Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342739/bmid_dlouha-cesta-na-malou-rozzlobenou-p-mLJ-342739.jpg 4 284 83

Poutníci série

Když se Rosemary Harperová připojí k posádce Poutníka, nečeká toho moc. Touží jen po malém, klidném místě, které by mohla na chvíli nazývat domovem, po dobrodružství v dalekých koutech galaxie a odstupu od problematické minulosti. A Poutník jí přesně takové místo nabízí. Život na palubě je chaotický, ale víceméně mírumilovný. Až do doby, kdy je posádce nabídnuta životní příležitost: postavit hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu a vydělat si tak dost peněz, aby mohli pohodlně žít mnoho let. Pokud tedy přežijí dlouhou cestu přes válkou zmítaný mezihvězdný prostor, aniž by došlo k ohrožení některého z křehkých spojenectví, jež udržují galaxii v klidu. Potíž je v tom, že Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Long Way to a Small, Angry Planet , 2014

specialista5
28.12.2018 5 z 5

Kniha možná hned nezaujme, ale s každou stránkou se čtenář čím dál tím více noří do příběhu. Sžívá se s postavami a oceňuje krásný a promyšlený svět.
Děj je řetězec epizod z života posádky a i když ne každá překypuje akcí, tak každá je důležitá, poutavá a děj díky tomu neskutečně plyne. Těším se na další díl

Kakiko
23.12.2018 5 z 5

Kniha možná není nabitá od začátku do konce akcí, ale přesto jsem se nemohla dočkat toho, co se stane na dalších stránkách. Příběh je totiž skvělý díky do detailu promyšlenému světu a skvělým postavám. Plus jsem si nemohla pomoct, ale trochu mi to v jistých znacích připomínalo Mass Effect, který já naprosto miluji, takže jsem z knihy byla opravdu nadšená.

Sarah11
03.10.2018 5 z 5

Mé srdce sci-fi nadšence plesá, protože tohle byl jeden velký sci-fi skvost. Úžasný a nesmírně propracovaný svět, ve kterém je stále co objevovat, skvělé a jedinečné postavy, které si zamilujete již od prvních stran a hlavně pořádná dávka vesmírného dobrodružství. Když vám dojde, že v téhle knize rozhodně nejde o nějakou nabušenou akční jízdu, myslím si, že si ji neskutečně užijete a budete hladoví po každé další kapitole, každé další stránce. Sama preferuji knihy, které přetékají akcí, proto jsem se zkraje bála pomalejšího tempa, ale přesvědčila jsem se, že ne vždy je to potřeba a že pokud autor umí vybudovat zajímavý svět a vymyslet zábavné postavy, tak budete příběh hltat i tak. Kniha nemá zápletku, která prostupuje celým příběhem, ale spíše se skládá z jednotlivých epizod, kde postupně více a více poznáváme svět, ve kterém hrdinové žijí, ale také samotné hrdiny, jejich příběh, povahu a zvyky. A že je co poznávat, když je spoustu z nich jiné rasy s jedinečnými tradicemi a zvyky! Moc se mi líbilo poselství ohledně témat jako je rasismus nebo homosexualita, které lze v knize najít. Poslední věc, kterou bych vyzdvihla, jsou dialogy, které byly vtipné (asi poprvé se mi stalo, že jsem se začala nahlas smát ve vlaku), dávaly smysl a hlavně byly uvěřitelné! Vulgární výrazy mi nevadily, vždycky knize přidají na autentičnosti, protože komu občas nějaké to sprosté slovo neulítne, že.
Neskutečně se těším na další díl a netrpělivě odpočítávám dny do jeho vydání! Trochu mě mrzí, že se opět nesetkáme a našimi hrdiny z Poutníka, ale věřím, že i tak to bude opět skvělé.

Ewiczka
30.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha která ctí žánr. Jsem moc zvědavá na další díly série.

Tyet
21.08.2018 4 z 5

Tuhle knížku jsem si koupila na základě reklamy, aha, takže se taky chytám! Naštěstí převážně jen na knížky.
Je to průměrné sci-fi, odlehčené, hravé, žádná depka. Je znát, že je psala dívka, vlastně nebýt vesmírných kulis, šlo by zkrátka o dívčí čtení. Je pěkné, s jakou dojemnou a naivní důvěrou a optimismem píše autorka o přátelství mezi nejrůznějšími vesmírnými živými bytostmi. Ale proč ne, pohádek s dobrým koncem není nikdy dost.

bosorka
15.08.2018 4 z 5

Putování vesmírem mi zlehka připomnělo Alenku z planety Země - ovšem už pro trošku starší a pokročilé. A bylo to putování nesmírně zajímavé a kratochvilné. Jak už mnozí poznamenali, je to vcelku pomalé čtení bez extra velké zápletky, ale přesto mě knížka nezklamala a nalákala určitě na čtení dalšího pokračování. Seznamování se s různými vesmírnými rasami a životem jak na lodi, tak na všech místech, které posádka během své cesty navštíví, je propracované a zábavné. Navíc i vtipné, místy smutné, nakonec i napínavé. Fakt mě bavila Kizzy a Sissix.

ladynka
04.08.2018 4 z 5

Po řadě přečtených military sci-fi je tohle úplně jiná káva. První dojem, který po přečtění zůstal, jak pozitivně kniha vyznívá navzdory tomu, jaké ošklivé věci se v ní dějí. Román není žádná přímočará akce ani epické vyprávění, nejvíc by se dal přirovnat k Firefly (nesourodá posádka, každý s vlastními problémy) a Star Trek (humanistické ladění, mezirasová tolerance). Největším kladem jsou pro mě zajímavé a neotřelé postavy, byť trochu iritující, pacifistické a hrozně bezstarostně se chovající (loď bez jakékoli obrany?). Děj není nijak komplexní, spíše jde o epizodické události, problémy se vzápětí vyřeší (vtipné je, že mužské postavy nejsou rozhodně macho typy a většinu problémů zde vyřeší ženské postavy).

anmaride
29.07.2018 5 z 5

Knížku jsem četla k uzoufání dlouho. Nešlo se začíst - pořád jsem čekala na rozjezd příběhu, na zápletku, na nějaké napětí. A až za drahnou chvíli jsem si uvědomila, že o tom to vůbec není. U tohoto příběhu stačí jen vnímat vyobrazení přátelství, podpory, lásky a tolerance. Určite se chci na Poutníka zase někdy vrátit a vychutnávat si tu milou a přátelskou atmosféru. Nechat se zkrátka pohladit po duši.

bibi.r
17.07.2018 4 z 5

Jak to jen říct. Tohle byla nejzajímavější knížka bez pořádné zápletky, kterou jsem kdy četla :D.
Po knize jsem sáhla, protože to prý má být něco jako Firefly, což je seriál, který naprosto zbožňuju.
Jako jo, je to v podstatě příběh jedné vesmírné lodi a její posádky a celá kniha je protkána mini epizodami, ve kterých se seznamujeme s posádkou.
A vlastně největší akce se odehraje až na posledních asi 20 stránkách, ale je to teda.... Tohle často nepíšu :D. Je to MEGA.
Na další díl se hodně hodně hodně těším :).

trudoš
15.06.2018 3 z 5

Pomalé vyprávění, k uzoufání pomalé. Přesto si myslím, že úspěch Becky Chambersové je pochopitelný, vzhledem k tomu, že její jazyková vybavenost má daleko k zabředávání do technických zhůvěřilostí či metafyzických nepochopitelností. Navíc staví na atraktivní premise, kdy určující pro příběh jsou hlavně vztahy mezi prapodivnou posádkou na jinak obyčejné kosmické lodi.
Jenže jak je autorka mistrnou znalkyní lidské i mimozemské psychiky, úplně zapomíná na to nejpodstatnější - zápletku. Ačkoli základní motiv se rozehraje hned zkraje, to důležité se stane až na konci a všechno mezi tím je pouze soubor epizod, jež by se skutečně dobře vyjímaly v televizním zpracování, kdybychom se bavili o seriálové realizaci. Něco je slabší, něco silnější, o všem ale platí, že se to nebojí ožehavých témat stran náboženské nesnášenlivosti, kulturní xenofobie či mezidruhové promiskuity. Přičemž je třeba brát na zřetel jemnou ruku dámské režie, protože tohle prostě je ženská obdoba dobrodružného vyprávění.

Marekh
02.06.2018 4 z 5

Dá se říci, že kniha se mi celkově líbila. Oblíbil jsem si také postavy posádky, které byly z různých kultur (Ohan, Sissix aj.). Hrdinové proplouvají vesmírem v kosmické lodi, občas si zaskočí na nějakou planetu a doplní zásoby, řeší se minulost členů posádky apod. Akčních scén je minimum a ani mi nechyběly. V knize se také setkáme s láskou, která je nezvyklá u jednoho z členů posádky a musím říci, že tato část byla pro mě jedna z nejlepších. V knize se vyskytují občas nějaké vulgarismy.

Citát, který mne oslovil:

Bráchové tě nikdy neopustí. Bráchové jsou na celej život. A já vím, že na celej život má bejt i manželství, ale ne vždycky to vyjde. Bráchů se nezbavíš. Chápu, kdo seš, co máš ráda, a je jim jedno, s kým spíš nebo jaký děláš chyby, protože tuhle část tvýho života neřeší. Vidí tě i při tom nejhorším a je jim to jedno. A i když se pohádáte, tak na tom až tak nezáleží, protože ti stejně musí říct o narozkách "čau" a pak už je to stejně všechno zapomenutý a dáte si spolu dort.

Knihomolkajá
15.05.2018 5 z 5

U takovýchto knih lituji, že lze dávat jen pět hvězdiček. Nyní mě v celku mrzí, že jsem některé knihy ohodnotila stejnými pěti hvězdami jako tuto, i když si tato kniha zaslouží více než ostatní.
Od knihy jsem čekala něco trochu jiného, ale hned od začátku jsem byla doslova vtažena do děje. Hrozně moc jsem si přála, aby kniha nikdy neskončila a ke konci jsem ztrátu jednoho pasažéra lodi dokonce i obrečela. Při čtení jsem se naprosto vcítila do problémů postav a ani jedna z nich mi nebyla nesympatická. Pro někoho bohužel, pro někoho bohudík se autorka nevyvarovala sprostým slovům a častým zmínkám o sexu, což knize dodávalo zase trochu jiné kouzlo a konverzacím mezi postavami to přidávalo na reálnosti.
Kniha úžasná a všem vřele doporučuji. Toto je jedna z těch knih, které mi do budoucna něco daly a budu na ně ještě dlouho vzpomínat.

Lorej
26.04.2018 4 z 5

Podle anotace jsem očekávala obrovské vesmírné dobrodružství plné nástrah a nevýchodných situací (ze kterých by se jistě dostali).
A dostala jsem příběh o vesmírném putování - ve kterém jsem se občas ztrácela - s filozofickými úvahami a s řešením různých společenských mravů, konvencí (jako třeba rasismus), mezilidských/mezidruhových vztahů.
Knížka mě překvapila, ale jiným způsobem, než jsem doufala. I tak se mi líbila a myslím, že její přečtení mi hodně dalo.

Gurus
13.04.2018 5 z 5

Moje první space opera, jsem rád, že to byla právě tahle. Je pravda, že příběhově to není nic moc extra, ale jako celek kniha vyznívá strašně pozitivně a antirasisticky. Celkem to změnilo můj nazor na určité narodnostní skupinu..nebudu jmenovat ale patrří jim Karlovy Vary. Vlastně si uvědomíte, že sme sakra jeden živočišný druh a měli by jsme držet pospolu...

AllyKumari
12.04.2018 4 z 5

Tato kniha má tolik skvělých věcí!
Například:
- úchvatné množství imaginace a vytváření svébytných kultur
- propracované, sympatické postavy
- je to skvěle napsané.... atd...

Proč tedy ne pět hvězd? Protože příběh, který by člověk sledoval, chybí. Knihu tvoří epizody, nichž je jakýkoliv konflikt vyřešen během několika stránek. Není to vyloženě chyba, ovšem mně osobně by vyhovovala nějaká průběžná dějová linka.

SONP
27.03.2018 5 z 5

Znovu se ukazuje, že ženy nepíšou o nic horší hard sci-fi než chlapi. Pravda, tahle ta knižka je trochu jiná než všechny ty, v niž se do detailu dočítáme o obsluze vesmírných lodí, o vstupech do hyperprostoru a o čtvrtém rozměru gravitačních studen - i když i na to tady dojde! Kromě klasických sci-fi rekvizit, jako je hyperprostor, mimozemšťané všech podob nebo galaktické společenství, jsou tu totiž v hlavní roli vztahy. A to vztahy nejen intimní, ale i vztahy v rámci posádky, a to zejména mezi různými rasami a kulturami navzájem. A tak se nám tu dá dohromady lidská účetní s ještěří pilotkou, nebo trpasličí technik s umělou inteligencí - a přitom to není žádná samoúčelná červená knihovna ve stylu young adult, ale spíš je to pojato jako obžaloba rasismu a obhajoba multikulti v tom dobrém slova smyslu. A na závěr: tvrdý reset telefonu už nikdy nebudu dělat, aniž bych si vzpomněl na závěrečnou pasáž knihy (víc už spoilovat nebudu). Jsem nadšen! 100%

PWM
18.03.2018 3 z 5

Milá a čtivá „hvězdná opereta“ s aspirací stát se příjemným společníkem na cesty, nebo na dovolenou.

Celkem jednoduchý a přímočarý příběh lemují drobné události, které se vážou především k specifikům a motivům jednotlivých postav. Právě to je ovšem z mého pohledu největší slabinou knihy. Aby bylo možné dosáhnout takové různorodosti děje, menších příhod a soukromých příběhů, musely být i postavy napsány záměrně velice různorodé. Do jisté míry tak Poutník působí spíše jako jakási Archa, kde se vedle sebe potkávají zcela odlišné druhy. Tato různorodost a extrémní výjimečnost osobností jednotlivých postav bohužel nepůsobí příliš uvěřitelně. Nemohu si pomoct, ale jednotliví členové posádky Poutníka mi ze všeho nejvíce připomínají cíleně vybrané mimořádné osobnosti amerických televizních seriálů s kriminální a sci-fi tématikou. Kniha tak občas působí jako karikatura sama sebe a navozuje dojem prvoplánovosti a snahou zaujmout.

Nicméně jednotlivé „minipříběhy“ jsou obvykle velice zajímavé a evokují mimořádnou komplikovanost a křehkost vztahů mezi lidmi (i mezi jinými rasami) a rozhodně stojí za přečtení. Těším se, až od autorky vyjdou další knihy, které bude možné „zhltnout“.

Hyaenodon
07.03.2018 3 z 5

Tak konečně dočteno. Knížka je to svižná, jednotlivé postavy působí skutečně a potěší drobné detaily (např. koberce na schodech z pletiva, aby se Sissix nezamotaly do ok drápy, bordelářka Kizzy s věčnými křupkami). Na druhou stranu knížka podle mě trochu postrádá děj, většinu textu sledujeme posádku, byť sympatickou, ale kromě závěru knihy schází akce. Jako vysloveně nadbytečné pak vnímám pasáže, kdy se jednotlivé postavy autocenzurují ve chvíli, kdy mají tentendci posuzovat nějaké ufony podle "homocentrických" názorů, protože výchova čtenářů podle mě ke krásné literatuře nepatří.

sweettest
24.01.2018 5 z 5

Skvělá kniha, hezky čtivá, fantazie při představě tolika různých vesmírných ras jela na plno!

Fantasysvet
16.12.2017 4 z 5

Stejně jako se Rosemary seznamuje s jednotlivými členy posádky Poutníka, také čtenář postupně odhaluje universum Galaktického Společenství a jeho historii. A právě tady zaznívají ty temnější tóny, které jsou protiváhou přátelské tváře knihy. Zde se autorka věnuje takovým tématům, jako jsou xenofobie nebo náboženský fanatismus. Což je v dnešní době na místě.

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu je však v první řadě nádhernou oslavou přátelství. Možná na někoho bude působit až příliš sluníčkářsky, ale příběhů kde se všechny problémy řeší klackem, těch máme ažaž.

vesmír space opera mimozemské civilizace umělá inteligence mimozemšťané kosmické lodě sci-fi LGBT, queer, LGBT+

Becky Chambers (p)
americká, 1985
2017  81%Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
2018  86%Dvě místa na slunci
2019  81%Zpráva o životě vesmířanů
2021  84%S pokorou a nadějí
2022  83%Žalm pro divostrojné

Kniha Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu je v