Pomsta & rozbřesk

Pomsta & rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299443/bmid_pomsta-a-rozbresk-CL6-299443.jpg 4 452 136

Pomsta a rozbřesk série

Jediné, co stojí mezi Šeherezádou a smrtí, je příběh. V napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci si násilnický kalif bere každou noc novou dívku a hned ráno ji nechává pověsit. Když takto skončí i šestnáctiletá Šíva, rozhodne se její přítelkyně Šeherezáda pro pomstu. Dobrovolně se stane vládcovou další ženou. Je odhodlaná zůstat nejen naživu, ale také ukončit jeho hrůzovládu jednou provždy. Zjišťuje však, že kalif je jiný, než si myslela…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Wrath and the Dawn , 2015

Pavlaj
25.06.2021 4 z 5

Trocha romantiky občas nezaškodí a tenhle retelling Pohádek tisíce a jedné noci má spoustu předností. V souladu s původní předlohou je Šeherezáda odvážná a duchapřítomná, palác plný intrik a zahrady voní po růžích a po jasmínu. Chálidovi autorka vymyslela důstojnou záminku k vraždění svých nevěst a udělala z něj charismatického úžasňáka. Ctí i původní žánr a napsala něco mezi milostným příběhem a dobrodružnou pohádkou, kde nechybí otrávená jídla, rychlí koně, věrní sokoli a moudří beduíni. Za mě spokojenost, knížka má svoje kouzlo.

espesita
13.06.2021 5 z 5

Já jsem z knížky nadšená! Přečetla jsem ji za jedno odpoledne a splnila má očekávání. Je to pohádkový příběh o postupně se vyvíjející lásce, takže milovníci thrillerů a akce si tady asi na své nepřijdou. Kupodivu mi ani nevadilo, že slovník postav je poměrně dost současný, navzdory tomu, že se to má odehrávat, vzhledem odkazům na antické Řecko, ve starověku. Příběh je napsaný čtivě, svižně, žádná hluchá místa. Líbilo se mi i vysvětlení, proč vlastně kalif zabíjel všechny své manželky. Jediné, co mi trochu vadilo, je poměrně nízký věk obou hrdinů – 16/18 let. Vím, že knížka má spadat do YA, ale já bych jim klidně pár let přidala, aby víc odpovídal jejich jednání.

Malinali
04.06.2021 5 z 5

Šeherezáda.. co napsat víc? Kdo ji zná a má rád, bude mít rád i tento příběh. Moc se těším na druhý díl... Pořád dokola říkám a píšu, že ne vždy vše vypadá takové jako je.. kdo četl, pochopí když jen napíšu: Chálid... na prvních stránkách skoro nenáviděný, na konci milovaný...

masavole
23.05.2021 4 z 5

Skvělá kniha s úžasnými postavami. Tuhle knížku jsem přečetla za jediný den a nemohla jsem se odtrhnout. Zamilovala jsem si hlavní postavu Šeherezádu, která se snaží pomstít svou nejlepší kamarádku. Romance v této knížce je úžasná(we love enemies to lovers:)) a postava Chalida je opravdu jedinečná. Moc sice nerozumím magii v tomto světě, ale snad mi druhý díl všechno osvětlí.

Nikčačíča
04.05.2021 4 z 5

Osobně mě moc neláká tato kultura a její pravidla, ale tahle knížka mě nejspíš změnila názor. Krásně čtivá a co mě bavilo asi nejvíc bylo to napětí, proč Khalid dělá, to co dělá. Dále se mi moc líbili nějaké řečené věty, měli opravdu hloubku.

Maus
31.12.2020 4 z 5

Krásná oddechová kniha

tynka65
10.12.2020 4 z 5

Blíží se Vánoce, a já měla chuť na něco pohádkového. To se mi splnilo. Příběh Šeherezády a Chálida je kouzelný. Romantickou linku jsem hltala a četla a četla a četla..Až byl najednou konec a já zůstala s otevřenou pusou.... Neměla jsem od knížky velká očekávání a asi právě proto, mě tak mile překvapila. Moc se těším na druhý díl.

Jadlenka
15.10.2020 2 z 5

Šeherezáda se rozhodne pomstít vraždu své nejlepší kamarádky a zabít Chalída. Jak takový příběh asi skončí? Láskou. Pochopitelně. Přídvatelné. Pouto mezi Šází a Chalídem bylo nepřesvědčivé, vyjádřeno jen několika větami, jak jeden druhého touží líbat. To mi bohužel nestačilo, abych uvěřila, že jsou jeden do druhého zamilovaní. Jenže právě pouto mezi nimi má být zásadní pro zápletku. Takže co s tím ? Chvíli jsem přemýšlela, že je to tak naschvál, a že určitě příjde nějaký zvrat. Až na poslední stránce mi došlo, že se nic zásadního vlastně nestalo.
Šeherezáda není mojí oblíbenou hrdinkou, ale líbí se mi, že má jistou míru emancipace, ani moc, ani málo. Tím ovšem v prostředí patriarchálního orientu vyčnívá a i když na to autorka nedávala důraz, já Šází vnímala jako rebelku. Jsem přesvědčená, že Šází nepatří mezi hrdinky, které by potřebovaly zachraňovat.
Líbilo se mi, jakým stylem je kniha psaná, četla se plynule a autorce se povedlo vystihnout atmosféru orientu. Příjemně jsem si u knížky odpočinula.
Druhý díl si přečtu. Jednak nemám ráda nedokončené serie a za druhé, jsem zvědavá, jestli bude druhý díl o chlup lepší.

oblakaknih
14.10.2020 3 z 5

Tato kniha mě nalákala především svojí obálkou. Zpracování je nádherné, na začátcích kapitol jsou stránky krásně ozdobené, takže jsem si díky tomu čtení užila o něco víc.
Nečekala jsem, že mě kniha nějak zvlášť překvapí. Po všech ne úplně pozitivních recenzích jsem se bála, že budu zklamaná.
Nakonec mě kniha mile překvapila. Rozhodně jsem četla mnohem lepší, napínavější a propracovanější, ale přesto mě kniha moc bavila!
Prostředí, ve kterém se příběh odehrává mi není nejbližší a většinou se mu úspěšně vyhýbám. Tady mi ale vůbec nevadilo, protože bylo zastíněno YA zpracováním.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická, líbil se mi její styl vyjadřování, ale přesto jsem ji v některých situacích nechápala a myslím, že její chování nebylo ve většině případů reálné.
Styl psaní autorky mi sedl, kniha se četla dobře a rychle. Zajímalo mě, jak příběh dopadne.
Co mi ale v knize překáželo, byly fantasy prvky. Nebyly nijak zvlášť propracované, takže mi přišly zbytečné.
Romantická linka v knize byla jedno velké klišé, bylo jasné, jak to nakonec dopadne, ale přesto to nepovažuji za velké minus. Někdy je klišé prostě potřeba.
Nečekala jsem, že se budu chtít pustit do druhého dílu, ale už teď se na něj moc těším a jsem zvědavá!

Irsaf
08.09.2020 4 z 5

Knihu otevřete a musíte číst dál a dál...
Je to tak hezky napsano...
Pohádka nejen pro děti...
Hned se pouštím do pokračování...

AlyBookworm
08.07.2020 odpad!

(SPOILER) Postavy v životě nezavadily o něco jako charakter a jejich chování se podřizovalo zápletce asi jako chameleon mění barvu, když se mu to zrovna hodí (o tom, že to takhle chameleoni nedělaj se bavit nebudeme... :D), rozmanitost autorčina slovníku se projevuje na několika stěžejních slovech, která je potřeba neustále opakovat (mandlové očí, tygří oči, ebenový nábytek, onyxová podlaha a mnoooho dalšího), budování atmosféry? po dočtení jsem dlouho uvažovala jestli něco takového ještě vůbec existuje, nebo se jedná pouze o výplod mé fantazie, jo, fantazie, té potřebujete pěknou dávku, protože popisy světa a "fungování" magie se na papír očividně nevešely...

Pak tu máme hlavní loveinterest. Říkáte si: "reteling Tisíce a jedné noci, to bude určitě pořádná romanťárna", a ejhle. Takovou splácaninu jsem jaktěživ neviděla. Symbolickej milostnej trojúhelník, na jehož vrcholech čpí dívka, která "vylezla na zeď, jen aby dokázala, že je toho schopná, lukem se ohání líp než kdokoliv jinej a její inteligence přesahuje nás všechny dohromady, ale zároveň je oslnivě a přirozeně krásná", už od začátku beznadějně zatracený "víc než kamarád z dětství" a všemi milovaný bad-boy aneb děcko posazený na trůn, který vraždí svý manželky, ale je to vlastně okej, protože jeho minulost je hrozně hluboká. Můžete hádat třikrát, s kým naše hrdinka skončí...

A jak že se autorka vypořádala se zpracováním původního příběhu? Všemi oblíbená hlavní hrdinka si po dvou(!) dnech od doby, co si vezme všemi obávaného bad-boye za účelem zabít ho, uvědomí, že je to vlasně hrozně úžasnej kluk, a že ho neuvěřitelně miluje. Nejvíc wtf část ale přichází v momentě, kdy s neuvěřitelnou rychlostí začne všechny jeho činy omlouvat, protože, éjo, on má vlasně taky svý důvody... Jak jsem psala, chameleoni.
Hlavní zápletka mě minula obrovitánským obloukem a doteď pořád nejsem sto pochopit, o čem to vlastně bylo...
A tak se ptám, CO JE TOHLE SAKRA ZA SRA..U?
(volné pokračování zde)
Přece mi nechcete tvrdit, že tahle blbost dostává tak vysoký hodnocení.
···Jo a jestli jsem vás pořád ještě neodradila, služky blijící do královnina jídla si užijem stejně jako slovníčku, kterej hrozně rád vyzrazuje vyústění menších zápletek. O všech těch jazykových perličkách, ždibec z nich jsem uložila výběrů, radši ani nemluvě...)

Kamca09
03.07.2020

Na tuto knížku jsem narazila úplnou náhodou. Příběh mě chytl a už nepustil. Ikdyž musím přiznat, že prvních pár stran mě moc nenadchlo. Všechny postavy byly už od začátku sympatické. Předčilo to moje očekávání.

Knihomolka10
02.07.2020 5 z 5

Na knížku jsem narazila náhodou, takže jsem od ní neměla téměř žádná očekávání. A proto jsem byla knihou, která má skvělý a originální nápad, mile překvapená.
Knížka je retellingem na Tisíc a jednu noc. Přiznám se, že jsem Tisíc a jednu noc nikdy nečetla, ale po tomto příběhu mám chuť si ji přečíst.
Trochu mě mrzí, že Šeherezáda nevyprávěla Chálidovi více příběhů. Tohle mi ale od poloviny knihy vadit přestalo, protože děj knihy nabral úplně jiný spád.
Kniha je čtivá, lehce napsaná, nejsou zde příliš dlouhé popisy, děj se nevleče a příjemně odsýpá. Co mě ale zpočátku zarazilo bylo mnoho cizích slov. Naštěstí jsem včas zjistila, že na konci je slovníček. Postava Šeherezády mi byla sympatická a do Chálida se nejde nezamilovat.
Ač jsem od knihy neměla skoro žádná očekávání, tak teď už se nemůžu dočkat až si přečtu druhý závěrečný díl.

barbb8k
19.06.2020 4 z 5

Do knihy jsem se začetla a nemohla se odtrhnout. Děj byl velmi originální. Nic takového jsem ještě nikdy nečetla a určitě si musím přečíst Tisíc a jednu noc.
V knize se pomalu rozvíjela krásná romantická linka hate-love. Moc jsem si ji užila.
Zamilovala jsem si všechny postavy. Některé méně, jiné víc. Třeba nechápu, jak někdo může mít rád jednu postavu... Podle mě byla strašná. Všechno chtěla pro sebe a nebrala ohledy na ostatní.

lucky4ever
29.05.2020 3 z 5

Jednoduchá, ale celkem příjemná romantika bez nějakého složitějšího děje. Těšila jsem se na více příběhů, ale knížka se velmi dobře čte a její jednoduchý děj a krásně popsaný pomalu se rozvíjející milostný příběh je něco, co člověk ve stresu potřebuje.

seabook04
12.05.2020 5 z 5

Absolutně jsem to nečekala.

Nečekala jsem, že mě kniha tak chytne, pohltí a zamiluji si každé slovo. Nejsem totiž ten typ čtenáře, který vyhledává arabskou kulturu. Nikdy mi totiž toto prostředí v beletrii nic extra nenabídlo, ale Pomsta a Rozbřesk (a Dobyvatelská sága od K. White)... Ta toho nabídla mnohem víc.

Styl psaní, postavy, děj, zápletky, gradace, zvraty,... Výborně vymyšlená a ještě důležitější: výborně napsaná kniha, kterou si zamiluje každý její čtenář. Velice se těším na druhý díl!

heliiinka
03.05.2020 5 z 5

Upřímně retellingy moc nemusím, ale tenhle byl opravdu velmi povedený. Oblíbila jsem si Šazí, Chálida, Džálala i Despinu. Líbí se mi, že to není klasická romance na první pohled a líbí se mi, že se autorka věnovala i jiným postavám než jen Šazí. Za mě skvěle převyprávěný příběh.

Kasana
29.04.2020 1 z 5

Rozhodně se to dobře čte, to je bonus. I námět je velmi zajímavý. Ale ... ah, proč si to dělám?
Dost věcí omlouvá, že je to YA žánr, protože mu dokážu dost odpustit. Víte, takové ty věci jako: ten chlap ti zabil kamarádku (spoiler, a tušil, jak se z toho i vyvlíknout), tak proč se do něho zamiluješ? Nebo, že dospělí více řeší lásku a jednání puberťáků než aby se zajímali o politiku a osud království. Takové věci dokážu ignorovat.
Ale potom nechápu to rozestavění příběhu. Víte, on je vyprávěn z pohledu více lidí. A, já nevím, možná je to příliš, ale nemohu potom očekávat, že mi každá z těch postav dovysvětlí některé věci? To byl asi ten největší problém: sice se později dozvíte, co se stalo, ale ráda bych viděla, jak se k tomu dopracovali jednotlivé postavy. Kdyby to bylo vyprávěno jenom z pohledu Šeherezády, nestěžovala bych si a asi by to bylo i lepší.
Protože, ono to má i několik pozitiv (to nízké hodnocení je kvůli tomu rozdělenému pohledu, které mi nedává smysl). Občas se kniha nechovala jako YA, ale jako fantasy. Byly tam i některé věci, které nejsou přikrášlené a jaksi navoněné, ale tvrdá realita. To se mi fakt líbilo a i překvapilo (mile). Jenže, já se zajímám o historii a kulturu celého světa, proto pokud něco podobného vidím, pak hledám každou blbost o tom, jak jsou třeba naše kultury rozdílné. Našla jsem tak dvě tři věci, ale mám hromadu nezodpovězených otázek.
Postavy se chovali v rámci YA docela obstojně, nebudu asi chtít po nich specifické rozložení mentality nebo vědět, co jaké jsou jejich špatné stránky. Jsou horší knihy.
Takže, pokud nejste puntičkář, milujete YA jako své imaginární prvorozené a přežijete vyprávění z několika pohledů, pak jo. Pokud jednu věc nesplňujete ... good luck.

Barik05
22.04.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem dostala zdarma k nákupu, takže jsem pochopitelně nečekala, že by to mohlo být nějak výjimečně úžasné. Ale neuvěřitelně mě to překvapilo! Bylo to tak skvělé, že jsem se od toho vůbec nedokázala odtrhnout už od první stránky. Nebylo to vůbec složité na přemýšlení a děj nebyl zbytečně překombinovaný, což je velké plus, protože jinak většinou vůbec nemám přehled.
Hlavní hrdinka byla skvělá a moc sympatická, po celou dobu čtení jsem s ní soucítila a uměla jsem do příběhu skvěle vžít. Nepřipadala mi zbytečně ukňouraná, ani moc chladná.
A do kalifa Chálida jsem se nejspíš zamilovala, miluji komplikované postavy a on je napsaný velice dobře.
Takže druhý díl si určitě také přečtu a už se na to moc těším. Určitě doporučuji, přestože kniha nenabízí žádný složitý fantasy příběh a je docela předvídatelná, tak je to velice příjemné čtení a na oddech ideální.

DreamerX9
21.03.2020 3 z 5

Krásné, zamilované, oddechové. První díl se mi líbil nebylo to nic složitého na uvažování ani nic převratného popravdě kniha je dost předvídatelná ale příběhy Šazí byly krásné a moudré stejně jako ona ale "život je víc než jen příběh"