Poslední přání

Poslední přání https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422761/mid_posledni-prani-MSJ-422761.jpg 5 6547 833

Zaklínač série

Geralt z Rivie je zaklínač. Nemá rodinu, nemá domov, toulá se světem a zabíjí netvory a monstra škodící a ubližující lidem - upíry, vlkodlaky, bazilišky či mantichory. Není žádný rytíř bez bázně a hany, jen si musí vydělat na živobytí, a tak si za svou práci nechává platit. Jsou to těžce vydělané peníze a jeho řemeslo je nejen nebezpečné, ale i nevděčné. Za bojové a magické techniky, které mu umožňují přežít, musel zaplatit vysokou cenu - prodělat změny organismu, mutace i krutý výcvik. Nyní jeho schopnosti vzbuzují u běžných smrtelníků strach a odpor, a přestože se bez jeho služeb neobejdou, odsoudili ho k životu na okraji společnosti. Zaklínači by to nemělo vadit, měl by být zbaven emocí, jenže u Geralta známá pravidla často neplatí...... celý text

Literatura světová Povídky Fantasy
Vydáno: ekniha , Leonardo

Ostatnie życzenie , 1993

Kopta
02.12.2014 5 z 5

Zaklínač je asi jedna z nejkultovnějších knih na poli fantasy. Zaslouženě? Zcela! Poláci (pokud vím) se svou literaturou ve světě příliš neproslavili, ale pokud tu je jeden vyvolený není to nikdo jiný než pan Sapkowski. Jeho Zaklínač je naprosto unikátní dílo, které se svou originalitou a chytlavým příběhem povídek jen tak neopakuje. Nemám co bych více k tomuto skvostu dodal...

GOD-Complex
28.11.2014 5 z 5

Jakozto velky fanousek herni "The Witcher" serie jsem si prisel doplnit vzdelani do knizniho sveta, byl jsem trosku skepticky jestli me to bude bavit, ale jsem velmi mile prekvapen jak zabavne cteni to je. Sbirka chytlavych povidek, ktere spolu ale zaroven koncepcne souvisi a funguji jako skvely rojezd pro dalsi knizky. Citim v tom velky potencial a uz se chystam na dalsi dily, tak doufam, ze nezklamou. Oblibena povidka: Konec sveta, ve ktere je krome zabavneho certa nastinen konflikt mezi elfy zijicimi ve vyhnanstvi, motiv, ktery je naplno rozvinuty v prvni The Witcher hre, kde je zaroven zdejsi povidka o odcarovani strigy zpracovana jako animovane intro. 9/10

ondrej1515
11.11.2014

Skvělá série, pokud už někoho nuděj hobiti, elfové, trpajzlíci a jiný nelidi, tak....................tady jsou taky. :-)
Je to velká změna oproti západnímu fantasy, je to surovější, míň pohádkové, je to prostě špinavej fantasy středověk se všim všudy. Někdo mi tuhle řikal že Zaklínač mu vadí protože je tam moc postav a míst a nedá se to pamatovat.......řiká někdo kdo kouká na Hru o Trůny........... :-) je to určitě jiný než západní fantasy, jiný a lepší. Řekl bych víc pro dospělý.

Pawlisman
25.09.2014 5 z 5

Geniální povídky z jejichž jazyka, obrazů a stavby děje jde někdy až mráz po zádech. Zaklínač skvělý, skvělý, skvělý.

Wamann
24.09.2014 5 z 5

Výborné čtení, žádné dlouhé pasáže bez děje, hrozně Vás to vtáhne.

kom72
06.08.2014 3 z 5

Uvidíme jakým směrem se Zaklínač bude vyvíjet. Není to vyloženě špatný čtení, prostě taková oddechovka. Ale na to jaké má kniha zde hodnocení, mě nijak zvlášť neohromila. Přesto zkusím další díl...

ziriant
15.07.2014 5 z 5

Autorovi věřím každé slovo. Pokud nějaká kniha vtáhne do děje, o Zaklínači se to říci nedá. Protože ten svět opravdu musí existovat! Když knihu otvírám, je to jako vracet se ke starým přátelům, a nedokážu si představit, že bych si jednou řekla "A tentokrát čtu Zaklínače naposledy". Sapkowski dokáže udržet čtenářovu pozornost, povídky se čtou naprosto hladce, po stránce příběhu i po té formální. Nemám opravdu co vytknout (a že je téměř vždy co knize vytknout). Je to příběh, s nímž jsem žánr fantasy před lety začala objevovat, a je to paradoxně vlastně velmi smutné, protože si zatím stále myslím, že jsem začala s tím nejlepším. Sapkowski dokazuje, že v tomto žánru (jako v jakémkoli jiném) lze opravdu dosáhnout dokonalosti a vysoké literatury na úrovni, nejen oddechového či snad až pokleslého čtení. Obě knihy povídek jsem četla až po samotné románové pentalogii a byla jsem s tímto pořadím naprosto spokojená, protože bylo možné si jednotlivé detaily více vychutnat. Ale jinak na pořadí až tak nezáleží - věrný čtenář se bude k Zaklínači rád vracet z jakéhokoli konce.

Triinka
24.05.2014 1 z 5

já nevím, přečetla jsem si tuto knihu na základě toho, jak moc je Zaklínač oblíbený, Mě to teda hrozně zklamalo, nudila jsem se, nezaujalo mě na tom snad vůbec ale vůbec nic.

krista
27.03.2014

moc dobré, chytlo mě :D

Lady Dracula
20.03.2014 4 z 5

Přiznávám bez mučení, že jsem první část povídek musela číst na dvakrát než se mi vše spojilo. Trochu mi totiž vadilo, jak jsou povídky psány na přeskáčku a z počátku mi to znesnadňovalo orientaci. Ale postupem času jsem nacházela více a více spojitostí, mozkové závity se rozpohybovaly a já prozřela :)
Je až s podivem, jak skvěle se dají klasické pohádky upravit, aby konečně začaly být podobné realitě.
První setkání s Geraltem je pro mne zvláštní. Ironie až sarkasmus mi nejsou cizí, spíše naopak, stejně tak zajímavé myšlenky mezi řádky (o chamtivosti, ničení země a apod.) nutí čtenáře přemýšlet. Ale asi jsem přespříliš namlsaná Reymarem a Šarlejem, kde Sapkowski rozehrál něco neskutečného.
Nebudu lhát, čekala jsem malinko více, ale neházím flintu do žita, naopak, vrhám se na další části, protože věřím, že začátky jsou těžké :) Každopádně musím uznat, že už tady Andrzej naznačil, proč je králem současné fantasy ;)

Madluska
27.01.2014 4 z 5

Ze Zaklínače nakonec nejsem tak nadšená jako mé okolí, ale přesto Sapkowskému nemůžu upřít jeho kvality, neb dostál svému renomé čtivého autora. Uvidíme, jestli mi další pokračování bude připadat méně šroubované a vykonstruované (zde myšleno v tom méně lichotivém smyslu slova), v tomto souboru prostě některé události sloužily jen jako jakýsi oslí můstek bez kdovíjakého dalšího záměru. Ale což, na druhou stranu jsem se u těžce originálních verzí klasických pohádek dost dobře pobavila, takže jenom hudrat nemůžu. :-)

Heidrekr
04.01.2014 3 z 5

Tato kniha mě moc nechytla nebot příběhy nejsou napínavé s jasnou vizí jak to dopadne, styl se mi asi po 30% knížky zhnusil a knihu jsem dočetl snad jen z nutnosti.

Kattyka
15.12.2013 5 z 5

Výborné, oddychové, humorné čítanie, ani neviem ako, už čítam druhý diel, hoci hneď na začiatku som mala pocit, že ju asi odložím, zdalo sa mi to príliš zmätené, ale potom začalo všetko do seba zapadať :) výborný preklad do češtiny... plný počet bodov :) možno si aj hru nainštalujem :)))

anishta
12.12.2013 5 z 5

Naprosto uzasne. Sice mi to trvalo dele nez jsem to docetla, ale ne kvuli toho, ze by kniha nebyla ctiva. Je skvela, inspirace klasickymi pohadkami je kouzelna. Geralta jsem si samozrejme zamilovala. Celkove jsem nadsena.

Bassbooster
16.11.2013 4 z 5

Chytlavé příběhy, vynikající úvod před ostatními díly. Snad si i ostatní drží takovou kvalitu a chytlavost.

Dáma s hrnstjm
12.11.2013 5 z 5

Mé první setkání s Geraltem. Bavil mě ten středoevropský nádech a variace na klasické pohádkové postavy a příběhy, to jsem vůbec nečekala. Opravdu skvělé!

moonell
24.09.2013 5 z 5

Je.. Jiná. Perfektní.

bukiet
22.08.2013 5 z 5

Je tomu už 21 let, co jsem první povídku o Zaklínači četl v Ikarii. Fantasy v té době ještě nebyla u nás tak zprofanovaná nekonečnými cykly a jednoduše vychytralé povídky o "polském" Zaklínači měly šmrnc a spád. Propadl jsem jim a až do vzniku Ságy o zaklínači byl Geralt "mým" hrdinou. Sága mne nezaujala a přečetl jsem jen první díl a to ještě s velkým sebezapřením. Nu a letos o prázdninách jsem týden strávil s PC hrou Zaklínač (odcinek pierwsy) a bavil jsem se neskonale a náhle jsem chtěl vědět, co všechno se stalo mezi tou první povídkou a první hrou i sáhnul jsem po svazku prvním souborného vydání Ságy o zaklínači a vrátil se o dvacet let zpět. Povídky mne pořád baví a slibuji, že teď už dám šanci i románové pentalogii.

pikilo
12.08.2013 3 z 5

Začátek byl pro mě nehorázně zmatený. Spousta jmen, názvů a věcí o kterých nemám šajn držet pozornost. Asi si to budu muset přečíst znova. Konec už by lepší.

Kathyss
04.08.2013 4 z 5

Moje první fantasy, která mě opravdu bavila.