Poslední aristokratka

Poslední aristokratka
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419916/mid_posledni-aristokratka-3Jx-419916.jpg 4 6308 6308

Aristokratka série

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene. Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře!... celý text

vladka31
24.08.2014 5 z 5

Nechala jsem se zlákat rozhlasovým rozhovorem s panem Bočkem. Protože v knihovně byly záznamy na hodně dlouho, rozhodla jsem se ji koupit. Ale docela mě zklamala - na druhý díl si určitě v knihovně počkám.

sabca
23.08.2014 5 z 5

Mně naopak kniha moc pobavila. Občas jsem se i hlasitě zasmála. Okořenit si četbu kriminálek, thrilleru a rodinných ság humornou knihu bylo pro mně příjemné. Doporučuji

Wichita
21.08.2014 3 z 5

Tedy to byl ale porod. Marie III. z Kostky se mě držela celý týden a to si troufám tvrdit, že čtu rychle.

Vím, že mnohé z Vás Poslední aristokratka oslovila, ale já nemohu hodnotit jinak. Proč? Proto:

Kniha mi přišla utahaná, (pro mě) rozhodně ne čtivá a stále opakující se situace také moc nepřidávají do celkového dojmu. Jak už bylo zmíněno, komické postavy a situace baví jen chvíli. Co se groteskních pasáží týče - občas jsem se pousmála, občas zasmála nahlas, ale že by mě kniha bavila celou dobu a já se uchichtávala neustále, to v žádném případě, což mi u knih v žánru humor přijde poněkud zvláštní.

Jsem ovšem ráda, že jsem si Aristokratku koupila a přečetla, jsem si ale poměrně jistá, že se k ní už nevrátím.

blondajk
17.08.2014 5 z 5

Dobrá oddychovka, přečtete za chvilku. Nejradši jsem měla postavu kastelána, u jeho frků jsem se smála na celé kolo a nemohla jsem to zastavit, což se mi moc často u knih nestává :)

nemer
10.08.2014 odpad!

Debilizace opět vítězí. Ještě trapnější než Stoletý stařík. Jako kdyby autorem byl žák základní školy nebo některý ten slavný televizní kuchař. Konečně čtenářům - divákům podobných pořadů je text zřejmě určen.

alhl
09.08.2014 5 z 5

Co říct? Snad jen: výborné, doporučuji! Už dlouho jsem se tak nezasmála, místy jsem dokonce smíchy brečela. Autor jako dlouholetý kastelán navíc ví, o čem píše. Sama jsem v rámci brigády provázela turisty na jednom zámku (byť ve správě NPÚ a nikoli restituentů z řady bývalé šlechty) a musím říct, že řada věcí z oblasti návštěvnického provozu zámku prostě sedí - i když v knize je samozřejmě bohatě užito nadsázky a dalších literárních prostředků a obratů. Prostě prima knížka! :-D

BleškaEška
04.08.2014 5 z 5

Knížce, u které se směju skoro na každé stránce, prostě musím dát pět hvězdiček! Už dlouho jsem se takhle nenasmála...

LaCata
27.07.2014 3 z 5

Na začátku mě zaujal styl - dívka, která dobře umí česky, ale nikdy nebyla v kontaktu s českým prostředím, takže taková učebnicově spisovná čeština a jednoduché, krátké věty. Později, když v Čechách strávila několik měsíců, začal i její styl být barvitější (nebo se možná jen autor neudržel na uzdě). Opravdu mě překvapilo, že jí je jen osmnáct let, má rozhled, jako by jí bylo dvakrát více. A že ve svém věku se zcela zdržela srovnávání života v New Yorku a v Čechách. Ostatní postavy mimo ni byly takzvaně groteskní. To baví jen chvíli. Na konci mě vyloženě zklamalo, že i když jsem dočetla až do konce, nedozvím se, jak to všechno dopadne, protože je to jen "konec prvního dílu".

miuk
23.07.2014 2 z 5

Ze začátku docela nálož, pak trošku slabší. Ale i tak ji považuji za jednu z mála opravdu vtipných knih psaných s nadhledem.

Illaa
22.07.2014 5 z 5

Nikdy bych neočekávala, že kniha, která se navenek tváří seriózně mě po prvních pár větách tak odrovná. Některé frky byly brilantní s četnými prvky černého humoru, který mi je blízký. Jak už to ale většinou bývá, všeho se člověk přejí, proto to od půlky knihy začalo být trošku ohrané. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož málokterá knížka mě od srdce rozesměje a této se to podařilo.

Pivísek
21.07.2014 4 z 5

Velice humorná kniha, není divu, že dostala cenu M.Švandrlíka! :o) Někomu to může připadat přitažené za vlasy, ale mi se to prostě líbilo.

Alienn
20.07.2014 3 z 5

Je to přesně tak, jak se kniha prezentuje, hlubší myšlenku nenajdete, ale jako oddychovka k odreagování postačí. Humor je sice často předvídatelný a prvoplánový, první polovina knihy byla lepší, pak už v podstatě nic nového, nic co by překvapilo. Do druhého dílu se zatím určitě pouštět nebudu.

LejcaS
17.07.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, tento druh sarkastického humoru je mi vlastní. Pokud se chcete pobavit, odreagovat se pohodovou četbou a na chvíli vypnout, tak můžu jen doporučit.

Pawlisman
16.07.2014

Nedočetl jsem, nezasmál jsem se, něco dalšího na způsob knih Šimka z Grosmannem? Či Tři muži ve člunu apod., humorná nicotná kniha bez smíchu? Nedočetl jsem, ale kdo má rád vtip nevtip, tak určitě užije. 7/10

dana0238
16.07.2014 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Jen bych na začátku upozornila čtenáře,že je nutné vyprázdnit močový měchýř :-)

Ditules
15.07.2014 5 z 5

Dokonalá sranda od začátku do konce. Chci jet na prohlídku Kostky!!!

maruna
14.07.2014 5 z 5

Tato kniha se autorovi povedla. Už dlouho jsem se hlasitě u knihy nezasmála, jako u této. Příběh je vymyšlený, autor chtěl čtenáře pobavit a to se mu povedlo.

roxie
14.07.2014 5 z 5

Od knížky jsem moc nečekala, takže jsem byla mile překvapena zábavným deníkem.

Petra28
13.07.2014 2 z 5

Autorova snaha o prořehtání knížky se tedy u mě minula účinkem. Dočetla jsem ze setrvačnosti.
Kniha by podle mě měla být vyvážená ... tady se tlačilo na pilu od prvního slova.

René10
09.07.2014 5 z 5

Knihu jsem četla s nadšením. Smála jsem se od začátku do konce. Všichni přátelé kterým jsem ji zapůjčila mají s knihou stejné zážitky. Smích a zase smích. Je to odlehčující a vtipné.Už se těším na další tvorbu!