Divergencia

Divergencia https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5022 853

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

ellieh804
29.03.2014 2 z 5

Jsem přibližně za půlkou knihy, ale myslím, že mi to stačí, abych si udělala názor.
Začnu tedy hlavní hrdinkou; Beatrice mi přijde jako nezdravě, nechutně sobecká a postupně mi během příběhu začala neskutečně lézt na nervy. Od první chvíle, kdy se zmíní o Dauntless (česky asi Neohrožení?), bylo jasné, že se k nim přidá.
Kniha je celkově hodně předvídatelná. Má strašně rychlý spád a o charakteru Tris, krom její nezmírné sobeckosti, nevím skoro nic. Ostatní postavy jsou také trošku na hlavu postavené; pro hlavní hrdinku by udělaly cokoliv, ale já si nedokážu vybavit jediný případ, kdy by pomohla ona jim. V knize se vlastně skoro ani nerozebírají emoce. Třeba to úmrtí hned na začátku bylo přeskočeno ve stylu 'Někdo umřel, no a co, pojďme skákat z budovy'. Ze všech knih mi nejvíc připomíná Twilight. Autorka se snaží nacpat romantiku tam, kam nepatří. Na mě je to strašná slaďárna a Tris ani zdaleka nedosahuje charakterových kvalit a propracovanosti Harryho Pottera, Katniss Everdeen nebo Rose Hathaway.
Budu upřímná, do knihy se ale dá začíst a kdyby mě zaujala, určitě bych ji přečetla za odpoledne. Takhle jsem ale za půlkou a trvalo mi to dva týdny. Pokud ji někdy dočtu, nevím, jestli se k ní zase vrátím.

Dita10
27.03.2014 5 z 5

Pěkně napsaná knížka.

Relativion
26.03.2014 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo zvláštní ale rychle jsem se začetl do děje. Pořád nějaká akce.

lukyli154
25.03.2014 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout. Výborně se to četlo a příběh byl dobře poskládaný. Ich forma mi vyhovuje. Někomu to možná připomíná Hunger Games, ale to by se dalo říct o více knihách. Nemůžu se dočkat, až se začtu do pokračování.

Karoli282
21.03.2014 5 z 5

Skvělá kniha, Čtyřku jsem si oblíbila a Tris docela taky. Jen mě mrzí, že Tris zemřeli rodiče.
P.S. Když si pročítám komentáře u dalších dílů, tak se docela bojím, aby mi další díly nezkazily nadšení z Divergence.

Bet
20.03.2014 4 z 5

Mě se kniha také moc líbila a přečetla jsem jí jedním dechem.Zalíbil se mi styl jakým je kniha napsaná. A že je tam menší podobnost s Hunger games? To snad jen na začátku jinak je kniha originální :)

cie
19.03.2014 3 z 5

Slabý odvar Hunger games!

Mc.Sisi
16.03.2014 5 z 5

skvělé počteníčko! doporučuji :)

elizabeth6556
15.03.2014

Kniha je to skvela,ale strasne snadno predvidatelna...to mi na ni trosku vadi.ale doporucuji

LittleMonste
14.03.2014 5 z 5

Co říct o knížce, kterou milujete. Naprosto úžasná, dechberoucí, strhující kniha, kterou nemůžete jen tak "odložit". Po každé stránce chcete vědět, co se stane na další a takhle to pokračuje až do konce. Opravdu jsem to hltal - příběh, postavy, prostředí... těším se až si Divergence přečtu znovu.
Hodnocení - 91%
Přečteno - 1x
Edit - Film = jedna velká katastrofa v čele s příšernou Shailene...

CHB-SPQR
11.03.2014 5 z 5

poprvé jsem se na tu knížku nějak extra netěšila a pak lusk knížka je v háji. tolik jsem se do toho zabořila, že jsem to měla hned přečtený!!

termit
11.03.2014 5 z 5

co k tomu říct?
Nechápu jak by se to mohlo někomu nelíbit!
Je to prostě úžasná kniha, na žebříčku mých oblíb ených knih je na 1. místě.
rozhodně si ji přečtěte!
Stejně tak i Rezistence...
už se nemůžu dočkat, až si přečtu Alianci!
Když jsem knihy dočetla, realita mi přišla hrozně nudná.
Chtěla bych být Tris!
Oba díly mě tak pohltily, že jsem je dokonce musela číst i v noci.
Jen mě překvapilo, jak končí druhý díl.Hodně mě to zaskočilo, a trochu urazilo.
P.S.:PĚT HVĚZDIČEK JE MÁLO!!!

Prim.
09.03.2014 5 z 5

Tato kniha je úžasná, fakt se dobře čte.
Přečetla jsem ji jedním dechem.

Roselunda 1928
09.03.2014 5 z 5

Mám ráda dívčí romány, kde je love story, ale neměla by to být hlavní zápletka.
Divergence tyto podmínky splňuje, stejně jako trilogie Drahokamy.
Opět originální nápad, prostě jedním slovem: SUPER!!!

ShikoZuna
08.03.2014 4 z 5

Celkom zaujímavé čítanie, dynamický dej, hlavný konflikt sa rozvinie až v pokračovaniach, tak som zvedavá. Viac som od Young adult žánru nečakala, nesklamalo.

Baru007
06.03.2014 5 z 5

Dobrý den,
pro ty, kteří by chtěli vidět i film mohli by jste podepsat tuto petici :)))))

Sapy
23.02.2014 5 z 5

Ze začátku mi rozdělení do frakcí přišlo hloupé, příliš nereálné. Když jsem si ale asi po 5 hodinách uvědomila, že jsem jako v transu a jen stále otáčím stránky, bylo mi jasné, že tahle knížka je "něco víc" :) Styl psaní je zajímavý, je to chytlavé, je to nové, neokoukané. Po prvním díle mohu říct, že nemám nejmenší tušení, jak by se děj mohl dál vyvíjet. A to se mi líbí. Rozhodně stojí za přečtení a já dávám 5*! Prostě mám pořád takový příjemný hřejivý pocit - tuhle knihu jsem podceňovala a odkládala (ano, hodně z důvodu, že i já četla a oblíbila si HG) a nakonec mě velice mile překvapila. Moc příjemné oddechové čtení.

Kawe
20.02.2014 5 z 5

Když jen slyším, že se tato kniha podobá HG krev ve mě vře. Miluji Trilogii HG, ale tohle je něco jiného,nového. Líbí se mi nápaditost každé frakce, pořád dokolečka jsem si rozmýšlela kam bych byla nejspíš zařazena já, nebo bych byla Divergentní? Kniha patří mezi mé oblíbené. Hlavní hrdinka je velmi odvážná a nesobecká Beatrice, někdy jsem s ní vůbec nesouhlasila a říkala si jaké je to "kráva" ale co. Zamilovala jsem se do hlavního hrdiny Čtyřky (Tobise) vždy jsem čekala co se o něm pěkného ještě dozvím. Jediné co bych asi vytkla bylo zabíjení, si v polovině knížky jsem čekala že Tris a nebo Tobias umřou, zabíjelo se tam snad každou hodinu.

Gabriellam
19.02.2014 4 z 5

Velice hezky napsané, pěkný námět, promyšlenost i zápletka se mi vcelku líbí. Ale na můj vkus autorka moc ráda vraždí vedlejší postavy. Člověk jí promine jednu max. dvě smrti kladných postav, ale nemělo by se to přehánět. Jinak moc dobré, příjemné čtení.

danca044
17.02.2014 5 z 5

Tedy, něco tak pěkného jsem dlouho nečetla. Nesouhlasím s názory ostatních, že je to podobné jako Hunger Games. Podle mě je toto mnohem lepší námět a i kniha se mi četla lépe. Hlavní hrdinka, Tris, mi byla od začátku velmi sympatická a Tobias jakbysmet. Od začátku do konce nevíte co se stane a právě proto sem si tuhle knihu zamilovala. Veronica Roth má před sebou nadějnou budoucnost a nemohu se dočkat, až uvidím zpracování této knihy na filmovém plátně.