Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady

Čtyři po půlnoci I - Časožrouti / Skryté okno do skryté zahrady https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330496/bmid_ctyri-po-pulnoci-casozrouti-skryte--NF5-330496.jpg 4 914 101

Čtyři po půlnoci série

Povídky a novely série

4. díl

V Americe byla vydána kniha Čtyři po půlnoci, která obsahuje čtyři novely - Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny a Sluneční pes - jako celek. Vzhledem k rozsáhlosti děl je ale české vydání rozděleno do dvou knih. V této knize je novela Časožrouti a Skryté okno do skryté zahrady. První příběh vypráví o velmi záhadném letu, při kterém zmizí většina cestujících a piloti. Ze zbylých pasažérů je naštěstí jeden pilot, který se ujme řízení letadla a přistane s ním. Posléze zjišťují, že se ocitli v naprosto liduprázdném místě, kde nejsou vůně a zvuky, jen tíživé ticho vzbuzující strach. Ve druhém příběhu se seznamujeme s osamělým spisovatelem Mortem, jemuž vtrhne do života člověk, který tvrdí, že mu Mort ukradl příběh. Ale zdá se, že cizinec snad ani neexistuje, jako by byl jenom v Mortových představách.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Four Past Midnight , 1990

mareksevc
01.04.2020 5 z 5

plný počet už len za Langonierov, je to asi naj poviedka aku som čital

Greenfingers
13.03.2020 4 z 5

Obě novely skýtají zajímavé náměty, které Stephen King, jak už je jeho dobrým zvykem, zpracoval mistrovským způsobem.

callahanh
27.02.2020 4 z 5

První část Čtyř po půlnoci sestává ze dvou novel. Časožrouti jsou standardní kingovské téma, které kdyby autor chtěl, je schopen převést do svého typicky monumentálního románu. V kratší formě je ale snesitelnější, i když je v něm mnoho postav. Disponuje ale výbornou a bezvýchodnou atmosférou, bohatými popisy Časožroutů a i na menším prostoru brilantně propracovanou psychologií postav. Skryté okno do skryté zahrady je výborná novela, která se se znalostí filmu čte trochu jinak, ale právě se znalostí filmu je na ní vidět, jak je King skvělý autor, protože vede čtenáře tam, kde ho chce mít, leccos mu naznačuje, nikdy mu ale nedá úplně jasnou odpověď, proto je novela znepokojující, což korunuje skvělý závěr. I tahle novelka má výbornou atmosféru, propracované postavy a navíc i realistické téma. Škoda, že víc autorů není jako King a nenechá čtenáře nahlédnout do "své kuchyně", protože jeho předmluvy jsou naprosto fenomenální. 70 %

HonzaT
04.12.2019 4 z 5

Fajn, nepocítil jsem žádná hluchá místa. To slovo časožrouti se líbí dceři :) Líbil se mi ten příběh, hlavně konec. Na youtubu je to celé, ale v kvalitě 8xzkopírované VHS.

cube6
04.11.2019 5 z 5

Další má oblíbená Kingovka. Tentokrát se však nejedná o román, nýbrž o knihu obsahující dvě novely.
1. Časožrouti:
Ideální novela ke čtení na letišti, když čekáte na svůj let. Žádná jiná kniha vám nedodá tolik kuráže aby jste nasedli do letadla :) Každopádně výborný nápad o letu, který proletí do jakési verze našeho světa, která je však prázdná a čas je tam jen slovo. Jediní přeživší v celém letadle jsou jen ti co si zrovna dopřávali šlofíka, ale po probuzení je však čeká šok. Výborný a nepředvídatelný příběh se skvělým záporákem (pan Rolák).

2. Skryté okno do skryté zahrady:
Skvělý psychologický thriller. Tohle jde Kingovi asi nejlépe. Hlavní postavou je (opět) spisovatel , který je jiným spisovatelem nařčen z plagiátorství. Hlavní hrdina však ví, že se ničeho takového nedopustil jenže neznámý muž si nedá říct a stále nepříčetně trvá na svém a situace se stále víc a víc vyhrocuje. Kdo je onen záhadný muž? Opravdu tu povídku napsal nebo ji ukradl? Nebo je všechno úplně jinak?

Hodnocení: 10/10

Janniska
10.10.2019 5 z 5

Časožrouti mne úplně pohltili , prostě starý a dobrý Steve.Skryté okno mi přišlo slabší,ale možná mě ovlivnil pocit z filmu , který se mi prostě nelíbil.Celkové super čtení.

annettka1098
02.10.2019 3 z 5

Má první kniha od Kinga. Vybrala jsem si ji kvůli povídce Skryté okno do skryté zahrady, kterou jsem viděla před 12 lety zfilmovanou. Do dnes si film pamatuji a tak jsem se překvapila v povídce o moment překvapení. I tak se ale četla velmi dobře. Povídka Časožrouti mne však úplně neoslovila, nějak jsem příběhu nevěřila a dočetla jsem je pouze z přesvědčení.

UcimSeOtocky
29.09.2019 5 z 5

První část série Čtyři po půlnoci byla jedna z prvních knih od pana Kinga, kterou jsem četla, a zároveň ta, díky které jsem si onoho slavného spisovatele zamilovala. Dobře, možná bych zaváhala s označením, že se jedná o povídky, každopádně to na jejich kvalitě neubírá. Mou nejvíce oblíbenou jsou Časožrouti, ačkoli ze začátku jsem se trochu nudila a přemýšlela, jestli knihu neodložit. Ale jakmile se děj trochu rozjel, nemohla jsem knihu dát z ruky. Ano, pan King si s gradací děje dává trochu načas, ale je to potřeba na navození správné atmosféry a uvedení do děje. Skryté okno do skryté zahrady mě sice bavilo o něco méně, ale to neznamená, že jsem si její čtení neužila. I když byl konec docela předvídatelný. Knihu rozhodně doporučuji, a to nejenom dospělým, ale zvláště pak dospívajícím, kteří nemají ke čtení příliš vztah a potřebují knihu, ve které se "něco děje".

Lenka.Vílka
05.09.2019 4 z 5

Začala jsem druhým půlnočním dílem, ale nejsem si jistá, jestli na pořadí tak úplně záleží. Četla jsem dvě povídky. Jednu vynikající, druhou nadprůměrnou. Obojí bavilo, obojí hodnoceno. Samozřejmě ne tady, ale u jednotlivých povídek. Jo, tam taky komentář. Podle délky snadno poznat, co se líbilo víc. Mám za sebou další dvě povídky Kinga a musím říct, že spokojenost se dostavila.

Update 15.12.2020: jelikož se nejedná o povídky, ale novely, raději hodnocení a komentář kopíruji sem. Pro jistotu ;)

Časožrouti 3/5
Námět naprosto bombastický. Jenom délka povídky, která by mohla býti spíš samostatnou knihou, že trochu iritovala. Představovala jsem si tedy (na tu délku) trochu jiné rozložení děje. Ale když vyžďíbnu to podstatné, musím nápad knihy označit za geniální, ale zároveň něco ubrat na hodnocení :(

Skryté okno do skryté zahrady 5/5
Takže. Představte si, že jste slavnej spisovatel. A teď za váma přijde chlápek, kterej tvrdí, že "Prr, to jsem jako první napsal já!". Jste tam? Představujete si ten obraz? Co uděláte? Dokážete mu, že se mýlí a vy jste byli první? Nebo ho budete prostě ignorovat jako blázna? Nebo je v tom něčo jiného? Protože Shooter se dostal nejenom na jeho dvorek. On se dostal i do jeho hlavy. A jeho snů. A přestože počítám s tím, že už snad každý viděl minimálně film (já přesto ne) pokud nečetl předlohu, nechám si to pro sebe. Protože to skončilo a pointa byla přesně tam, kde jsem jí předpokládala, a to mi udělalo proto radost. Jenom mě překvapila ta cesta k ní. A jak to bylo dobře napsané.

Taralcielle
04.09.2019 4 z 5

Moje první setkání s Kingem - Čtyři po půlnoci.
Nejvíc se mi líbí Časožrouti. Zhlédla jsem i filmové zpracování.
Nejslabší ze všech 4 povídek je pro mě Skryté okno.

jaroiva
29.08.2019 4 z 5

Přečetla jsem jen Časožrouty, takový standardní King.

Ivan Kučera
23.07.2019 3 z 5

Kým v prvej knihe vyšli Slnečný pes a Policajt z knižnice, tentoraz nás čaká Skryté okno do skrytej záhrady a Časožrúti. Kým novely z prvej knihy dodnes neboli sfilmované, tie z druhej boli: prvá v podobe trileru s Johnnym Deppom, druhá ako TV mini-séria s Davidom Morseom (Zelená míľa, Srdce v Atlantíde). Nie som si istý, či môžeme Časožrútov s čistým svedomím zaradiť do žánru sci-fi, každopádne nemajú k nemu ďaleko a hoci King obvykle písal príšerné sci-fi, tak toto mu vyšlo. Nápad o lietadle, ktorého podstatná časť personálu a cestujúcich "zrazu zmizla", je skvelý. Obsahuje plno záludných otázok. Tešíte sa na čas, keď začnú prichádzať odpovede. A treba dodať, že sú zaujímavé a šťavnaté. V našich končinách (konkrétne v českých) kniha vyšla prvý raz normálne (teda všetky štyri príbehy v jednom zväzku) až v r. 2023 v ucelenej knihe nazvanej stroho Čtyři po půlnoci.

petrarka72
17.07.2019 4 z 5

Časožrouty jsem si opět užila (a ne, nebudu pátrat po televizním filmu, nepotřebuji ho), kouzlo Skrytého okna mi tentokrát zůstalo skryto (dočteno jen se vzpomínkou na filmové zpracování). Paradox očekávání založeného na vzpomínce na první čtení.

verjan2
08.07.2019 5 z 5

Výtečné "povídky", mnohem lepší než první dvě. Skryté okno má lepší konec, než je ve filmu, kde ho tvůrci úplně zabili.

Motorhead
02.07.2019 1 z 5

Časožrouti, v slovenskom preklade Langolieri, je novelka nevalnej úrovne, prečítatelná raz, ak niet nič lepšieho alebo ak je človek hodne zvedavý čo to všetci celebrujú. Skryté okno je tuctová detektívka.
Pravdaže, pre nenáročných bašta na päť hviezdičiek. Je to jav. Duševne striedmo obdarení sú určujúcou názorovou silou. Potom je za znamenitého spisovatela pokladaný King, za znamenitý film Kuriér, za znamenitú speváčku Rihana.

ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

Určitě lepší je Skryté okno do skryté zahrady. Ani film nebyl vůbec špatný.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.

amanek
27.02.2019 4 z 5

První povídka mě nejdřív bavila, pak už míň. Skryté okno do skryté zahrady zas naopak, nejdřív jsem se nemohla začíst a pak zas odtrhnout.

JelloBiafra
08.12.2018 4 z 5

Four past midnight je zbierka štyroch poviedok rozdelená do dvoch kníh. Prvá časť knihy sa skladá z poviedok "Langolieri" a "Tajné okno, tajná záhrada". Oba príbehy sú zvláštne tým, že sa dočkali filmových adapátcií. Tá prvá ako televízny film v roku 1995 a tá druhá sa dostala do kín v roku 2004 s Johnnym Deppom v hlavnej roli. Zatiaľ čo prvý príbeh si pohráva s cestovaním v čase a je to mysteriózne sci-fi, druhý rozpráva príbeh o spisovateľovi, ktorý je neznámym mužom obvinený z plagiátorstva. Knihu som čítal pred tromi rokmi, ale stále si ju dobre pamätám. Tá hustá atmosféra akú tu autor u oboch príbehov vytvoril sa zabudnúť nedá.

ktulu
04.12.2018 4 z 5

Čtyři po půlnoci mám rád...je to zase trochu něco jiného. Rád bych možná porovnal tyto dílka s jejich filmovým podáním: Časožrouti mi přešli jako skvělý nápad (a zajímavá teorie), nicméně filmová verze je katastrofa. Když o tom tak přemýšlím, tak natočit něco takové je v podstatě nemyslitelné, protože z obrazovky nemůžete tu nicotnost skrývající se ve vyprchávajícím čase nás všech. Co se týče Skrytého okna, tak verze s Johnny Deppem mě potěšila, ačkoli jsem nepochopil ty změny oproti knižní předloze. 4PP jsou podle mého pohledu příjemná oddechovka. Doporučuji i pro NEkingovce.

povídky letadla zfilmováno cestování časem spisovatelé horory letiště

Část díla

Stephen King