Povídky z jedné kapsy

Povídky z jedné kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48683/povidky-z-jedne-kapsy-48683.jpg 4 1229 135

Karel Čapek (1890-1938) patří mezi těch několik literárních velikánů, jejichž díla nic neztratila ze své čtivosti ani tři čtvrtě století po té, co byla napsána. Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto.... celý text

ledaver
08.11.2016 4 z 5

Kniha předčila moje očekávání. Některé povídky byly průměrné, ale u některých jsem se naopak zasmála, či ve mě vyvolaly lítost a smutek. Díky tomuto střídání mých pocitů jsem toho názoru, že je to výborné dílo. Každý si podle mě nějakou tu ''svou'' povídku najde, takže já za sebe určitě doporučuji.

Air15
05.11.2016 4 z 5

Povídky z jedné kapsy - to jsou chytré a lehké jednohubky, které na malém rozsahu pobaví a zároveň donutí k zamyšlení nad lidskou povahou. Škoda, že Čapek nikdy nenapsal klasický detektivní román.

Ellissabeth
02.11.2016 3 z 5

Povídky se čtou rychle. Některé jsou hodně vtipné, některé moc smutné. Povídky jsou ze života, o lidských vlastnostech, moudrosti a hlouposti. Jazyk mě z počátku hodně nudil a musela jsem si "zvyknout". Ale rozhodně je to plnohodnotné dílo. Dnešnímu čtenáři si většina povídek může zdát neoriginální, ale myslím, že ve "své době" originální byly dost. :-)

Tynule
04.09.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Moje maturitní četba

wesulle
26.06.2016 3 z 5

Knihu jsem četla díky Čtenářské výzvě 2016. Neurazí, nenadchne.

Ewilka
07.05.2016

Čtu hlavně fantasy, proto jsem si myslela, že mě kniha nebude bavit. Kniha mě chytla a měla jsem ji rychle přečtenou.

Damato
01.04.2016 5 z 5

Co dodat? Snad jen to , že generace našeho rodu- počínaje mým dědou, který Čapka miloval už " před Hitlerem" a prozatím konče u mých dětí - celá tahle tlupa lidí obě kapsy četla a myslím, že nejednou - soudě podle upatlaných rohů., jedné polité strany- to od čaje (kluci četli tajně v době nemoci, když byli sami doma - neměla jsem jim říkat, že na čtení mají dost času- sama jsem to nesnášela a dělala jsem to taky ), propálené stránky od popela- (děda byl kuřák), specifickým podpisem mého otce na zadní straně knihy ( a dobře dělal, že si knihy podepisoval) a v neposlední řadě i zapomenutým tahákem s nějakými dnes už pro mě naprosto nepochopitelnými logaritmy, neboť i v hodině matematiky na průmyslovce se mi dařilo úspěšně číst. Takže za nás za všechny pane Čapku- klobouk dolů.

technolog
31.03.2016 4 z 5

Ani jsem na počátku čtení nevěřil, že se budu tak dobře bavit.

Alpasstyle
15.03.2016 5 z 5

Tohle dílo od Karla Čapka je velmi čtivé s prvky humoru... Doporučuji si přečíst.. :-)

sulcv
28.02.2016 4 z 5

Povídky z jedné kapsy patří jistě k tomu nejlepšímu co Karel Čapek napsal.

claudiecarmen
02.02.2016 5 z 5

zcela souhlasím s anotací knihy. Povídky pana Čapka jsou opravdu skvostné - to je to pravé slovo. Myslím, že pokud povídky někdo nepochopí, neměl by je hodnotit. Vypovídá tak sám o sobě a ne o povídkách.

Arya26
28.01.2016 2 z 5

Musela jsem to číst jako povinnou četbu. Z knihy mám v celku smíšené pocity. Polovina povídek se mi vcelku líbila, ale druhá polovina byla hrozná. Asi nejhorší byla povídka Šlépěje, která byla naprosto o ničem. Hrozně špatně se mi to četo, přestože miluju kriminální seriály a někdy si i ráda nějkou detektivku přečtu. Byla jsem celkově demotivovaná tím, že to vůbec číst musím a přitom bych raději četla něco jiného. Abych to shrnula, některé povídky byly super a zbytek byl nudný, nezajímavý a předvídatelný. Čapka prostě moc nemusím a ani si nemyslím, že ho někdy ráda mít budu.

ajsigirl
04.01.2016 5 z 5

Povídky z jedné (ale i z druhé) kapsy mě velice příjemně překvapily. Četla jsem jako povinnou četbu, ale po první povídce místo ,,povinné čtení,, mi to přišlo spíše jako pohlazení a odpočinek. Knížka je velice hezky psaná, jednoduchým jazykem a povídky si pamatuji do dnes. Nejvíce mně zaujala asi modrá chryzantéma. Autor od té doby patří k mým oblíbeným a rozhodně doporučuji tyto povídky přečíst. Povídky jsou oddechovou záležitostí pro každý věk.

Sourire
19.11.2015 5 z 5

Čapek vedel písať o bežných veciach takým spôsobm, ako málokto. Krásne, s citom, nadhľadom, humorom a iróniou. V týchto krátkych poviedkach dokázal na malej ploche vykresliť dômyselný príbeh, neuveriteľne presvedčivo opísať rôznorodé typy postáv a poukázať na absurdnosť ľudského správania. Zaviedol ma spolu s detektívmi a policajtmi na miesto činu a ja som s napätím (ale často aj s úsmevom) sledovala rozuzlenie prípadu :)

hancass
09.11.2015 5 z 5

Náš Karel Čapek je světovým autorem, který kdyby se narodil ve "velké zemi" získal by Nobelovu cenu za literaturu. Každá jeho kniha nebo divadelní hra je protkáno hlubokými myšlenkami s trvalými hodnotami, které ani čas nesmaže. Krimi Povídky jsou geniální a promyšlené a ráda se k nim vracím. Celé jeho dílo je nadčasové, trvale živé a české.

alef
14.09.2015 5 z 5

Čapek vysvětluje svůj vztah k detektivkám takto: „První můj autorský zájem o detektivky vycházel z problémů noetických, jak se poznává a objevuje skutečnost. Povídky z jedné kapsy jsou tedy povídky noetické. Jakmile jsem se začal zabývat světem zločinu, zaujal mě proti mé vůli problém spravedlnosti. Asi v polovici mé knihy najdete ten přelom. Místo otázky, jak se poznává, převládá otázka, jak trestat. Povídky z jedné kapsy jsou tedy povídky noetické a justiční." (K. Čapek: Poznámky o tvorbě)

První co mě zaujalo, byly motivy těchto povídek - záhady, k jejichž odhalení jsou většinou potřeba náhody a velká dávka intuice. Pan Čapek prostě píše jinak, své povídky sám nazývá noetickými - skutečnost, kterou vidíme není daná jen fakty, ale také našimi vlastními dispozicemi, ... a tak kritizuje naše poznávací schopnosti, ... a ukazuje nám různé způsoby, jak se nakonec dobrat skutečnosti.

"... zbylo by ... málo z našeho života, kdybychom z něho vyloučili náhodu … Jsou lidé , kteří považují náhodu v detektivce – abych tak řekl – za nedovolený hmat, za nedůstojný trik, jímž autor pomáhá unfair svému favoritovi. To je hrubý omyl. … Koneckonců tajemství úspěchu je tajemství náhody…“ (K. Čapek: Marsyas čili na okraji literatury)

Typickým příkladem a jednou z nejzajímavějších povídek je pro mě Modrá chryzantéma, kde nám autor ukazuje, že ani pohled na skutečnost skrze pomatenou mysl nelze vyloučit - výborný příběh ... kde "slupneme" zaslouženou dávku ironie vůči našim "tradičním" hledacím postupům :-).

Nombeko
12.05.2015 4 z 5

Tohle je přesně jedna z těch knih, po které je dobré sáhnout, když není nálada na dlouhé romány.

Aliii
23.04.2015 5 z 5

Povídky jsem četla již před lety v rámci povinné četby a teď jsem si je s chutí přečetla znovu. Karel Čapek je Pan Spisovatel.

Tygřička
14.03.2015 5 z 5

Příjemné a milé čtení když je za okny deštivo a vy si užíváte klidný víkend...

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Vtipné, milé a čtivé, jen minimum povídek mi nechytlo.