Poslední knihkupectví

Poslední knihkupectví https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481085/bmid_posledni-knihkupectvi-ZJr-481085.jpeg 4 366 115

Těsně před válkou přichází Grace Bennettová do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale v zaprášeném knihkupectví, jídlo je na příděl a z nebe padá zkáza. Naštěstí objeví knihy a příběhy, které ji i její posluchače přenesou, kamkoli si budou přát.

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

The Last Bookshop in London , 2021

Olous1
16.02.2022 5 z 5

Než začnete číst tento nádherný román, radím vzít si den volna, neboť až začnete číst tak nebude chtít knihu odložit. Zatím nejlepší kniha tohoto roku. Smutný,ale zároveň krásný příběh z období války. Povinná četba pro všechny milovníky knih. Za mě 120%.

stesti.s.knihou
11.02.2022 4 z 5

Jak všichni víme, válečná tematika je jednou z těch nejoblíbenějších co do knižních příběhů; v posledních letech vyšlo takové množství knih z období druhé světové, že by mi na jejich spočítaní nestačily všechny prsty, které mám :D K těmto příběhům už bohužel přistupuji bez očekávání - tak nějak tuším, co se bude dít a jaké hrůzy budou v knize popsány. O to více mě vždy překvapí, když kniha z válečného období přijde s něčím novým, co jsem doposud v žádném jiném příběhu nečetla. A přesně to dokázal příběh odehrávající se v knize Poslední knihkupectví.
Děj je zasazen do válečného Londýna. Hlavní hrdinka, mladá dívka Grace, se po smrti matky snaží sehnat lukrativní práci a postavit se na vlastní nohy. Přijme práci ve starém, zaprášeném knihkupectví, kde působí jako pomocnice starému, ne příliš přátelskému muži. V knize je krásně popsán vztah, který si Grace postupně buduje s knihami, příběhy a prací v knihkupectví jako takovou. Pokud jste milovníky knih, tento příběh se vám určitě bude líbit - ostatně kdo z knihomolů by nechtěl pracovat mezi knihami, mít neomezený přísun nových titulů a možnost si číst během pracovní doby :)
Ne všechno je však tak pozitivní, jako Gracina práce; Londýn je zmítán bombardováním, denním chlebem obyvatel je trávení času v krytech. Jak anotace napovídá, Grace spojí příjemné s užitečným a během dlouhých hodin v krytu předčítá lidem okolo významné literární díla a odvádí tak pozornost od ne úplně šťastné přítomnosti.
Na knize se mi nejvíc líbilo vykreslení Gracina vztahu ke knihám - od knihami nepolíbené dívky přes vášnivou čtenářku, která svým zápalem nakazí i ostatní ve svém okolí. Vše se odehrává v jednom z nejhorších období našich dějin a příběh nám tak ukazuje, jak i ty nejhorší chvíle lze přežít díky něčemu tak “obyčejnému”, jako jsou knihy Okrajová romantická linka tam také je, všichni si tak přijdou na své :)

bararich8
09.02.2022 5 z 5

Čtivý příběh, který krásně plyne a sympatické postavy, se kterýma čtenář cítí, i kdyby nechtěl. Moc dobré čtení!

birgitte
09.02.2022 5 z 5

Nádherný román z nelehké a těžké doby, doporučuji všem k přečtení, zvláště těm, co milují knihy

nicole1990
05.02.2022 5 z 5

Tohle byl opravdu nádherný příběh jak knihy dokážou i v těžkých časech spojit . Grace byla úžasná moc sympatická. Nemám nic,co bych vytknula určitě stojí za přečtení.

Doubravka1975
04.02.2022 5 z 5

Nádherný, přenádherný příběh o síle a poselství knih
Nezáleží na tom, jak bojujete, ale že nikdy nepřestanete.....

Runinka
31.01.2022 5 z 5

Příběh z válečného Londýna. Jediné,co ty lidičky drželo při životě byla jejich společná láska ke knihám a hrdinka Grace. Napsáno velice autenticky,jako bych tam seděla na schodku s nimi a poslouchala Graceino předčítání.

babystar
30.01.2022 5 z 5

Příběh o magické síle četby knih. I když se román odehrává ve válečném Londýně, působila na mne uklidňujícím dojmem. Dvě dívky z venkova přijedou do Londýna, aby poznaly svět. Místo toho je zastihne válka s přídělovým systémem, zatemněnými okny, nočním bombardováním i smrtí blízkých lidí. Každá se s touto skutečností vypořádává jinak. Viv ve službě v armádě, Grace prací v knihkupectví a pomocí lidem trpícím válkou. Získá tak spoustu přátel, kteří si navzájem pomáhají překonat těžkosti války. Zajímavé byly reálie z každodenního života obyvatel válečného Londýna. Přečetla jsem jedním dechem a vřele doporučuji.

minde
30.01.2022 5 z 5

Opravdu skvělá, úžasná kniha, která mě pohladila na duši. I když se děj odehrává za 2.svět.války, není knížka depresivní. Jsou tam chvíle smutné a tragické, ale nad nima převažují ty hezké, milé a nadějné. Že i v časech kruté války lze od toho na chvíli utéct a ztratit se v knihách a příbězích.
Obdivovala jsem Grace jak dokázala být statečná, pomáhala kde se dalo, a na druhé straně ji milovala za to, jak postupně objevovala kouzlo knih a jejich čtení. Tohle přesně cítí a prožívá každý knihomol. Vychutnáva si radost ze čtení.

Markett
25.01.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví se mi líbilo tak moc, že jsem knížku přečetla za 2 večery. Krásný poutavý příběh odehrávající se během náletů v období 2. světové války. Moc se mi líbilo prostředí a postavy. U Grace se mi moc líbil zjevný posun - na začátku to byla úplně jiná Grace než na konci. Myslím, že tuhle knížku si budu dlouho pamatovat a za čas se k ní ráda vrátím. Rozhodně doporučuji.

book_loverka_
24.01.2022 4 z 5

Poslední knihkupectví patří mezi válečné knížky, ale není to depresivní čtení. Pár smutných událostí se tam vyskytuje, ale jinak je to milý příběh plný naděje a sounáležitosti s ostatními. Navíc atmosféra zajisté potěší každého knihomola, protože prostředí knihkupectví v době historické Anglie je prostě a jednoduše okouzlující. Postavy jsem si taktéž oblíbila. Jediné, co bych vytkla, je opakující se děj v prostřední části, která mě po čase začínala lehce nudit. Jinak mě knížka příjemně překvapila

Jurfinka
21.01.2022 5 z 5

Krásná kniha...

Renike
21.01.2022 5 z 5

SKVĚLÁ KNIHA..přečteno za jeden den..jen doporučit můžu a nic víc k tomu dodat není potřeba..prostě TOP!

Mermaida
20.01.2022 4 z 5

Jak už tu bylo napsáno, opravdu krásná a dojímavá kniha. Ačkoliv má kniha na můj vkus delší kapitoly, tak se mi četla opravdu lehce. Bavila mě a hlavní hrdinka mi velmi brzy přirostla k srdci. Milý a poutavý příběh, který se četl jedna radost, i přesto válečné období, do kterého je zasazen. Během čtení jsem několikrát utírala slzy a u posledních stránek mi tekly nepřetržitě.

JajaCZ
10.01.2022 4 z 5

Pekný príbeh, bavil ma, ale musím knihe vytknúť prílišnú jednoduchosť. Mala som pocit akoby som čítala stredoškolskú slohovú prácu. Popisy nezachádzali príliš pod povrch, všetko tak nejako plynulo jednosmerne, žiadne komplikácie, zvraty. Oddychovka to ale bola príjemná.

Mandlevest
10.01.2022 5 z 5

Jako bych v tom malém, zapadlém knihkupectví byla spolu s hrdinkou Grace také a chtěla přiložit ruku k dílu. Vše pěkně přerovnat, uklidit, vytvořit lákavou výlohu, doporučovat, vyprávět si o knihách, předčítat a samozřejmě objevovat nové a nové příběhy. Moc krásná kniha, zasazená do období 2.světové války. Dojemný a silný příběh, na který nezapomenu.

ydnac
02.01.2022 5 z 5

ÚŽASNÁ KNIHA !!!

"Podívejte se, co udělal váš soucit." Ukázal na regály knih jiných obchodů. "Dáváte ze sebe všechno, abyste pomáhala ostatním. Nejen tím, co děláte u civilní obrany. Ale i tady, pro další knihkupce, pro lidi, kterým čtete. Tam venku zachraňujete životy.
TADY ZACHRAŇUJETE DUŠE."

Byla jsem napjatá, smutná, dojatá, ale i doufající...
Empatie, sounáležitosti a láska ke knihám spojila hodně lidí a to je nádherné :-)

DOPORUČUJI

Termaap
02.01.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví je poslední kniha, kterou jsem začala číst v předchozím roce a zároveň první, kterou jsem dočetla v tom novém. A jsem moc ráda, že mě zrovna tato knížka provázela přelomem roku.
Příběh je opravdu nádherný. Stejně jako Raty jsem i já (především ke konci) četla s očima plnýma slz od dojetí. Obzvlášť se mi líbily popisy pocitů, které zaplavovaly hlavní hrdinku Grace při nově objevené zálibě; při čtení. Ten klid když se člověk pustí do nové knihy, na chvilku se přenese z reálného světa a stane se součástí příběhu.
Knihy z období druhé světové války čtu často a ráda sahám i po těch, které se neodehrávají přímo v koncentračním táboře. Postupně se mi skrze takové příběhy skládá komplexní přehled o válce, což bych určitě doporučila všem místo nezáživného školního dějepisu.
V knize mi nechybělo vůbec nic, naopak před autorkou smekám, že dokázala na necelých 300 stranách popsat tolik lidských osudů a to ještě ke všemu tak poutavě.

raty
01.01.2022 5 z 5

První knihu v novém roce jsem si nemohla vybrat lépe. Čekala jsem romantický příběh z válkou zasaženého Londýna. A co jsem dostala? Nádherný příběh, kde hlavní roli hrají knihy a láska k nim. Hlavní hrdinka s krásným jménem Grace začne těsně před válkou pracovat v knihkupectví. Nikdy předtím nečetla a o knihy se nezajímala. Práci zde přijala jen na půl roku. To, co mělo být odrazovým můstkem k jinému, lepšímu zaměstnání, jí změnilo život. A zdaleka nejen jí.
Četla jsem často se slzami v očích. Určitě doporučuji.

blanka5960
18.12.2021 5 z 5

Tato kniha rozhodně bude patřit k nejlepším, které jsem tento rok přečetla.
V příběhu sledujeme hlavní hrdinku Grace, která získá pracovní místo v knihkupectví. Grace ještě nikdy v žádném knihkupectví nepracovala a ani to není žádná vášnivá čtenářka, postupem času však objevuje kouzlo knih a jejich příběhů....Vše se zdá být idylické až na fakt, že se nacházíme v Londýně za druhé světové války, kdy muži postupně odcházejí do války, ženy zůstávají samy a děti jsou odesílány  na bezpečnější venkov.
S rostoucí silou německých vojsk začíná v obyvatelích narůstat strach z možného  útoku. Jednoho dne se tyto obavy bohužel promění ve skutečnost, Londýn je v noci bombardován.  Celé městské čtvrtě mizí v troskách, budovy ničí ohromné požáry, které nemá kdo uhasit a ani čím.  Bombardování jsou stále častější, německé vzdušné útoky jsou prováděny vždy za temných nocí a o to více jsou zničující. Ti kdo mohou staví si na pozemcích kryty, nebo využívají například kryt v metru. Obyvatelé musí po setmění zatemňovat okna, na dodržování dohlíží hlídky civilní obrany. Mnoho lidí přichází nejen o střechu nad hlavou, ale i o své blízké.
Lidé čím dál tím víc potřebují trochu rozptýlení od války a útěchu právě nalézají v onom knihkupectví, kde  Grace pracuje.
Celá kniha je prostoupena solidaritou, pomocí, nadějí a láskou ke knihám.