Divergence

Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/117803/povstalecka-trilogie-divergence-gVh-117803.jpg 4.43690

Povstalecká trilogie (1.)

Divergent (2011)

Romány, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

Peslik
04. prosince

Dva roky jsem tuto knihu odkládala s tím, že toto asi nikdy nepřečtu a ono to bylo dost dobré, takové oddychové, napínavé i romantické. Prostě takové, jak jsem si knihu na šedivé dny představovala.

komin347
23. listopadu

Jako první jsem viděla film, takže kniha se už odehrávala s herci z filmu, o to bylo čtení zajímavější. Rozhodně nejpovedenější díl z celé trilogie.

Bekerče
18. listopadu

První díl mě naprosto uchvátil!

Mruskulka
17. listopadu

Jako první jsem viděla film, ten se mi líbil a konečně došlo i na knihu a jsem nadšená. Takové knihy mám moc ráda, zajímavý děj a jednoduché čtení.

Anet14
15. listopadu

Popravdě mě kniha velmi zklamala. Od některých postav až po celé zformulivání knihy. Sice byly části kde jste se opravdu začetli, ale někdy jste měli sto chutí hlavní hrdinku uškrtit a knížku zpálit. Bohužel po dlouhém přemýšlením jsem se rozhodla, že na neurčenou dobu triologi Povstalecká z knihovny viloučím.

Kačkaknihomol
15. listopadu

S čtením Divergence jsem nejdřív váhala, ale teda nevím proč. Knížku jsem přečetla během pár dnů, a rozhodně nelituju!
Upřímně mi ale systém, který v této knize funguje, připadá poněkud nereálný a HG to mají mnohem víc promyšlené.
Postavy se nechovaly jako superhrdinové, ale docela reálně, takže s tímhle má u mě Veronica Roth palec nahoru. Naštěstí tady není ani ten proklatý milostný trojúhelník, a doufám že se v trilogii neobjeví.
Musím říct, že mě to ale pořád více táhne k HG. Něco mě na nich hrozně baví, nejspíš to bude stylem, kterým je to napsaným, a který mi přišel v Divergenci maličko okopírovaný (i když to možná bude tím, že dělám z komára velblouda, ale pšššt).
Rezistenci už mám doma, a docela se na ni těším. Ale jestli to autorka nějakým způsobem pokadí, tak jí asi uškrtím, protože první díl této trilogie se hodně povedl.

LucyFox4
13. listopadu

Systém, na kterém je svět postavený mi příjde mírně disfunkční a je to mnohem hůř zakamuflované než u Hunger Games. Duhý díl jsem po druhé kapitole odložila a série mě nijak nezaujala.

Kira128
05. listopadu

Divergence. Veronica Rothová. Proč jsem se této knize tak hrozně vyhýbala? Možná to bylo tím až moc dobrým ohlasem, od všech jsem slyšela, že je kniha skvělá a že je až příliš chytila za srdíčko. Nevěřila jsem tomu. Můj mozek skoro nikdy neposlouchá informace a doporučení od jiných lidí. A má mysl téměř nikdy nečte knihy, které jsou tak extrémně známé. To jsem u Divergence sakra nemohla udělat výjimku?
Kniha se mi velmi líbila, začetla jsem se hned, i když styl, kterým autorka psala, mi ze začátku úplně neseděl. Popravdě… dlouho jsem neměla v rukou něco, co je ich-forma tělem i duší a to ještě v přítomném čase. Ale nakonec mi to přestalo vadit, děj mě ochromil a já mohla na některé stránky jenom civět s otevřenou pusou jako úplný idiot, jenž chce, aby mu mezi zuby něco nalétalo. Mouchy například.
Ke stylu psaní bych ještě měla nějaké výhrady, poměrně často se opakovala slova. Možná to někdy bylo záměrné, třeba se autorka skutečně snažila na určité výrazy klást neotřelý důraz, ale občas to trochu rušilo atmosféru celého dílka.
Tady mohou být menší spoilery!
Hrozně se mi zalíbilo rozdělení světa. Frakce byly skutečně dokonalé. Sama jsem dlouho rozmýšlela, ke které bych se (kdyby to samozřejmě šlo) přiřadila. Nakonec jsem došla k závěru, že mé srdce touží po Neohroženosti, i když nějaká ta Sečtělost by tam byla také.
Čtyřka alias Tobias mi celou dobu hrozně připomínal mého kamaráda, při některých scénách jsem ho tam úplně viděla, takže možná z toho důvodu je Čtyřka mou nejoblíbenější postavou celé Divergence. Ovšem nezapomínejme ani na Uriaha. Do tohoto klučiny jsem se zamilovala hned, takové povahy mám ráda a svůj vkus jen tak nezměním.
To, že byla celá kniha psaná z pohledu Tris (mimochodem… super jméno, holka), mi nevadilo vůbec. Náhodou jsem s ní skoro ve všech případech souhlasila a prožívala jsem většinu momentů s ní. Jediné, čím mě vážně zabila, to jediné, co úplně nesnáším, je některá ta tupost ohledně lásky. Tris, zapínejme mozek. Čtyřka na tebe nezamává, když máte váš vztah utajit, tedy měli byste. Vážně jsem nečekala, že něco takového vůbec přijde, měla jsem dojem, že tohle Tris neudělá, že tohle, co se vyskytuje ve většině případů YA fantasy, tu nebude. Každopádně to byl ale jen takový drobný odlet, Tris ztělesňovala hrozně pohodovou holku a zalíbila se mi hned.
Konec spoilerů! Asi.
Abych z toho vyvodila nějaký závěr, dílko je kvalitní, dokonce velmi kvalitní. Jedná se o neotřelé fantasy až sci-fi, které se odehrává v budoucnosti (jedna část ze čtenářské výzvy, dámy a pánové). Kniha samozřejmě má nějaké své mouchy. To každá. Každá má něco, co by chtělo doladit a to, co se autorce/vi úplně nepovedlo. Některé části tam totiž moc nedávaly smysl a gramatika s pravopisem občas docela pokulhávaly, co se týče vydání, které se dostalo ke mně.
Každopádně ale mohu jen doporučit. Divergence od Veronicy Rothové je jedno z nejkvalitnější YA fantasy/sci-fi, jaké jsem četla. Samozřejmě mám takových perel víc, ale jak to tak vidím, tato kniha mezi ně po dnešním přečtení zapadá.
Dávám čtyři hvězdy, protože tam přeci jen je něco na drobné dodělávky, ale jinak skutečně není, co bych měla vytknout.

hroneczek

Pro mě neotřelý příběh, plný napětí a zvratů. Dobře se četlo, dokázala jsem si z popisu živě představit popisovaný svět. Byla jsem natěšená na další díly.

Illyria88

Kniha se četla velmi dobře. Prakticky jsem ji zhltla za necelé dva dny. Příběh mě zaujal hlavně proto, že poslední dobou ulítávám na postapo žánru. Pokračování si určitě přečtu.

cérka

Tuto knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy na doporučení mých známých. Bohužel téma a styl vyprávění mi už v začátcích knihy nesedl a přečíst ji, bylo pro mě velkým utrpením. Nechci knize ublížit, věřím, že si své čtenáře najde. Já se při jejím čtení hodně natrápila a cíleně jsem se věnovala jiným činnostem, jen abych se vyhnula Divergenci. Každopádně, nakonec přišel konec a já mám splněno :-) 20/20

Ps. Pokud bych knihu četla mezi 10-16 rokem svého života a milovala styl amerických filmů, dám asi 5*. Díky bohu je mi už -cet, takže něco mezi 1*až 3*

Natali692000

Bavilo mě to. Hlavní postavu jsem si okamžitě oblíbila a s ní i Čtyřku. Četlo se to lehce a svižně. Kniha je plná akce a emocí. Láska, přátelství, nenávist, závist, pomstychtivost, obětavost, statečnost i zbabělost.. To vše se skrývá v této poutavé knize. Vím, že bych nikdy neskočila z jedoucího vlaku nebo nevyšplhala na ruské kolo. Právě tyto chvíle jsem s Tris prožívala nejvíce.. Ten adrenalin. Vždycky se mi rozbušilo srdce, jako bych to vše prožívala na vlastní kůži. Ale něco mi chybělo. Nemůžu s určitostí říci co, ale podle svých pocitů dávám 4 hvězdičky a doufám, že v dalších dílech najdu tu pátou.

Bar16

Není to přesně můj šálek čaje, ale příběh nebyl špatný. I přes to, že jsem knihu četla jen kvůli výzvě, za jiných okolností bych na ni nesáhla, jsem ji přečetla docela rychle a asi jsem potřebovala najet na chuť ke čtení úplně jiným žánrem, než normálně čtu. Kniha byl čtivá, příběh zajímavý, ale jestli sáhnu po dalších dílech, nevím. Asi jo, když se mi budou hodit do nějakého bodu výzvy.

Claire

Napsroto jsem ocenila tématiku (antiutopie pro mladší), skvělý nápad, dobré pro zamyšlení se nad společností. Strašně dobře se mi kniha četla, takže se určitě pustím do dalšího dílu v brzké době :)

zdi15

Říkala jsem si, že když má kniha tak úžasné hodnocení ze všech stran, určitě bude stát za to si ji přečíst. Nicméně mě celkem zklamala a do pokračování jsem se nutila.

Nelasp

Poutavá kniha o mladé dívce, která je výjimečná ve světě, který je postavený na hlavu a rozdělený do skupin dle výsledku testů. Téma je velice zajímavé, celý kontrast uniformity a jedinečnosti, pravidly společnosti a možností volby mě velice zaujal. Velice povedený počin mladé autorky, který si zaslouží místo v mojí knihovně.

Katri

Divergence je kniha, která vás pohltí svým obsahem. Je poutavá, originální a dobře napsaná. Zaujímá čestné místo v mé knihovně a rozhodně ji doporučuji každému, kdo má rád dystopii. Za mě určitě 5 hvězdiček.

NikolIris

Pre mňa bola táto knižka niečo nové a musím povedať, že v tej dobe ma to úplne dostalo a čítanie som hltala. Ten svet a ako v ňom veci fungovali. Oslovilo ma to viacej ako Hunger games a tak som sa vrhla na knižky. Bola som spokojná a sú v knižnici u mňa doteraz.

Freya365

Divergenci jsem si chtěla přečíst už delší dobu. Jenže pořád jsem si nebyla jistá, jestli se do toho vrhnu. Nejprve jsem totiž četla Hunger Games, ze kterých jsem byla zklamaná. Pak jsem ale Divergenci zahlédla v knihovně a řekla si, že to teda zkusím. No...
Kniha mě bohužel zklamala. Do čtení jsem se musela nutit s myšlenkou, že zaujetí naroste v průběhu knihy. Jenže jsem se moc nedočkala. Postavy v knize (hlavně Čtyřka) mi nepřišli moc charakterizované.
. Pro mě byla kniha slabší průměr. Filmové zpracování se mi líbilo více.

BeyondHorizon

Viděla jsem knihu všude, všichni mi ji doporučovali, až jsem se nakonec podvolila. Čekala jsem od knihy až moc. Celkově to ušlo, ale docela jsem se nudila. Do dalšího dílu jsem se nehnala. Navíc mi hlavní hrdinka byla protivná. Pro mě bohužel velké zklamání.

dia.riedl

Mám to radši, než Hunger games :)

Etule

Od knihy jsem toho mnoho neočekávala, proto jsem byla příjemně překvapená. Přes pomalejší začátek, jsem se od chvíle, kdy se rozjel výcvik nedokázala odtrhnout. Moc se mi líbilo jiskření mezi Triss a Tobiasem. :) Jsem velmi zvědavá na pokračování a chystám se mrknout i na filmy, jen pro porovnání.

tereza5767

Kniha se dobře čte, ale doporučila bych ji spíše mladistvé kategorii čtenářů. Fajn letní čtení, nic víc nic míň.

Macawi

Nejlepší díl série.

adam.ruby

Kniha dopadla mnohem lépe než serial...

Pamima

Kniha měla určitě neotřelý námět. Rozdělení do frakcí a činnost jich samotných. Hlavní hrdinka mě nijak zvlášť nezaujala, ale to může být věc názoru. Dávám knize tři hvězdičky - takový zlatý střed.

archandelka

Divergence se mi velmi líbila. Hlavně teda rozdělení do frakcí, které byly ze začátku vytvořeny z ušlechtilých myšlenek, ale jak se ukazuje, i dobrý záměr se může velmi zvrhnout, když se z něj udělá nebezpečná ideologie.
Těším se na další díly.

Anniie

knížka byla celkem dobrá... musím říct že film se mi líbí víc ale i tak to bylo moc hezké čtení :) . Knížku bych zařadila spíš mezi oddechové knížky. První díl mě baví nejvíc z celé triologie, protože v ostatních dílech se mi zdá že se Tris a Tobias/Čtyřka jen hádají :( . ale jinak dobrá distopie. Doporučuju :))))

Fanttastica

Dala bych spíš 3,5 ale to tady nejde. Děj ok, ale hlavní hrdinka taková průměrná. Vidím tam jistou podobnost s Hunger games , ale zase tak hrozné to není. Rozdělení frakcí povětšinou (podle mě) nadělalo víc škody než užitku.

Siwan

Přečetla jsem celou sérii. Pokud bych měla hodnotit knihy jednotlivě, pak se mi určitě nejvíc líbil první díl. Zároveň příjemně překvapil konec celé série. Osobně se mi líbilo téma frakcí, ale mě obecně baví různé verze o tom "co by kdyby". A to celé mezi tím většinu času dobře fungovalo. Jenom se po přečtení celé serie nemůžu zbavit dojmu, že dvě knihy by možná stačily. Love story přiměřeně neotravující, takže za mě dobrý :-)