Poštovní úřad

Poštovní úřad https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1781/bmid_postovni-urad-4A8-1781.png 4 1027 114

Henry Chinaski série

Poštovní úřad je první román amerického spisovatele Charlese Bukowského vydaný v roce 1971. Bukowski pracoval dlouhou dobu na poště a na sklonku podzimu 1969 byl vedením upozorněn, že bude propuštěn kvůli častým absencím. Ačkoli sám tvrdil, že odešel dobrovolně, aby se mohl věnovat psaní, poštovní záznamy vypovídají něco jiného. Poštovní úřad je prošpikován spoustou dialogů – po vzoru Fanteho a Hemingwaye. Konkrétně od Johna Fanteho převzal nápad rozdělit román do velmi krátkých kapitol. I když celek nemusí působit soudržným dojmem, způsob, jakým je popsáno nezáživné rutinní zaměstnání, kterým si projde zřejmě každý, je velmi přesvědčivý. Navíc jsou eskapády Henryho Chinaskiho – hlavní postavy příběhu - podtrhnuty sardonickým humorem, což románu dodává potřebné odlehčení a udržuje čtenáře v tempu. Nechybí ani postelové téma, u Zápisků starého prasáka se Bukowski naučil, že sex u čtenářů boduje.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pragma

Post Office , 1971

Ozzy86
08.01.2021 4 z 5

Zpověď nihilisty, který se dostane do přísně organizovaného soukolí americké pošty. Bukowski sice pouze popisuje banální všednodennost, přesto se do knihy podařilo mezi řádky dostat existencionální hloubku.

robosick
07.01.2021 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, kterou Bukowski napsal. Narazil jsem na ni v antikvariátu a během necelých 24 hodin ji zhltnul.

ChrisBlack
20.12.2020 5 z 5

Tato kniha je velice čtivá a vzhledem k její tenkosti zabere nanejvýš hodinu i kapitoly jsou velmi krátké a děj pěkně odsýpá. Menší zádrhel může nastat v páté části, která se skládá převážně z dopisů, ale ty nejsou nijak zvlášť obsáhlé, takže i těch se rychle "zbavíte".
Kouzlo tohoto díla pro mne tkví v tom, jak je neohroženě upřímné, surové a i dost nemravné. Přesně jako autor sám. Nikomu nemaže med kolem huby - jen prosté zobrazení toho, co prožívá čím dál víc lidí. Pokud máte rádi knihy, které jsou založené na realitě a nevadí vám vulgární podání věcí, můžu tuhle knihu jedině doporučit.

snobold
10.12.2020 3 z 5

Nechápu, že jsem se k Bukowskimu dostal až nyní. Jeho specifický styl dokáže pobavit, urazit, překvapit i unudit na ploše dvou třech stránek. Ruku na srdce, ono by to nebýt vulgarismů a sexu celá tahle je kniha velká nuda. Nevím popravdě co si myslet, nemůžu říct že bych se při čtení nějak zvlášť bavil, ale přesto mě to nějakým způsobem chytlo a mám potřebu si přečíst Bukowskiho další knihy.

Gordonlord
26.07.2020 2 z 5

Tohle už je lepší než sbírka povídek "Těžký časy", kterou bych si nepodložil ani stolek. Poštovní úřad má alespoň určitý dějový rámec a některé momenty a situace už nejedou po nudné přímce šukání a nadávání odnikud nikam, ale mají i velmi častoi pointu a lehký, avšak ne kdovíjak promakaný vtip.

Příběhová linka, a nebo komplexní či promyšlený děj se tu nekoná vůbec. Chápu, že Bukowski sází na syrovou a krutou realitu života a snaží se navodit realistické dějové kulisy, ale díky tomu to celé působí, jako by si autor nic nepromyslel a prostě vrstvil kapitolu za kapitolu tak, jak to zrovna před deseti minutami aktuálně dál vymyslel.

Díky tomu spousta naznačených dějových linek, nebo postav, které měly velmi silný potenciál nedojde svého naplnění a dokonce spousta zábavných situací, které se samy nabízejí, se zde vůbec neuskuteční a místo toho nám autor vrhne zas jen další omílání nekonečného koloběhu "potkal jsem holku s velkou prdelí - šlo se šukat - měli jsme problémy, našel jsem si jinou...", který začne být od prostředka knihy dost únavný, omletý a místy i otravný.

Nejsilnější byl začátek knihy, kde Bukowski naráz vystřílí na čtenáře zajímavé a poutavé situace týkající se práce pošťáka, olemované skvělými a nápaditými postavami. Ale dál jako by už ten svůj kolovrátek mlel jen naprázdno a na setrvačník.

EricNor
15.07.2020 4 z 5

Mel jsem na Bukowskiho narazit uz davno. Ja na nej teda narazil, ale nejak jsem mu nevenoval pozornost. Nejaky intelektualsky cteni, to pro me neni. Jenze to intelektualsky vubec neni. Je to bujara, zemita knizka plna hovorovych vyrazu a zazitku magora tesne nad dnem spolecnosti. Vyrazivo je dost prisprostle a damskych a panskych prirozeni je tu plny kybl. Dycha na me zoufalost toho zivota, ale Chinaski, potazmo Bukowski si z toho hlavu nedela a bere to tak, jak to je.

Hudis
09.07.2020 4 z 5

Moje první kniha od Bukowského. Je mi líto, že sem na něj nenarazil dříve, protože něco podobného jsem dlouho hledal. Vtipné, jednoduché a ... takové lidské. Být tato kniha delší, dal bych 5 hvězd. Za 200 stran nemohu dát 100%.

monci6485
21.06.2020 5 z 5

Tvrdý život pošťáka. Tuhle práci nezávidím ani v dnešní době. Se snad nedá přežít bez chlastu..

cirruska
25.04.2020 4 z 5

Seznámení s Bukowskim jsem vzala popořadě a začala jeho prvotinou. Navzdory pochmurnému příběhu, kdy na mě působila ubíjející šedá všednost se mi čtení líbilo. Cítila jsem beznaděj, alkoholové výpary, ale zároveň víru v lepší zítřky. Do vkusu se mi trefil a i místy mě hlasitě rozesmál černý a zatrpklý humor. Chinaski měl v oblibě sázení, tak se přidávám a sázím na to, že další díly taktéž stojí za přečtení a budou se mi líbit stejně nebo ještě více jako tento.

ozzak
04.04.2020 5 z 5

další vyborná kniha od Bukowského

Jiří Crane
23.03.2020 4 z 5

Oddychové kniha která vám npaklize jste dělník operátor či jinej montovat připomene že si s toho nemáte dělat velkou hlavu a že i vy máte právo na nějakej ten život.

maruska283
25.02.2020 5 z 5

Četla jsem to anglicky - za jediný den a dost mi to zlepšilo náladu. Nic není tak fucked up na to, abych si s tím nevytřela zadek. Tohle je chlapská literatura, kterou snesu. Jo a Bukowski je prasák a genius a má koule a milion dalších věcí.

Šárka88
20.01.2020 5 z 5

Moje první knížka přečtena v pubertě, ukazuje opravdový život v USA v 60 letech. Super knížka, Charles popisuje realitu vlastního života.

Roubas
03.01.2020 5 z 5

To že byl Hank/Charles prvotřídní hovado se v literárních kruzích ví, ale v tom spočívá jeho největší kouzlo. Je krásné, s jakou vulgární noblesou se pohyboval v byrokratickém aparátu nasáklém idioty, že se nikdy nenechal dočista semlít a i nechutně přepracovanej, jim dokázal všechny ty jejich postoje, důtky a despotický gesta ikonicky vracet. Dalším kladem je ta krásná čistota textu. Tam není absolutně nic navíc, ani jedno slovo. Při tom všechno podstatné vám řekne, bez toho aby se v tom zbytečně hnípal. Ten jeho střízlivý pohled na svět, spolu s jeho vystupováním si může dovolit jen někdo, kdo si je stoprocentně jistý tím, kdo je.

hellena1523
03.01.2020 4 z 5

Ačkoliv prvotina, musím hodnotit kladně. Rozhodně mě bavila daleko víc, než moje první setkání s autorem.
Několikrát jsem se vážně zasmála, ovšem často jsem se taky nudila...Je zdařilá, ale jak už jsem tušila, Bukowski nebude můj autor a nemyslím, že bych se k němu v budoucnu ještě vracela. Ale kdo ví? Jak se říká: Nikdy neříkej nikdy! :)

LordSnape
17.12.2019 5 z 5

Naprosto jedinečná sonda do poštovních služeb. Vy se tomu všichni smějete, ale já na poště pracoval přes 4 roky a některé ty věci uvedené v knize jsou aktuální i dnes! Navíc na depech a sběrných uzlech, kde se zásilky třídí a zpracovávají, pracují i o dost horší individua, než byl Chinaski... Ještě, že jsem to četl až po mém odchodu, abych se tomu taky mohl už jen smát.

smardice
11.10.2019 3 z 5

A možná to tak kdysi na poště chodilo, nemohu posoudit, každopádně s tím jeho přístupem by ho v dnešní době 11 let, ani na poště ani nikde jinde, nikdo nedržel. čtivé to určitě bylo, už jen tím, že psaní bylo proloženo nejen chlastem a sexem. Syrové, naturalistické. Moje první kniha, dle recenzí má lepší, uvidíme.

Janadvorackova
26.08.2019 3 z 5

Obvykle přisprostlé a vtipné. Pro mě to byla třetí kniha, autorova údajně první. On se teprve rozjížděl, já četla lepší.

Blančitos
04.08.2019 4 z 5

Šílené, přisprostlé a brutálně upřímné od první stránky aneb americký pošťák má taktéž těžký život. Rozhodně to není poslední kniha, kterou si od Bukowského přečtu.

DeepSea21
21.06.2019 5 z 5

Nejlepší Bukowski.
Popis rutinního,běžného,nudného,ubíjejícího života,který vás čeká pokud si najdete stálou práci a přestanete riskovat.
Buk se s tím ale vyrovnává po svém.Jo jo.