Poprava

Poprava https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474404/bmid_poprava-LIJ-474404.png 4 376 105

Freyja & Huldar série

Na ponurých lávových polích nedaleko Reykjavíku stojí popraviště. Z místa, kde dřív končily životy odsouzenců, je dnes turistická atrakce. Nebo spíše byla – až do chladného rána, kdy byl na šibenici po desítkách let nalezen oběšený muž. Co na první pohled vypadá jako sebevražda, se však ukáže být něčím mnohem zlověstnějším – oběšený muž má přímo uprostřed hrudi zaražený hřebík. Policejní tým včetně Huldara má na stole další vraždu. Stín nad celým případem ještě potemní, když se v bytě zavražděného najde opuštěné čtyřleté dítě. Chlapec nemá k mrtvému žádné rodinné vazby a jeho rodiče se nedaří najít. Z obrázků, které si kreslí, je však jasné, že se musel stát svědkem něčeho, z čeho tuhne krev v žilách i zkušeným kriminalistům. Zatímco se detektiv Huldar pouští do pronásledování vraha, dětská psycholožka Freyja se snaží vypátrat chlapcovu rodinu. A během vyšetřování se vynořuje příběh násilí, zlovolné manipulace a kruté pomsty. Ve smrtelném ohrožení je nejspíš víc lidí. Huldar a Freyja se opět pouští do zběsilého závodu s časem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Metafora

Gatið , 2017

anibeni
21.06.2021 4 z 5

Přestože jsem knihu doslova zhltla, přišel mi tento díl zatím nejslabší.. a také poprvé jsem měla pocit, že některé události byly dost nereálné.. nicméně Yrsa se mi čte opravdu skvěle a budu se těšit na další díly..

MARTh
19.06.2021 5 z 5

Yrsa prostě a jednoduše umí. Na knihu jsem se moc těšil a zcela splnila moje očekávání....Poprava je stejně jako předchozí díly série Freyja & Huldar (byť zde je Freyja malinko ve vedlejší roli) parádní a napínavá krimi s překvapivým koncem. Oba hlavní hrdinové sympatičtí, no a Erla správně protivná :-) ...no už se těším na další díl série, neboť

za a) Yrsa vymyslí parádní napínavou detektivku

a za b) Fakt mě zajímá, kam se vztah Freyji a Huldara konečně vyvine

Kaja1
18.06.2021 4 z 5

Je to čtivé, k tomu kulisy drsného Islandu a uzavřená povaha Islanďanů, těším se na další díly.

L.Helena
17.06.2021 3 z 5

Buď má tato série sestupující tendenci, nebo mě prostě baví čím dál míň. Začátek dost slibný, pak to ale postupně bylo takové utahané, nemělo to ten patřičný spád. Navíc, pokud jste si přečetli úryvek na přebalu, tak víte, že bude nalezena i druhá mrtvola. Což je od vydavatele trochu spoiler, protože to víte, a jen čekáte kdy… Zastávám názor, že to, co je zmíněno na přebalu, by se mělo udát někde ze začátku příběhu. Tohle je však o hoooooooodně dál.
Poněkud nepřehledné mně přišlo i to, že spousta postav měla dost podobná jména. To by jméno každé postavy prostě nemohlo začínat na jiné písmeno?
Konec mě pobavil, ale asi se nedá brát moc vážně. Vyloženě si říká o nějaké dozvuky v dalším pokračování série. Jenže takhle Yrsa své knihy nekoncipuje. Řekla bych, že každý příběh je uzavřený v tom příslušném díle (což je dobře).

Duchoslp
13.06.2021 4 z 5

Právě jsem dočetla čtvrtý díl a musím říct, že zápletka se opravdu povedla. Tentokrát nemá Freya tolik prostoru, ale i přesto hodně dobré čtení.

MMacicekk
12.06.2021 4 z 5

Tato série mě stále baví už od prvního dílu. Přesto, že po přečtení čtvrtého dílu hodnotím dosud nejlépe Černou díru, i zde si přijdete s autorkou na své. Zápletka byla uvěřitelná – tentokrát kriminalisty zavede pátrání až do hlubin internetu, tedy do jeho temné části, která je obyčejným smrtelníkům skryta. Není nouze o napínavé scény, i když začátek může působit zdlouhavěji. Od první stránky jsem se nenudila, příběh mě chytnul a nepustil až do konce. Očekávejte také překvapivé scény plné zvratů, které se s příběhem povezou až do konce. Závěrečné rozuzlení vám vezme dech, na druhou stranu jsem pociťovala už menší překombinovanost, která mi trochu zkazila celkový dojem.

Nixa
10.06.2021 5 z 5

Z knihy jsem opět nadšená! Na začátku jsem si říkala, že to nebude asi tak dobré jako předchozí díly, ale omyl... na konci do sebe všechno zapadlo. Bylo to čtivé, napínavé a z konce úplně mrazí. Poslední kapitola? Takový závěr jsem teda nečekala.
Huldar začíná se svým týmem vyšetřovat smrt muže, která ze začátku vypadá jako sebevražda. Nakonec se ukáže, že se muž neoběsil sám a začíná tak vyšetřování vraždy. V bytě zavražděného je nalezen čtyřletý chlapec, který neví kde bydlí a nezná ani své příjmení. Začíná pátrání kdo chlapec je, kde má rodiče a jak se dostal do bytu zavražděného muže. Do vyšetřování vstupuje i psycholožka Freyja a společně s Huldarem se snaží zjistit co se stalo.
Jen je škoda, že Freyja se v tomto díle ukazuje měně než v předešlých knihách. Jinak Yrsa opět zabodovala!

soupik2012
09.06.2021 5 z 5

Absolutně uvěřitelný, věrohodný příběh. Přitom je patřičně zamotaný a tak uhodnout pachatele je podle mě prakticky nemožné. Vyšetřovací tým doplnila jedna zapálená stážistka, kterou jsem si velmi oblíbila a nezbývá mi než doufat, že to nebyla pouze její epizodní role. Byla by to škoda. Vztah mezi Freyjou a Huldarem zůstává nadále nejasný. Yrsa zkrátka umí. Vztahové náznaky, napětí a především překvapivé nečekané finále, které nezní nevěrohodně, přitom je zcela neočekávané. A to umí málo kdo. Nebo nikdo? Momentálně mě nenapadá nikdo, kdo umí psát lepší detektivky. Zážitek umocnil vynikající přednes Kláry Cibulkové.

Danago
06.06.2021 5 z 5

Čtvrtý díl série Freyja & Huldar stále drží laťku nastavenou stejně vysoko.
Zpočátku dva úplně nesouvisející případy - zmizelí rodiče malého chlapce, který netuší, kde bydlí ani jak se vlastně jmenuje. A mrtvý mladý a bohatý investor, který je nalezen oběšený na starém popravišti v lávovém poli.
Knížku jsem začala číst a ani jsem se nenadála a byla jsem na konci, který jako vždy překvapí. Kdo má rád šokující konce, ten bude určitě spokojený. Možná by se mi tentokrát líbil epilog, přece jen autorka ponechává úplný závěr na čtenáři.
Yrsa umí vystavět naprosto logickou a přitom velice zamotanou a propracovanou detektivku. Vyšetřovatelé při tom zůstávají lidští se svými běžnými problémy, nejsou to žádní super hrdinové. Vztah se Freyji a Huldara vyvíjí a je velice citlivě a přirozeně zasazený do příběhu.
Přestože v sérii běží vedlejší příběh, je vždy aktuální vyšetřovaný případ hlavní a každý díl se dá číst i samostatně a čtenář zůstává stále v obraze. Případně, když zapomenete souvislosti , pochopíte vše bez potíží. V každém případě pokud chcete číst celou sérii je lepší číst ji popořadě.

Laza27
30.05.2021 4 z 5

Naštěstí už se tolik nevěnuje vztahovým linkám a vykreslování postav, které fakt psát neumí. Příběh zase dobrý, i když méně poutavý než předchozí a chyběla mi Freya.
I tak jsem si tímto dílem sérii zařadila mezi své oblíbené.

Mia07
24.05.2021 5 z 5

Tentokrát je hlavní postava Huldar a psycholožka jen sem tam prolne děj. Možná v dalším díle se jejich “vztah” nějak dál rozvine. Jinak přečteno jedna dvě. Yrsa se čte sama. Vraha bych netipla ani omylem.

soukroma
23.05.2021 2 z 5

Zklamání: začetla jsem se, napínavá první část (i když už lehká nejistota z absurdního provedení popravy), utahaná střední část, a opravdu absurdní rozuzlování v celé třetí části. Zápletka dnes již zastaralá a aktéři (hlavně podezřelí) málo uvěřitelní. Málo propracované, málo košaté, málo vzruchu i mezi policisty. Škoda, pro mne sešup dolů v rámci série, už Katarze nebyla nic moc, ale tohle mne zklamalo mnohem víc. 45%

JanuldaN
21.05.2021 5 z 5

Zatím nejlepší díl ze série. Mám pocit, že YRSA je s každou další knihou lepší a lepší. Tentokrát se příběh a vyšetřování točí spíše okolo Huldara, Freyja je za mne upozaděná. Každopádně děj je plný napětí a nečekaných zvratů (hlavně na konci). Ocenila bych více humorných "slovních přestřelek" mezi ústřední dvojicí :-) Duo Huldar a Freya miluju. Poslouchala jsem ve skvělé interpretaci Kláry Cibulkové.

happy-smile
19.05.2021 5 z 5

Yrsa si drží laťku vysoko, kniha se četla sama. Případ byl zajímavý a osobní život hlavních hrdinů taktéž. Je zajímavé, jak Yrsa vždy případ zaonačí tak, aby bylo třeba mít po ruce dětského psychologa. Takhle má člověk pocit, že na Islandu jsou do zločinů vždy nějak zapojené děti... :)

frkotik
15.05.2021 5 z 5

Jednoznacne nejlepsi Yrsa zatim... Poslouchal jsem vsechny dily jako audio a jsem rad, ze jsem tomu dal sanci po DNA, ktere me uplne nenadchlo. Ale dalsi dily lahudka ;)

Lubošovo
13.05.2021 5 z 5

Promyšlené, uvěřitelné, svižné, temné a s nečekaným koncem. Co víc si od thrilleru přát?! Každá díl z téhle série byl (dosud) lepší než ten předchozí. Vřele doporučuju.

85098211
07.05.2021 5 z 5

Autorka se zase předvedla v tom nejlepším světle! ;-) I tento případ je strhující a napínavý hned od prvních stránek. Mám jenom jednu jedinou malou výtku - tentokrát tam bylo na můj vkus málo Freyji. I když ty pasáže, ve kterých se objeví, stojí za to! A přestože je Saga opravdu hodně podivná holčička, tak já jsem si ji oblíbila stejně jako její tetu ;-). Ale teď už k samotnému případu. Na začátku tady máme jednu brutální vraždu, která se snaží tvářit jako sebevražda - což jí ovšem neprojde :-). A vyšetřování se rozjíždí na plné obrátky, přičemž ho mají policisté nejdřív tak trochu ztížené jednou politickou událostí. No ale po čase se tým kolem Ertly a Huldara už dostane na správnou stopu, začíná být i tak trochu jasné, proč k činu došlo, ale stále zůstává záhadou, jaký je ten pravý motiv a kdo za tím vším stojí ve skutečnosti... A úplný závěr knihy skrývá ještě jedno malé překvapení ;-). Víc už psát nebudu, knihu doporučuji a na další setkání s Freyjou a Huldarem se moc těším již nyní! :-)
PS: Huldar si u mne v průběhu vyšetřování tohoto případu opět napravil reputaci a byl mi sympatický (skoro) jako v úplně první knize ;-).

ViolettaCh.
02.05.2021 5 z 5

Další kniha ze série Freyja a Huldar přinesla spletitý, místy až překombinovaný, ale přesto napínavý případ. Sbíhá se v něm několik nitek, které vrcholí zajímavým rozuzlením s do určité míry otevřeným koncem. To může být třeba i příprava na další knihu, kdo ví. Negativem jsou ta podobná, pletoucí se islandská jména - to je samý Sigi, Sigur, Simi ..., zkrátka čert, aby se v tom vyznal! S tím ale nic neuděláme, je to prostě jiný kraj, jiný mrav. Ale kniha se mi celkem líbila, byť se v ní osudy obou hlavních hrdinů z názvu série zrovna moc v osobní rovině neprotnuly, a počkám si na nějaký další kousek. Poslouchala jsem jako audioknihu, což je u mě v poslední době převažující způsob konzumace literatury.

jaroiva
02.05.2021 5 z 5

Pro mě asi nejlepší ze série :)
Jo, tentokrát nemám jedinou výtku. Zdálo se mi, že se tam ani nic moc neděje, a najednou byl konec a nestačila jsem se divit, jak rychle jsem se k němu propracovala.
Chlapeček je tam asi navíc kvůli Freyji, chápu, ale zpočátku jsem se o něj hodně bála, co z toho vyleze, takže ve mně byla malá dušička. Jsem ráda, že jsem už dočetla a můžu si zas vydechnout.
Doporučuji začít číst, až budete mít čas to vzít celé najednou.

ddkk
25.04.2021 5 z 5

Ani čtvrté pokračování série s Freyou a Huldarem měl nezklamalo. Případ, který řeší kriminální oddělení v Reykjavíku a přitom se musí potýkat s nedostatkem vyšetřovatelů i času, je spletitý a nejasný až do samotného konce. A i pak na čtenáře čeká překvapení ...

Zdánlivě nesouvisející případy - zmizelí rodiče malého chlapce, který netuší, kde bydlí ani jak se vlastně jmenuje, vyděračské porno nahrávky i mrtví muži, to všechno tvoří pořádnou skrumáž ve vyšetřování, které vede neurotická šéfka Erla. Freya stojí tentokrát trochu stanou, zato Huldar je opět v centru dění. A jejich vzájemný vztah? No, to je lepší si osobně přečíst...

Yrsa je moje oblíbená spisovatelka a tato série se mi moc líbí. Popravě dávám plný počet a doporučuji.