Pod Kupolou

Pod Kupolou https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290382/bmid_pod-kupolou-F60-290382.jpg 4 2313 2313

Čo sa to stalo v mestečku Chester’s Mill? Aká záhadná sila uväznila jeho obyvateľov pod neviditeľný zvon, cez ktorý nepreniknú ani najmodernejšie počítačom riadené rakety? Na tieto otázky márne hľadajú odpovede najväčšie kapacity americkej i svetovej vedy. Obyvatelia Chester’s Millu však riešia predovšetkým problém, ako prežiť. Pod záhadnou bariérou, ktorú všetci nazývajú prosto Kupola, čas plynie akosi rýchlejšie, ľudské vášne vybuchujú prudšie, smrť je brutálnejšia a zlu sa darí ako nikdy predtým. Majú ľudia, uväznení a ostro sledovaní celým svetom, vôbec šancu?... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Ikar (SK)

Under the Dome , 2009

Christo
01.12.2011 3 z 5

Po deseti letech jsem se Pod kupolí vrátil ke Kingovi....tehdy jsem ho přestal číst po knize Tommyknockeři, protože jsem měl už pocit, že poslední díla mi dávala pořád čím dál tím méně...King je rozhodně čtivý....rád bych napsal, jak se mi tato kniha líbila atd....ale....budu hodnotit tuto poslední knihu a tím i vlastně i můj aktuální pohled na Kinga....Pod Kupolí je bezesporu napínavě napsaná kniha, kde spád děje ve městečku je jak přes šmírák opsaná kapitola z dějin nástupu Hitlera k moci v měšťáckém měřítku....tato paralela by byla sympatická, kdyby nebyla tak předvídatelná....nechci příliš rýpat, ale překvapilo mě tak vysoké hodnocení (na jehož základě jsem se rozhodl tuto knihu zkusit)....miloval jsem To, Svědectví, Řbitov zvířátek, Prokletí salemu, Misery....Pod Kupolí, podle mého názoru, nesáhá těmto skvostům ani po kotníky a proto si nezasluhuje s nimi srovnání...

Enolain
31.10.2011 3 z 5

Pro me moc dlouha knizka. A hodne postav (nekdy jsem byla s jmenama ulne mino) ale jinak celkem dobry;D Ale cetla jsem od Kinga uz mnohe lepsi....

Adelica-Opica
30.10.2011 5 z 5

Knihu jsem sice ještě nedočetla, ale už teď můžu říct, že se budím s divným pocitem, že vlezu do zahrady a narazím do neviditelné bariery...

Edit:
tak před dvaceti minutami jsem dočetla poslední větu. Jsem unesena. Kdyby tady šlo dát 10 hvězdiček tak je dám s radostí, předčilo to i Svědectví! Užasné... Konec mě i dojal, nějaká slza ukapla...

SPOILER
obrečela jsem hlavně smrt Audrey a psa Pipper (teď mi vypadlo jak se jmenoval), nemám ráda když umírají zvířata, ale situace si to žádala... Ovšem Šupák Sam překvapil! A vojín Ames byl tak milek ke Kravákovi. (xD)

Poslední poznatek k Velkému Jimu Renniemu, ten k*eten byl snad nesmrtelnej či co? pěkně mi pil krev!

Jara 56
26.10.2011 5 z 5

Kniha má říz hned od začátku, napětí, trochu hororu, krásné počtení, měl jsem trochu strach, když jsem viděl jak je to tlustá kniha, ale mohu doporučit s čistým svědomím.

Hovy
24.10.2011 5 z 5

Je to kniha, kterou neradi odkládáte. 940 stran rozhodně není žádný problém, čte se to samo. 2/3 knihy popisují, jak se k moci snaží dostat jeden vyčůraný radní s diktátorskými sklony, protože "je to jeho městečko a on se o něj musí postarat." Konec mě zklamal, ale námět bytí pod kupolí, je tak široký, že se nabízí spousta příběhů a konců. Kingovo zpracování je určitě hodně zajímavé.

nikaxxx
18.10.2011 5 z 5

Knížka, kterou rozhodně nezačínejte číst v době, kdy máte na práci něco neodkladného a důležitého. Neodtrhnete se od ní!
Já ji začala číst ve zkouškovém obobí, což nebyl nejlepší nápad. Vyměnit ji za učení? Nemožný. Jít spát v rozumnou hodinu? Nemožný.

Díky téhle knížce znám Stephena Kinga. A jsem jí za to neskutečně vděčná. Strhla mě, jako dlouho před tím (i potom) žádná knížka. Je v ní dostatek prostoru na to, abyste určité postavy začaly milovat nebo nenávidět. Kolikrát jsem měla chuť nalistovat pár stran dopředu a rychle se dozvědět, co se stane, abych se mohla přestat nervovat. Stephen King rozhodně nikoho nešetřil.
"Nenáviděla" jsem autorovi náznaky na konci kapitolek, typu: "Když ho spatřila přístě, byl po smrti", protože mi nedovolovaly knihu odložit. Musela jsem číst pořád dál a dál ... během těch něḱolika večerů a nocí jsem nebyla schopna dělat cokoli jiného, natož spát. Užívala jsem si každou stránku. Kéž by takových románů bylo víc.

I přes to, že jsem od Kinga četla několik dalších románů (včetně vychvalovaného To) Pod kupolí zůstává na prvním místě.

Lucias.08
27.09.2011 4 z 5

Jak rychle to začalo, tak rychle to skončilo. Můj první dojem po zavření této knihy.
Další dojem? Velkého Jimmyho bych nechtěla potkat.

Tuffy
23.09.2011 5 z 5

Starý King se vrátil! Jsem ráda, že mě tenhle román svojí rozsáhlostí neodradil a já se do něj pustila. Chytil mě hned na prvních stránkách. V knize je skvěle vystupňované zlo a poměrně rychle, jako já, začnete pár hlavních postav nenávidět a naopak u dalších si zase nebudete moc jistí, jeslti se přidat na jejich stranu nebo ne. Obyvatelé díky Kupoli ztratí poměrně hodně věcí (např. čistý vzduch, svoje blízké, zdravé myšlení...), takže vás to nutí sledovat příběhy alespoň vašich oblíbených hrdinů-držíte jim palce, nadáváte, ale nezmůžete vůbec nic, přesně jako oni.
Konec mě překvapil, i když byl trochu bídný, myslím, že by z toho byl skvělý film.
Jo...a mějte při čtení dostatek nervů a trpělivosti. ;)

Gard
23.08.2011 5 z 5

Mrazivě věrohodné!! Věřím, že přesně takhle by se to odehrávalo.

Musím ještě dodat, že právě závěr a vysvětlení celé podivné situace v městečku, mne velmi potěšilo. Zakončení se snad zdá banální a stokrát zvažované a předvídané a právě proto jsem nadšená. Je to stejné jako Tommyknockerech.
Stokrát omílané věci mnoha jinými, průměrnými autory, viděné a podané zcela jinak.
Tím pádem i závěr je svou jednoduchostí až nečekaný a brilantní.

...Lítost není láska, ale když je člověk ještě dítě, tak dát šaty někomu, kdo je nahý, je krok správným směrem...

paulhunter
26.07.2011 4 z 5

Stephen King už dlouhou dobu dokazuje, že jeho silnou stránkou nejsou béčkové hororové náměty (cvakající zuby, obživlé mrtvoly), ale především psychologie postav v krizových situacích. A román Pod kupolí vytváří pro takový stav ideální podmínky - dokonalá izolace malého městečka od zbytku světa, kde jsou lidé odkázáni pouze na sebe a na ty, kteří drží opratě společnosti. Společnosti manipulované strachem, lží a mocí, kde silní vítězí nad slabými. Pro psychology by to byl jistě zajímavý experiment, ve kterém by mohli sledovat dokonalý přechod civilizovaných občanů ke zvířecím pudům, nezatíženými mravními kodexy a zákony.

King si byl síly takového námětu vědom a potenciálu románu využil docela dobře. Tentokrát nastavuje svou psychologickou lupu a pod drobnohledem čtenářům představuje občany amerického maloměsta Chester´s Mill. Maloměšťany s velkým srdcem, dalo by se říct, ovšem v tomto případě je tím srdcem města Jim Rennie; druhý radní s diktátorskými sklony. Děj Pod Kupolí trochu připomíná orwellovskou tématiku Farmy zvířat, rozhodně z ní ale nečerpá – vždyť prasata, rozcházející se s prostým lidem na pojmu blaha a hrabající jen do svého koryta, není nic nového pod sluncem.

Stránky odbývají jedna za druhou, s čtivostí neměl Stephen snad nikdy problémy – román prostě jede (Jako Velký Jim!), ale navzdory skvělému rozjezdu zhruba od poslední čtvrtiny příběh lehce pokulhává. Pod kupolí je především příběh o lidech, ale když začnou postavy umírat / odcházet na „onen svět“ ("Prostě mysli na rostbíf, který dnes povečeříš s Ježíšem. Už za tři vteřiny si budeš prostírat ubrousek."), málokdy to opravdu zamrzí. Nevím, jestli je to velkým množstvím postav, ale psychologické semknutí se čtenáři jako v případě díla To se zde nekoná. Stejně tak z něj tolik nesálá bezmoc, mrazivost nebo pocity stísněnosti, jak jsem očekával a celková tajemnost vyprchává s lehce předvídatelným koncem, který se dle mého názoru nevydařil. Čekal jsem něco, co mě posadí po devítisetstránkovém sprintovém maratonu na zadnici, ale nestalo se. Pokud se mám přiznat, tak bych zpětně fandil radši druhému týmu a přál si, aby kniha skončila úplně jinak, ale to by asi většina čtenářů nerozdýchala. Ještě si neodpustím bezvýznamný výkřik do tmy: „Sakra, Stephene, nedělá ti problém v knihách zabíjet děti nebo nechat ženy znásilňovat, a přijdeš v úplném závěru s takovým koncem?“. Umírněnost a závazek vůči čtenářům vyhrály nad chutí šokovat. Škoda.

Jedna věc se ale nezapře, King je na svůj věk třiašedesáti let stále ve formě.

aurora
20.07.2011 4 z 5

Příběh se zadře pod kůži. A nejen proto, že je tak poutavě napsán, ale také proto proč byl napsán. Jak nastavuje zrcadlo lidstvu. V malém, a možná s trochou nadsázky, tu probíhají lidské nesváry, lidské necnosti. A přitom jsme tak malí, jako ti zmiňovaní mravenci.

maphiosso
19.07.2011 5 z 5

Mistrovský kus od začátku do konce! King nikam nespěchá a postavy vypiplává do nejmenších detailů a nedělá mu žádný problém pak tyto postavy kosit jednu za druhou. Děj se odehrává sice v krátkém časovém úseku téměř na tisíci stránkách, ale ani náhodou není zdlouhavý a co se konce týče, mi osobně nijak uspěchaný nepřišel, a i kdyby ano, na mé plné hodnocení by to nemělo žádný vliv.

evickakyticka
14.07.2011 4 z 5

Jak okomentovat právě dočtenou knihu, když jí mám ještě plnou hlavu? Vždycky se hledají líp zápory než klady a tak i začnu. Nemám ráda mnoho postav v ději. Mám tendenci se v nich ztrácet po odložení knihy. Také nejsem velkým fanouškem happy-endů. Mám radši překvapivě špatné konce... Tudíž mě zklamal konec. Nechci prozrazovat těm, kteří ještě nečetli, ale opravdu mi to připadá splácnuté tak nějak na honem. Škoda! A z kladů bych vypíchla postavu Juniora. Po celou dobu to byl můj oblíbenec:) Dlouhé knihy mi nevadí, jsem ráda, že je do čeho se začíst, takže rozsáhlost je vítána.

smetyl
13.06.2011 5 z 5

King nedokáže přestat překvapovat originálními nápady. Když město přikryje kupole z neznámého materiálu. Rozjede se nejen pokus o záchranu města ale také si King začne pohrávat s psychikou postav, která se rozvijí tak věrně až vám připadá, že jí King nevymýšlel ale nechal jí samovolně působit. Parádní příběh s podivným ale přesto překvapivě příhodným závěrem. 1000 stran je popsáno natolik poutavě, že by byť jediná vypuštěná stránka chyběla. King je mistr a pevně věřím, že by dokázal napsat několikrát delší knihu aniž by ztratila na kvalitě.

luper
29.05.2011 4 z 5

Upřimně po přečtení komentářů jsem osobně čekal od této knihy více. Pro mě nejčtivější část knihy, kdy jsem se od ní nemohl odtrhnout a přímo jí hltal byla 2/3 knihy v 3/3 knihy mě přišel děj zbytečně zdlouhavý.

Corehead
22.05.2011 5 z 5

Další povedená kniha od S.Kinga.Vůbec mně nevadí počet stran,naopak.Myslím,že knize prospívá.Dávám plný počet hvězdiček,i když závěr i mně přišel trošičku moc rychlý.Ovšem celkový dojem je ten nejvyšší,opravdu jedna z nej...Kingovek.

Peťanka
09.05.2011 5 z 5

Pod Kupolí se čte jedním dechem a je to další z jeho mnoha fantastických děl. Jediné, co bych vytkla, je rychlý konec, ale jinak bez chybičky, můžu jedině doporučit :)

curdto
02.04.2011 5 z 5

I když je 950 stran poměrně dost, knížku jsem četl se zájmem až do konce. Také musím přiznat, že konec byl malinko rychlý. U některých pasáží jsem byl napnutý a čekal, jak to dopadne. Knížku můžu všem jen doporučit.

Alix
24.03.2011 5 z 5

Vynikající, napínavá a snad i nadčasová kniha, která mi pěkně pocuchala nervy. Jak už je u Kinga zvykem, najdeme tu brilantní psychologii postav a o nudě nemůže být vůbec řeč. Jen ten konec mne trošičku zklamal, byl moc rychlý, ale s tím jsem se celkem v pohodě vyrovnala.

memoman
08.03.2011 5 z 5

Více jak 900 stran popisujících necelý týden v městečku Chester´s Mill,odříznutého od okolního světa nezničitelnou bariérou neznámého původu,přináší neuvěřitelně silný,vzrušující a hrůzu nahánějící zážitek,u kterého nebudete dělat dlouhé pauzy mezi odkládáním knihy. Spolu s postavami prožíváme frustraci z téměř bezmocného boje proti slizkému radnímu a jeho policejními pohůnky,využivšími situace. A až do posledních kapitol nedává autor svým postavám příliš velikou naději. Spousta intrik,vražd,sebevražd,fyzického násilí a nehod souvisejících s odstraněním kupole,dodává příběhu jedinečnou atmosféru a představu o konání obyčejných lidí v naprosto neznámé a velmi těžké situaci. Dokonalý,čtivý a nezapomenutelný King!