Poprava

Poprava https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474404/bmid_poprava-LIJ-474404.png 4 376 105

Freyja & Huldar série

Na ponurých lávových polích nedaleko Reykjavíku stojí popraviště. Z místa, kde dřív končily životy odsouzenců, je dnes turistická atrakce. Nebo spíše byla – až do chladného rána, kdy byl na šibenici po desítkách let nalezen oběšený muž. Co na první pohled vypadá jako sebevražda, se však ukáže být něčím mnohem zlověstnějším – oběšený muž má přímo uprostřed hrudi zaražený hřebík. Policejní tým včetně Huldara má na stole další vraždu. Stín nad celým případem ještě potemní, když se v bytě zavražděného najde opuštěné čtyřleté dítě. Chlapec nemá k mrtvému žádné rodinné vazby a jeho rodiče se nedaří najít. Z obrázků, které si kreslí, je však jasné, že se musel stát svědkem něčeho, z čeho tuhne krev v žilách i zkušeným kriminalistům. Zatímco se detektiv Huldar pouští do pronásledování vraha, dětská psycholožka Freyja se snaží vypátrat chlapcovu rodinu. A během vyšetřování se vynořuje příběh násilí, zlovolné manipulace a kruté pomsty. Ve smrtelném ohrožení je nejspíš víc lidí. Huldar a Freyja se opět pouští do zběsilého závodu s časem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Metafora

Gatið , 2017

Pdede
03.07.2022 5 z 5

Opět skvělý příběh s oblíbenými hrdiny s překvapivým závěrem

TerezaaBaarova
21.06.2022 5 z 5

V tomhle dílu Freya nedostala moc prostoru... škoda, ale zase moc fajnová detektivka, zápletka a super rozuzlení! Budu pokračovat v sérii...snad další díl bude o trošku víc rychlejší a propracovanější, ne že by byl špatný, ale spíš pomalejší.

Opatov
18.06.2022 5 z 5

Yrsu jsem si oblibila už s první sérií s pravničkou Torou. Freyja a Huldar jsou skvělí, tenhle díl se mi hodně líbil. Především úplný konec překvapil....

FilipHaring
05.06.2022 4 z 5

Dejovo zvládnuté majstrovsky. Dottihosom teda netipoval. Som zvedavy na zapletku s Joelom.

ZuK1
19.05.2022 5 z 5

Tento díl se mi líbil víc, než předcházející Katarze, snad jen ten závěr mi připadal už maličko překombinovaný. Celá série Freyja & Huldar mě ale baví a líbí se mi, jak Yrsa píše.

efka.saf
30.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Moje milovaná Yrsa tentokrát v mírném oslabení. Rozhodně to není špatná detektivka, ale co si budeme namlouvat, už autorka napsala i lepší.
Zápletka není špatná, opět je originální a netradičně zpracovaná, zamotaná a s nečekaným rozuzlením. Nicméně dynamika knihy mi přišla extrémně nevyrovnaná. Začátek zajímavý, neotřelý a čtenáře nakopne. Pak ale vyšetřovatelé hrozně dlouho (150, 200 stran?!) tápali bez toho, aniž bych měla pocit, že se něco zajímavého děje. Freya neměla moc prostoru a celá zápletka se Siggim mi přišla v knize jenom proto, aby Freya dostala svou epizodní roličku. A k tomu Erla, protivná až do morku kostí, že i osinu v zadku by si člověk oproti ní užil. Sice se nám objevuje i další mrtvola, ale až v závěru knihy, kdy už příběh sviští do cílové rovinky. Konec je dobrý a proti rozuzlení nic nemám, navíc s třešničkou na závěr, ale i tak se mi díl jeví jako zatím nejslabší ze série. Doufám, že se Yrsa jenom nadechovala a další kniha mě opět odzbrojí. Nic to ale nemění na tom, že i toto dílo vřele doporučuji k přečtení. Bezesporu za to stojí a fanoušků má nemálo.

gordon13
29.04.2022 5 z 5

Čtvrtý díl nové Yrsiny série se mi líbil moc. Od začátku mě chytl a hrozně mě zajímalo, jak to všechno vlastně bylo. Povedená kniha a navíc plusové body za osobní linku Freyji a Huldara.

namornice
29.04.2022 5 z 5

S nadšením a očekáváním jsem se vrhla na další díl téhle islandské série a rozhodně jsem nebyla zklamaná.  Tento díl měl malinko pomalejši tempo než předešlé, nicméně jako všechny předchozí díly byl opět velmi napínavý a čtivý. Děj se točí kolem domácího násili, porna a dark webu . Jako vedlejší linku sledujeme i další vztah mezi Freyou a Huldarem, která mi vůbec nevadí a obě postavy mě baví.
Tahle série mě opravdu chytla a už se těším na další díl.

oskli
21.04.2022 3 z 5

Tenhle díl považuji zatím za nejslabší, takový vyčpělý a nijaký. Potenciál by byl, děj začal dobře a parta kamarádů byla zajímavá, ale... ale pak se to nějak zastavilo, přešlapovalo na místě a já se vlastně vůbec netěšila na večer, kdy budu ve čtení pokračovat. Čtení se táhlo a já myšlenkami neustále odbíhala. To by se u dobré knihy, navíc detektivky, stávat nemělo.

Jaruš7
20.04.2022 5 z 5

Audiokniha super.
Případ "Poprava" má všechny známky pomsty, ale proč ? Vzorná oběť, stopy minimální, tlak na nepatřičnost v obraze politického zájmu, osobní trable vyšetřovatelů, nadějný svědek se slibem mlčení, všechno velmi dobře zamuchlované.
Tolerance všeho dříve zakázaného se vymstí, neboť právo na slušný život je v člověku nevykořitelný.
Značka Yrsa je už pojem a tento příběh je zrcadlem společnosti mistrně vyprávěn.

Má to sílu a avízo.

edith79
10.04.2022 5 z 5

Čtvrtý díl série a laťka je pořád hodně vysoko. Vražda mladého, bohatého muže odkrývá hodně zajímavé pozadí případu. Policie se opět za pomoci Freyji dává do práce, objevují se další zajímavé postavy a děj se pěkně zamotává, aby na konci do sebe mohlo všechno zapadnout. Yrsa opět nezklamala.

Mysovlk
06.04.2022 5 z 5

Díl od dílu je tato série lepší a čtivější. Baví mě, je jiná.

TeaPeter
27.03.2022 3 z 5

Začalo to celkem dobře. Situace byla složitá, indicie do sebe nezapadaly a policie z toho byla zmatená. Mít jako hlavního svědka předškolního klučinu je fakt ořech. Jak děj pokračoval, tak fakt přibývalo, ukazovaly se nové souvislosti. Když pak přišel konec knihy, tak vlastně k rozuzlení nedošlo. Jen se v mysli jedné postavy některé části vysvětlily. Jak to tedy celé dopadlo se už asi nikdy nedozvíme - taková kapitola tam chybí.
Postavy se od minulých dílů moc neposunuly. Kniha je více detektivkou, takže na psychologii postav a vztahů je méně prostoru. Jen snad Erla se stala více typickou v kontextu severských detektivek - vzteklejšího rapla aby jeden pohledal. Že by mezi hlavními hrdiny vznikl někdy nějaký perspektivní vztah už nevěřím.

midloch
14.03.2022 4 z 5

O trochu lepší než předchozí díl. Oceňuju, že vztahovým věcem tu není věnováno tolik prostoru, jako v předchozích knihách a vše s víceméně točí kolem hlavního příběhu. Trochu mi nesedí veletoč v zápletce na úplném konci, ale co už. Solidní detektivka za 4*.

Christie2020
03.03.2022 3 z 5

Tuhle autorku mám míč ráda, asi proto jsem od této knihy čekala trochu víc. Konec byl sice překvapivý, ale něco tomu přecejen chybělo.

The_Kim
09.02.2022 4 z 5

Velmi povedená detektivka, jen škoda že jsme se nedočkali více scén s Huldarem a Freyjou. Konec byl na můj vkus až poněkud moc zamotaný, ale budiž :) Každopádně knížku doporučuji, četlo se to velmi rychle a těším se na autorčinu další tvorbu.

stesti.s.knihou
31.01.2022 3 z 5

Vím, že není šťastné začínat sérii čtvrtým dílem a upřímně bych to asi ani nikdy dobrovolně neudělala :D, ale tahle knížka tu na mě čekala už nějaký ten týden a já její přečtení nemohla déle odkládat. Původní plán byl takový, že si postupně přečtu tři předchozí díly, než se vrhnu na Popravu, ale s ohledem na všechny ty knihy, které si chci přečíst a které se na mě smějí z knihovny jsem si říkala, že tento ideální plán je nereálný. A naštěstí na sebe knihy této série navazují volně, proto vlastně ani nevadilo, že jsem začala až čtvrtým dílem.
V knize se odehrává samostatný příběh - bohatý investor je nalezen oběšený uprostřed lávového pole, některé indicie však napovídají, že nešlo o sebevraždu. Zároveň je v bytě tohoto muže nalezen čtyřletý chlapec, který se zavražděným nemá žádnou očividnou spojitost, navíc si nepamatuje, jak se do bytu dostal, kde bydlí ani jak se jmenují jeho rodiče. Chlapec je bohužel jediným vodítkem k tomu, aby policie zjistila, kdo muže zavraždil a co se odehrálo na pozadí celé situace. Z jeho kreseb plných krve je však patrné, že byl svědkem něčeho nepříjemného. Z toho důvodu se na scénu dostává Freyja, dětská psycholožka, která malého chlapce dostává na starosti a snaží se zjistit jakékoli informace, které by policii pomohly.
Knížka byla fajn, příběh zajímavý, zapojení malého dítěte do vyšetřování je fajn originální nápad; hlavní hrdinové knížky jsou sympatičtí, odhalení zločince poměrně nečekané (alespoň pro mě), nicméně moje hodnocení nebude vyšší než 3,5/5. Fajn napínavý příběh, ale nic, co by ve mně nějakým způsobem zarezonovalo a zůstalo. Z toho důvodu za mě lepší průměr, nicméně pokud jste milovníky detektivek, myslím, že se vám kniha bude líbit.

xolee
28.01.2022 5 z 5

Nebyla by to Yrsa, aby se konec knihy pořádně nezapletl, ikdyž by mě zajímalo jak to celé dopadne. V předposledních kapitolách jsem byla trošku zklamaná z vraha…, můj odhad byl někdo jiný, naštěstí v poslední kapitole jsem si to potvrdila, ale až tak??! Chybělo mě trošku víc komplikací mezi Freyjou a Huldarem. Tak snad v dalším díle!

Jiparis
11.01.2022 5 z 5

Napínavé. Sex,násilí a pomsta. Mix, který vás vtáhne a nutí číst téměř bez přestání. Zajímavý závěr. V porovnání s ostatními knihami Yrsy souhlasím s Martinou F. Asi to tak musí být, když je laťka nasazena hodně vysoko.

wendulka321
06.01.2022 5 z 5

Poslouchala jsem ve formě audioknihy, a opět musím pochválit výběr interpretky paní Klára Cibulková ji opět načetla skvěle díky ní jsem protivnou Erlu snášela o malinko líp . Bylo to zase napínavé od začátku do konce. A musím říct že Yrsa umí vždycky mě tím rozuzlením dostane a tak to má být.