Pod Kupolou

Pod Kupolou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290382/bmid_pod-kupolou-F60-290382.jpg 4 2313 2313

Čo sa to stalo v mestečku Chester’s Mill? Aká záhadná sila uväznila jeho obyvateľov pod neviditeľný zvon, cez ktorý nepreniknú ani najmodernejšie počítačom riadené rakety? Na tieto otázky márne hľadajú odpovede najväčšie kapacity americkej i svetovej vedy. Obyvatelia Chester’s Millu však riešia predovšetkým problém, ako prežiť. Pod záhadnou bariérou, ktorú všetci nazývajú prosto Kupola, čas plynie akosi rýchlejšie, ľudské vášne vybuchujú prudšie, smrť je brutálnejšia a zlu sa darí ako nikdy predtým. Majú ľudia, uväznení a ostro sledovaní celým svetom, vôbec šancu?... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Under the Dome , 2009

Hannibal29
15.07.2013 4 z 5

Dal by som 5, ale za tie " videnia\proroctva" nedam,nemozem,nechcem. Cital som pred touto knihou jeho "Svedectvi"/The Stand. a prislo mi to ako okukane. a ten koniec, hmm, nepochopil som tu alegoriu so svetrom. mozno to je v povodnom anglickom jazyku ine. ale citajte, vela citajte.

amyver
09.07.2013 5 z 5

Myslím,že tahle kniha nám krásně ukazuje,jací ve skutečnosti jsme,když jde do tuhého a já pevně doufám,že i přeze všechno to vyděšení a neskutečno a fantaskno,bych měla charakter takový,že bych se dala ke "správňákům" :-). Mimochodem,knihu už mám doma a úplně novou. je to super pocit,tak dlouho ji chtít a potom ji novou otevřít a nasát tu vůni nové knihy.Mojí knihy :-)

pidalka777
04.07.2013 5 z 5

Super příběh. Dalo se to přečíst jedním dechem.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Na knihu jsem se velmi dlouho těšil... Ostatně jako se těším na každou knížku :)
Každopádně, moc nemusím příběhy s mimozemskou tematikou, ale pan King mi dokázal, že i takové čtení může být naprosto skvělé. Je pravda, že se tady nedočkáte malých podivných mužíčků, ale kniha je dokonalou studií lidských povah v extrémních situacích. Kdo z vás by si dokázal představit, že jste od zbytku světa odříznuti neviditelnou bariérou? Asi nikdo, těžko odhadnout, kdo by se jak zachoval. A toto dílo nám ukazuje možný scénář.

radmik
18.06.2013 4 z 5

Skvělá kniha, respektive její 3/4 jsou super. Konec se opravdu nepovedl, čekal bych trochu víc, než hloupoučké vysvětlení, ale i tak jsem si knížku užil a doporučuji všem

Edana
23.05.2013 5 z 5

Jakmile Kupole zaklapne, už nemáte šanci dostat se ven... prostě čtete, čtete, nedíváte se kolik je hodin a čtete... Pokud už máte od Kinga něco za sebou, asi vám budou jisté postavy a náměty povědomé.... Od prvního představení je jasné, kdo bude kladný hrdina a kdo záporný. Ale to zas tak nevadí, prostě se vracíte do starého dobrého Kingova maloměsta v Maine. Stephen o svých spoluobčanech pravděpodobně nemá zrovna vysoké mínění (když uvážím, kolik postav v jeho knihách a v téhle zvláště "příliš rozumu nepobralo"....) a asi mu hodně leží v žaludku ti zatr-pacení pokrytečtí pánbíčkáři.
Je to promyšlené, skvěle napsané (jasně, žádná "vysoká literatura", ale všichni víme, co King píše), postav je tak akorát.... ale nakonec mi po tom všem zůstala taková podivná pachuť. Původ Kupole, pointa, závěr... obvykle mě King dovede na konci knihy rozsekat na kousíčky, ale tady jsem si zklamaně říkala "Do háje, co to má znamenat?!" Neubránila jsem se pocitu, že to mohlo být lepší, tajemnější.... že Junior a Velký Jim vyvázli až moc snadno... zatímco všichni ostatní... Zdálo se mi to nedotažené, nedomyšlené... jakoby to Stephen potřeboval nějak, ale hlavně rychle skončit.
Pro televizní seriál je to i tak skvělý materiál a já se na něj těším. Ale od románu jsem čekala něco víc.

Flipper
18.05.2013 5 z 5

Určite som nečakal pravdivú sociologickú, psychologickú a ekologickú sondu. Isto nie v jednej knihe pod jednou "strechou" a od kráľa hororu. A pritom tak brilantne - krátkymi vetami opisu, rozsiahlym vnútorným prežívaním postáv a vtipnými až čierno-humornými dialógmi.
Keďže námet kupoly hlodal Kingovi v hlave cez 20 rokov, nabaľovanie nápadov muselo mať tiež stúpajúcu tendenciu a nemohlo byť nič lepšie než to vyšlo v tomto období, keď King dozrel lepšie než víno.
(spoilers) Sledovať )či priamo, alebo retrospektívne) rozvoj akejkoľvek osobnosti v knihe je nevyspytateľný. Predseda správnej rady môže skončiť ako varič methu, brutálny kvázi policajt zachraňuje malé deti a aj hrdina príbehu sa môže spolupodieľať na mučení Irackých zajatcov. U niektorých kupola spôsobí vykúpenie (oslobodenie sa od závislosti), u iných mocenské harakiri. Nikoho však podobne ako v realnom svete nezaujíma príroda a konať sa začne až vtedy ak je príliš neskoro. Cirkev a viera nepomáha, je zmanipulovaná a znásilnená.
King tiež dáva šach predpojatosti mimozemských civilizácií. Doteraz poznáme len mimozemšťanov ako a) vraždiace monštrá (vojna svetov) alebo hyperinteligentné tvory (A.C. Clarke), konajúce bez väčších emócií. King ich poľudštil, dal im emócie, prežívanie (smejú sa nám...) a aj potrebu baviť sa (reality show) a spoločensky fungujú ako ľuďia.
A ľudia sa môžu neraz chovať ako zvieratá.

Neobee
13.05.2013 5 z 5

Super kniha, doporučuji přečíst... Po zmatku v postavách mě to vtáhlo do děje a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Rozsah knihy mi vůbec nevadil, spíše naopak. Závěr knihy naprosto fascinující... King je král.

sackettboy
11.05.2013 5 z 5

King sa nie nadarmo vola Kráľom s veľkým K. Naposledy som od neho niečo čítal ešte v detstve pred takmer 20 rokmi. Po tejto knihe som siahol aj vďaka avizovanému seriálu, ktorý sa chystá. Každopádne neľutujem skvelá kniha, kde postavy umierajú ako na bežiacom páse a ani do poslednej strany si nemôžete byť istý kto prežije prípadne ako to skončí. Neskutočné postavy od psychopatov, sadistov cez feťákov a všade strieka krv. Určite nedoporučujem pre slabších jedincov :-). Už teraz sa teším na seriál, na ktorom spolupracuje aj autor.

Norimberk
29.04.2013 5 z 5

Skvělá kniha, po 1984 od Orwella asi druhá nejdůležitější z žánru "dikatátor" a "totalita".

makemake
20.04.2013 5 z 5

seriál je na spadnutí, trajler vypadá dobře, tak se budeme těšit, jestli to tentokrát vyjde, nebo to prostě dopadne jako většina (ne)zfilmova(tel)ných Kingovek!
2013 - seriál ani nezapínejte! Je tak blbej, amatérskej a nudnej, že vám akorát vysaje pod kopulí všechen vzduch! Zůstaňte u knihy, je li vám život milej!!!

Mesič
12.04.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout, postavy byly skvěle propracované a chvílema jsem skoro vstávala ze židle jak jsem si pro některé přála smrt nebo život :-)
Rozsah knihy mě osobně nevadil, ba naopak :-)

Krišot
07.04.2013 4 z 5

Pokud si chcete přečíst knihu, ve které autor mistrně zvládl psychologii postav, zavedl Vás do sebedestrukčních myslí pošahaných maniaků a v neposlední řadě Vám představil jednoho samolibého radního, co si hraje na boha, nebudete litovat. Kingovi knihy jsou vždy plné magorů a psychopatických podivínů a jinak tomu není ani v tomto díle. Nicméně si k tomu připočtěte ještě klaustrofobickou kupoli a s ní se plazící pocit, že opravdu není kam utéct. Beznaděj na mě z této knihy vyloženě stříkala, takže slovy klasika : "Hail to the King baby"...

Verun
27.03.2013 3 z 5

Nemůžu se zbavit dojmu, že už to S.King s šíří postav přepískl. Docela jsem se ve jménech ztrácela a ze začátku mě z toho důvodu knížka moc nezasáhla a nebavila. V druhé polovině, kdy už se člověk vyzná je to lepší... Ale ta pointa... Opravdu? U mě teda proběhl teda tzv. WTF moment...

Kirtans
20.03.2013 5 z 5

Páni, tentokrát se s nikým King moc nemaže, krev cáká všemi směry, úmrtnost vysoká a spotřeba drog stejně tak. Po přečtení Temné věže jsem si říkala, že je to génius, ted si říkám kam až asi může jeho fantazie dosahovat. TO mi přišlo zdlouhavé, chvílemi dost nudné a pak přehnané, tohle je na svůj rozsah neuvěřitelně šlapající, ani vteřinu se nenudíte a i na tak velkou sbírku postav se v tom krásně orientujete. Byla to první knížka u které jsem v sobě zadusila tolik vzteku, že mi to přijde až nemožné, je to prostě napsáno skvěle, dala bych těch hvězdiček klidně deset.

Kortexo
06.03.2013 4 z 5

Já osobně mám rád originální zápletky.O různých typech izolace se toho napsalo a natočilo už hodně.Přesto jeho postavy jsou jako vždy, skvělé a uvěřitelné a jeho vlastní pohled na toto téma je určitě přínosem.Všichni se modleme, ať dobře dopadne i film.

kopretina21
05.03.2013 5 z 5

Knihu jednoznačně doporučuji a myslím si, že patří k tomu lepšímu, co S.King napsal. Dle mého názoru lepší než kultovní TO.
Kniha se čte jedním dechem. pro svoji tloušťku doporučuji formát e-knihy ve čtečce.

Posi
04.03.2013 3 z 5

Bohužel asi radeji o této knize nic nenapíši. Podle mého názoru nejsem objektivní. V podobném.........nebo spíše něco podobného se dělo i v našem městečku a bylo pro mě velice nepříjemné ještě o tom číst, když se snažím zapomenout. Jen je škoda, že to tak dobře nekončí i v životě.

M4Touch
23.01.2013 5 z 5

Velmi povedený počin se skvělým námětem, doveden téměř k dokonalosti.

doktorking
07.01.2013 4 z 5

Tohle bylo asi nejvědčí překvapení u mě protože jsem si skoro za tisíc stránek(určitě jich mohlo bejt o dost mín) nenašel ani jednu postavu která by mě zaujala nebo bych jí fandil a to se mi u Kinga jako jeho SKALNÍMU FANOUŠKOVI ještě nestalo,jinak se to čte celkem dobře ale to od Kinga všechno,nápad taky dobrý a tím se dostáváme ke KONCI,který na mě pusobí uplně stejně jako román SVĚDECTVÍ,prostě nedotažený..prostě je to na jedno přečtení a stačí a to je na KINGA HODNĚ MÁLO proto dávám 3 hvězdičky ale hvězdička navíc za připravovaný seriál na kterém se podílí Steve osobně a bude to prý bomba..