Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105821/bmid_stin-vetru-1kp-105821.jpg 4 1195 301

Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

morava
07.07.2018 5 z 5

Krasne napsany tajemny pribeh, ve kterem jsem se na zacatku trochu musela soustredit, abych se neztratila, ale nastesti se tak nestalo. Knihy, ktere se mi hodne libi, vetsinou zhltnu jako malinu, ale tuto knihu jsem cetla dosti dlouho. A je to jen dobre, protoze jsem si mohla atmosferu celeho pribehu uzivat dele. A dalsi dil ze serie mne urcite nemine :-)

helenkan
06.07.2018 4 z 5

Přiznávám,že přes začátek jsem se dostávala trochu dýl. Pak mě to pohltilo a nešlo odložit. Super čtení.

Zelvinka
05.07.2018 5 z 5

Super, super, super. Výborná zápletka, čárové, napínavé

tyna4828
04.07.2018 5 z 5

Ze všech tří knih jsem byla unešená. Ale musím přiznat, že Stín větru se mnou souzněl asi nejvíc. Právě z této knihy jsem si poznamenala nejvíc úryvků a myšlenek. Je to opravdu krásný román s prvky tajemna, kdy nemůžete nikdy s jistotou říct, zda se jedná o něco nadpřirozeného či nikoli. Rodina Sepereových je komplexem úžasných postav (do rodiny počítám samozřejmě i Fermína). Mohu jen doporučit!

bee88maja
29.06.2018 3 z 5

Pocity, které zanechává tahle kniha, jsou intenzivní. Tajemný nádech, a vy čtete dál a dál, a čekáte, co se bude dít. Posedlost, celým příběhem se vine jako nit a omotává si vás. Budete taky posedlí?

Matamis
28.06.2018 5 z 5

Tahle knížka mě na své první stránce doslova "vcucla" a "vyplivla" mě po posledním slově tak uchvácenou, že jsem chvíli musela zůstat jen sedět, koukat a rozjímat nad tím, co jsem právě dočetla. Celý příběh byl tak přirozený, tak opravdový a hluboký, že jeho čtení bylo silným zážitkem. Je to jako bych v tom příběhu sama byla, jako bych ho zažila.

harena
27.06.2018 5 z 5

Neobyčejně krásný tradiční román, jehož příběh nás zavádí do krásného katalánského města Barcelony, začíná na začátku 20. století a končí v letech 1966. Dětství a vlastně celý život Daniela ovlivnila kniha Stín větru, kterou si vybral na pohřebišti zapomenutých knih. Jeho osud se začíná prolínat s životem autora tohoto románu , až je z toho mnohovrstevnatý, ale přehledný propletenec. Protože pan Zafón je výborný vypravěč, který vás chytí za srdce, hrdinové prožívají lásku, nenávist, krutost i něhu a místy nás obklopí tajemná atmosféra bývalých honosných sídel. Příběh je zpočátku pomalejší, ale pak jsem odložila o den i odjezd na hory, abych knihu dočetla.
A co je vlastně úložiště zapomenutých knih?: " ..................... když nějaká kniha upadne v zapomenutí, my strážci, kteří o tomto místě víme, se postaráme o to, aby se dostala sem. Knihy, které si už nikdo nepamatuje, knihy ztracené v čase tu žijí navždy v naději, že se jednoho dne dostanou do rukou nového čtenáře."
A sem patří asi i tato kniha, protože jsem si ji vypůjčila už z knihovny ze skladu :))) Doporučuji.

kollara
22.06.2018 5 z 5

Pomoc! Právě jsem tento skvost přečetla a panikařím, protože je konec. Kniha mě celou sežrala, absolutně pohltila. Ó, pane Zafóne, co jste mi to provedl ☺️

blackdog
18.06.2018 4 z 5

Carlos Ruiz Zafón je neskutočný rozprávač. Bavilo ma to úplne celé, napriek pozvoľnému napredovaniu. Citátov by bolo možné za vedro vybrať a ani jeden neurazí. Poznáte to, čítate si, čítate a občas sa blbo usmievate a krútite hlavou.... Kde na to chodí ? Nestáva sa mi často, že si prečítam myšlienku a mám chuť vstať a zapísať si ju. To, že to nakoniec nikdy neurobím, že som až taký lenivý ma napríklad aj teraz neskutočne štve.

el-zbych
17.06.2018 5 z 5

Výborná. Dlouho jsem nečetl knihu takto rychle

pupko
13.06.2018 3 z 5

Už som čítal Nočný vlak do Lisabonu. No a toto je slabší odvar.

Mug
13.06.2018 5 z 5

Po dvou stech stranách mám dojem, že tu knihu čtu celou věčnost. Nicméně je čtivá, úplná, kouzelná a velmi poutavá, a to i přes pomalé tempo. Kloužu z jedné stránky na druhou, říkám si, že si dám pauzu a stejně čtu dál. Dávám pět hvězdiček.

alibaba72
08.06.2018 5 z 5

Ze začátku jsem si říkal, že je ta kniha taková pomalejší, ale po chvíli to přestane vadit a už jsem se jen těšil až se dozvím jak to všechno dopadne. Krásná kniha. Už se těším na další díl.

Piškotek_123
07.06.2018 3 z 5

Bohužel jsem od knihy čekala víc :( První jsem četla Marinu a ta mě nadchla. Tenhle příběh byl pro mě až moc zdlouhavý a něco se začalo dít až posledních cca 100 stran. Zápletka se dala předvídat už od začátku. Velký dík překladatelce, která knihu udělala čtivější.

gordon13
01.06.2018 5 z 5

Stín větru mě uchvátil, pohltil a semlel...strašně moc se mi tato kniha líbila, má opravdu velké kouzlo...dýchá tajemnem a dobrodružstvím...

aginecka
29.05.2018 4 z 5

Pořádně nevím, co si o Stínu větru myslet. Nemůžu říct, že bych s hrdiny dýchala, klidně jsem knihu i na pár dní odložila… Na druhou stranu, není nic, co bych mohla vytknout. Atraktivní prostředí, tajemný příběh, zajímavé postavy, kniha v hlavní roli. A závěr se vážně povedl – posledních sto stran už jsem četla na jeden zátah. Takže asi dobrý. :)

odpadlice
28.05.2018 5 z 5

Nakonec 5*, i když jsem se nemohla do knihy začíst, ale překvapivé rozuzlení a čtivost závěru knihy můj názor na knihu vylepšil. :) Nejspíš sáhnu po další z autorových knih.

Kozel65
24.05.2018 4 z 5

V knížce se prolíná několik žánrů, je obtížné ji zařadit, ale spisovateli se víceméně podařilo všechno propojit a vznikl poměrně sourodý celek. Zajímavý počin, přesto mě neuchvátil tak, abych dala plný počet bodů, mimo jiné i proto, že opěvovaná magická atmosféra Barcelony zatím není mým osobním zážitkem. Jak píše většina čtenářů - skvělá je postava Fermína, jeho životní filozofie, jazyk, myšlenky. Trochu v pozadí stojí postava otce, který mladého Daniela na Pohřebiště zapomenutých knih zavedl. Bez jakéhokoli patosu z něho čiší pochopení pro mnohdy nepochopitelné chování syna, je mu oporu a zázemím. Příběh balancuje nad propastí červené knihovny, střižené horrorem a detektivkou. Ale autor to úspěšně ustál. Přesto po dalších dílech asi nesáhnu.....

jana4920
21.05.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé a milé čtení pro všechny, kteří mají rádi knihy a příběhy kolem nich :-) občas se děj trochu moc táhl, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo, je to moje první kniha od autora a myslím, že sáhnu po další :-)

Alizon
18.05.2018 5 z 5

(SPOILER) Mohla bych okopirovat cely komentar uzivatele Trudos, ale pokusim se napsat i neco vlastniho.
Stin vetru - pribeh se zapletkou jako z anticke tragedie nebo z lacineho paperbackoveho romanu - autor obalil rafinovanou pavucinou slov, okorenil nejruznejsimi naznaky a linkami na jina dila a vysperkoval uzasnou postavou Fermina. Knihomoly potesi svet spisovatelu, knihovniku, vydavatelu a tajemne pohrebiste zapomenutych knih. Celou knihu beru jako poctu literature - vcetne te sestakove (nebo mozna prave ji).
POZOR MUZE DALE MUZE OBSAHOVAT DROBNE SPOILERY
(drobna) NEGATIVA - 1) Pohrebiste zapomenutych knih hraje vlastne v celem pribehu velmi malou roli - cekala jsem nejake tajemstvi spojene primo s nim, ale tak to neni. Nebudete behat po tajemnych chodbach a lustit nejake zahady primo tam. Do knihovny se dostanete jen na zacatku a kratce v druhe pulce knihy, pribeh je nakonec o necem jinem. 2) Samotne rozreseni zahady - i kdyz celkove se mi kniha libila, k dlouhé kapitole s Nurii - kde se vsechno nakonec vsechno vysvetli - mam urcite vyhrady. Tedy ne primo k te kapitole, ale k tomu jak je ke konci kniha jaksi uspechana, autor si trochu ulehcil praci. Daniel porad tape, nakonec se vse vysvetli v dlouhém dopise od Nurie, a pote uz nas ocekavaji jen kratke kapitolky na zaver 3) Postava Clary Barcelo - na zacatku ji autor uvede jako osudovou zenu, ale vlastne nakonce v pribehu zadnou roli nema.
POZITIVA 1) Celkova atmosfera pribehu, tajuplna Barcelona, vsudypritomne napeti, pochmurnost Frankova Spanelska, 2) Postava Fermina - tento moudry pruvodce a glosator me proste "dostal", 3) To jak si autor s pribehem hraje, propleta (zapomente na logiku, ano nektere veci mohou byt nelogicke a pres caru), ale celek pusobi dobre, 4) Jazyk - autor si s jazykem opravdu vyhraje 5) Postavy obecne - jako z praveho gotickeho romanu - zaporaci jsou zaporni, kladasove cestni, ale hlavne je vidite pred sebou.
U celkoveho hodnoceni jsem diky nekterym drobnostem, ktere mohou vadit trosku vahala. (Ne, tehotenstvi (hned dvakrat) po par dnech opravdu nezjistite + v dopise Nurie jsou veci, ktere nemohla vedet), ale jak pisu vyse - cert vem logiku:) Celkove to ale byla (jak pise Trudos) cira magie.
Takze nakonec 5 hvezd a dalsi pribehy z Pohrebiste zapomenutych knih si jeste urcite nekdy prectu.