Stín větru

Stín větru https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105821/bmid_stin-vetru-1kp-105821.jpg 4 1199 301

Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Dokořán

La sombra del viento , 2001

Summer7
06.05.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Začátek je trošku zvláštní, 11 letý kluk, který se zblázní do starší holky, chvilku jsem se bála, aby o tom nebyla celá kniha..
Kniha je plná lásky, jak naplněné, tak nenaplněné, nenávisti a spousty závisti od některých postav. V knize mám ráda, když se vrací do minulosti, povídání postav o minulosti mi tedy nevadilo..
Každá postava je hezky vykreslená, i ty zlé postavy jsou skvělé.
Hezky vykreslena stará Barcelona.
Možná sáhnu i po pokračování.

adorjas
30.04.2018 4 z 5

Na začiatku knihy (asi prvých 50 strán) som si hovorila, čo to je za detskú knihu, a prečo vôbec cítam o živote nejakého 11-ročného Daniela. Po 50-tke sa to prelomilo, kniha ma do seba vtiahla a prečítala za pár dní. V čom skvie jej tajomstvo úspechu? Podľa mňa práve v dobrodružnosti- vždy sa tam niečo udeje, niečo posunie dej, objaví sa nová postava, iná postva urobí niečo, čím sa to opäť celé zamotá. Myslím, že tá dobrodružnosť pracovala už na úkor nejakej estetickej literatúre, a mám pocit, že túto knihu možno viac budú čítať mladšie ročníky s občasnými vsuvkami aj pre dospelých (*Spoiler: napríklad o tom, ako sa Clara milovala, alebo o tom, koho Daniel prepašoval do starobinca a podobne).
Je to kniha na dlhé studené, zimné večery, keď máte chuť piť kakao a zároveň cestovať svetom fantázie.

Dajine
25.04.2018 5 z 5

Dokonalá kniha pro milovníky knih.

Marekh
22.04.2018 4 z 5

Zpočátku jsem byl z knihy nadšený, postupem času nadšení mírně ustoupilo do pozadí a následně se zase zvýšilo jako na počátku.

Líbilo se mi, že Daniel pracoval v antikvariátu, navštívil knihovnu, mluvilo se o knihách, to bylo moc fajn. Rovněž jsem si oblíbil postavu Fermína, který dával různé rady Danielovi. V knize nalezneme lásku, napětí, některé události byly pro mě zarážející a smutné. Líbily se mi popisy Barcelony. Celkově se dá říci, že jsem byl s knihou spokojený. Pokud by měla kniha méně stran, tak by to nebylo na škodu.

Citáty, které mne oslovily:

Kdosi řekl, že ve chvíli, kdy přemýšlíš nad tím, zda máš někoho ráda, už jsi ho navždy přestala milovat.

Lidé jsou vážně zlí.
Nejsou zlí, ale pitomí a to není totéž.
Zlo představuje jakousi morální hodnotu, vyžaduje záměr a jistou úvahu. Pitomec nebo blb nijak nepřemýšlí ani neuvažuje. Jedná pudově jako hovězí dobytek. Je přesvědčen, že jedná správně, že má vždycky pravdu, a je pyšný na to, že se s odpuštěním tentuje do každého, kdo mu připadá jiný. Kdo se od něj liší, ať už barvou, vírou, jazykem, národností nebo, jako je tomu v případě dona Federika, svými volnočasovými aktivitami. Světu by vskutku prospělo více skutečně zlých lidí a méně omezených tupců.

Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme. Při četbě uplatňujeme svou mysl a duši, což je v dnešní době nedostatkové zboží čím dál hůře k sehnání.

Noctua8
16.04.2018 5 z 5

Kniha ja úžasná a já jsem naprosto nadšená. Je to ROMÁN se vším všudy. Řekla bych, že je to skutečně perfektně odvedená spisovatelská práce. Radost číst....
Zamilovala jsem si všechny postavy, vč. těch záporných. Dobrý zloun je neocenitelný a postava komisaře Fumera je hodně (dobře) zlá. A Fermín jako průvodce a postava ze stínů, neochvějný optimista a životní rádce je k zulíbání.
Tajemství, dobrodružství, naplněná i nenaplněná láska, přátelství, soucit, nenávist, pomsta nad kterou zůstává rozum stát a naděje, že život zná vždycky ještě nějakou cestu, po které se dá jít.... to vše je tu skvěle nadávkované, tak aby se člověk zasmál a poplakal si a měl dobrý pocit z příběhu a času s ním stráveným. Čtěte !

Bobina74
14.04.2018 4 z 5

Tak tohle určitě a rozhodně ano. Můj šálek kávy...Netvrdím, že se u této knihy dají dělat další tři věci jako u jiných. Tady se prostě musíte soustředit, ale odměna je převelice sladká....Při čtení se ponoříte do tmavých, spletitých uliček tajemné, katalánské Barcelony, kde za každým rohem na vás čeká....
Občas se musíte prokousat zdlouhavým popisem, ale mně to tentokrát neodradilo.
P.s. : pohřebiště zapomenutých knih....to je prostě spisovatelská nádhera

Tomiholula
13.04.2018 5 z 5

Skvelá kniha. Takisto aj všetky pokračovania sa vydarili. Rozhodne odporúčam.

alexis818
02.04.2018 3 z 5

Tak tahle kniha byla pro mě první setkání a panem Zafonem a ani nevím ,co mám vlastně napsat.První polovina knihy byla pro mě trochu utrpení snad pětkrá jsem ji chtěla odložit.Jen skvělý překlad a hra se slovíčky mi v tom zabránily.a udělala jsem dobře,protože druhou půlku jsem doslova zhltala.Takže za mě půl na půl,ale nelituji,bylo to zase něco jiného.Snad časem se k autorovi vrátím.

tichoslapek_
28.03.2018 4 z 5

Pěkný příběh se zajímavými zvraty. Občas se mi ale pletly dějové linky obou hlavních postav, které si byly opravdu podobné. Z počátku byl děj zbytečně košatý. , Od poloviny knihy mě pak děj naprosto pohltil. Za nápad a provedení hodnotím čtyřmi hvězdami, a rozhodně si ještě přečtu další ze Zafónových knih.

Michajela.cz
26.03.2018 5 z 5

Teda, teda, teda! Copak se mi to dostalo do spárů?
Opravdová literární lahůdka!
Knížka má spád po celou dobu. Kapitolu za kapitolou jsem si říkala "holka, za chvíli to začne být nuda, dej si kafe, ať neusneš, buď připravená, za chvilku to přijde..."
No, a vono prd a vořech!
Strýček Zafón mi normálně nedal vydechnout! A když to už, už vypadalo, a já se zvedala, že je čas na kávu, tak hlavní hrdina zase někam vlezl, někoho potkal, nebo někdo někomu něco... a já jen kroutila hlavou.
Celý příběh se nesl v tak nějak pochmurném duchu, a čekala jsem, že hlavní hrdina a jeho otec si k sobě najdou cestu, trochu svůj vztah utuží.. neva.
Vynahradil mi to barvitý popis persón i prostředí, krásná hra se slovy a hlavně sympaťák Fermín. S ním bych ráda zašla na pivo a na obložené chleby, páč to musí být řízek! :)
Závěrem bych asi řekla...co, no?
Done Zafóne, máš u mě plnej počet hvězd!

Frakira
23.03.2018 4 z 5

Ten konec mě trochu zklamal, byl takový moc rychlý oproti celému příběhu, ale jinak jsem si to užila a dostala přesně to, co jsem čekala...

MV111
19.03.2018 3 z 5

Nebýt nemocná, asi ji nedočtu. Velmi košaté, velmi výpravné, měla jsem často pocit, že jsem ve středověku, a ne na počátku a v 50. letech minulého století. A kromě lásky a napětí také spousta zášti a negativní energie...

luckyluke001
17.03.2018 5 z 5

Musel jsem se trochu nutit do první stovky stránek, ale potom se děj rozvinul a četlo se to samo. Kniha má zajímavý, netradiční námět. Po rozvláčném začátku jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Druhá polovina knihy je opravdu výborná, chce to jen vydržet. Rozhodně doporučuji.

Teresita
15.03.2018 5 z 5

Je to úžasná kniha, která mě naprosto dostala, nemohla jsem se odtrhnout od čtení, když jsem nečetla, tak jsem nad příběhem pořád přemýšlela. Kniha je to celkem tlustá, začátek je trochu rozvlačný. Děj se odehrává v Barceloně, v letech 1933 -1955 a vypráví ho sympatický Daniel, kterého otec na jeho narozeniny vezme na pohřebiště zapomenutých knih, což je taková knihovna s velkým množstvím zapomenutých knih. David tam najde knihu od neznámého autora, a ta ho naprosto pohltí. Rozhodne se o autorovi něco vypátrat a začíná postupne odhalovat příběh plný osudové lásky, tajemna, pomsty. Kniha je místy strašidelná a připomíná gotický román, je napsána moc hezkým jazykem a obsahuje mnoho zajímavých myšlenek.

Peyka
05.03.2018 2 z 5

Tak to je jedna z mala, co jsem odlozila. Pozastavuju se nad celosvetovou fascinaci touto knihou. Docetla jsem do pulky,ale dal to proste nedavam. Dej byl nudny,skakani v letech a strasne moc popsanych postav mi prislo chaoticke. Kniha v anotaci nabizi zcela neco jineho...totalne zbytecne natahovani deje....nevim, jestli je to prekladem, ale dialogy nesly postavam tzv. pres pusu a cely preklad pusobil zastarale na dnesni dobu. Treba se k tomu vratim za par mesicu/let, ale ted na to fakt nemam nervy...

Iwíček
04.03.2018 5 z 5

Nikdy jsem netušila, že Barcelona může být tak tajemným místem. To, co vykouzlil Carlos Ruiz Zafón na stránkách tohoto románu, je naprosto neskutečné. Příběh je originální, dobře se čte. Čtenář se nikdy nebude nudit, protože se neustále něco děje a pořád něco strhává jeho pozornost. Rozhodně stojí za přečtení.

Vlaštovka0
01.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

Janinnka
24.02.2018 5 z 5

Naprosto odlišné od knih, které jsem doteď četla. Květnatě popsané prostředí, postavy i situace, ale nic co by narušovalo čtenářovu pozornost. V knize jsou místa, která se zdají být nudná, ale po dočtení zjistíte, že i ty mají své místo a opodstatnění. Klobouk dolů před autorem, že se při psaní v postavách a ději neztratil a dovedl nás úspěšně spolu s Danielem ke konci, který byl jen třešničkou na dortu této pozoruhodné knihy.

veronika0382
23.02.2018 4 z 5

No, tak jsem se s ní poprala :-))) Opravdu mi první polovina dala zabrat. Nemám ráda zdlouhavé příběhy. Začátek mi přišel tak moc zdlouhavý a nudný, že jsem se do ní musela nutit. V polovině jsem knihu odložila a vrátila se k ní po přečtení dvou jiných. Musím říct, že druhá polovina odcejpala lépe. Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec dávám 4 (přesněji řečeno tři a půl) za ten závěr, který všechno zachránil a moc se mi líbil. Ale! Příběh mi přijde moc přeceňovaný, zas až tak nic závratného to pro mě nebylo... Rozhodně by román mohl mít o polovinu méně stran a bylo by to lepší. No, co člověk, to názor :)

Kerberos
22.02.2018 3 z 5

Knížku jsem si půjčila kvůli čtenářské výzvě a taky dobrým hodnocením.Trochu mě zklamala,nemohla jsem se začíst.Nevím jestli budu číst další dva díly,které jsem si půjčila také.