Labyrint duchů

Labyrint duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400958/bmid_labyrint-duchu-JB4-400958.jpg 5 193 57

Uhrančivá agentka Alicia Grisová je španělskou tajnou službou pověřena vyšetřováním mimořádně citlivého a přísně utajovaného případu – záhadného zmizení španělského ministra kultury Mauricia Vallse. Jediným vodítkem se zdá být vzácná kniha od Victora Mataixe, autora, který byl během druhé světové války – stejně jako David Martin a další spisovatalé – vězněn v nechvalně proslulém žaláři v Castelle de Montjuic, jehož byl Valls v té době ředitelem. Pátrání ve stopách těchto autorů Aliciu zavede do magické Barcelony, kde se seznamuje s Juanem Semperem, který znal její rodiče, o něž Alicia v mládí přišla a s jejichž ztrátou se dodnes nedokáže úplně vyrovnat. Čím více se blíží nalezení Vallse, tím blíže je také odhalení jednoho z největších skandálů španelské historie, který zasahuje nejen do nejvyšších kruhů barcelonské smetánky napojené na čelní představitele Frankova režimu, ale týká se překvapivě i jí samotné... Dlouho očekávaným románem Labyrint duchů se uzavírá volná tetralogie Pohřebiště zapomenutých knih, která se stala doslova kultem a z Carlose Ruize Zafóna udělala jednoho z nejprodávanějších španělsky píšících autorů po celém světě.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

El Laberinto de los Espíritus , 2016

Kaja1
13.10.2020 5 z 5

Kniha má vše, co člověk od dobré knihy očekává napětí, , intriky, krásně vykreslená atmosféra staré Barcelony, často překvapivé rozuzlení. Po přečtení, je člověku líto, že vše skončilo.

pavla67
11.10.2020 5 z 5

Prave jsem docetla celou serii.Je to nejlepsi serie co jsem kdy cetla.Jednou si to prectu znova, abych to znova prozivala.Prectu si tez dalsi knizky od zafona mam vsechny jeho knizky.

Kate72
05.10.2020 5 z 5

Škoda, že musím dát, jenom 5 hvězdiček. Úžasná kniha, čítá téměř 900 stránek, když jí vezmete do ruky, říkáte si, bože to budu číst věčnost. A když se do ní ponoříte, příjde vám, že je vlastně neskutečně krátká. Četla jsem z volné série pohřebiště zapomenutých knih poslední dva romány a co říct, prostě pecka.

Bedřich63
27.09.2020 5 z 5

Po tolika pozitivních a podrobných komentářích už ani nelze napsat nic nového. Výborná kniha završující celou úžasnou sérii.

sgjoli
28.08.2020 5 z 5

Ani se mi nechce věřit, že jsem tuto kolosální sérii dotáhla do konce. Na jedné straně cítím radost z toho, že se mi Pohřebiště ztracených knih dostalo do rukou, ale také je mi líto, že už je konec, protože se mi všechny postavy a jejich příběhy zapsaly do srdce.
Labyrint duchů je skvostným závěrem celé této série. Vynikající zápletka, výborně vystavěná a plná nečekaných zákrutů a zvratů. A ještě lepší to je v tom, že se tu všechny dějové linie celé série nejen úžasně proplétají, ale hlavně všechny linky dostávají svůj zasloužený konec. Autor tu vysvětlil úplně všechno, co bylo potřeba. Celá série nabízí řadu otazníků, řadu neuvěřitelně složitých dějových linií, které se autorovi nakonec podařilo v Labyrintu duchů výborně rozplést a vysvětlit. Všechno tu skvěle zapadlo do sebe.
Tuhle sérii si určitě v budoucnu přečtu celou znova a věřím, že to bude úplně jiné čtení, když už budu znát všechny souvislosti a celkový rámec děje.
Postavy v Labyrintu duchů jsou jako staří známí přátelé a je jedno, jestli jsou to kladné či záporné postavy. Tady se to moc nepozná - každý člověk má klady i zápory a je jen na čtenáři, jak koho uchopí. Mne bavili všichni hrdinové, bez ohledu na jejich pozitiva a negativa. A vlastně mi bylo po dočtení knihy líto, že už je opouštím.
Každopádně tohle je skvost, který budu hodnotit naplno. I když první díl Stín větru mne pořád z celé série bavil asi nejvíc (zpětně nechápu, proč jsem Stínu větru dala jen 4 hvězdy ?!?!?), i Labyrint duchů byl vynikající.
Celou sérii rozhodně mohu doporučit.

Gaeberys
17.08.2020 4 z 5

Závěr výborného mezigeneračního thrilleroveho příběhu z prostředí mnou milované Barcelony.
Doporučuji číst všechny čtyři knihy po sobě, já to četla v průběhu půl roku a už zapomínala na nějaké věci...
Velmi mi imponuje styl humoru, jaký autor používá. Jen je potřeba, aby to po sobě přečetl a tolik se neopakoval, ztrácí to pak kouzlo. Například "tempo výletní lodi" se vyskytovalo na straně 600 a hned znovu na 602 (a pak ještě na straně 838). Taktéž až zbytečně moc zdůrazňuje, že tam byla "krev a roztříštěné kosti". Buď to napsat jinak nebo si to sem tam odpustit. Dělá to pak dojem, že je spisovatel amatér.
A rozhodně bych uvítala, kdyby se tam každou chvíli někdo nepoblil, to si mohu domyslet a nemusim o tom číst. Je nechutné, když se to rozebírá na každé 20. straně..

Místy to na mě působilo, že stránky zbytečně natahuje. Zbytečné místopisné názvy, zbytečně pojmenované osoby a jiné detaily, které jinak do děje nezapadaly a dodávaly jen trochu zmatek v jinak velkém množství osob a již známých míst, které v knize vystupují.

Trochu mě zklamala část "Izabelin deník", těšila jsem se, co úchvatného se v něm Alicia nedočetla vzhledem k její reakci..

Taky jsem čekala, že se dozvím něco víc o Ferminovi. A snad i proč měl Daniela chránit - komu to slibil (ačkoli vzhledem k souvislostem tuším), jak se v některém předchozím díle nakouslo. Dost možná se o tom psalo v jiném díle a já to už zapomněla. To je tak, když se knihy nečtou ihned po sobě :-)

Těším se, že snad brzy zkusím nějaké další Zafónovo dílo z jiného prostředí.

Dajine
28.07.2020 5 z 5

Příběh je u konce a já bych chtěla, aby pokračoval dál a dál. Skvělé, pane spisovateli. Snad se tam někde máte dobře.

pennyamarri
22.07.2020 2 z 5

Pro me slabsi v porovnanim s predchozimi knihami s timhle pribehem. Neni vzdycky dobre namlsat se prvnim dilem, ted jsem cekala podobne vtazeni do mista a deje a nejak se to povedlo mene. Skoda.

PetaZ
21.07.2020 5 z 5

Skvele uzavreni vsech osudu a pribehu, vzhledem k prvnimu rozpacitemu dilu jsem se trochu desila tolika stran, ale byly vyuzity moc hezky.. Hlavni postavy mi budou moc chybet

Ticiana
12.07.2020 5 z 5

Skvele zakončení. Nejvíc mne bavila Alicia. Ta byla úplně skvělá. Všechny linky ukončené. Závěr, jak popisoval nápad vytvořit knihy mne taky dostal. A hlavne se vrátil Carax. Je to skvělá série a muzu jen doporučit.

Kiki22
01.07.2020 5 z 5

Konec knižní série, která mi přirostla k srdci. Každá z těch 4 knih měla svůj příběh a přesto byly provázané. Potkávali jsme se s postavami během různých období jejich života, viděli jsme, co je uvářelo. Viděli jsme taky proměnu temné Barcelony 20. století ve slunečnou Barcelonu 21. století. I když už jsem ji jednou navštívila, Zafón mě hodně navnadil k tomu, abych přijela znova a podívala se na ni trochu jinýma očima. Dozvěděla jsem se něco o španělské občanské válce, vládě generála Franka nebo krádežích dětí (a jo, to je fakt pravda!). Hlavně se nelekejte rozsahu, milounká upírka Alicia Gris vás příběhem provede jako nic :-)

Schamila
14.06.2020 5 z 5

Nádherný příběh, nádherný překlad, malebná čeština, čtete vše i spoustu různých popisů a vůbec vám to nepřijde. Škoda, že je už konec, bylo fajn brouzdat se pohřebištěm zapomenutých knih. K těmto knihám se budu rozhodně vracet, Alicia mi bude chybět, moc doporučuji

hajrys
04.05.2020 5 z 5

Poslední dílek skládanky. Osudy všech aktérů se propojily a vytvořily tak dokonalý celek. Krásná kniha.

Melanka
11.04.2020 5 z 5

Báječné čtení, úžasný jazyk a napínavý, velmi spletitý děj. Mám chuť se vrátit na začátek a přečíst si první knihu.

Bája89
31.03.2020 4 z 5

Labyrint duchů. Kniha, na kterou jsem hodně dlouho čekala. A po zdlouhavém čtení mě docela uspokojila. Spojila v sobě všechny předchozí díly a dovršila slavnou ságu z Barcelony. Přesto by jí neuškodilo razantní zkrácení. Tři sta stran pryč a hned by to mělo jiný švih. Jak říká sám Carax: "Kniha není nikdy hotová, takže při troše štěstí nás opouští, abychom netrávili věčnost přepisováním." Ano, je to klasický Zafón, ale tentokrát s hromadou pentliček, které smáčí v hektolitrech krve napříč novodobými španělskými dějinami. Přesto jsou momenty, kde vás strhne a vy zatajíte dech. Umožní nám uzavřít příběh o Isabelle Sempere a potvrdí to, co jsem už dávno věděli. A jako třešničku na dortu si můžeme užít něžný návrat našeho milovaného Juliána Caraxe. Nesmím zapomenout na démonickou a úchvatnou Aliciu Gris, postavu jako vystřiženou z Caraxova románu. A právě proto budiž odpuštěny všechny fantasmagorické přehmaty a přešlapy. Za mě povedené zakončení, i když jsem s ním místy bojovala.

klarence
28.03.2020 3 z 5

Musím přiznat, že ze začátku jsem se ztrácela ve jménech.
Přeskakování k vyprávění jiného příběhu mi také dávalo občas zabrat. Místy se mi zdála zdlouhavá. Celkově ale příběh hodnotím pozitivně a zvlášť jsem si oblíbila Aliciu

jana4920
09.03.2020 5 z 5

krásné uzavření série, občas trochu přitažené za vlasy, ale i tak je Pohřebiště zapomenutých knih jedna z nejlepších knižních sérií, které jsem četla

Michi.01
02.03.2020 5 z 5

Moc ráda jsem se opět vrátila do tajemných uliček Barcelony a na pohřebiště zapomenutých knih. Příběh je opět plný dávných rodinných tajemství. Nelze popřít, že některé situace jsou poněkud "přitažené za vlasy", ale pro mě samotná dějová linka a "akční scény" nebyly na knize to hlavní poselství. Užívala jsem si spoustu úvah k zamyšlení a vytříbený jazykový styl. Danielova rodina a přátelé jsou sympatické literární postavy, i když v tomto díle se jim už nedostalo tolik prostoru. Nejvíce jsem si zamilovala Fermína a jeho smysl pro humor :)
Uznávám, že by román snesl zestručnění, chvílema jsem se také ztrácela v ději. Přesto to byl pro mě skvělý čtenářský zážitek.

vladka2340
02.02.2020 5 z 5

Další ze série skvěle vystavěných příběhů od C.R. Zafóna, i když některé dialogy a popisy mi přišly až trochu moc patetické. Očekávám ale, že v originále by vyzněly lépe. Při čtení úplně poslední kapitoly jsem nabývala dojmu, že autor neví, jak se s románem rozloučit a chtěla jsem dát 4 hvězdy. Nakonec však i přes rozvláčnost závěru musím konstatovat, že se mi způsob, jakým knihu uzavřel, vcelku líbil.

mařinka.vonná
24.01.2020 1 z 5

Začalo to slibně, ale bohužel skončilo spisovatelskou onanií. Leč čtenář si to zřejmě žádá, tak proč mu to neposkytnout skoro na 900 stranách. Tam kde ve Stínu větru lavíruje Zafón na hranici kýče a pohrává si s žánrem gotického románu, zbývá v případě čtvrtého dílu jen zbytečná upovídanost, přeslazený patos a efektní momenty z béčkových filmů.
Nevím, zda to autor myslel opravdu vážně, nebo se rozhodl dělat si ze čtenářů šprťouchlata.

španělská literatura tajemství Barcelona knihkupectví o knihách

Carlos Ruiz Zafón
španělská, 1964 - 2020