Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342739/bmid_dlouha-cesta-na-malou-rozzlobenou-p-mLJ-342739.jpg 4 284 83

Poutníci série

Když se Rosemary Harperová připojí k posádce Poutníka, nečeká toho moc. Touží jen po malém, klidném místě, které by mohla na chvíli nazývat domovem, po dobrodružství v dalekých koutech galaxie a odstupu od problematické minulosti. A Poutník jí přesně takové místo nabízí. Život na palubě je chaotický, ale víceméně mírumilovný. Až do doby, kdy je posádce nabídnuta životní příležitost: postavit hyperprostorový tunel na vzdálenou planetu a vydělat si tak dost peněz, aby mohli pohodlně žít mnoho let. Pokud tedy přežijí dlouhou cestu přes válkou zmítaný mezihvězdný prostor, aniž by došlo k ohrožení některého z křehkých spojenectví, jež udržují galaxii v klidu. Potíž je v tom, že Rosemary není na palubě jediná, kdo má nějaké tajemství…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Long Way to a Small, Angry Planet , 2014

Shaxx
01.11.2019 5 z 5

Tak to byla pecka. Po delší době zas kniha, co se mi opravdu líbila se vším všudy. Po celou dobu čtení jsem měla takový "firefly feeling" - což by nebylo tak zvláštní, až na to, že jsem v životě neviděla jediný díl Firefly. Asi nejvyšší čas se na to kouknout. Z téhle knihy by byl super film, nebo seriál. Neděje se tam v celku nic zásadního, hezky to plyne, žádný akční spád a twisty. Vlastně jsem si celkem u téhle knihy odpočinula :) Doporučuji všem, kterým se líbilo Illuminae. Mimochodem, má někdo tip na podobnou knihu?

bacouch
10.10.2019 2 z 5

No, docela jsem se těšila, protože mi bylo řečeno, jak je to skvělé a zábavné sci-fi. Přišlo mi, že to není ani jedno. Na začátku jsem byla nadšená fantazií autorky, tolika různých ras a nových světů, ale pak už mě to fakt nebavilo. Čekala jsem nějakou akci, nějaký technický vychytávky a ne jen popis, co má kdo na sobě, kolik ocasů a jak mu zrovna pelichá peří...A furt si jenom povídali. Hrůůůza.
No a konec už to bohužel nezachránil.

matejko
05.09.2019

Kniha se mi moc líbila, překvapilo mě, že jsem najednou na sci-fi. Zdejší komentáře mi ale vysvětlily, že to vlastně pravá sci-fi není - je málo akční. Autorka má ohromnou fantazii, nabízí řadu podnětů k přemýšlení o lidských vztazích. Nabízí i úvahy o tom, proč by měly být inteligentní bytosti z různých částí vesmíru psychicky aspoň trochu podobné a rozumět si, o genových manipulacích a pod.

jackketch
03.09.2019 3 z 5

Tři hvězdy dávám jenom proto, že mám rád sci-fi a autorka se snažila alespoň vytvořit nějaký věrohodný vesmír.
Jinak je kniha stejně prolezlá politickou korektností a nějakou multikulti ideologií, jako byly budovatelské romány za totality prolezlé komunistickou propagandou. Všechny kladné postavy jsou zádadně ženy, nebo transsexuálové (mimozemští); jediní kladní muži jsou dva tatínci jedné hrdinky a kapitán, co je tam jen do počtu. Sex se provozuje zásadně mezidruhový. Původ všeho zla je korporace. Země je samozřejmě téměř neobyvatelná. Galaktický mír chce zničit mimozemský xenofobní samec, co neposlouchá svou matku...
Leckdo to nespíš přehlédne, nebo se přes to přenese, mě ale taková poplatnost módní ideoologii prudí

Thrawn89
11.08.2019 3 z 5

Na tomhle je hodně vidět, že to psala žena, takové holčicí sci-fi. Žádné vesmírné bitvy, žádné politické šachy mezi galaktickými říšemi, žádné rozsáhlé popisování vesmírných technologií (až na poměrně zajímavé a originální "tunelování v podvrstvě"), nic takového. Celá kniha je vlastně jen o vzájemném vztahu rasově různorodé posádky vesmírné lodi, která letí vyřídit jednu zakázku. A až na jednu drobnou epizodu je to celé bez jakéhokoliv napětí či zvratu. Trochu napětí se dotaví pouze v závěru, ale ani to nebylo v zásadě nic velkého, co bych očekával po 90% nudně se linoucího děje, který se jen tak děje... :) Pro mě trochu málo, ani zdaleka se to neblíží mému vkusu, ale je třeba ocenit několik věcí, které mě nakonec dotlačily k tomu, pustit se do dalšího dílu a dotlačit hodnocení na 3 hvězdy.

Autorka si dala záležet a umě vytvarovala mnoho rozličných ras, které jsou jedinečné a zajímavé. Rozhodně nejde o klasickou situaci z mnoha sci-fi, kde je sice také mnoho ras, ale všechny se chovají a působí jako lidé. Líbili se mi také originální názvy mnoha běžných věcí, které tomu dávaly šťávu (i když ze začátku trochu mátly) jako např. kafe/meku. Bohužel nejzajímavější rase, ke které naše posádka směřuje, Toremi, je věnováno po hříchu málo prostoru a doufám, že to bude v dalším díle napraveno.

Všichni členové posádky (a některé další vedlejší postavy) jsou tak nechutně milí a příjemní, že to po většinu knihy spíše štvalo (a ten jeden co vybočoval si to v závěru taky zkazil), ale nakonec si člověk k nim chtě nechtě musí nějaký vztah vytvořit. V tomhle je vidět nejsilnější zbraň autorky a to mimořádná schopnost práce s emocemi a pocity postav. Po dočtení mi přijde, že je znám, že jim rozumím. I to mě vede k nutkání číst další díl.

Ačkoliv knize právem vyčítám absenci nějakého silného příběhu, musím říci, že kniha má velmi čtiví styl. Čte se lehce a čtenář ji tak nějak proplouvá, až je najednou na konci a ani neví jak... A někdy je dobré číst knihy, u kterých moc nepřemýšlíte, ale spíše jimi tak nějak příjemně proplouváte.

Xpackal
23.07.2019 3 z 5

První třetinu knížky, zhruba 150 stran jsem si užila, zhltla jsem je na posezení. Jenomže to, co bylo na začátku příběhu pěkné, nové a osvěžující, se postupem času změnilo v nudné a otravné. Všichni z posádky jsou tak skvělí, chápaví, citliví, vstřícní, laskyplní, až se vám začne chtít zvracet. Všechny problémy a konflikty se vyřeší mávnutím kouzelného proutku, jen díky tomu, že si spolu postavy promluví. Všichni tam vlastně moc mluví. A celou tu dobu se prostě nic neděje. Dostáváte kurz fungování v politicky korektní multirasove posádce. Je to nuuuudaaaaa. A pak je najednou konec, posledních třicet stran se konečně něco začne dít, ale vám už je to jedno, protože jediné co si přejete je, aby tahle dlouhá cesta už fakt skončila. Tři z pěti za dobrý začátek, zajímavý vesmír a závěr.

Shashlick
29.05.2019 5 z 5

Výborná kniha. I když vesmír Poutníků teprve poznáváme, má i tak zajímavý příběh. K tomu navíc sympatická a různorodá posádka.
Navíc musím pochválit redakční práci, neboť si nevybavuji, že bych v knize narazil na nějakou chybu. Vím, že by to měl být standard, ale v poslední době mi to zas tak nepřijde.

Nenu
12.05.2019

Asi tu budu vypadat jak exotické zvíře, ale vůbec jsem nepochopila nadšené komentáře čtenářů. Děj je plochý, nic se neděje, žádná zápletka (každá skončila dřív než začala), jen popis různých tvorů létajících vesmírem tam a sem. Konečně se začalo něco dít až sedmdesát stránek před koncem knihy, dost smutné, když knížka má 494 stran. Bohužel, na knížce se mi líbil jenom název, podle toho jsem asi očekávala něco jiného, spíš humornou knížku ala Stopařův průvodce... Velké zklamání a nevyužitý potenciál dobrého nápadu.

Roux
08.05.2019 5 z 5

Poutník a jeho posádka mi velice přirostli k srdci a řadím tuhle knihu mezi mé nejoblíbenější sci-fi. Vlastně by se dalo říct, že je to doposud nejlepší z žánru, co jsem četla. Vleklé tempo jsem si doslova užívala a mrzí mě pouze to, že jsem knihu dočetla. Chválím autorku za krásný promyšlený Vesmír a všechny rasy v něm.

LeňulinaK
19.04.2019 5 z 5

Oooo ano prosím! Po dloooouhé době konečně zase dobrá sci-fi. Po prvních stranách jsem se tedy trošku bála, že se mi nepodaří se začíst, ale po chvíli mě to pohltilo. Moc mě zajímá svět a vesmír, který autorka stvořila. Všechny rasy, jejich priority, zvyky...ach...Jsem moc ráda, že se ještě někdo dokáže vybičovat a knížku tak propracovat.
Ani mi moc nechyběla akce. Ono i ty mezilidské vztahy, nebo spíše...mezirasové? vztahy byly dosti zajímavé a člověk se nad tím musel docela zamýšlet. Lidská rasa opravdu někdy až moc prožívá zbytečné věci a nevěnuje příliš pozornosti tomu podstatnějšímu, ale už jsme tací.
Posádka potníka mi moc přirostla k srdci, hlavně tedy Sissix. Chvílemi mi napětí rezonovalo celým tělem a hltala jsem další a další stránky, abych věděla jak to tedy dopadne. A humor mě bavil moc. Můj šálek kávy! Už se nemůžu dočkat až si pořídím druhý díl a budu sledovat, sice jiný příběh, ale ze stejného světa a s postavičkou, kterou možná znám :)
Jupíííí :-D

mySaints
05.04.2019 5 z 5

"Lidská posedlost tím 'být šťastný' bylo něco, čemu nikdy neporozuměl. Žádný sapient si nemohl udržet štěstí napořád, stejně jako nebylo možné žít v neustálém vzteku, nudě nebo smutku. Smutek. Ano, to byl ten pocit, který kvůli Rosemary musel dnes vyhledat. Od svého smutku neutíkal a ani nepopíral, že existuje. Mohl ho prozkoumávat s odstupem, jako když vědec pozoruje zvířata. Přijal ho za svůj, smířil se s ním, pochopil, že nikdy neodejde. Byla to jeho součást úplně stejně jako jakýkoli příjemný pocit. Dokonce možná víc."
Kniha Becky Chambersové vás vezme do úžasného světa sci-fi fantazie - šíleně mě bavilo si všechny ty tvory představovat, bloudit vesmírem, navštěvovat planety. Hluboko uvnitř je to však kniha o lidství. Naše rozmary si přímo dobírá a nutí nás naslepo tunelovat v naší duši. A já bych ve skutečnosti opravdu potřebovala za kamarády úžasného rádce Šéfdoktora, věčně optimistickou Kizzy a možná i krásnou tulivou Sissix. Spíš všechny. Jo, chci s nima bloudit vesmírem!

orson
07.03.2019 5 z 5

Netradiční sci-fi, ve které jde spíše o mezilidské (mezimimozemšťanské) vztahy a originální nápady ohledně různých mimozemských civilizací. Ale rozhodně to není nudné čtení, akce je tam také dosti. Suma sumárum moc příjemné čtení! Druhý díl si určitě také přečtu.

VeNi
02.03.2019 5 z 5

Daleká exkurze do vesmíru plného nových civilizací a jejich společenství, u které si naplno užije vaše představivost. Zároveň ale také velmi blízká sonda do nás samých a našich předsudků ke všemu cizímu (odlišná náboženství, sexualita, zvyky, výchova i životní cíle). To vše však v nenásilné formě a s milými průvodci, což z knihy dělá příjemné pohodové čtení.

SBH
03.02.2019 5 z 5

Krásné a čisté sci-fi. Za bohatství autorčiny fantazie by se nestyděl ani A. C. Clarke. Přesný mix humoru a hlubších myšlenek, dokonale propracované postavy. Ještě ve třech čtvrtinách knihy jsem měla připomínky k ději, že plyne pohodově a klidně, aby se všechno v závěru zvrtlo, zamotalo, vykrystalizovalo a zdůvodnilo. Časem mi dala smysl i první kapitola, v níž se Corbin hádá s kapitánem.
Jediné co mi trošku vadilo, byla zřetelná "lidská" optika, s níž autorka hodnotila jednotlivé rasy. Na promiskuitu Ándrisků nahlížela s laskavou tolerancí, zato hluboká zamilovanost Lidí byla předmětem stálé kritiky a podobně. Proč neměřila všem stejně?
Doporučuju. Určitě se ke knize ještě vrátím a rozhodně se těším na další díl.

handlovas
23.01.2019 1 z 5

Kniha bylo jedno velke zklamani. Chybel mi dej, osudy postav byly ploche, nudne, bez napadu. Vubec me nezajimalo, co se s nimi bude dal dit. Kniha je rozvlacna, parovani ruznych druhu mi prislo nesmyslne, nelogicke a pri nejmensim zvlastni. Svet, ve kterem se kniha odehra je nevysvetleny, nelogicky a na to, ze se kniha odehrava v celem sirem vesmiru, nesmirne nezazivny.

Hype kolem toto knihy jsem vubec nepochopila, snazila jsem, ale sto stran pred koncem jsem to vzdala...

Dragita
20.01.2019 5 z 5

Jsou tam ještěrky! Jo, čtení jsem si opravdu užila. Tolik nových civilizací, tvorů a zvyků. Takové knihy můžu. Cestování posádky, život ve vesmíru, různé povahy.
Sice se mi občas zdálo, že děj moc přeskočil (třeba když má na začátku Rosemary "problém",který v půlce knihy vyřeší a nikdo se nad tím moc nepozastavil, i když to Rosemary prezentovala "jako hodně velký problém, co ji zničí". Chápu, brala to pro sebe víc vážně.
Každopádně - knihu si přečtěte. Pokud milujete nové světy, vesmír, bohatou historii hned několika národů, neváhejte.Obdivuji autorčinu fantazii a seženu si druhý díl co nejdřív!

raffi
17.01.2019 3 z 5

Dlhá cesta, až nekonečná... taký pocit táto kniha vo mne zanecháva. V žánri som stále nováčik, ale takto si sci-fi nepredstavujem. Je to (prachsprostá) vesmírna romanca a príbeh o spolunažívaní rozdielnych rás, národov a pováh. Univerzálny príbeh, ktorý sa dá preniesť na akékoľvek miesto, kde do uzavretého priestoru napcháte pár poriadne rozdielnych postáv (medzinárodné vesmírne stanice, medzinárodné polárne výpravy atď...). Nič na tom nemení ani prítomnosť peria, šupín, niekoľkých párov nôh naviac a čiernych dier.
Povedala by som, že ženám sa bude páčiť (ale prečo sa teda nepáči mne?!)...

Tesset
11.01.2019 4 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale pak to najednou šlo a zbytek utekl, ani nevím jak. Super kniha.

Atuin
08.01.2019 5 z 5

Já jsem nadšená, je to fajn čtení, vyložená space opera, po které jsem se dlouho ohlížela a když kniha vyšla úplně mě minula. Přitom jsem v té době přečetla Iluminae a lovila jsem zda není nějaká verze pro dospělé. ( Tím nechci spojovat že jsou si tyto série nějak výrazně podobné, to asi ne, minimálně ne jistě pro všechny, ale na mě to v pozadí působí v některých oblastech podobně a vše ve mě plesá.) Mám už přečteného i druhého Poutníka a musím říct že tam je to sice komornější ale stále výrazně dobré. Celkově 4,5/5...

cori
29.12.2018 4 z 5

Dá se říci, že až skoro pohádkově laděná space opera, kde se lidé poté, co si zničili planetu, již poučili ze svých chyb a nevedou války, přináší příběh malé tunelářské lodi se sympatickou mezidruhovou posádkou s rodinnými vazbami. Příjemné čtení o obyčejných "lidech", kteří se připletou do meziplanetární politiky, kde ti zlí jsou mimozemšťané s ošklivou vizáží (ptáci, brouci,.).
Jen si myslím, že v tomto světě by stále platilo právo silnějšího a neozbrojená loď i posádka by brzy na svůj pacifismus šeredně doplatila.

vesmír space opera mimozemské civilizace umělá inteligence mimozemšťané kosmické lodě sci-fi LGBT, queer, LGBT+

Becky Chambers (p)
americká, 1985
2017  81%Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
2018  86%Dvě místa na slunci
2019  81%Zpráva o životě vesmířanů
2021  84%S pokorou a nadějí
2022  83%Žalm pro divostrojné

Kniha Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu je v