Plavý kůň

Plavý kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445930/bmid_plavy-kun-haJ-445930.jpg 4 385 63

Detektivní příběh Agathy Christie z roku 1961 je jediný, v němž vystupuje paní Ariadne Oliverová bez svého přítele, slavného Hercula Poirota. Ona a její dva známí, spisovatel Mark Easterbrook a policejní inspektor Lejeune, spojí síly při řešení neobvyklého případu, v němž sehrají roli magie, bílí kohouti i skříňka plná blikajících žárovek. Na začátku je záhadná vražda kněze vracejícího se jednoho mlhavého večera od umírající ženy a ještě záhadnější seznam jmen nalezený v jeho botě. Chtěl pachatel získat právě tento kousek papíru? Co měli lidé na něm uvedení společného? A lze vraždit za pomocí čarodějnictví a okultních věd? Plavý kůň se dočkal několika televizních adaptací. Poslední z nich uvedla BBC v roce 2020 a objeví se rovněž na obrazovkách českých diváků.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Pale Horse , 1961

nai.ivka
17.11.2021 4 z 5

Už jsem nějakou dobu nečetla nic od paní Aghaty a tak mě překvapil dlouhý rozjezd a pomalé tempo knihy. Tak třetinu mi trvalo se začíst a pak už jsem byla zvědavá a posléze jsem měla obavy o jednu postavu knihy a to mě dostalo až na překvapivý konec.

Tess.96
04.08.2021 4 z 5

Zbožňuji Agathu Christie, je to pro mě opravdu královna detektivek a vždy dokáže překvapit. Tahle kniha nebyla výjimkou. Ze začátku jsem měla velký problém se začíst. Přišlo mi to zdlouhavé a komplikované. Když jsem se ale dostala na určitý bod knihy, tak se to četlo krásně. Navíc závěr a pachatele jsem vážně nečekala a při tom to bylo do očí bijící.

pydla
29.05.2021 4 z 5

Přijemně se čtoucí sešitovka se zajímavým námětem. Je znát, že paní Agatha Christie, ráda koketovala s různými styly a možnostmi jak spáchat vraždu. Lze ji spáchat i na dálku? Třeba pomocí čar, či voodoo? Co má společného seznam lidí na lístečku s přirozeně zesnulými? Nebo tomu je jinak? Je za tím zločinecká organizace? Nebo dokonce snad invalida na vozíčku?
Příjemná oddechovka se snad pohádkovým nádechem, ale určitě ne ztrátou času.

Vesmich
25.05.2021 5 z 5

Pozdní Agatha se svými mistrovskými kejklemi a kulisami, parádními postavami a schopností vyškrábnout z hloubi vlastní mysli pokaždé nějakou novinku. Je to místy tak napínavé, že číst to v noci při svíčce, tak mě dolů do kuchyně nedostanou ani za příplatek!

Jessica007
09.05.2021 5 z 5

Opět hezká klasická detektivka od Agathy Christie, tentokrát se zde ale objevuje i magie.. A třeba je to i jinak.. Konec je překvapivý.

HMirka55
08.05.2021 4 z 5

Klasika střihnutá pohádkou, před spaním ideální, bez nadměrného množství mrtvol a krve, konec překvapivý.

85098211
08.05.2021 5 z 5

(audiokniha)
Kniha je tentokrát naprosto geniálně načtená a definitivně ji doporučuji jako alternativu ke knize tištěné ;-). Případ jako takový je zajímavý, nápad se záhadnými úmrtími, která vypadají naprosto přirozeně, originální. Vůbec mi nevadilo, že se v této knize nesetkáme s Herculem Poirotem nebo slečnou Marplovou, protože Mark Easterbrook, inspektor Lejeune a Ariadne Oliverová jsou - aspoň podle mého skromného názoru ;-), jejich důstojnými nástupci. Kniha dokonce oplývá výborným anglickým humorem, který jsem u jiných autorčiných knih nepostřehla. Vyšetřování je poměrně komplikované, setkáme se nejen se spoustou rozličných postav, ale také s magií, což pro autorku rozhodně není typické. A jak s tím vším souvisí Plavý kůň? ;-) Tak to už určitě neprozradím, knihu doporučuji a dávám opět hodnocení nejvyšší. Odhalení pachatele a jeho motivu mne dokonale překvapilo, do poslední chvíle jsem netušila, že to bude zrovna tato osoba ;-).

Irsaf
30.04.2021 4 z 5

Teda, ten konec ( a vrah ) vážně překvapil...
Člověk si myslí, že ví, a přitom neví nic... :-D

LahoferRose
26.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Do knihy jsem se nemohla začíst. Možná, že byl příběh až příliš opředen tajemstvím. Motivaci vraha jsem úplně nepochopila. Buďto jsem nebyla dost pozorná nebo ani Agatha nedokázala najít dostatečně silný důvod. Myšlenka tohoto 'podnikání' mi však přišla velmi odvážná a obdivuhodná. O koho se jednalo jsem samozřejmě netušila.

morienhithwen
31.03.2021 3 z 5

Nechala jsem se nachytat, ale jenom trošku.

ninano
05.03.2021 4 z 5

Trochu zdlouhavý začátek, konec lepší, ale osobně preferuji jiné tituly od této skvělé autorky.

former3980
25.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Hoci to vyzerá celý čas na nejakú čiernu mágiu, vysvetlenie je napokon veľmi jednoduché a hlavne pozemské. Agatha ako vždy za 100. Aj dnes sa dá obdivovať jej majstrovstvo, ako spočiatku nesúrodé črepiny začínajú postupne zapadať do jedného celku. Akurát keď chcete vidieť filmové spracovanie, nezapnite si to z roku 2020. Jeden hnus, úplne uletený od predlohy...

Zesamsun
08.01.2021 4 z 5

Knihu napsanou klasickým stylem detektivek si občas ráda přečtu a v tom mě Aghata Christie nikdy nezklame a nebylo tomu ani v tomto případě.

Knihomolka134
02.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvela kniha plna tajemstvi a cerne magie. Nechala jsem se uplne unest seancemi a davala jsem jim takovou vahu, ze jsem uplne zapomnela na fakt, ze A. Christie se bravurne orientovala v jedech, a tudiz je vrazedny prostredek prosty jed, nikoli "duchariny", ve ktere meli ctenari i okoli obeti verit.
Trochu mi v knize chybel Poirot a madam Oliverova byla hodne v pozadi, ale vlastne na to vsechno ve finale prisla (cistou nahodou samozrejme). Moc se mi kniha libila, i kdyz na zacatku bylo tezke se do ni zacist. Naprosto prekvapivy zaver a vrah, ktereho jsem do posledni vteriny vubec nepodezirala!

Vojslava
05.12.2020 4 z 5

Stručná detektivka, ale zcela stylová: dostatečně komplikovaná, s odkazy do ostatních autorčiných sérií, řešení střízlivé, přitom ne prosté dobrého nápadu. A postavy sympatické, jako bonus reflexe "budoucího vývoje lidstva" a dobové techniky. Vlastně příjemné čtení, kterému téměř nic nechybí.

Jituška82
30.07.2020 3 z 5

Poněkud delší rozjezd, který mně pravidelně uspával, poslední třetina knihy ovšem spánek bravurně odháněla a finále nezklamalo.

chaera
25.08.2019 5 z 5

Kdo mě zná určitě ví, že na Agathu Christie nedám dopustit. Plavý kůň se od jejich knih trochu liší (aniž bych dokázala říct proč), ale i přesto mě děj okamžitě vtáhl do sebe a já se nemohla dočkat, až se záhada okolo Plavého koně vyřeší. Nemůžu jinak, než jí dát plný počet hvězd. 5/5

čuřil
16.08.2019 3 z 5

Jsem fanda paní Agáthy, ale u této knížky jsem se tak nějak trápil.
Nicméně je to klasika a ta zato stojí.

krejcovka76
14.08.2019 5 z 5

Agatha je prostě TOP. Plavý kůň sice patří k těm mým méně oblíbeným - prostě tam chybí Hercule :-) každopádně rozuzlení jako vždy fantastické, logické a vůbec ne předvídatelné. 100% doporučuji.

Kat9
28.06.2019 5 z 5

Chytlava atmosfera a (pro me) necekany pachatel.