Poslední knihkupectví

Poslední knihkupectví https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481085/bmid_posledni-knihkupectvi-ZJr-481085.jpeg 4 366 115

Těsně před válkou přichází Grace Bennettová do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale v zaprášeném knihkupectví, jídlo je na příděl a z nebe padá zkáza. Naštěstí objeví knihy a příběhy, které ji i její posluchače přenesou, kamkoli si budou přát.

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

The Last Bookshop in London , 2021

Kekik
15.10.2021 5 z 5

Dechberoucí příběh z druhé světové války.

Příběh mě rozsekal, rozbrečel, dostal do kolen. A to jsem si myslela, že mě již nemůže příběh z války překvapit. Opak je pravdou.
Děj se odehrává v prostředí velmi blízké všem čtenářům. Knihkupectví Primrose Hill změní Grace život tak, jak by si nikdy nepomyslela.
Kniha se detailně zabývá hlídkou civilní obrany. A právě zde se jsem se dočetla plno nových informací. A právě zde jsem mnohokrát zamačkávala slzy. Kniha popisuje velmi reálně chvíle, při kterých cítíte jen beznaděj, bezmoc. Všude zuřily velké požáry, bylo peklo na zemi, a mně běhal mráz po zádech. Poslední knihkupectví je o ztrátách, nadějích, lásce, pomoci druhým. Autorka mě nejen rozplakala, ale vykouzlila na tváři i úsměv. Jemný humor knize velmi svědčí.
Dojemný příběh, který jen tak nezapadne.

Překvapilo mě, že je kniha celkem útlá oproti jiným románům zaměřeným na toto období. Ovšem má přesně tak akorát počet stran. Někdy stačí méně a dostanete mnoho.
Současný literární trh je přesycen tituly z období druhé světové, což je pro milovníky tohoto období dobře. Ale někdy se stane, že kniha zklame, i když se jedná o zaručené téma. Tohle ale není ten případ. Naopak. Jedná se o vynikající román, který mně rozšířil vědomosti z tohoto období.
Přečtení této nádherné knihy doporučuji !

intelektuálka
14.10.2021 4 z 5

Humanismus a láska ke knihám - to jsou hlavní body v této knize ....

Lidsky sepsaný příběh z roku 1939, kdy hrdinka Grace přichází do Londýna ....
A vzápětí vypukne válka ... ale Grace se podaří najít útěchu - a to v pozvolném ponoření se do literatury ....

" Knihy - to jsou všechny barvy v točícím se kaleidoskopu ...."

A vy si můžete vybrat, která z barev vás zrovna osloví - žánry jsou různorodé ....

Určitě vám pomohou přečkat svízelné období a přinesou něco pěkného....

Líbilo se mi - a doporučím .

spencer
11.10.2021 5 z 5

Poslední knihkupectví je krásný příběh o tom, jak je důležité si i v nelehkých časech pomáhat. Hlavní hrdinka se těsně před 2. světovou válkou přestěhuje do Londýna a začne pracovat v knihkupectví. Ironií je, že ke knihám nemá žádný vztah. To se ovšem změní v momentě, kdy je jí představen Hrabě Monte Christo. Nejen, že odstartuje její lásku ke čtení, ale také pomůže se záchranou několika knihkupectví.
Příběh vás vtáhne do děje a díky němu si uvědomíte, jak velkou moc knihy mají. Jsou to právě ony, které nám umožňují utéct na míle daleko a zapomenout na zkázu, která se odehrává kolem nás.

mfajmanova
10.10.2021 3 z 5

Knížka se četla docela dobře, ale všeobecné nadšení rozhodně nesdílím. Za mě takový lepší průměr, neurazí, ale ani nenadchne.

Noctua8
07.10.2021 4 z 5

Přidávám se k nadšeným komentářům níže. Kniha je opravdu krásně napsaná a děj je natolik upřímný a lidský, že vás osloví, okouzlí, rozveselí a rozpláče přesně v tom okamžiku, kdy to spisovatelka zamýšlela. Naděje a přátelství získaná ke knihám, v knihách a díky knihám prostě stojí za to.

bookbug_cz
04.10.2021 5 z 5

Kniha, u které jsem si opravdu poplakala dojetím. Vypráví příběh mladé Grace, její kamarádky Viv, paní Weatherfordové, knihkupce pana Evanse a spousty dalších londýňanů, kteří se snaží přežít válkou způsobené běsy. Grace s kamarádkou Viv přijíždí do Londýna ještě před válkou a mají svou snovou představu o tom, co všechno ve městě zažijí – koncerty, divadla, plesy, kavárny…Jenže svět jde do války, která zasáhne i samotný Londýn. Grace pracuje v zapadlém knihkupectví Primrose Hill, a i přesto, že je její sklon ke čtení zprvu velmi vlažný, díky prostředí, příběhům a především setkání s milým Georgem, který ji doporučí román Hrabě Monte Christo, se její mysl, tělo i duše ponoří do tisíců příběhů. Běžný život občanů Londýna se stále mění k horšímu a tíživá atmosféra je vidět na každém jednotlivci. Ulice musí být po setmění vylidněné, každá výloha, okno, dveře, ponořené do tmy díky zatemňovacím závěsům, potraviny pouze na příděl, spaní každou noc v krytech mimo svůj domov, kdyby náhodou přiletěla bomba a roztříštila jejich životy na milion kousíčků. Jako kontrast k hrůzám té doby působilo malebné knihkupectví, které Grace od podlahy předělala a zútulnila. Grace skoro denně předčítala z knih, ať už v samotném knihkupectví nebo po nocích v krytech a nevědomky tak denně zkrášlovala a zjemňovala utrpení všech, kteří jí se zaujetím naslouchali. Knihy spojovali desítky životů, pomáhali všem přežít hrůzy války a ne jednou ukázaly svou sílu v těch nejhorších životních situacích.
Pokud hledáte knihu, která vás pohladí na duši a nevadí vám motiv války, mohu tuhle vřele doporučit. Nečekejte hrůzná vyobrazení bombových útoků a smrti jako takové, ale spíše dojemné lidské příběhy ovlivněné atmosférou války.

mysterygirl
04.10.2021 5 z 5

Nadherny pribeh.. Knihu nectete, ale prozivate a zijete spolu se vsemi postavami

Nikola_
03.10.2021 5 z 5

Kniha, která chytne za srdce a nepustí.. Moc doporučuji

nada3314
01.10.2021 5 z 5

POZOR POZOR! ZA MĚ KNIHA ROKU!

Tohle je přesně ta kniha, ten příběh, který bude milovat každý knihomol a je úplně jedno jestli je to žena nebo muž… Tento příběh Vás nenechá chladnými, tolik emocí kolik autorka napsala do knihy mě tak dojalo, že jsem na konci příběhu i plakala.

Krásně barvitě je zde popsán průběh 2. světové války v Británii jak v Londýně, tak i na vesnicích. Některé informace jsem vůbec nevěděla a byla jsem hodně překvapená.
Většina děje se odehrává v knihkupectví plném knih. Hlavní postavu zde máme Grace, která ze začátku ke knihám nemá vůbec žádný vztah, ale s postupem času a války se ji stanou nejlepšími „kamarádkami“ a totálně jim propadne. Moment, kdy je Grace poprvé začtená do knihy Hrabě Monte Christo mě dostal… my co čteme hodně, přesně tohle známe a asi i kvůli tomuto knihy čteme a milujeme je. Příběh nás vtáhne do děje a nic kolem nás už neexistuje…tohle se přesně stalo Grace a já ani nedýchala :-)

Mám ráda i romantické linky, vůbec se jim nebráním, ale autorka tuto knihu pojala jinak. Malé náznaky romantiky a lásky zde byly, ale vůbec nebyly na prvním místě. Z knihy na Vás dýchne důležitost lásky k rodině a velikost přátelství. Lidé zasažení nálety a bombardování v Londýně si pomáhaly, nikdo nebyl lhostejný k osudu druhých… každý pomáhal, jak uměl a bylo v jeho silách.

Kniha se čte nádherně, nedovedu si představit, že by se někomu nelíbila nebo by někoho nudila! Tohle je opravdu skrytý poklad, za který ručím! Pokud nevíte jakou knihu dát babičce, tetě, kamarádce k Vánocům nebo k narozeninám, tady nešlápnete vedle! Moc moc doporučuji…

LukBook
28.09.2021 5 z 5

Emotivní příběh plný knih. Spíše pro ženy, ale i mě jako muže prostě dostal. Velice přesvědčivě popisuje atmosféru druhé světové války v bombardovaném Londýně.

Danago
25.09.2021 5 z 5

Velice originální román o, v současnosti hodně často zpracovávaném, tématu druhé světové války, tentokrát se příběh odehrává ve Velké Británii, která byla během druhé světové války určitým ostrovem na mapě okupované Evropy.
Autorka svůj román začíná na začátku druhé světové války, kdy se v Londýně, jakoby nic moc neděje, přesto se jeho vláda a obyvatelé na válku, která probíhá všude kolem v Evropě, prozíravě připravují. Mezi lidmi se mluví o tzv. nudné válce. Ale nezůstane tomu tak napořád. Muži odcházejí do války a mnozí se už nevrátí, děti jsou evakuovány na venkov a z nebe začínají padat bomby, které obyvatele připravují o domovy, obživu i blízké. Lidé trpí hladem, okrasné zahrádky a truhlíky se mění na zeleninová políčka.
Londýn byl během války bombardován, zpočátku jen občas, takže lidé někdy i podceňovali ukrývání se do krytů, ale s postupem času byl Londýn bombardován noc co noc. A to sebou neslo strašnou zkázu, trosky vybombardovaných domů, ve kterých umírali lidé, obrovské požáry, které nebylo čím hasit, ač Temže protéká Londýnem, při odlivu v ní nebylo dost vody.
Vůbec jsem netušila, jak válka v Londýně byla strašlivá, přestože byla vedena „jenom“ z nebe. Knížka mi doslova otevřela oči.
Obálka je nádherná, ale mohla by být zavádějící, tento román je velice realistický, tragický, bolestný, ale i dojemný, ukazující sílu přátelství, ale i kouzlo knížek, které pomáhaly i v těch nejhorších chvílích, nejtemnějších nocích a dnech, kdy se lidé museli vyrovnávat s nepředstavitelnými ztrátami.
V hrdince Grace nám autorka ukázala její vlastní cestu ke knihám, kterou si hledá za těchto tragických událostí. Její příběh je příběhem nesmírné odvahy, odhodlání, statečnosti, ale i naděje, přátelství a úžasné solidarity mezi lidmi, které spojují společné hrůzy války, ale i láska ke knihám, které jim dokáží alespoň na chvíli pomoci zapomenout a přenést se do jiných realit.
V určitých částech knihy jsem nedokázala udržet slzy dojetí.
Poslední knihkupectví je velmi emotivní román, který můžu doporučit naprosto všem.

astroweb
24.09.2021 5 z 5

Po knize jsem sáhl především proto, že je o knihách, zklamán jsem vůbec nebyl, velice příjemné čtení mě nezklamalo, konec velice dojemný, nechci prozrazovat, měl jsem co dělat, abych ho skrze slzy - bez ironie - dočetl.

Mi--LADA
18.09.2021 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila a nezklamala. Příběhy z knihkupectví jsou vděčné téma, na podobné prostředí se nechám ráda zase příště nachytat. Psané slovo má ohromnou moc pomáhat, obohacovat, rozšiřovat obzory, sdružovat podobně smýšlející lidi. (Moje vysněné povolání, jednou tak sama vlastnit malej krámek s knihami, dobrou kávou a řadou autorských čtení, přátelská posezení k tomu.).
Slušný dobře stravitelný román, který není jen o lásce ke knížkám.

Jenny46
16.09.2021 5 z 5

" Páni " nádherný zamilovala jsem si Poslední knihkupectví je to kniha právě pro KNIHOMOLKY!!!! Příběh je o životě, ztrátě, rodině, zlomeném srdci, přátelství, odhodlání a tragédii, přežití a lásce...
Láska ke knihkupectví a knihám, moc se mi líbilo jak se mluvilo , proč lidé milují čtení .o))

Citace: Když se Grace zeptala " Co máte na čtení nejraději? "
" Zkusím to." Naklonil hlavu a zadíval se do prostoru, pečlivě zvažoval odpověd, " Čtení je..." Nakrčil obočí a pak se mu čelo vyhladilo, když konečně přišel na správná slova. " Je to jako vypravit se někam a nepoužít ani vlak, ani lod, odhalovat nové, neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se narodila,, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného. Je to učení, při němž nemusíte čelit následkům selhání a zároveň můžete zjistit, jak nejlíp uspět. " Zaváhal. " Myslím, že v nás všech je nějaké prázdno, nějaká mezera čekající na to, až ji něco vyplní. Pro mě to něco jsou knihy a zkušenosti, které mi zprostředkovávají. "

Tady mě to připomnělo velmi odlišnou dobu, kdy lidé se skutečně sešli a pomáhali , kolik románů pomohlo a nadále pomáhá lidem vyrovnat se s ničivými okolnostmi a nepředstavitelnými ztrátami, jak jsou důležité tyto příběhy. I když je to historická fikce s historickými detaily druhé světové války. Je to příběh odvahy a naděje během nejtemnějších dnů, která se spojila prostřednictvím své společné lásky ke knihám. Emoční příběh, který mě hřeje u srdce. Doporučuji!!!

Knižní střípky
30.08.2021 5 z 5

Sledovat cestu Grace ke knihám a k lásce k nim, byl pro mě krásný zážitek. Kniha je opravdu pohlazením po duši každého knihomola. Je sice pravdou, že zde zažíváme i spoustu krušných a smutných událostí, ale i tak mi bylo po celou dobu čtení prostě hezky. Velice oceňuji to, že autorka perfektně zachytila obyčejný život v Londýně na začátku druhé světové války.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.