Divergence

Divergence https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117803/bmid_povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4 5022 5022

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Divergent , 2011

neliot
13.10.2013 5 z 5

tuhle knížku přímo miluju :D nemohla jsem jí přestat číst...už mám přečtený i druhý díl, ale ten tak dobrý nebyl...

AWKWARD.
08.10.2013 5 z 5

Tuhle knížku mi doporučila mladší kamarádka :D Nejdřív jsem se bála že se mi to nebude líbit, ale jak jsem zjistila máme podobný vkus ~ Takže já jsem jí ani ne za měsíc (i když jsem neměla čas) přečetla a pak jsem si v knihovně zamluvila i druhý díl :D Já toho nelituju, protože tohle byla jedna z těch knih co si klidně zařadím mezi TOP 5 ~ :3

mayou
03.10.2013 odpad!

Přišla jsem do knihkupectví a zeptala se nějaké pomocnice, zda-li nezná nějakou AKČNÍ fantasy a doporučila mi tohle. Fajn pro mě to bylo těžký to číst, jelikož mě to nudilo od začátku do konce. (I want my money back) Má to vážně skvělou myšlenku, ale storyline je bleh. Asi nejsem na takový typ knih, romance romance romance, myslela jsem, že hodím šavli... nudilo mě to, musela jsem se nutit, abych to vůbec dočetla. Málo popsané emoce, prostředí jsem si nedokázala vybavit, akční scény na prd, zkrátka pro mě to byla ztráta času i peněz. Do postavy jsem se nedokázala vůbec vžít, vůbec to nešlo, ta holka byla nějakaá složitá. Jediná scéna, která se mi líbila, byly ty bitky, kde na sobě trénovali bojová umění nebo co to bylo. Otřesný. A co můžu ještě pochválit je obal, který hodně připomíná Hunger games

Rose18
28.09.2013 5 z 5

Velmi povedená dystopie, která umí zaujmout. Líbí se mi svět, který Veronica Roth vytvořila.

Juliet.ka
20.09.2013 5 z 5

Divergence mě dostala, omámila, pohltila .. Od začátku do konce jsem vyloženě hltala každé slovo a téměř mi nešlo se odtrhnout.
Konečně mladá autorka, která má nápad a je shopná sepsat plnohodnotné dílo aniž by musela násilně tlačit na povahy puberťaček rádoby romantickými klišé scénami.
Většinou se snažím s hlavním hrdinou (v tomto případě hrdinkou) nějakým způsobem ztotožnit, pochopit jeho pocity a vžít se do situace, ale Tris je pro mě jedinečná právě v tom, jak moc je odlišná. Nejen ode mě, ale i od lidí, co znám, od ostatních postav z knih i od jejích přátel a nepřátel z frakce. Vlastně ani nevím, jak bych ji popsala, ale možná je to právě to, co Veronica Roth chtěla. Hodí se pro ni jen to jediné slovo - divergence.
Rozhodně kniha, která si zaslouží být v mé knihovničce :)

Karolkoh
18.09.2013 5 z 5

Naprosto boží knížka, je to moje nejoblíbenější kniha... :) Když to začnete číst, nemůžete přestat!

Cyanine
17.09.2013 1 z 5

Je to jen obyčejný dívčí román, ale myslel jsem že to bude něco víc. Jednoduché, čtivé, ale připadám si jako okradený. Například mi chybí nějaký lepší popis prostředí nebo scén, nějaká ta epičnost. Velmi zjednodušené postavy, bez charakteru. Aspoň tento díl nemá žádné (historické) pozadí. Chyběla mi tu ta hlubší promyšlenost. Po jazykové stránce jsem také zvyklý na víc. Zmínka o "harddisku" je tu jediné technické slovo. Stačilo by, kdyby autorka navštívila nějaké datacentrum a hned by ona scéna byla na jiné úrovni. Autor, který cílí na širší publikum by to udělal. Hrdinku jsem si nedokázal oblíbit. Připadá mi jako by ta její bezohlednost byla idealizována, to bude asi můj největší problém s touto knihou. Nedoporučuju.

/.. Úsilí se kterým byla sestavena ilustrace na obálce jasně poukazuje na úsilí při psaní knihy.

dixi25257
16.09.2013 5 z 5

divergenci jsem četla jediným dechem a rezistence je ještě víc boží těším se na další díly.

Pakuna
11.09.2013 5 z 5

Další dystopie = něco pro mě. Mám ráda tento typ "knih". Tris i Čtyřku jsem si oblíbila a těším se na další díly.
Povstalecká trilogie mi trošku připomínala Hunger Games od SC.

Petula009
10.09.2013 4 z 5

Divergenci jsem přečetla na dva zátahy. Není to bůhví jak hluboká kniha ale zase si nemyslím, že by byla plytká. Srovnání s Hunger Games nemám, neboť mě celý humbuk kolem nějak netáhne a potažmo jsem se o něm dozvěděla až v momentě, kdy jsem knihu přečetla.

Anne Leyyd
09.09.2013 4 z 5

OBSAHUJE SPOILERY

K téhle sérii jsem se stavila velice odmítavě, protože jsem v ní viděla knihy podobné Hunger Games a u těch ještě pořád zvažuju, zda se do nich pustit. Nicméně mě pochvalné reakce jedné kamarádky přiměly, abych po Divergenci přece jen sáhla. A musím říct, že jsem ráda, že jsem to udělala.

Divergence je napsaná opravdu čtivě, zajímavě a námět je vskutku působivý. Dystopie jsem si oblíbila a ráda se přenesu do budoucnosti, kterou někdo stvoří tak, že je potom člověk rád, že žije tam, kde žije.

Beatrice - Tris - je postava, která mi tak úplně k srdci nepřirostla, ale mám ji svým způsobem ráda. Někdy se chovala tak, jak se mi to ne právě líbilo, jenže za 1. každý jsme jiný a za 2. nevím, co bych dělala na jejím místě, pokud bych prožila to, co ona. Tudíž to beru s rezervou.

Čtyřku si asi NEJDE NEOBLÍBIT :-) Sice jsem si někdy říkala, že to krapet přehání, jenže v celkovém pojetí se to taky dá pochopit. A jak už někdo psal ve své recenzi, tak jsem při čtení také chtěla o něm získat více informací a pokaždé, když na scéně byl, jsem to hltala… No, jo no :-)

Musím též říct, že jsem se při čtení nestihla nudit. Přišlo mi to zajímavé, každá scéna měla smysl. Veronica Roth stvořila opravdu propracovaný systém frakcí, kdy si jednou říkáte, že by to vlastně něco do sebe mělo, ale po chvíli už zase ne.

Konec jsem sice tak trochu čekala, ona narážka Trisiny mamky na simulační sérum byla docela jasná indicie, ale celkový vývoj jsem tedy neodhadla. Nějak mi ale přišlo zbytečné, že autorka zabila oba Trisiny rodiče. Na to, jak se vždy dá vymyslet nějaký plán, mi zrovna TOHLE přišlo NAPROSTO zbytečné. Pokud chtěla její rodiče dostat ze hry, tak by se to dalo udělat rozhodně jinak. Nemůžu si prostě pomoct, takhle smrt (ať se na to dívám z jakéhokoliv úhlu) byla podle mě nesmyslná.
A co se týče Willa tak taky. Pokud s tímhle Veronica Roth chce ještě pracovat v příštím díle, že tahle smrt bude mít ještě další význam, tak to beru. Ovšem jinak nechápu, proč ho Tris nestřelila do ruky nebo do ramene.

Na příští díl jsem zvědavá a moc se na něj těším. A co se týče filmové podoby, tak z 1. traileru to vypadá velice slibně, drží se knižní předlohy. Čtyřku, Tori, Erika, Jeannie a Trisiny rodiče vybrali opravdu skvěle. Tris jsem si sice představovala úplně jinak, ale to je detail ;-) Do kina na to určitě zajdu.

hankapimi
15.08.2013 1 z 5

Divergence je dystopický román o společnosti, rozdělené na frakce, pro niž jsou divergentní jedinci nebezpeční, neb se nedají zaškatulkovat a používají mozek. Ústřední linkou příběhu je vztah Tris a Tobiase, kteří ve své blízkosti mozek naopak nepoužívají - chvíli se milují, pak nenávidí, hormony věčně v turbulenci. Děj rozplizlý, plný nelogičnosti, mnohé nepropracované akce nedávaly smysl, napětí se vytratilo a zbyl jen nedomyšlený a nelogický závěr. Není to můj "šálek čaje", přestože jsem 1. díl Hunger Games přelouskla s chutí, nechci srovnávat. Na Rezistenci už nemám odvahu, vrátím se pokorně k historickým románům...

pink_ivy
11.08.2013 5 z 5

“I am selfish. I am brave.” I přes doporučení se mi do toho moc nechtělo, protože se mi ten příběh podle podpisu zdál dost divný, ale ještě, že jsem se do toho pustila. Za začátku mě to sice moc nevzalo, ale jak jsem se dostala přes úvod, tak jsem to hltala jednu stránku za druhou, až jsem se do toho zamilovala. Jedna z nejlepších sci-fi co jsem četla. Když jsem to ale četla poprvé, tak jsem byla dost emocionálně narušená z předchozí knížky, co jsem četla a když se moje oblíbená postava - Tobias, dostala do potíží, tak jsem to chvíli odmítala číst dál, co kdyby se mu něco stalo, :) Za mě je to plný počet.

johisa
09.08.2013 4 z 5

Krásný příběh,ze začátku se mi do toho moc nechtělo, ale později mě to úplně vtahlo do sebe. Jen konec byl opravdu masakr. Jinak opravdu skvělá knížka!

Alinore
06.08.2013 4 z 5

Když jsem poprvé otevřela knihu, otráveně jsem si odfrkla. Jak jinak... Další nadějná knížka psaná v přítomném čase. Nedalo se dělat nic jiného, než se s tím smířit a začít číst.
Tak nenáviděný přítomný čas nakonec plně vykompenzoval strhující příběh o dospívající dívce, která neví co chce. Přehoupneme se přes volení frakcí v Tris se něco změní. Možná ještě stále neví, do jaké frakce by chtěla patřit, ale už nemá možnost svůj výběr změnit. Musí se stát co nejlepší Neohroženou, jinak skončí na ulici. Musí zapomenout na strach. Ty, co na ní posměšně pokřikují "Škrobe" musí přesvědčit, že ona už není Odevzdanou, i když v hloubi duše cítí, že to není pravda. Ale výcvik z ní dělá jiného člověka. Neohroženého. Slabost vystřídá síla, strach odhodlanost.
Až do té chvíle to bylo neuvěřitelné, jenže pak přišel na scénu Čtyřka a s ním tucty stránek sladkých řečiček. Ještě jsem nečetla knížku, kam by se to nehodilo více, než sem. Děj se najednou posouvá až na druhou příčku v důležitosti. Hlavně, aby spolu vedli co nejvíce zbytečných a nikam nevedoucích dialogů. Dle mého skromného názoru by bylo lepší, kdyby tam ta love linka nebyla. Alespoň ne v takové míře. Kdyby si dali na pusu na konci, nic neřeknu, ale tohle bylo i na mě, jakožto holku, moc. Chtěla jsem strhující příběh o tom, jestli se probojuje mezi ostatními (s daleko lepšími předpoklady, než ona) na výsluní, a ne o tom, jestli není pro Čtyřku moc ošklivá. O nelogičnostech, nad kterými se člověk až drbal na hlavě, se ani nemá cenu zmiňovat. Byly tam, byly znát, ale nic, co by se nedalo přežít.
Konec mě trochu zklamal. Finální gradace tam byla, ale doufala jsem ve víc.
Celkově je to ale dobrá knížka, která nutí k zamyšlení nad lidskou povahou. Které vlastnosti jsou vlastně dobré, a které se jen tak jeví, než se obrátí proti Vám?

Lenny33
04.08.2013 5 z 5

Mám té knihy plnou hlavu - byla úžasná, čtivá, napínavá, tajemná... :)

petrisca
03.08.2013 5 z 5

Ze začátku mě kniha nijak moc nezaujala, ale po chvíly sem se od ní nemohla odtrhnout.
Je plná napětí, romantiky,...
Hrozně se mi líbila.

xoxoLenka
30.07.2013 5 z 5

Námět knihy mě zaujal, ale co se mi později nelíbilo, bylo rozhodnutí Tris. Teď nechápu proč ... :). Porovnávala jsem se neustále s Tris a skoro se zamilovala do Čtyřky. Na začátku jsem nechápala proč, proč zrovna tohle a jak se kniha bude vyvíjet. Postupem času jsem se do knihy úplně zbláznila a četla jedním dechem. Ani nevím proč, ale s hrdinkou jsem se ke konci knihy sžila a jednu část jsem i probrečela. Říkala jsem si jak někdo může být tak statečný a představovala jsem si sama sebe ve stejných situacích. Po dočtení knihy jsem musela přemýšlet nad celou knihou, nad tím co mi chtěla tahle kniha říct ... Pochopila jsem brzy, ale o knize přemýšlím stále. Pět hvězdiček je podle mě málo :)...

Janičta
17.07.2013 5 z 5

Po delší době kniha, která mě chytla a já si celé její čtení užila. Děj je plynulý,akční a hladce plyne. Není tam nic zbytečně natahovaného ani nic co by ve mě vzbudilo pocit, že někdo vytrhl pár stránek děje (hurááááá). Hlavní hrdiny jsem si rychle oblíbila. Doufám, že v dalším díle se toho dozvím víc, protože v tomto toho zůstalo hodně skryto :-)

kleria
15.07.2013 5 z 5

Krásná knížka, takhle rychle jsem snad knížku ještě nepřečetla :D, jako prvotina této autorky, to je prostě úžasné :)). Četla se jedním dechem a ještě teď jsem s ní unešená, byla napínavá a ten konec no prostě super, najednou tam bylo tolik akce a už ani nevím co psát ;). Připadá mi že ani těch 5 hvězdiček nestačí, jinak kdo nečetl tak mu tuto knihu můžu jenom doporučit!!!! :DD
Doufám že třetí díl u nás vyjde co nejdřív (já vím ještě jsem nečetla druhý díl a už chci třetí :DD)