Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4 1199 301

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

babsi66
09.04.2019 5 z 5

Za mne hrozně povedená knížka. Perfektně vylíčená atmosféra tajemné Barcelony, kterou jsem opouštěla jen s lítostí.

Ze začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že mi styl vyprávění připomíná tvorbu někoho jiného. A nakonec jsem v tom objevila Arbese a jeho romaneta, jen povýšená na vyšší a zajímavější úroveň.

V každém případě jsem zvědavá na pokračování.

Vilja
03.04.2019 5 z 5

Fenomenální magická kniha, která z následující upršené návštěvy Barcelony udělá zážitek na celý život!

Kiki22
01.04.2019 5 z 5

Krásný román psaný krásným jazykem. Prostředí Barcelony začátku 20. století mě hned uchvátilo - ať už samotné pohřebiště zapomenutých knih, tajemná vila Aldayových, nebo temné uličky plné žebráků. Postavy mě všechny hrozně zajímaly, autor umí vyvolat touhu po tom vědět víc. Kdo je Julián Carax? Kdo ten sežehnutý muž v kabátě? A kdo vždy vtipem hýřící Fermín? Je tu prostě všechno, co od správného románu očekávám - láska, smrt, pomsta, prolínání minulosti a současnosti. Skvělé, naprosto skvělé! (Jen malé minus za to tak trochu klišé při rozklíčování vztahu mezi Juliánem a Penelope.)

InesRodriguez
24.03.2019 5 z 5

Pro milovníky historie, napínavých příběhů s nádechem tajemna a osudových lásek je Stín větru dobrou volbou. V literárních žánrech se příliš nevyznám, ale domnívám se, že příběh má kromě gotických prvků i něco z dark romance (?). Až do asi 480. strany jsem chtěla dát spíš 4 hvězdy - některé dialogy jsou slabší a způsobem vyjadřování jsou si některé postavy dost podobné. Zvlášť Daniel mně svým vyjadřováním neseděl. Ale gradující závěr knihy a konec mě "dostal". Za skvělé popisy barcelonských čtvrtí a uliček, temnou atmosféru a výborně promyšlený a napínavý příběh si 5 hvězd v rámci žánru zaslouží. A taky za Nurii...

"Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme. Při četbě uplatňujeme svou mysl a duši, což je v dnešní době nedostatkové zboží čím dál hůře k sehnání."

Acamar
13.03.2019 3 z 5

Kniha díky své žánrové rozprostřenosti připomínající dort z "dílny" pejska a kočičky, jen s tím rozdílem, že zde se ingredience nenásilně promísí a břicho z nich bolet nebude.
V beletrii často použitý motiv pátrání po ztracené knize, z níž zbývá jediný exemplář, jejím tajuplném autorovi a jeho životním příběhu, paralelně se proplétajícím se životem hlavního hrdiny. Obsahuje v sobě snad všechno - melodramatický, romantický příběh zapovězených a neopětovaných lásek i lásku ke knihám, dobrodružno-detektivní linii s s padouchem v nejryzejší podobě, odlehčující humor v osobě dona Fermína, špetku politiky, a především správně goticky ponurou atmosféru odlehlých nočních zákoutí Barcelony ... Ač román celou dobu balancuje na hraně předvídatelného kýče (a závěr tomu značně napomáhá), kupodivu to jako celek dobře funguje a autor nesporně psát umí, a to velmi líbivě.

Hana721
02.03.2019 5 z 5

Nevím čím, ale tato kniha mě prostě dostala. Ze začátku jsem se domnívala, že to nebude nic pro mě, ale pak se příběh rozjel a já jsem žila v Barceloně, vnímala jsem onu ponurou atmosféru, vše jsem prožívala s hrdiny.

slecnapeta
07.02.2019 5 z 5

Velmi prijemna kniha, pro me skvela kombinace detektivky, romantiky a trochu i historickeho vykladu. Mirne davkovane napeti a postupne rozkryvani pribehu mi naprosto vyhovovalo. SPOILER: akorat jsem uz pri prvnim setkani Daniela s tajemnym Lainem Coubertem tusila, ze se jedna o Juliana, ktery po sobe chce vsechno znicit. To mi ovsem dojem nezkazilo a i tak se jedna o daleko lepsi dilo nez vsudypritomne knihy se zlatou nalepkou "svetovy bestseller".

Poetika_slov
05.02.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, kde je romantický příběh propleten s gotickými prvky tak, že až občas zamrazí. Je to příběh v příběhu, který se na konec spojí do jednoho. Jsou to osudy lidí, jimž čas nedopřeje klidu a nutí je znovu vzpomínat.

Mika118
27.01.2019 5 z 5

Knihu jsem dostala a netušila, co od ní mám očekávat. Bylo to velice příjemné překvapení. Krásně se četla, uchvátilo mě postupné rozkrývání příběhu. Za mě 100 hvězdiček

Kacheenk
15.01.2019 4 z 5

Velmi čtivá kniha, propracovaný děj a dobře vykreslené postavy.

Blasth
01.01.2019 5 z 5

Fantastická kniha, kterou jsem nemohl odložit. Autor píše krásným jazykem, který člověka okouzlí a mysticky jej provází poutavým příběhem. Hned následně jsem přečetl i Andělskou hru a Nebeského vězně. Varuji - je to silně návykové!

Ajrad1981
25.12.2018 5 z 5

Paráda!

haaabi
10.12.2018 3 z 5

No... popravdě trochu lituju, že jsem rovnou koupila i další dva díly. Do čtení jsem se trochu musela nutit, příběh ani autorův styl mě moc nezaujal.

vevu.
10.12.2018 4 z 5

"Je to o lásce ke knihám, to si musíš přečíst!"
Tak jsem to zkusila. Mnohdy jsem si říkala, že ty knížky a literaturu asi tolik nemiluju, protože čtení místy docela drhlo.
Začátek mě bavil, pak se to ale někdo zaseklo a nechtělo se to odseknout, takže jsem mezitím přečetla další dvě knihy. Ke konci příběhu jsem se od něj naopak zase nemohla odtrhnout a zhltla jsem ho jako malinu.

Nelze popřít krásný jazyk, který na vás přenese atmosféru Barcelony, tajemno i působení frankistického režimu.

wooloong
20.11.2018 5 z 5

Příběh má dvě časové roviny, z nichž jedna spadá do doby po první světové válce a druhá do padesátých let. Ten starší příběh má všechny atributy řecké tragédie. A přitom stačilo, aby jeden zarputilý starý kozel dostal rozum a jeden rádobypřítel přestal vymýšlet milosrdné lži. Ten druhý příběh je sice také pěkné drama, ale naštěstí nevyznívá tak bezvýchodně a tragicky. Zpočátku mě příběh zrovna moc nezaujal, což se změnilo až s příchodem Fermína. Z knihy na nás dýchá poetická krása staré Barcelony, láska ke knihám a dusivá atmosféra frankistického Španělska.

Fazulina
05.11.2018 5 z 5

Za mě úžasná knížka, chytla mě hned od začátku a už mě nepustila. Krásný příběh, který mě chytl za srdce. Po dlouhé době něco, co ve mě nechalo hlubší dojem. Chystám se na další z této řady, tak doufám, že nebudu zklamaná.

francouz
29.10.2018 4 z 5

tak jsem malinko v rozpacích. Na jednu stránku je román v několika rovinách, které se pomalu rozvíjí a gradují v očekávaném finále, opravdu velmi zajímavě napsán.
Na druhou stranu, jako by po x stránkách ztrácí dech, aby se znovu nadechnul a rozjel se. Očekával jsem možná trošku více Barcelóny, kterou jsem si nyní o víkendu opravdu užil, ale ta trocha byla opět potlačena ve prospěch doby, a hlavně linie příběhu, které byly to hlavní.
Ale určitě si čtenář nemůže stěžovat, že by to byla jednotvárná nuda. mě se několik dějových linek, propletených navzájem s prvky misteriozna, sexu a dozrávání mladého muže, který objevuje kouzlo života docela líbil.
Ale je možné, že když jsem knížku kupoval, tak jsem čekal trošku jiný zážitek...

AliStejsy
28.10.2018 2 z 5

Nedočetla jsem.. s prvními 100 stranami jsem se trápila, pak mne děj zaujal a po dalších 100 stranách jsem se opět začla trápit. Děj se hrozně táhne, zbytečně moc omáčky, podle skvělých recenzí jsem čekala trhák, ale bohužel u mne kniha nezabodovala. 2 hvězdy za zajímavé a napínavé téma, ale já už se nedozvím, jak to dopadne..

Bezkyne9
24.10.2018 5 z 5

Stin vetru je skvost, ktery snad vezme za srdce kazdeho milovnika knih :) s bohatym jazykem, strhujicim dejem a mistrne vystavenym pribehem vas nenecha vydechnout, dokud s duverne znamym mrazenim a stopou v srdci neobratite posledni stranku...

ivana02
23.10.2018 2 z 5

Kniha je velkým hitem a ještě je prý o knížkách. Ta se mi musí líbit! No, nelíbila... Souhlasím s poslední větou - "vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec". Přiznám se, že jsem ji dokonce ani nedočetla a to jsem jí dala celou polovinu, což je víc než 250 stránek. Do oné poloviny nebyl příběh o knihách, pouze o jedné knize a hlavně o jejím autorovi. Okolo něj a hlavního hrdiny se vše točí a točí, až vytvoří výše zmíněný mnohavrstevný propletenec. Kdo s kým je příbuzný či milenka, přibývaly stále nové postavy a já se v tom ztrácela. A hlavně tyto vztahy mě vůbec nezajímají. Na knížku jsem se tak těšila a stále čekala, kdy mě chytne. Musím vyzdvihnout překlad, ten byl povedený, některé věty by stály za poznamenání si.