Poslední knihkupectví

Poslední knihkupectví https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481085/bmid_posledni-knihkupectvi-ZJr-481085.jpeg 4 366 115

Těsně před válkou přichází Grace Bennettová do Londýna a sní o novém začátku. Skončí ale v zaprášeném knihkupectví, jídlo je na příděl a z nebe padá zkáza. Naštěstí objeví knihy a příběhy, které ji i její posluchače přenesou, kamkoli si budou přát.

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

The Last Bookshop in London , 2021

lenylee
08.02.2023 5 z 5

Milá a odpočinková knížka na večer. Postavy jsou příjemné, vtipné. Příběh mi hodně připomínal knížku Poslední knihkupectví.

Knihochod
14.01.2023 5 z 5

Tohto príbehu som sa, úprimne povedané, aj trošku desila, keďže som si ho v rámci #spolupráce vybrala prakticky iba na základe názvu a obálky, takže som až do prečítania anotácie (po tom, čo knižka ku mne konečne dorazila) ani netušila, že sa príbeh odohráva počas II. svetovej vojny.

Tí, čo ma sledujete už dlhšiu dobu, iste viete, že sa príbehom, ktorých dej je zasadený do tohto obdobia, vyhýbam, keďže vo mne vyvolávajú zmes rôznych, často negatívnych pocitov.

Som rada, že som si neprečítala anotáciu predtým, ako som sa o knižku prihlásila? Rozhodne áno!

To, čo skrýva táto obálka s názvom, ktorý automaticky upúta pozornosť každého knihomoľa, je jeden veľmi silný a nádherný príbeh o knihách. O láske ku nim a aj láske, ktorú dokážu v ľuďoch vyvolať. O tom, že čítaním sa častokrát ľudia snažia utiecť od problémov svojho skutočného života a aj o tom, že čítanie prosto a jednoducho zbližuje.

Preto chápem a ani nezazlievam výber práve obdobia II. svetovej vojny, ktorá bola nepochybne hrozným obdobím pre nespočet ľudí, ktorí, aspoň v tejto knižke, hľadali útechu práve v stránkach kníh.

Odporúčam vám prečítať si túto knižku. Aj tým, ktorí, rovnako ako ja, nevyhľadávajú tému II. svetovej vojny. Verím však, že aj napriek tomu si tento príbeh o láske ku knihám zamilujete. Pretože knižky sú láska tak isto, ako aj príbehy o nich.

Vlak7
30.12.2022 4 z 5

Kniha mě chytla ať v poslední třetině. Smutný příběh.

Ivka14
21.12.2022 4 z 5

Grace a Viv opustily své malé rodné město Drayton a přestěhovaly se do Londýna, aby se dostaly pryč od strýce a panovačných rodičů. Grace si našla práci v knihkupectví. Vtipné na tom bylo, že Grace neměla v lásce knihy, ale to byla jediná práce, kterou mohla najít, protože se chystala válka. Musela se vypořádat s nevrlým majitelem obchodu, ale ze situace vytěžila maximum. Grace vnesla do Primrose Hill Books nový život a více byznysu. Její organizace přiměla zákazníky, kteří nakupovali více a zůstali déle.

Tohle bylo krásné čtení.

Bubo19
03.11.2022 5 z 5

Bála jsem se, že půjde o červenou knihovnu, ale po pozitivním hodnocení několika mých oblíbených čtenářek jsem si knihu půjčila a vůbec nelituji. Hlavní hrdinka se sice hned na začátku zamiluje, ale jak už to za války bývá, její milý narukuje, a tak je kniha hlavně o obavách z války, o tom jak si lidé v těžkých dobách dokáží pomáhat, a taky o schopnosti knih přenést nás do jiného, často lepšího světa. Před koncem tam sice byla scénka, jak z amerického filmu, ale jinak nemám ke knize výhrady. Pocity hlavní hrdinky před válkou, kdy nikdo neví, co se bude dít, mi přišly hodně opravdové. A taky se mi líbilo, že v knize nebyly vyloženě negativní postavy, každý se s dobou pral, jak uměl, a ať měl jakoukoli povahu, v hrůzách války ze sebe vydoloval to nejlepší.

Racík
14.10.2022 4 z 5

Příjemně plynoucí příběh, který s klidem večer odložíte a druhý večer pokračujete ve čtení. Čte se hezky a klidně. Rozhodně to není kniha, kterou byste nemohli odložit a museli dočítat ve tři ráno. Ale příběh je to pěkný, o lidském odhodlání, lásce ke knihám. Asi by se z toho dalo vytěžit víc, příběh Graciiny lásky a kamarádství je tam řešen jen okrajově, stejně jako řada momentů v knihkupectví. Příjemná oddychovka, když si chcete počíst a nemuset přemýšlet.

Egertová
09.10.2022 1 z 5

Jak píše někdo přede mnou, středoškolská slohová práce a snad ani to ne.

xxbarbarelaxx
22.09.2022 3 z 5

Příjemná, milá oddechovka. Musím říci, že já prostě ráda čtu knihy, kde se děj motá kolem knihkupectví a knih. Za sebe bych dodala, že příběh mohl být veden více do hloubky. Celou druhou světovou válku to vlastně jen tak okrajově proletělo. Spíše než historický román bych to zařadila do románů. Konec příběhu byl na mě až moc rychlý.

orson
11.09.2022 4 z 5

Příjemná oddechovka na pozadí Londýna ve druhé světové válce. Vždy se mi líbí, když autor do takové oddechovky přidá zajímavé (a skutečné) dobové reálie.

andreamrs
05.09.2022 5 z 5

Poslední knihkupectví je nádherný příběh z válkou sužovaného Londýna z pohledu běžných lidí. Sledujeme osudy malé komunity výrazných obyvatel kolem Grace, mladé ženy, která si po příjezdu do Londýna najde práci v knihkupectví.

Na pozadí války sledujeme proměnu charakterů, hledání odvahy a šťastných chvil. Příběh je plný naděje a zároveň bolesti, hrůz, které si my dnes nedokážeme ani představit. Opisy očekávání války a posléze bombardování Londýna a průběh Blitzkrieg sledujeme očima lidí, kteří neměli kam utéct. Místy jsem byla u knihy dojatá a měla husí kůži. Autorka tyhle opisy zvládla naprosto mistrně.

Grace pro mě byla silným charakterem a okamžitě jsem si ji zamilovala. Její postava nese důležité poselství toho, že nemusíme dělat velké věci na to, aby ostatním přišly velké. Ale musím říct, že mi tentokrát všechny postavy sedly a bylo krásně vidět rozdílné charaktery jednotlivých postav, které během války vytvořili pevnou komunitu.

Jsem z knihy naprosto unešená a uvítala bych i jednou tolik stran.

martinaandulka
26.08.2022 4 z 5

Příběh se odehrává za 2 světové války převážně z regálů knihkupectví a náletů na Londýn.Četlo se mi hezky,ale něco málo příběhu chybělo hlavně rychlý konec.

laura
22.08.2022 5 z 5

... je to jako vypravit se někam a nepoužít ani vlak, ani loď, odhalovat nové neuvěřitelné světy. Jako žít život, do kterého jste se nenarodili, mít možnost vidět všechno vybarvené z pohledu někoho jiného..

Příběh o jednom zaprášeném knihkupectví kdesi v Londýně, o lidech, kteří rádi čtou, o citech, o kterých se příliš nemluví, o lásce, která je důležitá v každé době - ale v té válečné, v té nejvíc...

Válka není nic pro jemné duše...

Krásné, silné, dechberoucí. Příběh o neskutečné odvaze, lásce ke knihám, i o naději. O bolesti, žalu, bezmocnosti a nebezpečí. O tom, že někdy stačí jen pár slov, abyste někomu změnili život. Abyste ho zachránili. Abyste mu dodali odvahu žít - v okamžiku, kdy nechce nic než jen umřít.

Nemůžete zachránit celý svět, ale můžete se o to snažit v maličkostech...

Příběh o obyčejných lidech, kteří musí čelit válečným hrůzám - a dělají to po svém. Mile, s neobvyklou vnitřní sílou a zarytou odhodlaností. Příběh mnoha těch, o kterých dějiny nemluví. Příběh statečnosti, obětavosti, něhy a prostého lidského porozumění. Příběh, který se dotkne toho místa ve vašem srdci, kam se moc často nedíváme...

V lidech je jakési světlo, které pohasíná, když si je odvádí smrt - jako svítilna, ve které dochází baterie...

Skvělé!

_Knihomolka_
08.08.2022 2 z 5

Poslední knihkupectví ukazuje druhou světovou válku zase z jiného úhlu. Z úhlu obyčejných lidí, kteří toto období přežili jen díky své statečnosti, velkému štěstí a přenesení se z pohnuté doby do světa příběhů. Zpočátku bylo téma "válka" jen takovou kulisou, zatímco v popředí dominovaly knihy. Když už jsem nějaké té změně po pár dalších kapitolách nedávala moc naděje, autorka vše rázem otočila a milá odpočinková četba byla ta tam. Kniha jako taková není nijak stylisticky převratná, avšak to, co se v ní ukrývá, je přece jen něčím výjimečné...

Fialka78
05.08.2022 5 z 5

Moc hezká knížka. Čtivá, napínavá a dojemná. Na konci mi bylo líto, že už jsem ji přečetla.

eva-lupen
04.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem se trochu lekla, že to bude jen další jednoduchá červená knihovna, ale tou se to jen mihlo, a byla to jediná trochu neuvěřitelná dějová linka. Všechno ostatní bylo silné a plné emocí. Je neuvěřitelné na co vše si lidé zvyknou, když jim nic jiného nezbývá. Jen ten konec byl najednou takový uspěchaný a docela mne zklamal.

TheMelorry
20.07.2022 4 z 5

Do knihy jsem se zpočátku (cca první třetina) nemohla začíst, dokonce jsem ji proložila jinou knihou. Když jsem se k ní ale vrátila zpět, nadchla mě a začetla jsem se hned.
Příběh jako takový je krásný, dojemný, zaplněný láskou ke knihám a prostředím knihkupectví. Stejně tak jde ale i o období 2. světové války, která je podávána z pohledu prostých lidí, kteří nevidí do zákulisní hry a neví, co se stane dál. O to silněji vše vyznívá, zvláště bombardování Londýna je podáváno velmi silným způsobem.
Co se závěrečných událostí týče, ty jsou velmi dojemné.

Lienilda
18.07.2022 3 z 5

Kniha se sice čte pěkně, lehce, ale jaksi ty postavy a příběhy nejsou úplně propracované jak bych si představovala. Například láska naší hlavní hrdinky je postava jak z červené knihovny. I popisované události jsou sice zajímavé, ale prostě jen o nich čtete. Neprožíváte žádný jejich žal, smutek, vyčerpání z každodenního bombardování a spaní v úkrytu.
Měla jsem od knihy mnohem větší očekávání...

Thalin
12.06.2022 4 z 5

Od knížky jsem dostala to, co jsem vcelku očekávala. Už podle popisku snad nikdo nečeká nabytý akční děj. Prostě oddechovka, příběh obyčejné holky, dělající obyčejnou práci do které skočí události války. Sice mi chvíli trvalo se začíst a začátek mi přišel dost vleklý a o ničem, ale nakonec mě to docela bavilo. I když ta "romantická" linka mi tam nějak nesedla, nevěřila jsem jim to.

Evina.Cetba
09.06.2022 1 z 5

Červená knihovna, čtení pro ženy o válce a práci v knihkupectví, která pluje dost po povrchu. Nedějová, popisná, zbytečné informace jako že si šla Grace zatancovat a co si vzala na sebe, takové a podobné příhody, kde se vůbec nic nestane, psané asi jenom proto, aby autorka splnila předepsaný počet stran. Většina šablonovitých postav nehraje v příběhu žádnou roli, takže jsem si říkala, proč tam vůbec jsou. Chvilkama milé okamžiky, celkově plytké. Uměle o tom, jak si lidé pomáhají, ale postavám jsem nevěřila, šustí papírem. Pořád jsem čekala co se stane, kdy se děj rozjede a pořád nic. Z knihy jsem zklamaná, podle nadšených komentářů jsem čekala silnější, přesvědčivější, méně nudný a méně naivní zážitek.

maminaOlina
26.05.2022 5 z 5

Krásná kniha o lidských osudech a soudržnosti