Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4 1199 301

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

capricorn__
02.02.2022 4 z 5

Perfektní kniha do letních měsíců. "Stín větru" v sobě nese kousek typického románu, thrilleru, kousek historie a intrik, ale především hodně čtivosti a velmi poutavého stylu psaní a sympatických, uvěřitelných hlavních postav. Jedna z knih, která se obtížně popisuje, protože má svůj osobitý nádech a atmosféru.

IVANA0123
31.01.2022 4 z 5

Tato kniha má velice dobré hodnocení, proto mě překvapilo, že jsem s ní skoro do půlky docela bojovala. Kniha má rozhodně své kouzlo. Příběh jako takový se mi líbil a také většina postav byla sympatická. Obzvláště "postavička" Fermína byla zlatým středem, která knize dodala kouzlo, svéráznou "moudrost" i špetku humoru. Bohužel ale musím říct, že začátek knihy byl pro mě zbytečně pomalý a rozvláčný a některá období Danielova života - hlavně druhá kapitola - by se dala zestručnit, vzhledem k tomu, že na vlastní příběh neměla příliš vliv. Naštěstí ve druhé půlce knihy už se celý příběh rozběhl a jednotlivé části do sebe s každou novou výpovědí začaly zapadat a vykreslily zajímavý, i když tragický příběh. Možná mě překvapilo i autorovo ukončení. Knihu jsem nakonec dočetla na jeden zátah, přesto musím říct, že i když nebyla úplně špatná, čekala jsem víc. Co ale musím ocenit je pozadí příběhu - popis tohoto nelehkého období španělských dějin. Do dalších dílů se zatím pouštět nebudu. Za mě 3,5*, za Fermína trochu přidávám.
(1/22)

iwosh
17.01.2022 4 z 5

Takové pohodové čtení, až od rukopisu Nurii mě to dostalo do varu :)

manka71
08.01.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, autor vás vtáhne do děje a budete se toulat starou Barcelonou zároveň s vypravěčem příběhu. Určitě si půjčím i další knihu z Pohřebiště zapomenutých knih.

Snoopi
14.12.2021 4 z 5

Má náročná čtenářská duše si lebedila. Prostředí malebné, kouzelné, temné, děsivé, hororové, tajuplné, spolu s neopakovatelnou atmosférou.
Obsahuje vše, co má takový mnohovrstevnatý román mít - silný příběh, silné emoce /láska, nenávist, přátelství, závist, ctižádost, strach i odvaha/, jasně dané charaktery postav, bohatý děj plný intrik a pletich, msta, vzbuzující morální otázky... a to vše na pozadí politických událostí poválečného Španělska.
Nechybí ani detektivní zápletka /utajený zločin, pátrání po zmizelém autorovi jedné knihy/, ani motivy jako vystřižené z fantasy a magického realismu /prokletí, dávná křivda, bloudění labyrintem podivností, zvláštní místo Pohřebiště zapomenutých knih/ a ještě k tomu i hororový prvek /tajemný muž bez tváře/.
Román je složitě komponovaný, se spoustou odboček a vedlejších dějových linií, zalidněný nepřeberným množstvím postav a postaviček, z nichž mnohé se vracejí, aby odhalily nečekané souvislosti. Jejich osudy se různě proplétají a rozplétají jako vánočka, je těžké si uhlídat, kdo je kdo - děj postupně zrychluje a nabírá na obrátkách, že stěží stíháme reagovat, a ocitáme se přímo v absurdním kolotoči dění.
Celým textem se jako hlavní motiv nese osudovost - hlavně tím, jak se osud záhadného spisovatele Juliána Caraxe nečekaně prolíná s osudem hlavního hrdiny, Danielem Semperem.
Nemohla jsem si však pomoci, ale stále jsem zde viděla paralelu s Hugovými Bídníky - inspektor Fumero mi ve své honbě za Fermínem připadal jako policejní prefekt Javert, jenž zarputile pronásledoval Valjeana.
Velmi se mi líbil autorův styl, využití skutečně originálního básnického jazyka a použití neotřelých přirovnání:
"Ticho tvrdé jak švýcarské franky"
"Láska je jako uzenina: na jedné straně máme jemnou šunku - a na straně druhé koňský salám."
Knihu jsem poslouchala jako audio - vysoce oceňuji podmanivou hudbu a smekám před fenomenálním přednesem interpreta Gustava Haška.
Z postav mi nejvíc k srdci přirostl právě Fermín s jeho nezapomenutelnými bonmoty a hláškami: skvěle odlehčují příběh a zároveň mu dávají nádech lidskosti.

freejazz
01.12.2021 5 z 5

pred pár dňami som si povzdychol, že by som si rád prečítal nejaký dobrý romantický, dobrodružný román, plný záhad a zápletiek, plný živých postáv v reálnom čase a v reálnem mieste (to už som si teraz popridával).
a potom som v čítačke natrafil na tohto Zafóna.
parádna jazda. plnokrvný klasický mnohovrstevný román, príbeh mnohých príbehov, v ktorom bol iba jeden jediný záporák a na všetkých ostatných sa rozpútala kompletná paleta emócií.
a pri čítaní som si uvedomil, že v čase, keď u nás zúril komunizmus, čistky, lágre, politické procesy a ničenie osudov po tisícoch, kdesi na opačnom konci Európy mali to isté, len v hnedom. pomstychtivý ľudský odpad, ochotný slúžiť každej dobe a každému režimu, neštítiaci sa zabiť uprostred dňa na rušnej ulici hocikoho. a tak trochu som začal inak vnímať aj boj Kataláncov za väčšiu samostatnosť. čo môže byť v dnešnej dobe ťažší zločin na kultúre národa ako zakázať mu používať vlastný jazyk?
a celému dielu určite dobre pomohol aj výborný preklad.
takže mám za sebou ďalšiu čitateľskú lahôdku.

mončičáček
29.11.2021 5 z 5

Velká poklona českému překladu, úžasný jazyk příběhu má velkou zásluhu na tom, že jsem přes pomalý rozjezd vydržela až do konce! Jednoznačně doporučuji audioverzi, protože v podání Gustava Haška ta krása mnohem víc vynikne než při tichém čtení.Zafón se jistě v mém čtenářském hledáčku ještě objeví a tahle knížka uvízne v paměti.Trocha historie, nádech tajemna, podmanivé prostředí a spletitý příběh,kde se nakonec všechno vysvětlí, uzlíky rozmotají a jednotlivé kousky skládačky zapadnou na své místo, přičemž o překvapení není nouze - co chtít víc??

papeha
22.11.2021 5 z 5

Nádherná práce s jazykem, zajímavý příběh odehrávající se v uličkách Barcelony. Příběh, který na mě zapůsobil jak jednáním postav a svými událostmi, tak zpracováním. Určitě si přečtěte.

Vlado84
22.10.2021 5 z 5

spomínaš si? vo februári, minulý rok.. v Banskej Štiavnici, v Antikvariatiku sme sa motkali a obdivovali spolu knižky a táto mi padla do oka a ty si mi ju podarovala.. a ja som ju včera dočítal a s tým akoby skončilo a odišlo aj čosi viac.
Knižka je krásna, je plná života a zlomov a nečakaných situácií, ktoré sa v živote dejú, a niektoré vieme ovplyvniť a niektoré nevieme aj keď chceme, a záleží len na nás, ako sa k nim postavíme a zvlášť, ako ustojíme tie zložité a ťažké udalosti.. v tejto knižke sa to napokon skončilo dobre.
Kiež by to tak bolo aj naozaj.. ale na tú lásku v srdiečku sa nedá zabudnúť.
Krásna knižka, ktorú len a len odporúčam.

michaella03
20.09.2021 5 z 5

"Zradou dětských let je skutečnost, že není třeba něčemu porozumět, aby to člověk vnímal. A když rozum dokáže pochopit, co se děje, rány v srdci jsou již hodně hluboké."

Nádherná obálka. Spletitý, tajemný a krásně smutný příběh nejen o knihách. Skvěle odvedná práce pana Zafóna i paní překladatelky. Jen tiše vstřebávám krásu Barcelony a děkuji.

Těším se na další díl.

irskádívka
30.08.2021 5 z 5

Kniha pro knihomoly, milovníky knih, starých knih, knihkupectví, příběhů a hlavně něžného vypravování s nádhernou slovokresbou (díky nejen autorovi, ale i překladateli!)
Malý Daniel v příběhu vyrůstá obklopen knihami a jeho život se vplétá do příběhu života autora knihy pro něj vyjímečné. Je obklopen laskavými lidmi, kteří mají pochopení pro život, lidi, lásku i odvahu a sám se s jistými zaklopýtnutími stává mužem, kterému je stydno nebýt statečný, zvlášť, když má kolem sebe tak zajímavé lidské vzory.

jopp
27.08.2021 4 z 5

Tato kniha se musí líbit všem milovníkům krásné literatury. Pěkná práce s jazykem, neotřelý příběh, nečekané rozuzlení. Paráda.

RenkaB
26.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Jedním slovem - krásné. Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, která by mne tak pohltila. Těšila jsem se na každou volnou chvíli, kdy se zase budu moci ponořit do řádků a procházet se uličkami Barcelony a jako tichý divák pozorovat vyprávěné životy. Zaujal mne už název knihy "Stín větru" - už jste někdo někdy viděl stín větru? Na stránkách jsem pak očekávala a nacházela další podobné autorovy slovní hříčky (např. ukřičené ticho...) a mazlila se s nimi jako malé dítě se svým oblíbeným mazlíčkem. Děkuji autorovi (tam nahoru) za nádherný zažitek, ještě se k jeho knihám vrátím.

P.S. Jo a úplně jsem cítila zadostiučinění, že toho parchanta dostal. Kdo jste četli, tak víte kdo koho. Kdo nečetl, tak honem do toho. Stojí to za to.

Amazonka72
20.07.2021 4 z 5

Velmi zajímavě napsaný příběh. Bohužel jsem ho četla velmi přerušovaně, takže mám v plánu uložit do knihovny a přečíst si ho ještě jednou - za pár let.
Je zde velké množství postav a příběh je značně propleten, proto je velmi důležité mít na čtení čas a opravdu se do příběhu ponořit.
Nádherně vykreslená atmosféra předválečné a poválečné Barcelony. Hned mám chuť se tam vypravit, zavřít se do nějaké literární kavárny a číst. Nejlépe v zimě vpodvečer.
Moc se mi líbil i nápad s pohřebištěm knih. Místo, kde je každá kniha uschována, tak, aby se neztratily v propadlišti dějin (a knih). Přemýšlím, jak velké by pohřebiště muselo být, když vychází takové množství nových knih... :-) Každopádně jde o magické místo opředené tajemstvím.
Resumé - objev španělské literatury, kniha, kterou stojí zato uschovat v domácí knihovně a občas se k ní vracet.

Magrata15
03.07.2021 5 z 5

Kniha podle mého gusta - detektivní pátrání, záhady, tajemná kniha. Skvěle se četla, příběh mě vtáhl od samého začátku. Už sháním další knihy od tohoto autora.

danka13
30.05.2021 5 z 5

Pěkný příběh, určitě to neni poslední kniha tohoto spisovatele, kterou jsem si koupila.

Meginho
09.05.2021 5 z 5

První kapitoly jsem si nesmírně užívala Zafónův styl psaní, knihu s tak povedenými slovními obraty jsem dlouho nečetla. Druhá polovina knihy mě pak naplno vtáhla do děje.
Souhlasím, že autor vytvořil atmosféru, která je opravdu jedinečná. Doporučuji!

Zoulinda
30.04.2021 5 z 5

Bylo to moc krásné čtení, přečteno jedním dechem.

angloumene
25.04.2021 2 z 5

Krásný, barvitý jazyk je bohužel přebit slabým, neoriginálním příběhem.

osman111
23.04.2021 5 z 5

To je tak zvláštní kniha! Krásná, tajemná, chytrá a plná naděje i beznaděje. Nepodobá se žádné, kterou jsem četla. Je jiná, originální. A já ji můžu jen a jen doporučit.