Poslední žid

Poslední žid https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1438/bmid_posledni-zid-hUQ-1438.jpg 4 361 81

V roce 1492 je Španělsko ovládáno inkvizicí. Její útok proti židovskému obyvatelstvu dosahuje rozměrů holocaustu. Statisíce židů jsou vyhnány ze svých domovů. Třináctiletý chlapec je svědkem smrti svého otce a bratra, ale raději, než by zapřel víru, vydává se na útěk přes celou zemi... Na jeho konci ho čeká svoboda, láska a kariéra doktora a léčitele.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Last Jew

flycat
12.02.2015

Krásný popis lidskosti,nechci srovnávat s Rnhojičem,příběhy jsou podobné,ale kdyby takovéto knihy byla stokrát obměna - má smysl ji číst, už jen pro tu pointu.

PavelSima
12.12.2014

Nevíte, prosím, jestli se dá Poslední Žid ještě někde v ČR koupit?

Bezantina
02.08.2014

Kniha není špatná, dobře se čte, ale Ranhojič je více chytlavý.. Tedy alespoň pro mne..

AlesXXX
19.05.2014 4 z 5

Kniha zajímavá a čtivá. Přesto na Ranhojiče nemá.

weberda
07.05.2014 5 z 5

Nádherný,čtivý román od kterého se nejde odpoutat. Doporučuji.

markéta23
04.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Gordon je dokonalý vypravěč. Už jsem přečetla pár knih od tohoto autora, ale tahle se mi zatím líbila nejvíc.

dulidu
19.03.2014 5 z 5

Zajímavá, napínavá knížka. Noah Gordon opět nezklamal. Jen bych potřebovala radu, jak jeho knížky zavřít a odložit - ráno se velice špatně vstává :-)

tlapička
12.02.2014

kniha mě velmi poučila

Jarisko2
15.06.2013 5 z 5

Dlouho po přinesení z knihovny jsem váhal, než jsem začal tuto knihu číst. Ale potom už jsem se nemohl odtrhnout. Jedna z nejhezčích knih o přetěžkém údělu Židů ve středověké katolické Evropě. Naštěstí je i knihou o dobru, o nadějích a lásce v různých podobách a významech toho slova..překrásné čtení

MBubu
30.05.2013 5 z 5

Noah Gordon dokáže psát jako žádný jiný. Je absolutně geniální. Četla jsem všechny jeho knihy a ani nevím, která se mi líbila nejvíc.

Zdenekvdf
25.04.2013 4 z 5

Jedna z dalších zajímavých knih tohoto autora.

otula
11.04.2013 5 z 5

Po Ranhojiči je to druhá kniha, kterou jsem od Gordona přečetl. Má podobnou šablonu, ale jiný příběh, opět velmi poutavý a dojemný. Je to krásná kniha, která stojí za přečtení.

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Syn židovského stříbrotepce je zavražděn, když odnáší do kláštera vzácnou schránku na relikvii. Tím začíná dlouhý příběh mnoha lidí, ale přede všemi příběh jeho mladšího bratra. Celá situace se vyhrocuje stále horším pronásledováním židů ve středověkém Španělsku. Stříbrotepec je zabit, ale jeho syn Jonáš se rozhodne zvolit si jinou cestu než ostatní. Neuprchne ze země, nestane se křesťanem ani se nenechá upálit. Vydává se na dlouhou pouť po celém Španělsku. Stává se peonem, pasákem ovci i zbrojířem. Podezření ho však vždy znovu a znovu dohání, a tak musí prchat dále. Nakonec se mu ale přece jen podaří stát se učedníkem lékaře a posléze i lékařem v malém španělském městě. A podaří se mu i najít viníky smrti svého bratra a přihlížet jejich potrestání - pomsty se už dokáže vzdát. A najde i svou životní lásku.

Nejvíce mne na knize fascinoval problém zavilé nenávisti způsobené vírou. To, jak se dobré dá zneužít. Ve jménu dobrotivého boha se pronásleduje, mučí a zabíjí. To, že židé přijmou křesťanství, jim často stejně není nic platné. Jako "noví" křesťané jsou stejně podezřelí a končí na hranici. Každý fanatismus je špatný i ten ve jménu něčeho původně dobrého. Z těch, kteří uznávají jen jedinou pravdu, mám strach.

Zdenekvdf
31.12.2012 4 z 5

Tenhle titul se mi dostal do ruky, když jsem probíral výprodejem v knihkupectví před jeho zrušením. To, že mě kniha po slevě přiška na krásných 60,- Kč nerozhodlo o její koupi. Po přečtení Ranhojiče od tohoto autora, bych ani jinak neváhal a vzal bych si ji i bez slevy.

princesse
20.10.2012 5 z 5

Vyborna a fascinujici kniha. Vubec bych nerekla, ze me bude bavit, po precteni zalozky, ale je to uzasne cteni. Vrele doporucuji. Nezklame.

hamlet
03.07.2012

Po delší době jsem se opět vrátil k tomuto příběhu... stejně dobré a zajímavé!!!

rose
21.01.2012 5 z 5

Krásný příběh židovského sirotka, jak se protlouká světem v dobách nejostřejší španělské inkvizice. Připomíná Gordonova Ranhojiče. Trošku moc politiky, ale i tak skvělé čtení od první do poslední stránky.

Höfer
28.12.2011 5 z 5

Jedna ze dvou, tří nejlepších knih, které jsem překládal. Velké díky patří za ni i redaktorce paní Olze Sixtové zpražského Židovského muzea,, která se na konečné verzi dost podílela svými znalostmi a vybraným vkusem.

safira111
27.11.2011 5 z 5

Silný příběh, který ukazuje co člověk může dokázat, i když si myslí, že je na pokraji fyzyckých i duševních sil.Doporučuji všem přečíst a dozvědět se o době i "člověku ".

pokkat
04.05.2011

Poutavě napsaná knížka ze které se člověk dozví i něco o historii - doporučuji

Židé Španělsko 15. století inkvizice historické romány

Noah Gordon