Poklad na ostrově

Poklad na ostrově https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404955/bmid_poklad-na-ostrove-x2k-404955.png 4 752 126

Román, který byl původně publikován v dětském časopise, nevzbudil téměř pozornost a teprve po vydání knižním se stal oblíbenou knihou pro mladé i dospělé čtenáře. Romantický příběh z 18. století o výpravě za pokladem zakopaném na dalekém ostrově v oceánu, příběh o pirátech a malém Jimovi Hawkinsovi, odvážném a nebojácném chlapci, jenž je středem všeho napínavého boje.... celý text

Miro.slav
22.10.2017 5 z 5

R. L. Stevenson napísal dva skvosty (prvým je táto kniha, ten druhý určite uhádnete aj sami). Nemôžem inak, ako dať plný počet hviezdičiek. To boli časy, keď sa písali príbehy, ktoré mali z chlapca spraviť chlapa. Ešte že máme stále túto literatúru a možnosť sa k nej vracať. Osobne by som danú knihu odporučil ako povinné čítanie - zaslúžila by si to.

PeterSmith
24.08.2017 5 z 5

Více takových dobrodružství do každého chlapce napumpovat :)

Pasadenka
10.08.2017 4 z 5

Ano, je to klasika. Pirátská klasika. Letní pecka! Dobrodružná pohádka, plná akce. Nejedná se o žádnou složitou knížku, jen o zcela dobrodružný příběh jednoho chlapce, který se shodou okolností zaplete s piráty. A všem dokáže, že přes své mládí dovede být užitečným členem expedice. Jen mi tu chyběl popis plavby, ale to jen proto, že můj milovaný Juves se v tom přímo vyžíval. :)

Aerine
25.06.2017 5 z 5

Dobrodružné čtení pro děti i dospělé. Příběh má spád, napětí, žádná hluchá místa. Ani jsem nečekala, že se mi bude Poklad na ostrově tak líbit ;-)

pepa4081
16.05.2017 5 z 5

Pro toho, kdo má rád romantiku a napětí jasná volba. Skvěle napsaná knížka pro malé, ale i velké! Nanejvýš uspokojivé.

Jane007
30.04.2017 5 z 5

Přestože nejsem cílová skupina, musím uznat, že byla knížka úžasně čtivá a napínavá.

Ryan
01.03.2017 3 z 5

Číst to tak 10-15 let nazpět, kdy jsem byl zhruba ve věku cílové skupiny, tak mi to možná něco dá, ale takhle... Jednoduchý děj, jednoduché postavy, nějaké silnější zainteresování do příběhu se nekoná, jen to v rámci lepších (zpravidla akčních) a horších pasáží v poklidu uplyne až do konce. Knížka je poměrně krátká, takže to naštěstí není zdlouhavý. Šíleností jsou napůl překládaná jména (Jíra Merry, Honza Silver atd.), ale za to Stevenson pochopitelně nemůže.

RimmerCZ
27.02.2017 4 z 5

Velice zdařilé a napínavé dobrodružství. Tuto knihu jsem četl už se znalostí díla, které jí dějově předchází (Zlato kapitána Flinta) a tudíž jsem měl na děj trochu jiný pohled, nicméně si myslím, že to četbu spíše obohatilo. Ovšem v porovnání se Smithovým kapitánem Flintem Ostrov pokladů pokulhává a úroveň Stevensonova příběhu nedosahuje Smithových kvalit. Přesto, jak jsem řekl, velmi zdařilé.

adam0378
15.02.2017

Nevíte někdo kolik v této knize uběhlo celkem času (od 1. Kapitoly po poslední)? Děkuki za odpovědi

mrkvivit
28.11.2016 4 z 5

Nesmrtelná klasika! Pamatuju si, jak nám Poklad na ostrově čítával táta před spaním na pokračování a už se těším, jak budu našim dětem, až trochu povyrostou číst to samé. Snad se nebudou bát hned zkraje knihy - úvod je pěkně strašidelný a dodnes mám v hlavě obrázky, jak silně na mě už tenkrát tahle pasáž zapůsobila.
Napínavá knížka, která má určitě šanci oslovit i dnešní omladinu - už jen proto, že piráti jsou pořád v kurzu. R.L.Stevenson prostě dobrodružné romány uměl.

Drea
05.11.2016 4 z 5

"A jeho plešatá lebka ležela klidně na kolenou muže, který ho zavraždil, a rybky se nad nimi jen míhaly."

Ajrad1981
28.10.2016 5 z 5

Úžasný! Vrátilo mě to do doby, kdy jsem čítávala dobrodružné knížky, a teď absolutně nechápu, proč jsem přestala!
Tak ještě jednou: Johoho, ať teče rum! :-D

laepus
07.10.2016 5 z 5

O tomhle (a dalších románech Roberta Louise Stevensona) jsem psal diplomku a tohle je ten prostě top. A když k tomu přidáme skutečnost, že to vlastně psal na pokračování pro svého syna, aby mu mohl co číst před spaním, je ten prožitek o to kouzelnější - čtenář je tak v roli malého kluka a cestuje po mořích, bojuje s piráty, hledá poklady a obdivuje i děsí se jediného člověka - Dlouhého Johna Silvera - úžasná postava. Orson Welles nebo Charlton Heston se museli náramně bavit, když ho hráli.

Vlado84
29.06.2016 5 z 5

Knižku, ktorú som naposledy čítal ako malý chlapec a teraz som sa k nej vrátil hlavne kvôli ´čitateľskej výzve´ - odporúčam všetkým dnešným deťom, ktoré radi čítajú a páčia sa im tajuplné príbehy (nielen) o pirátoch, o dobrodružstvách a o víťazstvách dobra nad zlom.
Svojim spôsobom je to kniha aj pre nás - dospelých ;) Lebo teraz už s nadhľadom dospelého muža som v knihe nachádzal mnoho odkazov..
Pekná knižka, pre veľkých aj malých :)

Marian27
01.06.2016 5 z 5

Najkultovejšia a najlegendárnejšia kniha môjho detstva krorá výrazne ovplivnila moje vnímanie dobrodružnej literatúry a vytvorila mi také nádherné detstvo plné hier na pirátov a hladania neexistujúcich pokladov.
Do teraz mám figúrky pirátov ktoré sme si ako deti kúpili v hračkárstve a ktoré sa nápadne ponášali na pirátov z knihy a preto aj dostali mená podla postáv z knižky. Boli to veru krásne časy a trávili sme detstvo vonku a nikto nechcel ísť domov a rodičia nás museli zháňať aby sme prišli aspoň na večeru. :)
Jim bol proste náš hrdina a každý chcel byť ako on, plaviť sa za pokladom, bojovať s pirátmi a mať jeho odvahu a nebojácnosť.
Robert Luis Stevenson stvoril kult a ja mu ďakujem za tie nezabudnutelné zážitky nielen pri čítaní ale aj pri tom ako sa nám jeho príbeh dostal pod kožu a doslova a dopísmena sme ním prežívali nádherné detstvo. Terašie deti môžu len tíško závidieť od počítača..

Kozel
07.03.2016 4 z 5

Když je něco klasika, nezáleží na tom, je-li čtenář mladý, starý, kluk či děvče. Stevensonův Poklad na ostrově do této kategorie jednoznačně patří. Protože koho by neokouzlila dobrodružství slepě odvážného chlapce Jima vypravujícího o pirátech jakým je jednonohý vychytralý Janek Silver s papouškem Flintem na rameni, touze po zakopaném pokladu, plachetnici Hispaniola razící si cestu k opuštěnému ostrovu a později neřizené jako Bludný Holanďan, vzpouře založené na lidské chtivosti nebo vysazenci Benu Gunnovi poloblbém roky strávenými v samotě?

Přestože kniha není psaná tak rozsáhlým popisným způsobem typickým pro mnohé Stevensonovi vrstevníky, má sílu magnetu, který člověka vtáhne do příběhu, jenž má i po tolika letech zcela zasloužené místo mezi tím nejlepším z žánru dobrodružné knihy pro mládež.

Damato
22.02.2016 5 z 5

Banda kluků u paneláku mě přiměla v dětství tuto knihu přečíst, abych si na střechách garáží měla s nimi na co hrát a ne pořád jezdit s kočárkem a půjčeným miminkem. - a dodnes jim děkuji. JAk ráda jsem vyměnila maminkou nažehlené bíle šatičky ( po dobu hry schované pod klepačem u popelnic za kamarádovy tepláky, kde jsem mohla nosit pistoli ). Na rameni pytlík od školních bačkor, který se dal zformovat do podoby papouška... jen jsem nikdy nebyla Hawkins, to mě mrzí, ale naše garáž ( pouze pro motorku- takže vysoká a úzká) byla úúúžasná Hispaniola... Škoda, že jsem se pak z paneláku stěhovali, nikdy jsem to nedotáhla daleku - natož třeba na Flinta - a jako holka jsem většinou byla někde přivázaná u klepače, protože mě měli za zrádce a čekala mě smrt - ze které mě vždycky vysvobodilo " klekání" a šlo se dom. Horší pak bylo, když jsme si hráli na Sebastiána a pak Apače - to už zaplál i oheň a dodnes slyším maminku spoluhráče ( jméno nezapomenu - paní Nováková- trapně si stěžovala u mých rodičů, že jsem jejich klukovi udělala jizvu, když jsme pod ním zapálili jeden malý papírek )z vedlejšího paneláku - jak ječí na celou dnešní Litomyšlskou ulici : "Ty smrade, jsi měla být kluk- ne ty nejseš kluk, ty seš hajzl...." Tak takhle se za našeho dětství četli a mezi námi půjčovali knihy . Ze školy ven jsme letěli přímou cestou ven " za barák" a televize nám mohla být ukradená

Subjektiv
09.01.2016 4 z 5

Poklad na ostrově jsem četl zoufale dávno. Vzpomínky vybledly víc než tkanina na vazbě zdobená v mé chabé paměti modrými bambitkami. Ale něco zásadního snad přeci jen z těch kalných dětských vzpomínek dovedu vylovit. Ten dobrodružný román byl jeden z prvních, který to dítě, jímž jsem byl, zaujmul, byť stále trochu mátl, nejednoznačnou postavou, Johnem Silverem. Vím, vybavuji si matně a možná mě i paměť šálí. Ale mám takový pocit, že právě tohle dobrodružství mě nově učilo, že lidé a jejich zdání nejsou jedním a tímž, že dobro a zlo jsou dva póly, mezi nimiž leží nesčetně rovnoběžek. Stevenson přesně mířil na svůj cíl. Trochu vychovával a hodně bavil.

kacaabba
07.11.2015 5 z 5

Jako děcko jsem knihu četl, nyní poslouchal i rozhasové zpracování a viděl jednu z filmových verzí. Na knihu volně navazuje filmový seriál Silverův návrat na ostrov pokladů (viz www.csfd.cz). A podle všeho je vydařený.

minusha97
29.10.2015 4 z 5

Vždy som mala rada knihy o pirátoch a vyhľadávala som ich a tak nie je prekvapením, že sa mi do rúk dostala aj táto kniha, hoci pri jej fyzickom zháňaní som sa natrápila najväčšmi. Obzvlášť ma na ňu navnadil film, inšpirovaný touto knihou, Planéta pokladov.
A práve vďaka tomuto filmu boli pre mňa postavy knihy ako stretnutie so starými priateľmi, hoci deje sa v mnohom odlišovali. Kniha sa mi veľmi páčila, hoci nie tak, ako som očakávala, že bude a aj napriek jej krátkosti som ju čítala značne dlho a niektoré pasáže, hoci som im venovala svoj čas aj viackrát ma proste nevedeli donútiť sa na ne sústrediť. Ale aj tak, myslím si, že je to klasika a stojí za to ju aspoň skúsiť :)