Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4 1199 301

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

Thanyss
23.07.2013 5 z 5

Čtení Stínu větru bych přirovnala k procházce mlhou, která vás zastihne v prosluněném lese. Nejdříve jemně hladí a vy jí proplouváte naprosto unešeni. Postupem času vás ale začne mlha studit až se nakonec změní v ostré ledové kousky, které vás bodají a mrazí po celém těle a vy najednou zjistíte, že už nejste v lese, ale na nějakém temném a děsivém místě, kde číhají tajemství, jež byla dlouho pohřbená a vy máte tu drzost je znovu odkrývat.
Nádherný, melancholicky laděný příběh z prostředí magické Barcelony, ve kterém se velmi snadno ztratíte a jen těžko a neradi budete hledat cestu zpět do reálného života.

Alma-Nacida
29.06.2013 4 z 5

Začátek úžasný, uprostřed poněkud nuda a některé ukecané postavy měly průpovídku opravdu na všechno (Fermín), zato konec to zřetelně vylepšil. Bohužel myslím, že někteří netrpělivější čtenáři by se už ke konci ani neprokousali :-(.

Hřibče
04.06.2013 5 z 5

Dalo by se říct, že knihu Stín větru jsem si nevybrala, naopak ona si vybrala mě. :) Před tím, než se ke mně kniha dostala, tak mi jméno Carlos Ruiz Zafón vůbec nic neříkalo. Nikdo z mých známých tohoto autora nečetl, nikdo o něm nemluvil, prostě ticho po pěšině. A já se po přečtení této knihy ptám: JAK TO??? :) Jak to, že jsem o Zafónovi nikdy neslyšela? Jak to, že mi po celou dobu unikal? :) Nechápu to. :)
Stín větru je román z prvky thrilleru, který je podávaný takovým zajímavým filozofickým a trošku i humorným stylem. Kromě napětí, je v něm i trochu tajemna a mystiky. Čím víc pronikáte do děje, tím víc zjišťujete, že mu naprosto propadáte a že bloudění ve spletitých uličkách Barcelony je vám více než příjemné. :) Na celém příběhu se mi líbila lehkost dialogů postav a jak mezi sebou dokázali lehce debatovat o lásce a životě. Moudra, která autor do těchto rozhovorů ukryl, působila jako balzám na moji čtenářskou duši. Určitě si v budoucnu ráda přečtu i další knihy od Zafóna. :)

Disease
22.05.2013 5 z 5

I na druhé přečtení super, myslím, že nebylo poslední.

Mercatino
08.04.2013 5 z 5

Kniha vracející se zpátky nikoli pouze obsahem,ale i stylem a docela je možné,že by se tento autor mohl nazývat spisovatelem,který píše krásnou literaturu. Příběh přitahuje svým tajemstvím.Která mají v sobě něco zvláštního. Je to neuvěřitelně zajímavě napsaná kniha a nejenže stojí za přečtení,ale je to kniha,kterou si přečtu s radostí znovu.

krab
04.03.2013 3 z 5

Na můj vkus až příliš mnoho milostných pasáží a průpovídek, občas mi to přišlo nudné, nicméně nápad dobrý a konec mě úplně úchvátil- překvapil mě a chtěla jsem, aby to pokračovalo dál...

lucifuk
18.02.2013 5 z 5

Úchvatný príbeh o láske, priateľstve a živote v ponurej povojnovej Barcelone. Návrat k nádhernému písaniu, plnému fantastických opisov tajomného mesta. Kniha ma pohltila a neprestal som čítať, kým som neotočil poslednú stranu

Melanka
26.01.2013 5 z 5

Úžasná kniha, tajemná atmosféra Barcelony a napínavý příběh, prostě nádhera...

wally
05.01.2013 5 z 5

Jedním slovem nádherná kniha.........

lydieh
04.01.2013 5 z 5

Stín větru není lehké čtení, ale krásné pro ty, kdo mají rádi silné epické příběhy prdchnuté úvahami o životě, zasazené do reálného a přesně popsaného prostředí, o kterém se tak navíc něco dozvíte a naučíte. Ponurá atmosféra válečné Barcelony je tu přímo hmatatelná, stejě tak plíživý pocit nesvobody a útlaku, perfektně popsáno. Kniha rozhodně patří mezi mé "Top Ten" knihy.

egan
29.11.2012 5 z 5

Kniha ma totálne pohltila. Už dlho sa mi nestalo, že by som sa do nejakej knihy takto zahryzol a hltal každé slovo. Vynikajúci príbeh, ktorý mi nedovolil vydýchnuť a nútil ma čítať ďalej a ďalej (až do neskorých ranných hodín:)). Postavy, s ktorými tento príbeh chcete prežívať, sú zaujímavé a rozhodne nie čierno-biele. Atmosféra, ktorú spolu s nimi skoro až dýchate. Zafón je bez pochýb geniálny rozprávač.

IamTaiPan
13.03.2012 1 z 5

Kniha-telenovela. Doporučuji rozvedeným nebo bezdětným ženám po třicítce.

Vojslava
19.02.2012 5 z 5

Opravdu famózních a velmi čtivých románů o románech není nikdy dost...!

kadgam
07.12.2011 1 z 5

Tieň vetra má zaujímavú zápletku, široko rozvetvenú sieť postáv, trošku archaický jazyk (možno záležitosť prekladu) ale pre mňa bola hlavne nudná. Príliš zložité konverzácie, návraty do minulosti a nekončiace utrpenie postáv. Začala som ju čítať kvôli situovaniu do starej Barcelony, opis ktorej sa autorovi podaril. Prítmie uličiek a cintorína zabudnutých kníh je až rukolapne smutné.

kusma
21.11.2011 5 z 5

U knihy jsem byla napnutá, dojatá, bála jsem se, občas se i usmála. Ale hlavně hltala každé slovo a žila v atmosféře staré Barcelony se všemi smutnými, tragickými osudy jejích obyvatel poznamenaných oním místem i dobou (občanská válka, převraty), kteří by si zasloužili lepší, krásnější životy, ale bylo jim zabráněno, ať už jinými silnějšími či osudem.
Je to opravdu úžasná kniha, kterou člověk přečte velmi rychle, pak je mu ale líto, že ji už dočetl, že už jsou všechna tajemství rozluštěna. Pak (ale i v průběhu) o ní člověk přemýšlí a tráví nová a nová zjištění.

zuzulique
19.09.2011 5 z 5

Kniha s prívlastkom bestseller zväčša neveští nič dobré. Ale v tomto prípade by som mohla prižmúriť oko, pretože aj s odstupom času si na ňu spomínam s pozitívnymi pocitmi.

Petkon
16.07.2011 4 z 5

Škoda, že zhruba od poloviny román ztrácí od počátku nasazené tempo, takže se v druhé polovině dočkáme i poměrně nudných a zbytečně zdlouhavých pasáží. Nebýt toho, byla by to vynikající kniha na pět hvězdiček. I tak stojí rozhodně za přečtení, i když u mě nikoliv k opakovanému.

manon
27.03.2011 5 z 5

Tuhle knížku miluju, je to asi nejlepší věc, co jsem četla. Snad žádná mě tak nepohltila, nemohla jsem ji dát z ruky. Příběh je složitý, ale strhující, napínavý, zábavný i smutný. Škoda, že je tak málo známá. Kvůli knihám jako je tahle miluju čtení.

Heraldine
25.12.2010 5 z 5

tieň vetra opisuje úžasný príbeh o láske, o ľudskej láske ako aj láske ku knihám, od prvého momentu vás obklopí svojou atmosférou tajomnej barcelony a aj svojím príbehom, tak neuveriteľne skvele napísaným, že v prípade tohto diela nejde inak, len ho milovať

jasmína
30.11.-0001 5 z 5

Souhlasím s komentářem, Andělská hra je víc napínavá, ale i Stín větru zaujme !!