Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda

Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3171/bmid_podivny-pripad-dr-jekylla-a-pana-hy-M52-3171.jpg 4 678 93

Esejistu a povídkáře R. L. Stevensona ani jeho klasický viktoriánský horor o sváru dobra a zla v lidském nitru není třeba dlouhosáhle představovat. Oslovuje, baví (a děsí) již celé generace čtenářů. I proto jsme tuto knihu vybrali jako první do nové edice Netopýr, která bude přinášet to nejčtivější ze světové i české literatury.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Dokořán

The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde , 1886

Pawlisman
12.05.2015 4 z 5

Hezké gradování, avšak spíše podle mého názoru přeceňovaná kniha, která patří především do rukou mládeže.

tatomymo
25.03.2015 5 z 5

Skvost!

Sorrow
23.03.2015 5 z 5

Svým způsobem mi kniha připomínala Poeovy povídky či Obraz Doriana Graye..a to já prostě můžu :)

Barbastelle
14.02.2015 4 z 5

Byla jsem překvapená, jak příjemně čtivá kniha byla. Přinesla zajímavé úvahy, pěkný příběh. Ovšem bylo k mojí škodě, že jsem již dopředu znala rozuzlení, čímž jsem se připravila o ohromný kus napětí. Mám pocit, že s ohledem k tématu by napětí mohlo být víc, atmosféru k tomu měla kniha dobrou.

Pivísek
02.12.2014 5 z 5

Kniha naprosto splnila očekávání, doporučuji! :o)

mdracek
25.08.2014 4 z 5

Velmi originální nápad, a asi vůbec první objevení rozdvojené osobnosti v literatuře. Ze stylu psaní je jasně vidět, že je to kniha z éry Frankensteina a Draculy, to příběhu ale na kvalitě určitě neubírá.

MonisPop
18.05.2014 5 z 5

Tento příběh je prostě legenda! Myslím, že ho není třeba doporučovat.

Thanyss
11.12.2013 5 z 5

Tleskám pane Stevensone, tleskám. Podařilo se vám na svou dobu napsat neuvěřitelně čtivý a poutavý příběh, který mě chytil ihned při prvních větách. Literární fikce beroucí si na paškál svár dobra a zla v každém člověku, o snaze stát se lepším, o tom, jak je snadné podlehnout zlu i o nejvyšší oběti v podobě lidského života, chceme-li v sobě netvora potlačit nadobro.
Podivuhodný případ je sice poměrně krátký, zážitek a dojmy jsou tím ovšem silně koncentrovány a ve mě zanechal hluboký dojem.

Ministr
04.12.2013 5 z 5

Tuhle knihu rozhodně doporučuji vybrat k maturitě. Je krátká, dobře se o ní mluví a je až neuvěřitelně atmosferická. Myslím, že každého Stevenson přiměl si uvědomit, že i on v sobě někdy toho pana Hyda vidí, že tam někde vážně u každého z nás je ...

Standa Šebek
06.09.2013 4 z 5

Klasický příběh, který je především zamyšlením nad nitrem člověka, nad dobrem a zlem, které sídlí v každém z nás.

Děj knihy není nijak propracovaný a vzhledem k jejímu stáří dnes už ani náhodou nepůsobí napínavě nebo snad dokonce strašidelně. Rozhodně mu ale nelze upřít atmosféru a z nějakého důvodu z vaší paměti jen tak nezmizí, zůstane krytý za vašimi víčky jako zlotřilý pan Hyde.

Novelku přečtete za jeden krátký večer, takže neotálejte a doplňte si trochu toho literárního vzdělání, litovat toho určitě nebudete. Vydání z edice Netopýr je navíc velice pěkně zpracováno.

helena19
22.08.2013 4 z 5

Fajn kniha, zase něco jinýho než jen romantika, láska, humor, ale je to o zamyšlení, neštěstí a o lidským charakteru. Kniha vám ukáže jak jste na dně a mimo, když berete drogy.

Michaela91
12.07.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, byl to příjený přiběh o muži, který hledal sám sebe, musela jsem ji přečíst kvůli maturitě, ale určitě nelituji.

Madluska
21.06.2013 5 z 5

Zpočátku mě napadalo: "Hm, což o to, zajímavý nápad ten Stevenson dostal, to ano, ale když člověk zná rozuzlení, tajuplná atmosféra je prostě fuč. Nesnáším tenhle aspekt hodin literatury!" Jenže na konci jsem zjistila, že ani vyzrazená zápletka dílu neuškodila, protože způsob podání vysvětlení, úvahy v něm obsažené, to vše se do žádného školního referátu nevejde. A tak jsem Jekyllovi i Hydovi napálila rovnou 5* a vůbec toho nelituji.
P.S.: Až na zvolený font mě mile překvapila i úprava vydání z r. 2008.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Dílo nutí k zamyšlení nad podstatou lidské osobnosti. Dnes je považováno za klasiku žánru, jakýsi nevnucený základ pro psychologii jedince i společnosti jako celku.
Na jednu stranu by se čtenářům mohlo zdát, že by děj mohl být o něco více propracovanější, ale na druhou stranu se říká: v jednoduchosti je síla. A to platí i pro toto dílo. Krátký, leč výjimečný příběh, jediné prostředí, minimální počet pro děj klíčových osob. Je v něm určitá děsivá temnota a zdroj špatnosti, ale zároveň prostá genialita vyjádřená okouzlujícím způsobem autorovi vlastním.
Občas mi tohle dílko připomnělo Obraz Doyana Graye od O. Wilda,ale to je pouze tím, že tématika boje dobra a zla je obou společná. V dílech převládne zlo, které se však dlouhou dobu býti skryto a stejně tak mají společné,že hlavní postavy jsou lidé naoko kladní.
Celkově shrnuto, podtrženo. Knihu jsem měla přečtenou během asi 2 hodin,jelikož se mi podařilo sehnat pouze knihu pro dorůstající děti a mládež, takže obsahovala hodně obrázků a těch 94 stran,to taky není náročné. Myslím si,že jako dílo velmi poučné.

Maica
17.06.2013 4 z 5

Mám to jako knihu k maturitě, a taky jsem tak k ní přistupovala. Když jsem knížku poprvé viděla, překvapil mě obal a rozměr, když jsem ji otevřela, překvapil mě i vzhled. Samotné čtení mě pak moc bavilo. Délka příběhu dovoluje rychlý spád, nejsou zde žádné zdlouhavé popisy (které bych třeba čekala). Nápad je to báječný, tím spíš, když se podíváme, v jaké době dílo vzniklo. Všem bych knížku vřele doporučila, třeba na dlouhé cesty vlakem, protože nezabere místo, ale bezvadně zaměstná mozek.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Zaujímavá myšlienka pojatia dobra a zla. Síce krátke, ale dobre prepracované dielko, ktoré ma donútilo popremýšľať o mojich dvoch "ja" a ktoré z nich by po vypití lektvaru bolo silnejšie.

vipera
08.06.2013 5 z 5

Každý jsme Jekkyll i Hyde...Záleží jen na nás, kterou stránku osobnosti necháme převládnout. Naprosto (na svou dobu) unikátní temný příběh, který vás pohltí a jenž přečtete jedním dechem. Za mne nejvyšší ocenění *****

Scathia
18.03.2013 5 z 5

Klasika, která je oprávněná. Výborně napsaná povídka, ač za horor bych ji teda nepovažovala. :-))

Tinuse
07.03.2013 3 z 5

Strhující příběh o jedné osobě, jež byl vlastně osoby dvě. Četla se mi pěkně, nicméně čekala jsem od ní nejspíš větší "šťávu".

Bobšule
03.02.2013 5 z 5

Jsem asi dětina, ale já byla nadšená. MYšlenka skvělá, zpracování rovněž báječné. Knihy tohoto autora se mi čtou vždycky pěkně. Píše přesně to, co mě baví číst.