Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5022 5022

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

DariDerek
15.07.2013 5 z 5

Už dlooooouho se mi nestalo, aby mě děj takto pohltil....jo, pohltí mě knita tak, že si to představuji jako 3D, ale tentokrát jsem tam fakt byla a co víc - já normálně s nima mluvila! :D Přistihla jsem se, jak si povídám s Tris a závidím jí Čtyřku :D
Já si teď uvědomuju, že jsem ani nebrečela, což běžně dělám, já byla s tou hlavní hrdinkou spojena tak, že jsem jako ona - no nic, říkejte mi DariDerek-Tris :D
5 z 5 je sakra málo!!!! :D

Imply83
05.07.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jedním dechem, v kuse až do rána.Opravdu výborná, chytlavá a napínavá. Dlouho mě žádná nezaujala jako tato!!! Druhý díl také za sebou a netrpělivě čekám na třetí... Určitě půjdu s manželem i na film :-)

jana89
29.06.2013 5 z 5

Námět, kterým se kniha zabývá, patří v dnešní době k těm, které jsou hodně populární, což mě také vedlo k tomu si ji přečíst.
Tuto knihu jsem plánovala přečíst již delší dobu, ale z nedostatku času jsem se k ní dostala až teď. A nyní, když jsem ji v průběhu dvou dní přečetla, tak musím říct, že za to rozhodně stála.
Knihu jsem přečetla téměř bez přestávky, prostě jsem musela vědět, jak to celé dopadne :-) jak se bude vyvíjet cesta hlavní hrdinky :-) a to si myslím rozhodně svědčí o tom, na jaké je kniha úrovni.
Již nyní se těším, až si přečtu její pokračování :-)

bbara155
27.06.2013 4 z 5

Kniha je asi psaná pro jinou věkovou kategorii, protože hrdinkou je šestnáctiletá dívka. Přesto se mi knížka moc líbila. Byla napínavá a zajímavá, neměla hluchá místa a příběh slušně vygradoval.

2368
16.06.2013 5 z 5

Divergence je první kniha, kterou jsem od autorky četla.Příběh je velmi poutavý, hlavně hlavní myšlenka rozdělení do jednotlivých frakcí.Hlavní hrdinka mě ze začátku moc k srci nepřirostla, ale postupem času si mě získala.Druhá hlaní postava Čtyřka mě naopat zaujal hned na samém začátku :-).Kniha se mí velmi líbila, vybormě se čte a myslím si, že nikoho nezklame.Už se nemůžu dočkat a ž s koupím druhý díl.

Nickky
10.06.2013 5 z 5

Upřímně? Když jsem Divergenci začala číst, nechápala jsem, co na ní všichni vidí. Přemýšlela jsem o společnosti, která se v knize objevila. O společnosti, která se nebrání tomu, že jejich děti si zvolí jednu z pěti frakcí a podle jejich zásad se pak chovají. Možná to může být i tím, že hrdinové v této knize jsou odmalička vychováváni, že si musí vybrat jednu frakci, do které chtějí patřit,a tak jim to už přišlo vcelku přirozené. Nebo to třeba bude více objasněno v Rezistenci.
Každou chvíli se mi v hlavě objevil obraz společnosti v Hunger Games. Nikdo se nemohl postavit proti tamějšímu vedení, jinak by to totiž krutě odnesl. Ale v Divergenci? Vlastně pořádně nevíme, co by se stalo, kdyby lidé nesouhlasili s tím, že si musejí vybrat jednu frakci.
Na druhou stranu: Když pomineme myšlenku - Co by, kdyby - a nebudeme knihu přiliš srovnávat s Hunger Games, dostaneme kvalitní dystopii, která má i velmi zajímavý námět - Strach. Bojování s ním a následné překonání strachu.
Pokud si chtete čtení této knihy užít, zkuste přestat myslet na "nelogické trhliny". Třeba to byl autorčin záměr a chtěla ukázat společnost, která se jeví jako dokonalá ( propracovaností jednotlivých frakcí, jejich schopnosti,...) , ale nikdy nemůže fungovat. Proto jsou v knize divergentní jedinci - neexistuje člověk, kterého můžeme " zaškatulkovat" do určité frakce.
Co se hodně líbilo, byla řada zajímavých myšlenek: “I have a theory that selflessness and bravery aren't all that different.” nebo “Fear doesn't shut you down; it wakes you up."
Za sebe dávám 5. hvězdiček.

anibeni
03.06.2013 5 z 5

Přes poněkud těžší začátek mne kniha úplně a zcela pohltila, přečetla jsem jí za jeden den a fakt mi bylo líto, že je už konec. Teď se pouštím do Rezistence..

Library&me
11.05.2013 5 z 5

Rozhodně doporučuji, napínavé od začátku do konce, těším se na další díly,..

Bublushka
07.05.2013 4 z 5

Hodně dobrá kniha.
Po přečtení recenzí v Pevnsoti a doporučení kamarádky jsem po knize sáhla. A udělala jsem fakt dobře. Je to totiž něco skvělého.
Ale nepřirovnávala bych jí k Hunger Games, Má sice podobné pozadí ovládané společnosti rozdělené na skupiny, ale nic víc je nespojuje. Divergence je totiž o dost lepší.
Tris jsem si od začátku zamilovala, věděla jsem, že půjde do neohrožených a taky jsem hned cítila že mezi ní a Čtyřkou něco bude. Ach a jak se ten vztah mezi nimi vyvinul- jo moje náctileté srdce skáče radostí :). Příběh je svým krutým vyprávěním skvělý. Neservíruje hrdinům lehký život a skoro nikdy se namaj dobře. Sice jsme hodně "překvapivých" rozuzlení vytušila dopředu, ale nijak to nevadilo. Knihu jsem hltala a četla se mi moc pěkně.
A vím, že bych si taky vybrala neohroženost. I když bych asi skončila u vyvržených protože bych neskočila na vlak :D

Danda224
02.05.2013 5 z 5

Pááááni :-D dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala teď nechápu proč :-D je úúúúúžasná, dokonalej nápad a čtivý děj ROZHODNĚ DOPORUČUJI !!!!

klingi
28.04.2013 5 z 5

Ze začátku mi dělalo problém, začíst se do knihy. Když už mám dočteno, tak nechápu proč. :-) Nehodlám tuhle knihu srovnávat s Hunger Games, i když by se to do jisté míry dalo, ale musím uznat, že mi toho celkem dost dala! Už se těším, až začnu číst druhý díl!

MesLivres
12.04.2013 4 z 5

Do knihy jsem se začetla téměř stejně rychle jako do Hunger games, ale tím pro mne srovnání končí. V Divergenci mi úplně nedávalo smysl rozdělení společnosti a nebylo pro mne vůbec uvěřitelné, že by to takto mohlo fungovat. Závěrečná akce mi přišla docela uspěchaná a odbytá, ve srovnání s tím, kolik prostoru věnovala autorka jiným věcem - např. všudypřítomnému rozjímání Tris o Čtyřce atd.

janulle1997
15.03.2013 5 z 5

Knížku jsem si koupila a doufala jsem, že jsem neudělala chybu, ale je skvělá a těším se na další díl, který dostanu na svátek. Jsem zvědavá, co se ve dvojce stane. Mám ráda Tris i Čtyřku a taky bych Čtyřce dala do držky, kdyby mi řekl: Seber se. Jseš trapná. :D

SafiraDarkfire
12.03.2013

Velice zajímavá kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. A upřímně samotnou hlavní hrdinku, no ne že bych ji nemusela, ale čtyřku mám mnohem radši, než ji. :D

Lady.Ge
10.03.2013 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Mně samotné se hrozně líbila, některé části možná byly maličko nudné. S HG bych to rozhodně nesrovnávala, protože bych se nedokázala přiklonit ani k jedné z těch knih; potom bych jen litovala, že jsem dala jedné z nich přednost. Navíc to tu zřejmě vyvolává velké hádky, takže já bych se držela u toho, že jsou ve stejné rovině :)
Kouzlo knihy samozřejmě dělá Čtyřka :D Ne, vážně jsem se do něj zamilovala. Je to přesně takovej kluk, jakýho by většina holek chtěla. To on taky knihu náležitě zpestřil. :D Takovej krasavec :3
Ostatní postavy byly také úchvatné, Tris jsem si hodně oblíbila. Ale i vedlejší postavy se náležitě povedly, až na těch pát idiotů :3 :D
Hodně jsem nad knížkou přemýšlela; do jaké skupiny bych se asi dostala? No, nakonec jsem usoudila, že bych umřela někde na ulici :D Ale dlouho jsem hloubala nad tím, kam bych asi patřila...
Abych byla upřímná, druhý díl mě až tak neláká. Nejde o to, že by se mi nelíbilo pokračování, ale líbilo se mi, jak skončila Divergence :) Ale stejně asi nakonec neodolám a pustím se i do dvojky :D

st.me
08.03.2013 4 z 5

Knížku jsem četla po Hunger Games a celé mi to přišlo jako slabý odvar právě zmíněných Her o přežití. Ono to není úplně špatný, je to čtivý, ale prostě je to neslaný, nemastný, zkrátka tak nějak bez chuti. Přečtete si to a zapomenete na to.

Co mě pobavilo, byly pasáže, kdy se Tris zakouká do Čtyřky. Nad čím jsem nevěřícně kroutila očima, bylo jak s ní mlátí hormony. Chvíli ho má ráda, pak zas ne, pak se musí obětovat nejen pro něj, ale vlastně pro blaho všech. Nejsem asi cílová skupina čtenářů, pro které je to psáno, ale myslím si, že i teenageři by se chytali za hlavu.

Nebudu se dál rozepisovat, souhlasím s tím, co tu uvedli Ben Nevis, Yalka a Eidalon. Dávám fest slabou čtyřku, neb by nebylo fér dát míň, když jsem nejslabšímu dílu Hunger Games dala 5 hvězdiček značky Whirpool (ale tak tam je to srdcovka), a protože jsem knížku přečetla za pár hodin.

Vevericka.eva
01.03.2013 5 z 5

Velmi čtivé, napínavé. Vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Připomíná mi to Hunger Games, ale kvalitou je Divergence snad ještě o chlup lepší. Snad i druhý díl bude stát za to.

Ben Nevis
18.02.2013 1 z 5

Knížka je srovnávána s Hunger Games; možná kvůli hořícího loga na obálce a taky že se odehrává v post-apokalyptické Americe. Při čtení mi však nejčastěji vyvstal v hlavě Harry Potter. V Potterovi se neřeší kouzelnický svět jako součást většího celku. Kouzelnictví je zde bráno spíš jako koníček a jediná zaměstnání jsou na ministerstvu nebo v pořádkových službách - stejně jako v Divergenci. Rutinní práce vykonávají mudlové/odpadlíci nebo členové méně zajímavých frakcí.

Členění do frakcí rovněž připomíná bradavicovské rozdělování do kolejí podle převážejících charakterových rysů. Oficiálně je účelem násilné segregace vybudovat lepší společnost, ale je to umělý konstrukt, který by normálně fungoval půl roku až rok, ale podle autorky už běží několik generací (z hlediska zasunutí do historického rámce je to takové bylo nebylo).

Logické nedostatky už shrnuli Yalka a Eidalon, s jejichž názory se ztotožňuji. Jenom bych doplnila, že nejenže jsou frakce neživotaschopné, ale odpadlíci musí logicky tvořit většinu společnosti.

Za největší nedostatek považuji popření lidské přirozenosti. Například hlavní hrdince se posmívají kvůli její frakci, přitom jiné frakce hanlivé přezdívky nemají. Heslo "Nejdříve frakce, pak krev" je ten nejumělejší výmysl ze všech. Vše je uměle vytvořeno k vyvolání napětí, abychom se báli o hlavní hrdiny.

Kladné body má hlavní hrdinka, která není otravná a ani přehnaně kladná. Autorka zvolila obyčejně vypadající holku, která dává naději všem puberťačkám se vzhledovým mindrákem. Rozvíjející romance je na rozdíl od světa okolo uvěřitelná a líbila se mi víc než v Hunger Games, protože Triss, na rozdíl od Katniss, ví, co chce.

Závěr: Knížka je čtivá, ale na to, aby se četla jedním dechem, pokládá příliš mnoho otázek. Nejčastěji: je taková společnost možná? Nedoporučuji starším fanouškům Hunger Games.

luckaherzogova
17.02.2013

SUPER! Knížku jsem přečetla za jedinou noc a to jedním dechem! Tris a Čtyřka mě chytili na začátku a drželi se mě až do konce! Hodně akce, napínavých chvíli, romantiky a tragédie. Rozhodně doporučuji!!:-)

Sussane
17.02.2013 5 z 5

Wau! Skvelý príbeh,kniha ma príjemne prekvapila.Čo najskôr si musím prečítať aj pokračovanie, lebo to dlhšie nevydržím :D