Pomsta & rozbřesk

Pomsta & rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299443/bmid_pomsta-a-rozbresk-CL6-299443.jpg 4 452 136

Pomsta a rozbřesk série

Jediné, co stojí mezi Šeherezádou a smrtí, je příběh. V napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci si násilnický kalif bere každou noc novou dívku a hned ráno ji nechává pověsit. Když takto skončí i šestnáctiletá Šíva, rozhodne se její přítelkyně Šeherezáda pro pomstu. Dobrovolně se stane vládcovou další ženou. Je odhodlaná zůstat nejen naživu, ale také ukončit jeho hrůzovládu jednou provždy. Zjišťuje však, že kalif je jiný, než si myslela…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Wrath and the Dawn , 2015

vendy6619
13.04.2018 3 z 5

Hrozně mě mrzí, že tahle knížka byla takovým typickým, klasickým klišoidním příběhem kde Šeherezáda byla klasickou neporazitelnou Mary Sue, která umí všechno a ničeho se nebojí a to už v šestnácti letech.
Na to jaký měl ten příběh potenciál... a jak jsem se do něj začetla... mám pocit, že to spadlo to klasických YA příběhů s přesně nalajnovaným příběhem kde víte už u druhé kapitoly jak to skončí...

Suou
29.03.2018 4 z 5

Plne súhlasím s Xpackal
Ja osobne som v tejto knihe nečakal mágiu, ale asi som zabudol, že som v YA :D
Musím povedať, že sa naozaj teším na pokračovanie. Konečne nejaká kniha v YA ktorá nemá niekoľko nudných pokračovaní.

Xpackal
29.03.2018 4 z 5

OK, pro mě guilty pleasure čtení :-D Dialogy hrozný, motivace postav postavená na vodě, záporný postavy šablonovitý. Ale jako prostředí pěkně popsaný. Kdyby to nebylo YA, tak by si asi (doufám) autorka víc pohrála. Nenáročný, za tři hodinky přečtený. Sedlo mi to tak akorát do nálady...Čtyři hvězdičky skutečně proto, že mi to padlo do noty, hodnocení naprosto nepopisuje literární úroveň, která je tak max na 2 hvězdy

Mája20
13.03.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hlavně se mi líbilo, že Šeherezáda není žádná ,,třasořitka":)

Ivuska.09
01.03.2018 4 z 5

Pohádka, na které je tato kniha založena, nepatří k mým oblíbeným. Proto jsem se do Pomsty a rozbřesku pouštěla s obavami. Vůbec jsem nečekala, že mě kniha dokáže tolik pohltit! Příběh byl skvěle napsaný a opravdu mě bavil. A ten konec? Potřebuji další díl!

Veronicess
27.02.2018 3 z 5

Z tejto knihy mám rozporuplné pocity. Na jednej strane je naozaj krásne napísaná, je tu vytvorený úžasný svet a niektoré časti príbehu sú naozaj čarovné. Na druhej strane, hlavná hrdinka nesahá ani po päty pôvodnej Šeherezáde, ktorá si svojím intelektom získala sultána a zachránila si život. Ok ok, je drzá a smelá a chytrá. Ale vôbec mi neprišla ako nejaká úžasná rozprávačka. A úplne bleskurýchlo sa vzdala svojej pomsty, bez nejakej prvotnej viditeľnej chémie, zrazu len bum a všetci sú do seba po uší zamilovaní. Neviem, trochu som z nej bola sklamaná.

Bookgirl
15.02.2018 5 z 5

Skvělé postavy, příběh, zápletka. Někdy možná trochu pomalejší, ale nevadí. Úžasná knížka.♥

Percabethka
12.01.2018 5 z 5

OMG! Tohle bylo prostě DOKONALÝ!
Na Pomstu & rozbřesk jsem se chystala už hrozně dlouho, ale čekala jsem na to, až vyjde druhý díl. No a teď jsem je konečně měla oba a...
Autorka nás hned na prvních stránka vrhne do děje plného napětí, které do poslední stránky nepoleví, hlavní hrdinka Šeherezáda je skvělá a hlavně chytrá, což je obrovské plus :D No a Chálid...
Líbilo se mi, jak autorka orientální atmosféru příběhu podporovala arabskými výrazy (a navíc přidala na konec slovníček) a když se to dalo dohromady s tím strhujícím stylem psaní...
Tahle knížka je rozhodně nejlepší, jakou jsem za poslední dobou četla!

SBH
12.01.2018 3 z 5

Jedná se o nesmírně rozporuplnou knihu. Obsahuje pasáže, které čtenáře "dostanou". Mnohé jsem si musela číst dvakrát i víckrát za sebou, jak se mi líbily. Ovšem ten zbytek, laskavý čtenář promine, byly pubertální zvratky. Jednou dokonce doslova, kdy služebná vyklopí natrávenou snídani do královnina jídla. Za to byste zabili zaměstnance chráněného zákoníkem práce, natož otroka. A dostáváme se k nepřekonatelným problémům. Jedinou sympatickou postavou byl netvor Chálid. Šeherezáda je nezralá, hloupá, hubatá, ovšem nikoli roztomile. Jenže stejně působí úplně všechny postavy, včetně těch dospělých. Označit Chálida za krále-dítě by stačilo jednou. Nadužívání tohoto spojení vzbudilo averzi k Tárikovi. Možná k samotné autorce. Dobré nápady nebyly dostatečně propracované. Řešení Despinina osudu připomínalo soudobý sex ve městě, nikoli postavení otrokyně ve starověku. Proč si Ch. vybral právě Š. ze všech svých nevěst není objasněno, obzvlášť když mu v bitvě o svůj život vyprávěla jeden jediný příběh. Takže ani klasice nebylo učiněno zadost. Naprostým propadem byl pro mě neuzavřený konec příběhu. Nejhorší možná autorská chyba.
Takže jedna drobná pochvala - arabská (perská?) slůvka v textu. Osvěžila, jejich neznalost nevadila. Ačkoli i tady mohla autorka upřesnit, z jaké řeči čerpala. Ach jo. Koukám, že dnes lze udělat bestseller z každého odpadu.

bibi.r
12.01.2018 4 z 5

Hrdinka je sympatická už jenom tím, že to není žádná ubulená husa. A Chálida fakt žeru :D.
Prosím prosím ať je druhý díl stejně dobrý.

Baru1236
09.01.2018 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu moc dobré. Obzvlášť jedna scéna ke konci knihy mě hodně dostala (ehm Chálid, my poor baby :'( ehm). Šeherezáda byla správně přidrzlá a prostě nešlo si ji neoblíbit. Také mě docela překvapilo, jak moc mi ke konci záleželo i na dalších obyvatelích paláce.
Ale ten konec!
Ještěže mám hned po ruce druhý díl, protože čekat na tohle, bych opravdu nevydržela.

AllyKumari
21.12.2017 2 z 5

Bohužel tuto knihu shledávám vcelku nudnou a především plnou klišé. Psaní (nebo za to mohl překlad) bylo neohrabané, někdy až rušivé (takže v této pseudo-arabské zemi se kamarádi zdraví "Ahoj"?). 80% knihy jsou dialogy, často nicneříkající a plytké. Postavy jsou podivně šedé a hlavní hrdinka má pošahanou logiku. Je představena jako neohrožená princezna bojovnice s jediným cílem - zabít pro pomstu -
a je ochotna velmi riskovat, aby získala vůbec jen možnost tuto pomstu vykonat, ale už po třech dnech si to rozmyslí, protože král je vážně sexy (nepřeháním, to je vyloženě pravda). A ona je samozřejmě nádherná. Jak je nám připomínáno na každé druhé straně.

Co mi vadilo nejvíce však byl fakt, že veškeré postavy se chovají spíše jako moderní středoškoláci ze sitcomu než jako obávaný, tajemný král a jeho prohnaná, inteligentní královna. Postava Despiny mne vyloženě rozčilovala. Která služebná by si mohla dovolit takto hovořit se svou panovnicí? Svět, který Ahdie vytváří, je nepřesvědčivý a umělý.

Pro mne velké zklamání.

esussi
15.12.2017 4 z 5

Miluju převyprávěné příběhy. Tenhle je takový víc pohádkovější a naivnější, ale proč ne? Občas si člověk rád u knížky odpočine.

Knihomlok2015
20.11.2017 4 z 5

Jsem okouzlena. Je to sice více(méně) „jenom“ pohádka, ale taková, která pohladí po duši a roztepe srdce v tom nejlahodnějším rytmu.
Takže bych se nebránila ani tomu slůvku dokonalá, ale to by mě nesmělo tak rozčilovat to slovo kluk v souvislosti s jednou z hlavních postav. (jako fakt kluk? – není to náhodou urážka jeho majestátu?)

Audrina
19.11.2017 4 z 5

Nebyla jsem si úplně jistá, jak se mi kniha bude líbit. Přece jenom její cílová skupina se bude nacházet níž než je můj věk. Ale překvapivě se mi příběh líbil. Miluju příběhy z Tisíce a jedné noci a kniha mě dokázala zanést do arabského světa. Určitě se těším na pokračování.

Fenris
21.10.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila, byla svižná, netáhla se, pokud tam zrovna nebyly části z pohledu jisté osoby, kterou jsem si po pár kapitolách zapsala na černou listinu.
Příběh Šeherezády a Chálida se mi líbil, ale také zasmušil. Přeci jen věk postav je velice mladý a i přes to všechno se museli umět pohybovat ve světě dospělých, kteří už v životě něco zažili a znají možné triky. Naše hlavní postavy však v rukávu vlastní triky.
Příběh rychle odbýval a já s ním byla spokojená. Oblíbila jsem si i vedlejší postavy, které byly dobře propracované a dokázaly pobavit.

Jediné mínus bylo střídání pohledů. Tárik jako postava mě nebavila a připomínala mi až moc Layu z Jiskry v Popelu.

Doufala jsem, že první kniha hned nebude mít happy end a ono se to vyplnilo! Takže se těším, co si pro nás Renée přichystala v dalším díle.

tyna_kk
20.10.2017 5 z 5

Příběhy Tisíce a jedné noci patří k mým nejoblíbenějším, takže toto kniha byla taková "must read" hned na první pohled. A přiznávám, byla jsem příjemně překvapená. Nádherně napsaný příběh, ve kterém nechybí akce, romantika, vtip a není zde nouze ani o "brečící" pasáže.
Jediné, co mi lezlo na nervy, byly naivní myšlenkové pochody, kterým občas propadala hlavní hrdinka.
Hodnotím plným počtem hvězd, a určitě doporučuji už jen pro tu téměř hmatatelnou orientální atmosféru.

zuzca.h
15.09.2017 4 z 5

Náhodou jsem na knihu narazila v knihovně, v novinkách, a na první pohled mě upoutala její obálka, která je prostě nádherná a musím říc, že mě nezklamala ani kniha samotná.
Je to zajímavé zpracování klasického příběhu 1000 a jedné noci. Oba hlavní hrdinové Šazí i Chalíd se vám postupně dostanou pod kůži a jak nejsem moc fanoušek happy endů tak tady jsem jim ho prostě přála i přesto, že mi bylo líto Tárika, ke kterému jsem si při čtení našla taky cestu. Velmi vtipnou postavou je Despika, která si svou prořízlou pusou neustále koleduje o malér, ale nějakým zahádným způsobem je prostě fajn a bez ní by to nebylo ono :) Rozhodně se těším na další díl, protože jsme zvědavá co si autorka pro své hrdniny v jich světě přichystala.

Pedruska01
12.09.2017 5 z 5

Tahle kniha je něco nevyzpytatelného. Dokáže navnadit, přivábit, polapit, donutit přemýšlet, potěšit, ale taky rozdrtit. Uff, to bylo něco neuvěřitelného. O téhle knize vím delší dobu, ale nikdy jsem se nad ní nepozastavila tak, abych si řekla - tu si musím přečíst. Jaká chyba a díky za to, že mě něco osvítilo a já tu knihu popadla a otevřela. Hltala jsem stránky jak nevázaná. Prostě mě příběh tak chytnul, že jsem tu knížku nechtěla odložit, a to mě ze začátku děsila její tloušťka.
Šeherezáda patřila do skupiny sympatických hlavních hrdinů, ale někdy jsem jí nechápala - zvláštní, nerozumná, ukvapená rozhodnutí. Byla přeci tak jednoduchou postavou, až složitou. Druhá hlavní postava, a to kalif Chálid byl někdo, koho si čtenář musí chtě nechtě oblíbit. Nebo rozhodně já ano. :) Všichni tu dokonalou a nepropustnou masku někdy sundají. Se zbytkem osazenstva v paláci jsem neměla výrazný problém. Jediné co jsem musela přetrpět, leč to do toho příběhu patřilo, protože to byla komplikovanější věc než jen milostný příběh krásky a netvora, byly vsuvky ostatním postav jako Šeherezádina otce, strýců a samozřejmě Tárika, kterého mi bylo prostě hrozně líto. Jednoduše si ten trojúhelník dokáže rychle vyměnit strany.
Není to jednoduchý příběh, už např. kvůli jménům a pojmenování různých věcí, nutí vás přemýšlet a jednoduše dávat pozor.
Samotný konec byl dosti... nejednoznačný, nedotažený - prostě maximálně otevřený a ověšený nespočtem otazníků. Suma sumárum, možná jsem se na začátku příběhu bála, teď však jsem spokojená, jelikož se mi to hrozně líbilo. Našla jsem si v tom své. :) Neváhám doporučit a těším se na další díl, který akutně potřebuji!

koala
28.08.2017 5 z 5

Přečteno za dva dny, kniha nepustí, dokud nepřečtete. Příběh je to stále lákavý, zajímavý, krásný, orientální. Musím ale souhlasit s Kiisaki, že spousta dialogů se do toho prostředí a doby vůbec nehodila a člověk si tu a tam vážně nebyl jistý, zda není spíš v obchoďáku mezi týnejdžry 21. století. A ano, i mě to oslovování královny - "spratek" nesmírně vadilo. V té době by za to služebná nejspíš dostala ten hedvábný provaz. Ale i tak pro milovníky pohádek a romantiky vřele doporučuji a těším se na druhý díl.