Poslední knihkupectví

Poslední knihkupectví https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481085/bmid_posledni-knihkupectvi-ZJr-481085.jpeg 4 366 115

Těsně před válkou přichází Grace Bennettová do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale v zaprášeném knihkupectví, jídlo je na příděl a z nebe padá zkáza. Naštěstí objeví knihy a příběhy, které ji i její posluchače přenesou, kamkoli si budou přát.

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

The Last Bookshop in London , 2021

Majka1979
16.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Takúto knihu som ešte nečítala, to priznávam, zo začiatku som si nebola istá, či to zvládnem.

Príbeh naozaj silný, je o sile hlavne žien a ich postoja k vojne, no nezabúdajú na svojich najbližších. Mne sa najviac páčila asi hlavná hrdinka, ktorá sa náhodou dostala do zamestnania do kníhkupectva. Zo začiatku nebola nadšená, ale potom sa v tejto práci našla a začala ju mať veľmi rada.

Popri tom pracovala ešte aj s ľuďmi, ktorým pomáhala do úkrytov a teda bola vždy tam, kde ju bolo treba.

Najviac ma dostala smrť chlapca, ktorá dosť otriasla hlavnou hrdinkou a jej okolím.

Jednoducho toto je niečo, čo si človek musí prečítať, aby si dokázal uvedomiť, čím prechádzali ľudia, keď to bolo ťažké. A akú silu dokázali nájsť v sebe ženy, ktoré veľakrát zostávali samé a už sa im muži alebo synovia nevrátili :)

Raz za čas takúto knihu sa oplatí prečítať, ale určite by som si nevedela predstaviť čítať ich denne.

Ale tie, čo máte tieto príbehy rady, tak si to užijete, naozaj stála za to a zanechala vo mne niečo veľa :)

Kanimůra2
11.12.2021 3 z 5

Na knize se mi líbil živý popis té ukrutné doby. Ta tíživá atmosféra a věčný strach.
Taky to, že do vyprávění zahrnula i spoluobčany, kteří se nechovali úplně ukázkově.
Ale i přesto mě ten příběh připomínal červenou knihovnu. A to čtu ženský romány ráda. Tak v tom, že se hlavní hrdinka zamilovala a celou válku čekala nebyl problém. Možná je to stylem psaní. Kdy já naposledy četla něco anglického (mimo detektivky)? Asi mě dráždí jejich vyjadřování. To věčný "ach drahoušku".. musela jsem se snažit to dočíst.

veruptackova
06.12.2021 5 z 5

ohle je jeden z nejlepších historických románů, který jsem letos přečetla.
Kniha je útlá, má něco málo přes 300 stránek, což pro mě často bývá kámen úrazu některých knih tohoto žánru. Zkrátka a jednoduše málokdy mi tento rozsah stačí, abych se do příběhu pořádně ponořila. V tomto případě mi však nic nechybělo a čtení jsem si opravdu užila.
V knize je skvěle zachycen válečný Londýn a pocity jeho obyvatel během bombardování. Postavy nejsou jen černé a bílé a spousta z nich mi opravdu přirostlo k srdci.
Děj knihy Poslední knihkupectví se sice odehrává za války, rozhodně to však není depresivní čtení, ale naopak příběh plný naděje v nelehké době.

martina.culik
28.11.2021 5 z 5

Jde o první knihu z období druhé světové války neodehrávající se na frontě ani v koncentračním táboře, kterou jsem četla.
Kniha mi připomínala Kroniky prachu, i když ty se odehrávaly v trochu jiné době. Grace je sympatická a svým způsobem odvážná, i když si to neuvědomuje.
Je zajímavé dozvědět se, jakým způsobem prožívali lidé válečná léta v Londýně, kde byla válka nejdříve označovaná jako nudná, dokud nepřišlo bombardování.

Luccinda
26.11.2021 4 z 5

Pokud vám vadí násilí nebo příliš drsné scény v knihách a nevyhledáváte depresivní čtení, ale přesto byste si chtěli přečíst román z období druhé světové války, Poslední knihkupectví je přesně pro vás. Navíc potěší každého knihomola, protože jak už název napovídá, část děje se odehrává právě v knihkupectví a knihy jako takové hrají v příběhu velkou roli.

Tohle bylo nádherné čtení. Vím, že u knihy s tematikou druhé světové války byste takové přídavné jméno asi nečekali, ale jinak to popsat ani nejde. Ano, jsou tu smutné a těžké momenty, kdy se zdá, že je vše ztraceno. Ale přesto na každé stránce najdete i záblesk naděje.

Proč tedy nedávám knize plný počet hvězd? Nedokázala jsem tak úplně splynout s postavami, něco tomu chybělo. Navíc jsem právě jeden z těch lidí, kteří dávají přednost spíše depresivnějším knihám, které ve mně vyvolají spoustu emocí. Tady tomu tak nebylo, ale pokud to máte naopak, tak vám Poslední knihkupectví můžu jen doporučit.

bábuška
24.11.2021 3 z 5

Nebýt vetší části která byla věnovaná tomu, jak londýňané přožívali úporné bombardování během válečných dnů, připadala mi kniha poměrně nudná a hlavní osoba Grace ještě více. Celkem jsem byla z této knihy zklamaná. Tím nechci odradit další čtenáře.

LenaWirus
18.11.2021 4 z 5

Navzdory válečné tématice byla kniha velmi milá. Kniha nemá tolik stránek, nejedná se o žádnou "bichli", zřejmě i proto má příběh příjemně rychlý spád. Pokud by se jednalo o obsáhlou knihu, tak se obávám, že už by místy nudila. Naštěstí tomu tak není, proto hodnotím pozitivně. Postavy byly sympatické a dobře vykreslené. Od začátku jsem doufala, že si k sobe Grace a George nakonec najdou cestu. Je zde i mnoho smutných událostí a ztrát, které k válce patří. Kladně hodnotím i relativně pěknou obálku. Dávám čtyři hvězdy - velmi povedená kniha, nicméně nejedná se o literaturu, od které se nebudete moci u další knihy odpoutat.

LilianaFalcon
15.11.2021 5 z 5

Přestože se jedná o příběh z Druhé světové války a odehrává se v neustále bombardovaném Londýně, nechybí spousta naděje a lásky.
Bylo to krásné a poutavé.

jajinka111
15.11.2021 3 z 5

Knížka se četla pěkně. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy z druhé světové války.

tittanie
12.11.2021

Docela jsem se bránila číst tuhle knihu, protože o válce čtu pořád. Letos 33 kniha o válce.
A vlastně ani nemůžu říct, jestli jsem nadšená nebo ne. Knížka byla velice milá. Což je docela zvláštní na to, že je o válce. Kniha se rychle četla a byla i docela dojemná, ale hodnocení mi přijde zbytečně vysoké.

Bertik000
07.11.2021

Jedna z nejpůsobivějších knih, které v poslední době vyšly. Pro nás, vášnivé čtenáře, pohlazení po duši a návrat ke kořenům. Obraz lidské vůle a nezdolnosti, vlastenectví a krásných vztahů, které se vytvářejí pod tlakem nepříznivých okolností. Oslava Londýňanů v době, kterou si lze dnes těžko představit, ale autorce se podařilo navodit pocit, že jsme s těmito lidmi uprostřed jekotu sirén a dopadu bomb. Čtenář se nutně zamýšlí, jak by se v dané situaci zachoval on. I přes vylíčení tragických událostí je závěr trochu pohádkový, ale proč se nenaladit optimisticky a nezavirat knihu s pocitem, že lidé jsou dobří a umějí se domluvit.

Šánka
03.11.2021 5 z 5

Kniha, která si musí přivlastnit každou čtenářskou dušičku a zahřát u srdíčka. Románů s válečnou tématikou je v poslední době mnoho, také příběhů, které se odehrávají v prostředí knihkupectví je hodně, ale tato knížka mi v paměti zůstane. Není to žádný obsáhlý román, co do počtu stran, přesto ten přesah je velký a odkaz silný.....
Je to příběh o lásce ke knihám, lásce k lidem o lidské pospolitosti, síle psaného slova, které dokáže lidi spojit a pomoci v těch nejtěžších dobách.
Za mě velké doporučení!

Ditules
02.11.2021 4 z 5

Milé čtení.... To se v knížkách z válečné doby vidí málo. Pro knihomoly skoro povinnost.

Maki7
31.10.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, kterou jsem zhltla téměř na jeden zátah.
Fakt krása...

lena.o.knihach
29.10.2021 4 z 5

Grace Bennettová si rozhodně nepředstavovala, že ji cesty zavedou do zaprášeného knihkupectví. Ještě k tomu, když čtení zrovna nepatří k jejím oblíbeným koníčkům. Jednoho dne ale přijde na to, že knihy v těžkých časech dokáží lidi sbližovat, uklidňovat a zpříjemňovat (jak to jen jde) bombardování Londýna.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby kniha měla dvakrát tolik stran, protože jsem se s ní musela rozloučit příliš brzo. Bylo to čtivé a dokonce jsem se dozvěděla i pár nových informací o tom, jak se obyvatelé připravovali na možné škody po útocích a jak fungovaly hlídky.

„Čtení je jako vypravit se někam a nepoužívat ani vlak, ani loď, odhalovat nové, neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se nenarodila, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného. Je to učení, při němž nemusíte čelit následkům selhání a zároveň můžete zjistit, jak nejlíp uspět.”

Poslední knihkupectví je nádherný příběh z 2. světové války o lásce ke knihám. Je dojemný a na konci hrozí slzy v očích. Doporučuji všem.

alexis818
25.10.2021 5 z 5

Opravdu nádherný příběh. O lásce ke knihám, o naději o lidské sounáležitosti. Prostě krása, z dojetí jsem měla husí kůži. Moc doporučuji.

boeink
21.10.2021 5 z 5

Moc se mi nechtělo do knihy na válečné téma, ale přesvědčilo mě to všeobecné nadšení, které kolem Posledního knihkupectví je.
Knize nechybí vůbec nic. Je o válce, ale hlavně o lásce ke knihám, odvaze, pomoci druhým. Navíc jsem se dozvěděla o činnosti hlídky civilní obrany.

zuzana2599
21.10.2021 5 z 5

Jak můžu nemilovat knihu, která má tak silné poselství a je plná naděje a víry ? Poslední knihkupectví je krásné čtení, které vzdává hold lásce ke knížkám.
Když se Grace ptala Georgeho, co má na čtení nejraději, odpověděl:
"Je to jako vypravit se někam a nepoužít ani vlak, ani loď, odhalovat nové, neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se nenarodila, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného. Je to učení, při němž nemusíte čelit následkům selhání a zároveň můžete zjistit, jak nejlíp uspět. "
Po těchto nádherných slovech o lásce ke čtení vám již můžu pouze tento příběh ze srdce doporučit !!

Kaja1
20.10.2021 4 z 5

O tom jak nám knihy mohou pomoci překonat nelehkou dobu.

zandu
16.10.2021 3 z 5

Bylo to hezké, ale to je tak nějak vše. Přidávám se k uživatelce mfajmanova - neurazí, ale ani nenadchne. Čekala jsem mnohem víc.