Pod kupolí

Pod kupolí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50429/bmid_pod-kupoli-662f75127532b.jpg 4 2309 467

Městečko odřízne od okolí neproniknutelná bariéra a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet. Místní radní s diktátorskými sklony začne vše řídit pevnou rukou – v této mimořádné situaci přece nemůže nic lepšího udělat, lidé silné vedení jistě ocení! Další reálie - syn radního s nádorem na mozku, ilegální výrobna drog a jediná slyšitelná radiostanice, vtloukající lidem do hlavy jen boží lásku – to jsou přísady, které působí jako katalyzátor už beztak výbušné situace. Nastává postupný rozklad lidského společenství, kde přestávají platit pravidla civilizace. Výsledkem je mistrná studie lidské bezmoci, arogance a násilí.... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Under the Dome , 2009

smilly
05.04.2015 4 z 5

Dámy a pánové, vítejte Pod kupolí! Ovzduší tu není nic moc, na hranicích leží mrtvolka rozpůleného sysla vedví a ani žádné pamětihodnosti zde nenajdete, ale dům zde koupíte doslova za babku, protože trh s realitama tu zrovna nekvete. Stývn Král nosí své jméno opráněně, neboť umí psát neskutečně čtivě, už na padesáté stránce se musíme vypořádat s pěknou řádkou zemřelých a je to jedině dobře, protože každý jméno, co není pro příběh nosné a tudíž si ho nemusím pamatovat, mi vykouzlilo na tváři úsměv. Pak už jen přitvrzuje, milé děti, dobro si to tu rozdává se zlem skoro na tisíci stránkách a hádejte kdo vyhraje?! Ta předvídatelnost tomu trochu ubírá. Je to jako se dívat po stý na Popelku, prostě víte, že ve třetím oříšku jsou svatební šaty, a tak o ní nemáte strach, když se na začátku hrabe v popelu. Příběh je to ale parádní a do nejmenších drobností promyšlený, plus kvituju lehce ekologickou agitku, kdo po týhle knížce nezačne třídit odpad, tak je totální ignorant.

ChristineP
31.03.2015 5 z 5

Popravdě řečeno, do téhle knihy se mi moc nechtělo. Poslední dvě knihy, co jsem od Kinga četla, se mi moc nelíbily a navíc mě tedy i odrazovala délka tohoto románu. Co si budeme povídat, 940 stran není málo. Ale King mě přesvědčil, jak moc jsem se mýlila.
POD KUPOLÍ se nyní řadí k mým nejoblíbenějším kingovkám. Nápad knihy je geniální, je tam dokonalé vykreslení postav a jejich chování v krizových situacích, a také skvělé vypravování. Hrozně jsem si oblíbila Barbieho (samozřejmě) a Zrzka. A toho zatr-paceného Jima Rennieho jsem nesnášela.
Co se týče konce, tak ten byl dobrý, ale samotný důvod, proč bylo městečko vlastně pod kupolí, se mi nelíbil. Zkrátka mi to přišlo hodně přitažené za vlasy a tuhle tématiku nemám ráda.
Pokud máte Kinga rádi stejně tak jako já, tak tahle kniha je pro vás povinnost a pokud s Kingem teprve začínáte, tak tuhle knihu nemůžu jinak než doporučit! :-)

IvcaSammet
26.03.2015 5 z 5

(SPOILER) Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla! Už od první stránky jsem Pod kupolí hltala až do té poslední. Kdybych měla na knihu více čas, věřím, že bych ji klidně zvládla ani ne za týden. Musela jsem se opravdu hodně přemlouvat, abych přestala číst a začala si dělat své povinnosti! Jediná věc, která mě u této knihy zklamala, byl závěr ... Čekala jsem prostě něco víc ... Něco, čemu člověk uvěří ... Jinak ale mistrovské dílo! Už se těším, až si knížku přečtu znova!!

vendy.b.
17.03.2015 5 z 5

Snad moje nejoblíbenější knížka. Přečetla jsem ji cca 10x. Opravdu mě zaujal ten vynikající rozbor postav v extrémních situacích. Nejoblíbenější postavou byl nečekaně Barbie. :D Chystám se podívat i na seriál, ale podle recenzí se bojím, že budu akorát zklamaná.

Blaník8
17.03.2015 5 z 5

Opět nám SK dal geniálně nahlédnout až na dno ,,našich černých duší,,....:-):-)

danka13
05.03.2015 5 z 5

Byla to moje první kniha tohoto autora a vlastně ani nevím, jestli si přečtu další. Asi ano, ale ještě chvíli budu trávit konec této. Hlavně, že alespoň někdo zůstal na živu.

Targa Dall
03.03.2015 5 z 5

SK je génius. Mám pocit, že jsem děj knihy prožil. Popisné vyprávění mě vtáhlo, že jsem miloval a nenáviděl významné osobnosti Chester´s Mill. Posledních 200 stran (!) jsem přečetl skoro na zátah, nešlo odložit.
Zpočátku se kniha trochu vlekla, má skoro tisíc stran, ale zhruba v polovině se neskutečně rozjíždí všechny paralelní příběhy, aby se na konci spojily do srdceryvného a slzyvnhánějícího finiše.
100% doporučuji!!!

marlowe
02.03.2015 2 z 5

Stephen King disponuje záviděníhodným darem, získaným od boha: Klade na papír (do počítače) příběhy se stejnou lehkostí, jako my ostatní smrtelníci dýcháme, jíme nebo večer co večer uléháme do postele. Jenže tenhle dar je současně i Kingovým prokletím (protože když někde něco přebývá, musí jinde něco chybět) – a King (občas) nedokáže valící se proud slov ukočírovat.

"Kupoli" jsem si chtěl přečíst prostě proto, abych knihu porovnal s hodně špatným televizním seriálem (zvláště druhá řada je až k neuvěření pitomá).
Prvních dvě stě stran jsem absolvoval tak jak se to má, pěkně slovo po slově, potom už jsem začal přeskakovat, nejprve nenápadně, za pár desítek minut už docela okatě – a nakonec jsem se po stránkách pohyboval doslova "mílovými kroky". Jenže to jsem pořád ještě nebyl ani v půlce knihy. A tak jsem to vzdal. Prostě mě unavily ty desítky tisíc slov – a já si začal připadat jako Jiřina Švorcová v Králi Šumavy, když se propadala do močálu na šumavských slatích.
Opravdu mě to nebavilo. Takže nedočetl.

Od Kinga jsem už pár věcí zhltnul – a některé byly HODNĚ DOBRÉ. K těm ovšem "Kupoli" zařadit nemohu.

40% (protože i v té záplavě plevelu jsem narazil na pár velice dobře napsaných scén…).

Misan1993
20.02.2015 4 z 5

Místy super, místy ještě lepší. Kniha není nejtenší, ale její přečtení opravdu stojí za to.
Dva citáty z konce knížky co mě zaujaly a perfektně vystihly Jimma Rennieho:
1.“Hrdli se o pěťák a přijdeš o dolar“
2.“Nikdy nedávej dobrému politikovi čas, aby se pomodlil!“

misakron
20.02.2015 3 z 5

Asi knihu neumím docenit, nebyla vyloženě špatná a také jsem ji přečetla rychle, ale... Závěr mě hrozně zklamal, celý děj byl chvílemi až příliš složitý.
King umí i líp.

Liana
19.02.2015 3 z 5

Uf. Tak toto bol zatiaľ môj rekord, hrubšiu knihu som ešte nečítala. Napriek počtu strán to bolo napínave od začiatku až do konca. S niektorými názormi a vetami som sa nemohla stotožniť a vadili mi, avšak odhliadnuc od toho, dej bol strhujúci. King vie neskutočne dobre opísať tak charakter každej jednej postavy, ako aj všetko ostatné okolo, takže sa nedá pri knihe nudiť.

michimuller
17.02.2015 5 z 5

Mám ráda velkoformátové zalidněné příběhy a to kniha s 1000 stránkami naprosto splňuje a mám ráda Kinga, protože nikdo lepší prostě není. Přesto tahle knížka ležela několik let zapomenutá v knihovničce. Zapomenutá proto, že byla posledním vánočním dárkem od člověka, kterého jsem ze svého života vytěsnila. Kniha je jednoduše úžasná a skvěle se čte, což je u Kinga prostě sázka na jistotu. Nemá hluchá místa, není vyplněná vatou a čtenář se v postavách neztrácí, protože každá má svoji precizně vykreslenou charakteristiku. Tak jako v pavučině snů mi přítomnost cizí entity přišla téměř nadbytečná, stejně tak tady, ale přesto příběh má dokonalou gradaci a temnou atmosféru psychicky narušených jedinců s vlastními sobeckými záměry a King nedovoluje odložit knížku a zařadit mezi nedočtené. Klopím hlavu a šoupu nohama, že jsem ji tak dlouho nechala válet nepřečtenou. Tohle se opravdu povedlo pane Kingu!

alef
16.02.2015 5 z 5

Páni! ... tahle exkurze do hlubin lidského chování a uvažování v extrémní situaci byla vážně skvělá! Byli jsme svědky přeměny normálních civilizovaných lidí v podstatě dezorientovanou hrstku osob podléhajících strachu a manipulaci. I tohle uskupení (ostatně jako každé jiné lidské uskupení) vygeneruje ty "dobré" a ty "zlé", tak už to mezi lidmi chodí ...

Panu Kingovi musím dát opět palec nahoru za to, jak si "pohrál" s atmosférou, charaktery postav, jak opět dokázal "šokovat" námětem. Prostě opět skvělé:

"Takže ano, měla starosti. Ty přinášela práce. Nebyla však zvyklá na to, aby jí dělalo starosti vlastní chování ...".

„Jsme v průšvihu, příteli. Doufám, že ty tomu rozumíš, protože já rozhodně ne. Ale oba víme, že zítra bude v kostele plno a lidi budou hledat u nebes pomoc v té katastrofě.“ V kostele bylo ticho a ticho bylo i venku. „Až moc ticho,“ jak se říkalo ve starých filmech. Slyšela někdy v Millu o sobotní noci takové ticho? ... „Nebudu tě žádat, abys mi vyjevil svou vůli, protože už nejsem přesvědčená, že nějakou vůli doopravdy máš. Ale pro případ, že tam náhodou přece jenom jsi – ta možnost vždycky existuje, to velmi ráda připouštím – prosím tě, pomoz mi říct něco, co jim pomůže. Aby naději nehledali v nebesích, ale přímo tady na zemi. …“

borknagar
15.02.2015 4 z 5

Další rest od Kinga splněn a přečten. Trvalo to trochu déle, než je u mě zvykem, ale čtení nejsou závody, že? Do knihy se mi moc nechtělo, přeci jen 940 stránek je celkem fuška a když si člověk zvykne na komiksy, je to o to větší zatr-pacená dřina. Začátek knihy je skvělý, napínavý, prostě to nejlepší, v co u pana Kinga doufáme. Střed knihy, je střed knihy, občas napínavý, občas nuda a pár zbytečností (ono se to dá u takové bichle očekávat). A konec knihy, ač je zábavný a má spád, je také (jak je u Kinga známo) divný. To je asi tak vše. Jsem spokojen, ale někde v koutku malé "ale" přeci jen je. Když porovnám tuto knihu s románem TO a nebo Svědectvím, Pod kupolí (ač má podobný rozsah stránek) přeci jen ztrácí. Ale bavil jsem se, to zase ano. Slabší čtyři hvězdičky.....

geralt0981
01.02.2015 5 z 5

Toho zatr-paceného velkého Jima jsem nesnášel :). Jinak knížka je super.

hromis666
12.01.2015 5 z 5

no pani!!! cekal jsem podle zacatku skvele dilo.. A ono to bylo skvele. ten zaver byl fakt napinavy a i sokujici.. ( pneumatiky jako dychaci pristroj byl genailni napad :))

martunka
11.01.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Líbí se mi hlavně začátek - jak se zaklapává kupole. No musím se přiznat, že se mi líbí hlavní hrdina "Barbie" - jeho charakter a role, kterou hraje v příběhu. Jinak jo je to další kniha od Kinga, kterou jsem přečetla jedním dechem. Dík Steve !

Marceles
08.01.2015 3 z 5

King prostě umí. O tom nemůže být pochyb. Zaujme hned od prvních stránek - nastane záhadný problém a každý v uzavřeném městě dělá co umí - nebo spíš co může a chce dělat. Kniha je svižná, má spád, netřeba se prokousávat dlouhými popisy nebo úvahami. ALE : pro mne osobně byl problém rozsah knihy. Prostě tam toho bylo moc : moc stránek, moc postav, moc příběhů. A taky moc děje,moc krve, moc akcí, moc násilí. Tím rozhodně nechci říct, že Pod kupolí je nějaký brutální krvák, ale vzhledem k počtu stránek se to tam prostě nasčítalo.
Přiznám se, že víc než osudy mnohých postav mě více zajímalo, jak se tam vlastně ta kupole objevila ...
Za sebe dávám 3 hvězdy, ale úplně chápu milovníky tohoto žánru, že jim 5 hvězdiček nestačí. Ti, kteří však stejně jako já dávají přednost tajemným záhadám v poklidnějším tempu, by raději měli sáhnout po jiné knížce.

delif
27.12.2014 3 z 5

Má první Kingovka, berte tedy z rezervou, že jsem nevěděl, do čeho asi jdu.

Rozporuplné pocity.
Knížka má téměř tisíc stran a přesto se čte velmi rychle a ani Vám tak obsáhlá nepřijde. Svižný sled událostí a opravdu mistrovské skládání příběhu. V tom je autor mistr. Můžete si být jisti, že každá kapitola, každý popsaný skutek, u kterékoliv postavy má v celé knize své opodstatnění. Přímo bych řekl…ani slovo nazmar.

To je ale asi zároveň to, co mi nesedlo. Při čtení jsem měl pocit, že čtu přihlouplý americký akční film. Nejde o to, že bych polemizoval s reálností a podstatou chování kupole, je to sci-fi, jasně. Ale co mi pocit hollywoodského bijáku zvláště připomínalo, byla právě ona přesnost každého skutku. Vše do sebe zapadá jak skládanka Kriminálky Miami. Navíc, neuvěřitelné, to vše se stihne odehrát za jediný týden! Fíha, to je eskalace!
Dál co se mi nelíbilo, plytké postavy. Kladný a záporný hrdina, netřeba se bát, že by někdo umřel předčasně. Žádná postava, ani vedlejší, nepřiroste k srdci. Nevadí tedy, když co kapitola, někdo umře. Jakou rychlostí vše sprintuje ke konci. Rychle, rychle ať to sype!

A konec? Ten většinu čtenářů zklamal nebo překvapil, obvykle oboje. Mě ani jedno, možná je přitaženější za vlasy víc než celá kniha, ale je asi tak stejně sci-fi, jako městečko pod báňkou. No ne?

Vůbec neříkám špatné. Napsané bravurně. Máte-li víc náladu na akci, než hluboké myšlenky či lidské osudy, trefa do černého!

Nenu
21.12.2014 5 z 5

Zatím nejlepší, co jsem od Kinga četla. Tahle knížka se nemůže jen číst, autor člověka nutí, aby se zamyslel, beru ji i jako poselství. Postavy jsou dokanale vymyšlené, vyvíjí se, a až děsí, jak je to všechno opravdové....