Polnočné slnko

Polnočné slnko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474835/bmid_polnocne-slnko-twh-474835.jpeg 3 739 208

Stmívání / Twilight série

< 5. díl

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy a staré mamy. Konečne – takmer po pätnástich rokoch – prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Dlho očakávaný návrat do sveta Twilightu je jednoznačne triumfom. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. V Polnočnom slnku sa dozvieme aj fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, sledujeme jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu, a pochopíme, že je to rozhodujúci zápas jeho života. Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciiným víziám a Jasperovmu talentu. Polnočné slnko naplnilo očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu. Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Tatran (Bratislava)

Midnight Sun , 2020

Nikolaoss
09.03.2021 3 z 5

Nebudu hodnotit knihu po stránce příběhu. Všichni fanoušci původní ságy si tohle chtěli přečíst a těšili se na to. Zklamaní rozhodně nebudou.
Mně však požitek při čtení pokazilo větší množství překlepů, chybějících slov, dokonce i nějaká ta záměna ji a jí, což obzvlášť nesnáším. Obvykle na to neupozorňuji a přežiju to, ale ji a jí mě dneska fakt dorazilo.
Rychle vydaná kniha vždycky nebude to nejlepší - raději bych si počkala o měsíc déle a měla zážitek nepokažený uspěchanou prací. Dříve se to nestávalo a překlep nebo chyba v knize byla spíš šok a zázrak. Poslední dobou se to stává pravidlem. Zvlášť u "žhavých" titulů, s nimiž se na trh spěchá. Škoda. U téhle mě to obzvlášť mrzí.

Prcek453
08.03.2021 3 z 5

Když jsem četla Stmívání, byla jsem ještě teenager - přesně v tom věku, kdy mě kniha naprosto uchvátila (a byla taky začátkem mé dodnes trvající lásce k YA Fantasy - ač dnes již v trochu jiném stylu). Když jsem se poprvé dozvěděla, že ji má Meyer rozepsanou, byla jsem nadšená - a uchvátily mě první kapitoly, které se objevily uniklé před několika lety na internetu. Nevěřila jsem, že spisovatelka tuto knihu někdy dokončí - a tak jsem se modlila, aby to udělala! Když tak chvíle teď opravdu přišla, musím jen litovat, že mi opět není třináct. Knihu bych si mnohem víc užila - nebyla špatně napsaná a v některých ohledech byl Edwardův pohled o moc zajímavější - a na knize je poznat to, jak spisovatelka za ten čas vyspěla - je tam více zahloubaných a přemýšlivých částí než ve Stmívání (což hezky zapadá k tomu, kolik je Edwardovi let). Také oceňuji, že Edwardův pohled v knize doplňuje hluchá místa ze Stmívání - tedy jen nekopíruje to, co se událo v Belliném pohledu (jak je tomu bohužel například u Fifty shades).
Pro mě určitě hezké doplnění série, které jsem si po tom dlouhém čekání prostě nemohla nechat ujít, nicméně mě kniha nijak zvlášť nenadchla - určeno stejně jako původní série spíše pro mladší čtenáře.

nofreeusernames
08.03.2021 2 z 5

Je to strašný, ale je to Stmívání, takže to chcete číst.

ImGinny
08.03.2021 2 z 5

Já teda moc fanoušek Twilight nejsem a nikdy jsem ani moc nebyla, ale nemůžu říct, že by mě Stmívání z pohledu Edwarda nezaujalo.
Ale 720 stran! Nepopírám, že to je dost dlouhé a pěkně se to táhlo.
Začátek knihy je poněkud zdlouhavý a trochu nezajímavý, příběh se rozjel až po skoro sto stranách. Můžu ale říct, že myšlenkové pochody Edwarda mě dost bavily a občas jsem se u nich nahlas zasmála.
Líbilo se mi, že se v knize dozvíte víc o členech Cullenovic rodiny, protože to se v původním Stmíváním nestane.
Ve finále se mi vlastně líbilo víc Půlnoční slunce než Stmívání, Edwardovo vyprávění mi přišlo mnohem zajímavější než Bellin pohled.
Pokud tedy máte rádi příběh Belly a Edwarda, mohlo by se vám Půlnoční slunce líbit. Já osobně knihu hodnotím jako trochu podprůměrnou.
2,5/5*
Za knížku děkuji Humbooku. Recenze na Instagramu @nohamavknihach

Sandule44
07.03.2021 5 z 5

Jako čtenář celé ságy jsem musela samozřejmě pořídit půlnoční slunce a musím říct, že jsem velmi spokojená.

nosvknizkach
07.03.2021

Takže, první, co vám řeknu, že jestli jste velký fanoušek Twilightu a chcete se do Forks vrátit za každou cenu, tak si Půlnoční slunce 100% přečtěte.

Přestože se příběh nikam neposune, není to ztráta času, protože Edwardův pohled je zajímavý. Naskytne se nám pohled na nám dobře známé postavy, jen očima někoho, kdo dokáže číst myšlenky.
Akce se tam děje na posledních asi 120 stranách. Ta mě celkem bavila, i když měla slepá místa: třeba Edward jedoucí na dálnici na několik stránek...

Edwardovo kroužení kolem Belly a jejich stupňující láska na 600ti stranách mi nepřišla jako nějaký blok. Bylo to čtivé a i tahle část, která možná bude někomu připadat nudná, mi utekla rychle.
Nicméně mě poněkud zklamala ta romantika. Z Belly pohledu byla určitě lepší, protože tady v jedné chvíli Edward Bellu nesnášel (zároveň se ale staral o její zdraví) a v další chvíli byla střed jeho vesmíru. Takže to nemělo moc vývoj a celkově jakékoliv pocity, které kdy Edward choval k Belle, mi přišly trochu prázdné, nebo jsem se do nich spíše nedokázala dost vžít. Belly pohled tohle zvládal lépe. Nicméně mě překvapilo, k jakému rozhodnutí Edward došel na konci, což se z původní knihy nedozvíme.

Takže, knížka se mi líbila, a i když to nebylo úplně strhující, asi vám ji mohu doporučit, ale pouze v případě, že se vám Stmívání líbilo. Pokud to nenávidíte, tak vám tenhle díl nejspíš názor nezmění (spíš ta nenávist bude intenzivnější.????)
Dávám 3,5/5⭐️.

Knížka vychází na začátku března a už si ji můžete předobjednat. V knihovně bude vypadat skvěle, ta obálka bude naživo určitě moc hezká! (Já četla eknihu)

Chci poděkovat @humbook a albatrosmedia.cz za poskytnutí reading copy k recenzi. Děkuju! #spoluprace ????
Instagram recenze - @nosvknizkach

Zlajda95
07.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Knihu rozhodně doporučuji všem skalním fanouškům Stmívání, já jsem se na ni velmi ráda vrhla a na chvíli se tak vrátila do mé rané puberty :-D

Je fajn oživit si ten příběh, některé detaily jsem už úplně zapomněla (i vlivem filmové adaptace, která se zkrátka hodně liší). Kromě počátku společného příběhu Edwarda a Belly je zde hodně prostoru věnováno i historii jednotlivých postav a jejich vztahům mezi sebou.

Bylo pro mě rozhodně zajímavé porovnávat, jak se vnímá Bella sama a jak jí vnímá Edward. Bavily mě myšlenkové pochody, které Edward "poslouchal", protože mi to pomohlo lépe porozumět postavám, které v sáze neměli zase až tak moc prostoru, i když byly její nedílnou součástí (Mike a spol.).

A tak hlavně tady máme lepší možnost poznat Edwarda a pochopit jeho způsob myšlení. Po přečtení knihy musím říct, že Jacob by pro Bellu byl opravdu lepší partie :-D, ale my už víme, že se B&E dočkají svého happy endu (v reálném světě by bylo ovšem velmi naivní očekávat, že randění s vrahem dopadne dobře).

Pozn.: čteno v originále.

Kacuss_
06.03.2021 1 z 5

720 mučivých stran Edwardovýma očima. Ze začátku byla kniha čtivá, zajímavá a celkově mě bavila, ale když i na stránce 400 bylo vše stejné jako na straně 20, už jsem z toho byla celkově unavená. Největší utrpení pro mě bylo bůhví kolik stran o baseballu, kteří upíři hráli, ale přesně po téhle části kniha získala opravdu grády. Knihu jsem následně sotva dokázala odložit a zbylé strany jsem přečetla během pár dní.
Stmívání jsem nečetla a ani neviděla, takže tohle byla moje premiéra a musím ale říct, že tak se plánuji pustit do filmů a předchozích (původních) knih. Moc se na ně těším! Knihu můžu doporučit těm, kteří se Stmíváním vyrostli a budou tuhle knihu brát s nadhledem. Vážně jde o bizár, ale já si ho v podstatě užila. Kdyby ale měla kniha 350 stran, tak by to dopadlo lépe.

Za knihu moc děkuji humbookblogerům.