Pokoj mrtvých

Pokoj mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513831/bmid_pokoj-mrtvych-bIe-513831.jpg 4 136 49

Lucie Henebellová série

1. díl

Vítejte před branami pekla. Strhující thriller ve stylu legendárního Mlčení jehňátek. Když Vigo a Sylvain přijdou o práci, rozhodnou se svému bývalému zaměstnavateli pomstít. Po dokončení záškodnické akce se baví lehkovážnou hrou – jedou v noci autem s vypnutými světly. Nečekaně srazí muže, který namístě zemře. Nedaleko mrtvoly najdou kufr se dvěma miliony eur a peníze si nechají. Za pár dní se však dozvědí, že šlo o výkupné, které požadoval únosce malé dívky… A tak se stane, že se jejich cesty zkříží se sadistickým psychopatem, který nikdy neodpouští.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

La chambre des morts , 2005

ArwenAragorn
10.09.2023 5 z 5

81%

Udeřila pěstí do zdi.
Dělej!
Instinkt predátora zvítězil nad instinktem matky. Rozběhla se do vlhkého hrdla točitého schodiště. Začala se nořit do temnoty duše. Své duše...
Zvíře se vynořilo ze stínu a vrhlo se na ni, ovšem teď neměla čas zareagovat. Čelisti plné jedu...
________________________________________________________________________________________________________________________
Slušný thriller, ale slabší než ty s komisařem Sharkem. Tentokrát se tam dost dozvíme o preparátorství. Strážmistryně Lucie Henebellová, matka malých dvojčátek, je zapálená policistka, ale má moc morbidní myšlenky, nepodařilo se mi jí porozumět. Příběh je hodně čtivý, napínavý a temný, hemží se to tam pozoruhodnými úchyly, ale do Mlčení jehňátek má daleko.
Jinak docela souhlasím s mou knižní přítelkyní tady na databázi astrou3.
Ovšem obálka je perfektní!
Doporučuji.

astra3
23.08.2023 4 z 5

Tak nevím. Chvílemi bych i věřila, že to napsal někdo jiný. Zdálo se mi místy jednoduché...

ropotamo
18.08.2023 4 z 5

Až na ten závěr, který byl ne trošku přitažený za vlasy, ale hooodně, tak to nebylo špatné. Dám tomu ještě šanci a zkusím druhý případ Lucie Henebellové a uvidíme.

AltaMari
17.08.2023

Tedy... nikoho to nepraštilo do očí??

Prolog, 5. věta: I přes látku čichové molekuly dál produkovaly strašlivý zápach." ČICHOVÉ MOLEKULY? To jako fakt?

kap.3: "Životní reakce jeho organismu - pot, vyschlé hrdlo, zježené chlupy a hyperaktivní žlázy - řvaly s chemickou jistotou to, co si jeho mysl pořád neodvažovala připustit."

To nedávám... Pověsit za uši do průvanu autora, či spíš překladatele?

Zuzulinka
16.08.2023 5 z 5

Krásná kniha!!!

JanaŠpe
16.08.2023 4 z 5

Velice dobře napsaný příběh. Krátké kapitoly, díky kterým děj rychle utíkal a v každé se něco dělo, za celou dobu nenastala žádná nudná část. Popis prostředí a uvažování jednotlivých postav bylo přesvědčivé, místy až drsně popsané. Je smutné co všechno je člověk schopný udělat pro peníze a jak jedna událost rozpoutá hotové peklo.
Co mi na knize ale vadilo, byl za mě velice rychlý konec. Celou dobu autor úžasně popisuje události při kterých vás až mrazí a najednou jako by toho měl už dost a BUM - o tři týdny později. Právě kvůli tomu konci dávám 5/6.

lexikon_tf
13.08.2023 5 z 5

Tento autor je pro mě už sázka na jistotu, když chci sáhnout po drsném a akčním thrilleru. Jako tomu bylo i u této novinky. A opět to byla smršť!

Dva chlapíci, dopálení, že přišli o práci, se rozhodnou pomstít svému bývalému zaměstnavateli a jednou v noci, sprejem v kancelářích, dají jasně najevo své rozhořčení. Plni adrenalinu si chtějí ještě zařádit v areálu a rychlou jízdou v autě se zhasnutými světly dovršit své rošťáctví. Náhle však jejich jízda končí, někoho totiž srazili. Ve tmě objeví muže, který střet s jejich vozem nepřežil. A poblíž jeho těla se válí kufr plný peněz!

Dvojice mužů se rozhodne těla zbavit a peníze si nechat. Mají s nimi své plány, proto se domluví, že peníze na nějaký čas schovají a až se situace uklidní, rozdělí si je. Jenomže nic není tak, jak si domluvili, obzvlášť pokud se jedná o velkou sumu peněz!

Vyšetřovatelka Lucie Henebellová, kterou můžeme znát z jiných autorových knih, ale se kterou se v této knize podrobně seznamujeme, se vrací po mateřské znovu do práce. Dostává se postupně i k případu, který souvisí se zmizelým kufrem peněz - ten totiž měl být výkupným v případu unesené dívky.
A únosce si samozřejmě nárokuje svoje peníze zpět, takže dvojice chlapíků, co si peníze přisvojila, je v pěkném průšvihu.

Příběh má opět pořádný spád, je místy až brutální, plný nečekaných momentů. Určitě doporučuji a kdo autora ještě neznáte, zkuste začít třeba s touto sérií s vyšetřovatelkou Henebellovou.

sabina3898
10.08.2023 2 z 5

Tak na této knize byla fajn jen obálka, ta je fakt pěkná, ale samotná kniha? Velký špatný. Rádoby chytrý thriller, který je ale jen divný, nedotažený a k uzoufání nudný. Tohle už fakt nikdy.

ninano
07.08.2023 2 z 5

Těšila jsem se pod vlivem anotace na nové Mlčení jehňátek a zjistila, že se jednalo pouze o marketingový tah. Snaha o napsání podobného thrilleru byla natolik zjevná, že se minula účinkem.

Majollica
07.08.2023 1 z 5

O divadle se říká: "Když se baví herci, nebaví se diváci." Řekla bych, že tady je to to samé: baví-li se autor, nebaví se čtenář. Já tedy rozhodně ne. Thilliez chce mít originální styl, a tak sází neobvyklá přirovnání a slovní obraty jeden za druhým. Chce šokovat jako Mlčení jehňátek, ale jen ho vykrádá a prachsprostě z něj opisuje - to srovnání je hodně nabubřelé a zcela nemístné. Oboje chce za každou cenu, ale při psaní se snažil tak moc, až to přepálil. Není ani zajímavý, ani originální, a už vůbec ne čtivý. Jen přeplácaná, fádní a povrchní nuda. Snad jen příběh těch dvou zoufalců, Viga a Sylvaina, stojí za jednu hvězdu. Jinak peklo to číst a dočíst (ta první věta anotace nelže).

knihomolkajanca
01.08.2023 3 z 5

Působivá obálka, zajímavá anotace a pověst, která autora předchází to byly tři věci, které mě přesvědčily k tomu, abych po Pokoji mrtvých, stejně jako spousta dalších, sáhla taky. Hlavní postavou celé knihy je vyšetřovatelka Lucie Henebellová, kterou možná znáte ze série Komisař Sharko. Tentokrát se však vracíme zpět na Luciiny začátky u policie, do doby, kdy nebyla o moc více než obyčejná podržtaška.

Thilliez trochu netradičně kombinuje tři dějové linky v jedné z nich sledujeme samotnou Lucii a vyšetřování. V té druhé, jak už tomu bývá zvykem, kroky pachatele a ve třetí se nám do příběhu zamíchají ještě dva aktéři, Vigo a Sylvain, kteří nečekaným způsobem zamíchají kartami. Do celého případu se totiž zapletou zcela náhodou, když v noci srazí člověka, který u sebe nesl kufr plný peněz. Co asi dokážou takové dva miliony eur v jediném okamžiku udělat s člověkem? A jak daleko to může zajít, když měly peníze sloužit jako výkupné pro únosce?

Pokoj mrtvých v určitém ohledu dobře a netradičně zpracovaný krimi příběh, a pokud patříte mezi citlivější povahy, pak je na místě i upozornění, že autor si s popisy násilí nebere servítky - a to ani v případě dětí. Tři linky a svižný styl případu dodávají spád a Thilliez navíc dokázal do knihy vnést i jistou dávku tajemna, která vzbuzuje napětí a touhu číst dál.

Zážitek však kazí samotná hlavní postava. Lucie Henebellová je vrahy a svou prací posedlá natolik, že zapomíná spát, jíst a dokonce i na své čerstvě narozené dvojčata. Zkrátka je hodí na krk rodičům a vesele se věnuje vyšetřování, a to takovým způsobem, že si budete říkat, jestli náhodou sama není psychopat. Trochu pokulhávalo i samotné rozuzlení, kdy puzzle sice zapadnou, kam mají, ale určité detaily nechal Thilliez vyšumět do ztracena a vše působilo lehce nereálným dojmem. Nejpovedenější tak nakonec byl příběh dvou kamarádů. Nicméně, kniha pochází z Thilliezovy rané tvorby, a myslím, že možná za některé nedostatky může i to.

Hodnocení: 60%

Za knihu k recenzi v rámci spolupráce moc děkuji Albatros Media.

nada3314
01.08.2023 5 z 5

Obálka knihy je krásná! Už jen kvůli ní jsem knihu musela mít! Ale tentokrát to byla dvojitá výhra!

Škoda, že u nás autor není moc vidět. Mé první setkání s ním bylo dokonalé. Jeho styl psaní je parádní, děj mě od první stránky pohltil a až do konce si držel stejně výbornou kvalitu. Dle některých recenzí je toto slabší kniha od Thillieze, tak to se mám teda na co těšit. Já jsem z něho hodně nadšená. Objevila jsem dalšího skvělého spisovatele, od kterého chci číst všechno. A mám štěstí, protože knih, které napsal je ještě dost, které na mě čekají.

POKOJ MRTVÝCH - jedná se o první díl ze série vyšetřovatelky Lucie Helenbellové. Lucie je zapálená, přímo až posedlá sériovými vrahy, ale ještě neměla šanci ukázat svůj detektivní talent, jednak je čerstvou maminkou dvojčátek, na které zůstala sama a pomáhá jí s nimi jen maminka. A za druhé je ještě na velitelství krátce, takže má i malou hodnost, zatím ji je přidělována jen papírová práce, jako každému "nováčkovi". Jsou Vánoce a kolegové toho využili a vzali si dovolenou a pro naši mladou Lucii začíná výzva a může se ukázat. Kolega ji vzal k vyšetřování vraždy a tímto se vše roztočilo a Lucie nám ukáže, co se v ní skrývá. Zatím se se vším seznamujeme jak s vyšetřovatelkou, tak se samotným prostředím. Samotný případ je hodně dobře vystavěný, celou dobu mě udržoval v napětí. Nevím, kdy jsem naposled četla thriller/detektivku z Francie? Zajímavé zpestření pro můj čtenářský obzor.

Těším se na druhý díl neskutečně! Na Goodreads je zahraničními čtenáři tato série hodnocena velmi vysoko kolem 4 hvězdiček a mě je jasné, že to bude zase bomba!

jahlina
31.07.2023 4 z 5

Zápletka je opravdu zajímavá. Práce vyšetřovatelů a vhled do jednání dvojice zlodějíčků se střídá se scénami jakýchsi individuí se zvrácenými choutkami. Vše se odehrává v kontrastu s tím, že jsou právě vánoční svátky. Celkově se ale jedná spíše o temnější čtení. Sama Lucie má dost morbidní zálibu ve čtení o vraždách a zločinech a její fascinace mrtvými těly je mírně řečeno znepokojující.
Knížka mě chytla od prvních stránek, pak přišla trochu stagnující část, ale závěr nabral na obrátkách. Jako čtenářka thrillerů jsem byla spokojená. A abych řekla pravdu, dost mi vrtá hlavou, jaká tajemství skrývá Lucie Henebellová, takže další díl bude pro mě nutností.

EvikU.
25.07.2023 4 z 5

Začátek byl zajímavý, okamžitě jsem se chytla, poté bylo pár stran kdy se mi to táhlo. Nicméně to se naštěstí po chvíli prolomilo. Opět to byla jízda. Hlavní hrdinové Vigo a Sylvain byli uvěřitelní. Krásně ukazané emoce a rozdílné povahy. Na jednu nehodu a každý reaguje jinak.

Policistka Lucie mi ale prostě neseděla a to po celou dobu knihy. Takovou postavu jsem snad ještě nezažila v detektivkách. Vůbec nespala. Dvojčata malý, přesto se hrabe v případu mezitím, co oni spíani to její vyšetřování se mi nezamlouvalo.

Pak jsou tu tajemné bytosti, které unáší zvířata a děti a preparují je. Kdo za tím stojí? Nastává část, kdy mě opravdu začíná mrazit.

Vigo a Sylvain si nechají výkupné. Ale nejde po nich jen policie, ale i samotný vrah. V tomto bodě je všechno v pořádku. Kniha je napínavá, čtivá, musím číst pořád, knihu nemůžu odložit.

A co mě trochu zklamalo, já nějak nepochopila proč. Motiv vraha. Tak netuším, jestli je to jen mnou nebo je nás víc čtenářů.

Ale doufám, že nejsem jediná komu nesedl konec? Co to mělo být? Myslím úplný konec, vyprávění Lucie a epilog. Obojí bylo jak nastavovaná omáčka. Celé jídlo (knihu) to zkazilo a jdu tak o jednu hvězdu dolů s hodnocením.

okeey
24.07.2023 5 z 5

Nedá mi to a musím použít tuhle větu: ,,Tak tohle bylo teda hustý!" PROTOŽE BYLO!
Kniha mě zaujala obálkou a poté samozřejmě anotací, ale moc velká očekávání jsem neměla a zpětně teď vlastně ani nevím proč.
Jedná se o začátek série s Lucií Henebellovou a já už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Bylo to skvělé, promyšlené, jeden zvrat za druhým, když už si konečně myslíte, že víte, tak vás autor vzápětí přesvědčí o tom, že rozhodně nevíte a to je to, co by měl podle mě mít každý kvalitní thriller/detektivka.
Se slovy ,,thrillerová sázka na jistotu" na zadní straně desek, se naprosto ztotožňuji, protože tohle si vážně, vážně chcete přečíst!
Nicméně ale musím upozornit na to, že autor nešetří místy až zvrácenými detaily a postupy, co se týče lidského i zvířecího těla.

Evule *
12.07.2023 3 z 5

Napínavé a místy až nechutně zvrácené. Na můj vkus trochu chaos. Pokud bude další díl asi ho ještě zkusím.

Vampucha
12.07.2023 3 z 5

Pokoj mrtvých je první případ Lucie Henebellové. Libilo se mi, jak ji Thilliez nechává zahalenou v jistém tajemnu. Nechá nás trošku nakouknout a když už to vypadá, že otevřete Pandořinu skříňku, dostanete přes prsty a tytyty, ještě ne!

Vraždící kolotoč spustí souhra náhod. Dva nezaměstnaní muži se jedou pomstít bývalému zaměstnavateli. Na silnici, kde v noci nikdy nikdo není nečekaně srazí cizího muže, poblíž jeho těla najdou kufr se dvěma miliony eur, který si rozhodnou nechat. A je vám jasné, že tím se jejich osud zpečetil.
Lucie jede vyšetřovat vandalismus, právě těchto dvou výtržníků, a shodou okolností se dostává k podivné vraždě malé holčičky.
Začíná koloč vyšetřování, zmizí další dívka a dle nalezených stop z místa vraždy to vypadá, že policie má dočinění s opravdovým psychopatem. Pátrání se posouvá a vypadá to, že pachatel bude opravdu zvrácený.
Thilliez se sice vyloženě nevyžívá v nějakých brutálních scénách a krvavých popisech, ale jistá dávka brutality a sadismu tomu rozhodně nechybí.

Osobně mám ráda, když má vyšetřování logický řád. A to Thilliez také umí, hlavně v těch pozdějších knihách rozhodně. Nevím, zda je to chybou autora nebo chybou v překladu, ale v této knize je tolik blbostí až si říkám, jestli to psal opravdu Thilliez. Nebo jestli někde při redakci třeba nevypadla jedna kapitola? Přijde mi to až podivné a nevěřím, že by Thilliez byl tak neschopný. Ačkoli, pokud chápu dobře, byl toto jeho debut a v tom případě tedy přivřu obě oči :D

Takže za mě i přes výtky ano, rozhodně je to čtivé, má to spád a pachatel je nečekaný. Pozdější knihy jsou však rozhodně lepší!

JajaPaja
09.07.2023 4 z 5

Dočteno jsem trošku rozpačitá z této knihy nevím něco mi vadilo přesto hodnotím 5

milanříský
07.07.2023 3 z 5

Napsat do anotace strhující thriller ve stylu Mlčení jehňátek je vždycky riskantní, před lety šel s podobnou formulací na trh například skvělý ruský thriller Motýlí kůže a stejně zapadl. Masterpiece Thomase Harrise je jen jeden a popravdě - zase tolik styčných momentů novinka Francka Thillieze nemá. A když ano, spíš kopíruje.

Jasně, je tu mladá vyšetřovatelka Lucie Henebellová, kterou všichni podceňují a ona se chce vcítit do mysli vraha a nakonec ji do týmu přiberou, aby po magorovi, co mrvou holku nastylizoval do podoby panenky, pátrala. Největší škoda je, že Thilliez má v ruce hrdinku s vlastními démony, ovšem pouze zatím naznačuje. Ostatně kniha předchází u nás oblíbené sérii s komisařem Sharkem (kde mu Lucie asistuje), tudíž se do ní mohou pustit i čtenáři Thilliezem nepolíbeni.

Absurdní situace, která příběh odstartuje, rozdělí vyprávění na dvě linky, o jejichž budoucím propojení nelze na vteřinu pochybovat. Což vůbec nevadí, Thilliez se už ve své druhé knize předvedl jako zručný autor, který špičkové francouzské thrillerové scéně rozhodně nedělá ostudu. I když trojlístek Grangé, Loubry a Chattam mě pořád baví mnohem víc. Tady těch za vlasy přitažených momentů bylo chvílemi až moc. Hlavně tedy v závěru.

Mimochodem, takhle kniha byla už v roce 2007 zfilmovaná jako Úsměv Melody, což vůbec není špatný film. Hlavní roli si střihla Mélanie Laurent, kterou můžete znát třeba z Hanebných Panchartů.

vera4669
01.07.2023 5 z 5

Kniha byla slabší než jsem zvyklá u série s Sharkem a Lucií, ale přesto se mi líbila, byla napínavá a autor patří k mým topkám, tak budu vyhlížet další knihy velmi netrpělivě :)

kriminální thrillery

Franck Thilliez