Pohyblivý svátek

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hemingwayovy memoáry, ve kterých vzpomíná na dvacátá léta v Paříži, kde se spisovatelé a bohémové scházeli v kavárnách.

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/5180/pohyblivy-svatek-ehj-5180.jpg 4.1255
Žánr
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno · Odeon
Orig. název

A Moveable Feast · 1964

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Pohyblivý svátek

Přidat komentář
Katie88
26. srpna

Moje první kniha od Hemingwaye, když nepočítám doporučenou četbu na škole (co si budeme povídat tam jsem tomu moc nedala). Z toho co jsem zatím přečetla je Pohyblivý svátek nejlepší. Autor si mě úplně získal formou vyprávění, jeho detailní popisování a zároveň bezprostřední, vtipný a pozitivní pohled na svět. Je to trochu jako poutavé vyprávění vlastního dědečka s velkou dávkou životní moudrosti. Vzhledem k tomu, že Hemingway knihu napsal jako vzpomínkovou, to vlastně tak nějak bude. Z knihy jasně plyne, že Hem nebyl žádné zlatíčko a žít s ním musel být docela kříž, ale člověk prostě musí obdivovat ten bohémský život v meziválečné Paříži. :)

Acamar
05. června

S knihami E.Hemingwaye jsem dosud měla tu čest jen v dobách střední školy a tehdejší doporučené četby, a žádná velká jiskra tehdy nepřeskočila. Této jednoduše, lehce a s vtipem psané krátké vzpomínkové knize o životě v Paříži 20.let minulého století, se to povedlo změnit. Netuším, nakolik jsou vzpomínky reálné, nakolik zidealizované nebo upravené k určitému vyznění, ale líčí život v Paříži té doby tak idylicky, že být možnost cestování časem, Pohyblivý svátek by mohl sloužit jako účinná reklama.
Příjemné a zábavné čtení ... a jako dalším komentujícím pode mnou, kdyby nic jiného, tak poněkud zlomyslná historka o hypochondrii F.S.Fitzgeralda mi v hlavě zůstane.

Simi
22.12.2018

Pohyblivý svátek jsem si poprvé přečetla proto, že se o této knize opakovaně zmínil Jan Šmíd, proslulý milovník Francie a Paříže obzvlášť. Přečetla jsem tento útlý svazek několikrát, ale daleko častěji jsem jen náhodně otevřela a jen tak se začetla. Napoprvé - co na ní ten Šmíd viděl? Po několikáté - čtenářský požitek, přímo slast. Letos, do výzvy, jsem ji rozečetla v Paříži, kdy na rozdíl od Hamingwaye jsem seděla na terásce caffé na Rue de Bussy, kde mě hřály plynové lampy, pléd a irská káva. Myslím, že by se to Tatiemu líbilo. Anotace nevystihuje to pravé z knihy, docela se to však povedlo Josefu Škvoreckému v doslovu. Nečekejte S. Clarka a jeho Merde... Pokud Vás však zaujal film Půlnoc v Paříži, tak pochopíte, kde vzal Woody Allen inspiraci.

Sparkling
26.06.2018

Kniha lehká a jiskřivá jako to bílé mâconské víno, které Hemingway popíjel s Fitzgeraldem a které jsem sice nikdy nepila, ale při čtení oné kapitoly jsem na něj dostala neodolatelnou chuť (a to jsem milovnicí červeného).
Jen tak mimochodem, nebyla jsem si líná vyhledat jeho charakteristiku. Literární veledílo. "Barva slámy, bíle až žlutě zlatavá, s jemnými odlesky stříbra či se zelenavými záblesky. Vůně bílých růží, akátu, zimolezu, kapradí, verbeny, citronové trávy a citrusových plodů. Při doznívání chuti lze ucítit borovici, kdouli a fenykl."
Ale to jsem se zapomněla, pardon...

baacinka
10.03.2018

Jasně, to že někdo vyhraje Pulitzera, neznamená, že je dobrý rodič. Ale stejně to potěší: Hemingway ráno vstal, dal dítěti láhev, to si hrálo v postýlce, a šel pracovat. Pak si vzal kočárek do kavárny a psal, zatímco dítě spalo nebo pozorovalo. Když bylo starší, tak spolu potom diskutovali, co vidělo. Tahal dítě do Alp, ale do Španělska (30. léta) ho nebral a nechal u chůvy. Od mala ho tahal s sebou na večírky s přáteli (pravda, nemám mezi přáteli Picassa, Scotta Fitzgeralda ani Ezru Pounda, ale i tak jsou zajímaví...) V tomto se mi kniha líbila. Ale jinak si k němu stále hledám cestu, nějak pořád nemůžu přijít na kloub tomu, proč je tak slavný, ale ještě mu dám šanci.

ArthasKarfa
02.03.2018

Kniha píše o době, kdy Hemingway pobýval v Paříži na počátku jeho velké kariéry, celý děj se prakticky odehrává v tamějších kavárnách nad sklenkou vína s přísedícím kamarádem, spisovatelem, nebo jen zajímavým člověkem. Mě konkrétně děj přišel velmi unavený a unylý, pokoušel jsem se začíst a proniknout do něj, ale nepovedlo se mi to ani na posledních pár stranách. Určitě napsal mnohem lepší věci a tohle je jen knížka, která oznámí něco málo z jeho geniality.

Pelly
15.01.2018

Text prodchnutý životem a příjemně inspirativní setkání s meziválečnou Paříží a výborným americkým spisovatelem Ernestem Hemingwayem. Byť pravda, kniha je převážně o Hemingwayovi samotném, o jeho psaní a o jeho známých, rovněž převážně z okruhu spisovatelů. „Město nad Seinou“ tak občas zůstává, snad až na některé pařížské kavárny, poněkud v pozadí. Nehledě na to, že - dle mého názoru - nejkrásnější část celého Pohyblivého svátku se odehrává v rakouských Alpách, kam si Hemingwayovi na nějaký čas „odskočili“ z prostředí poněkud neútulného zimního velkoměsta. Kouzelný a neobyčejně vtipný je i popis výletu do Lyonu s podivuhodně nepraktickým a přehnaně hypochondrickým Francisem Scottem Fitzgeraldem.

BeyondHorizon
02.09.2017

K této knize jsem se dostala úplnou náhodou, jelikož jsem si koupila její francouzskou verzi a zjistila jsem, že bez překladu to nedám.
Vůbec to není můj šálek kávy, ale Hemingway knihu napsal takovým způsobem, že mě bavila a odnesla jsem si z ní dobré pocity. Zajímavé bylo líčení jiných spisovatelů z úhlu, o jakém se v jejich životopisech a biografiích nedozvíme. Nevadilo by mi se ke knize vrátit.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

Paříž americká literatura

Autor a jeho další knihy

Ernest Hemingway
americká, 1899 - 1961

všech 26 knih autora

Kniha Pohyblivý svátek je v

Právě čtených7x
Přečtených388x
Čtenářské výzvě49x
Doporučených26x
Knihotéce127x
Chystám se číst148x
Chci si koupit23x
dalších seznamech7x