlavně proto, že už jsem z toho byla prostě utahaná, umlácená množstvím malého prostoru, nedostatku, smrti, prostě všeho. Příběh je dobře vystavěný, ale mě už asi nebavilo číst, jak po stopadesáté někdo složí něco z něčeho.
Za konec jsem vlastně ráda, že po tom, co nás autor provláčel tím množstvím srač..k, to aspoň dobře dopadlo.

WolfIssen
20.06.2023 5 z 5

Velká škoda, že série skončila, ale jak se říká dobrého stačí tak akorát :-) Určitě doporučuji všem milovníkům žánrů sci-fi, postapo a utopie. Poslední, nejkratší díl, nás pomalu směruje k velkolepému finále, které jsem třeba já osobně až zase tolik nečekal, pokud se zpět ohlédnu na vývoj děje ve druhém díle. No, před autorem klobouk dolů a velké díky za velice originální nápad a skvělé čtení.

Tano
02.06.2023 3 z 5

První díl pecka, druhý díl už byl pro mě lehký boj a třetí díl jsem dočetla jenom díky tomu, že kniha byla z knihovny. Kdybych knížku měla vlastní, tak bych ji s lehkým srdcem odložila, že to "někdy dočtu". Mně osobně už to prostě nějak nesedlo. Události Sila 1 docela beru, ale Jules mě už i lehce štvala, protože vlastně od začátku na co ta holka sáhne, to je prů*er, ale nakonec se za ni stejně všichni postaví a jedeme dál - na začátku dobré, ale poněkolikáté už až únavné :)

Maraiser
28.05.2023 3 z 5

Ne, třetí díl už byl trochu moc překombinovaný, těžkopádnější. A konec? Tak trochu Amerika.

VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

Je až neuvěřitelné, že Howey dokázal udržet kvalitu na nejvyšší laťce i u třetí knihy. Opět jsem mu to žral od prvního písmenka do posledního. Ty knihy nemají jediné hluché místo, kde byste se nudili.

Johny_H.
23.04.2023 5 z 5

Poslední díl byl zase stejně dobrý jako první díl. Asi bych dvojku upravil tak aby byly pouze dva díly o zhruba 500 až 600 stránkách.

joshuagrey
06.04.2023

Poslední díl se mi nějak špatně četl. Nedovedu vysvětlit proč. Bohužel 1 a 2 byly z mého pohledu více čtivé.

Dandy1
31.03.2023 3 z 5

Dopadlo to podle očekávání. Nejvíc se mi líbil druhý díl. Postavou osamělého chlapce ve zničeném sílu.

rick6410
22.03.2023 5 z 5

Posledný tretí diel krásne nadväzuje na prvé dve časti. Zakončenie príbehu sa mi veľmi páčilo, zakončiť nejakú sériu je podľa mňa to najťažšie, ale tu sa to rozhodne podarilo.

Mia Arya
21.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Závěr trilogie. Krásná ukázka toho, že bez komunikace není spolupráce a ač v dobré víře pomoci, rozhodovat o někom, bez něj o něm... Nedopadá moc dobře a pokud ano, tak za cenu velkých ztrát. Mnohdy i zbytečných.

Nechci spoilerovat, tak jen svůj pocit...
Od určité doby mi Jewel a její přístup dost lezl na nervy... Byť to v celku dobře dopadlo, o jednotlivcích a nejbližších se to říci nedá. Jaké, s tím vědomím, musí být dál žít...?

klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Krásne zakončenie veľmi zaujímavej distopickej série. :-) Dvojka mi šla veľmi ťažko, ale som rada, že som ju dala, inak by som sa do záverečného dielu nemohla pustiť.

Birlibán
23.01.2023 4 z 5

Třetí díl je hlavně o Juliette a její snaze zajistit obyvatelům sila lepší budoucnost, ať už to bude kdekoliv. Bohužel chování lidí je většinou stále stejné, dav se dá snadno manipulovat samozvanými vůdci, v tomto případě ze strany církve.
V sile jedna dochází k překvapivým zvratům až do poslední chvíle.
Co říci závěrem, celá myšlenka sil jako záchrany lidstva před zničením byla dobrá, ale bohužel si myslím, že by nevyšla. Lidé by se v omezeném prostoru s omezenými zdroji brzy "požrali" mezi sebou, takže počet nuceně vypnutých sil by byl asi dost vysoký.

Timkim
29.12.2022 4 z 5

No tak jsme u konce......a žili spokojeně až do smrti. Co se třetímu dílu nedá vytknout, byla akčnost, to bylo super, ale zůstalo spoustu nezodpovězenych otázek. Jak dopadla další sila? Celá trilogie byla krásně zakončena a třeba časem se v dalších knihách dočteme o odkazu.

Hall3006
12.12.2022 5 z 5

Závěr trilogie Silo, Prach, navazuje tam kde se první a druhý díl propojily, abychom konečně poznali plán a cíl s hlavní hrdinkou Juliette spolu s probuzenými z řídícího sila. Emotivní a nečekané události, ve světě Sila a Turnusu naprosto nemyslitelné, díky odvaze a obětování odhalí poklop uzavírající v sobě padesát světů plných vystrašených lidí žijících ve lži. Závěr je plný emocí, naděje, ale i slz.
Bude těžké najít dílo, aby takto výborné postapo překonalo. Doporučuji všem i těm co sci-fi nevyhledávají. Už pro ten lidský rozměr a nejen klaustrofobií zaplněné světy uzavřené a pohřbené v zemi.

TwoFace
12.12.2022 4 z 5

Jo. Tahle trilogie stojí za to, třetí díl ji pěkně uzavře, a konec přijde po hromadě zvratů tak rychle, až bych si přál ještě alespoň pár stran navíc. Určitě doporučuji.

jirimatejka
12.11.2022 4 z 5

Zajímavé téma i když celkově nepříliš realistické. Ale četlo se dobře, celá trilogie byla konzistentní, místy bylo obtížné sledovat návaznosti a myšlenky autora. Sympatiční hlavní hrdinové.

RadimB.
08.11.2022 3 z 5

Poslední díl série mě přišel asi nejlepší. Je to paradox většinou bývají nejlepší první díly. V Prachu je hodně zvratů a nejsou tam poklidné části jak například v Turnusu. Všechny díly do sebe zapadnout a přijde závěrečné rozuzlení, který nebudu říkat at nezkazím radost z poslední kapitoly :).

Jonny
25.08.2022 4 z 5

Po předchozích dvou dílech, kterýma se táhla atmosféra nekonečného bytí v silech, děj poskakoval dost dramaticky.
A pak najednou, byl konec.

Děj byl vtahující a to natolik, že jsem kvůli němu přejel výstupní zastávku! :-)

Oceňuju autorův dovětek s "přesahem".

Sitth
21.08.2022 3 z 5

Po zklamání z Turnusu jsem se po oddechu vrátil k sérii Silo a pustil se do posledního dílu. A musím říct, že oproti dvojce, kdy jsem se mnohdy skutečně nutil k pokračování čtení, tak Prach mě bavil, nevím, zda je to ucelenějším příběhem, díky nepřeskakování v čase, nebo tím, že se příběh uzavíral a série se blížila k cíli a díky nostalgii jsem trošku podvědomě snížil kritickou laťku...
Závěr určitě není ničím netypickým, dá se tato varianta předpovídat, ale díky tomu, že čtenář má snahu vždy fandit těm slabším, tak ho neuráží. Dokázal bych si toto téma "vydojit" lépe, ale celkově je to slušný počin. Dávám 4/6

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975