Plachetnice na vinětách

Plachetnice na vinětách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428846/bmid_plachetnice-na-vinetach-EWo-428846.jpg 4 936 280

Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče – dominantního otce a mírnou, obětavou matku. A vyrovnat se se svou osamělostí. Tu vnímá jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzpomínky – a z druhé strany vyhlídky na stáří. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o tom, co bylo, a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…... celý text

Kikca.97
28.03.2021 4 z 5

Krásné čtení! Moje první od Hájíčka a rozhodně ne poslední. Jsem ze Šumavy, proto mi bylo prostředí Krumlova velmi blízké a všechno jsem si dokázala živě představit. Kniha se krásně četla, příběh zajímavý, i když jsem možná čekala lepší rozuzlení. Těším se na další jeho knihu:)

Jonna
20.03.2021 4 z 5

Ze začátku jsem trochu měla problém se začíst, a a nebavilo mě přehrávání scének z manželského života, ale nakonec jsem knihu dočetla na jeden zátah. Byla to moje první kniha od tohoto autora a rozhodně mne zaujala na tolik, abych se začetla i do dalších knih.

Mysourek
08.03.2021 2 z 5

Knížka neurazila,ale ani nenadchla...často na mě z ní dýchala depresivní atmosféra - samota,blížící se stáří,nemocní rodiče,ne zrovna ideální vztah se sestrou...

intelektuálka
04.03.2021 4 z 5

To byla pěkná pozvánka od Jiřího Hájíčka - projít se malebnou krajinou Jižních Čech ....

Život ženy před padesátkou, která náhle zůstává sama.... a hledá cestu, jak dál....

Kam plout na plachetnici ? Těch cest ještě zůstává tolik .... Dcera, rodina, kamarádi -a také nové možnosti .... a mně se líbily ty odkazy na literaturu /jak by ne, je to přece Mariina odbornost..../

Pěkné čtení, uvěřitelné....

BarboraLev
03.03.2021 1 z 5

Obrovské zklamání. A to mám autora fakt ráda.

MalinaM
03.03.2021 4 z 5

Trochu ženské psaní, ale mně se to líbilo. Těším se na další knihy, Hájíček nezklame.

vivalamuff
23.02.2021 3 z 5

Příběh byl zajímavý až od prostředka. Uvítala bych nějaké další vysvětlení ohledně Mariina tatínka, ta jeho dějová linka mě zaujala, třeba tam bylo nějaké hluboké tajemství... pořád jsem v tomto směru čekala nějaké rozuzlení, ale marně. Také vztah Marie se sestrou Veronikou mohl být nějak více vysvětlen. Podle mě byla Veronika jenom závistivá a zapšklá..., ale skutečně v tom byla jenom ta naštvanost na to, že se prý sama starala o rodiče a nikdo jí nepomáhá??? Je to klidně možné, ale pro mě bylo v knize mnoho nezodpovězených otazníků.

EvikU.
18.02.2021 4 z 5

Kniha mi přišla zajímavá. Rozhodně se mi četla rychle. Je fakt, že na zadek jsem si z ní nesedla. Je to první kniha od autora, tak už se těším na další knihy, které mají ještě lepší hodnocení, než má tato.

A bylo mi z ní místy smutno. Tak jak to v životě bývá. Kniha je uvěřitelná a ze současnosti. Jako oddychovku proč ne.

Mišák240
17.02.2021 5 z 5

Bylo to moc hezké a odpočinkové čtení ze života. Příběh Marie se mi moc líbil.

Sirkajirka
14.02.2021 3 z 5

Autora čtu rád. Četl jsem od něho několik knih. Nicméně, tato mne trochu zklamala. Není vysloveně špatná,ale děj běží tak nějak setrvačností.Čekal jsem trochu víc.

tezzpoletsar
06.02.2021 3 z 5

čtivá, oddechovka.. ale nějak jsem čekala něco víc.

Maryl
05.02.2021 2 z 5

Zřejmě jsem se během čtení dostal do smyčky, kdy se opakovalo stále to samé. Jazyk čtivý, ale přiznávám, že jsem čekal zápletku dřív než od strany 216...

fanous21
05.02.2021 3 z 5

Vypravěčsky zdařilé, ale příběh se line tak nějak odnikud do nikam, mnoho epizod nakousnutých a nedovyřčených, zcela postrádám nějaké poselství či alespoň hloubku.

Lo3ce
01.02.2021 3 z 5

Já jsem si myslela, že červená knihovna je doménou současných českých spisovatelek (jsou samozřejmě výjimky jako Karin Lednická a další). Ale že už i muž? Omlouvám se autorovi, ale knížka mi fakt přišla jako od Jiřinky Hájíčkové. A navíc taková zbytečná. Škoda.

mirinda973
01.02.2021 3 z 5

Takové oddychové, pohodové čtení. Příběh ze života

katsiki
30.01.2021 4 z 5

Typický Hájíček a věrně ztvárněná jihočeská vesnice.Tak dlouho jsem čekala na novou knihu,že jsem si ji pak užívala každým řádkem.

dalia1769
28.01.2021 5 z 5

Velmi příjemná kniha, dobře se čte, autor jako vždy dovede vtáhnout do děje, i když popisuje drobné a zdánlivě nevýznamné každodenní události. Jako pokaždé u Hájíčka mne velmi bavila to nostalgická rovina knihy, vzpomínky na minulost, popis drobností v chalupě rodičů, tato rovina příběhu vždy působí tak autenticky a nutí vzpomínat na vlastní dětství... Zajímavý je i kontrast v myšlení a prioritách městských a venkovských lidí.

IreneP
25.01.2021 5 z 5

Hajíčka mám ráda, líbilo se mi od něj všechno, co jsem četla: Rybí krev, Selský baroko, Dešťová hůl a teď také Plachetnice na vinětách. Tentokrát mi bylo čtení blízké i tím Krumlovem. To byl od dětství takový můj prázdninový rajón, jezdili jsme tam k tetě a strejdovi. Takže už tím mi byla knížka blízká. A pak se mi líbila komplet celá i příběhem, postavami. Kontrast město/vzdělání x vesnice/děti brzy, staré jizvy, nezhojené rány, nepřátelské sousedské vztahy, stará ukřivděnost a nepochopení, rozdílné názory na život. U Marie pak také její vyrovnávání se z rozvodem a životem po - nové vztahy, rodinné vztahy, nemocní staří rodiče. Opravdu pěkný, opět silný příběh, který mě oslovil.

Žirka
23.01.2021 3 z 5

Číst tohle brzy po Rybí krvi, která je tak výborná, nebyl nejlepší nápad. Nemohla jsem se začíst...Tedy tentokrát trošku zklamání.

Petass
23.01.2021 3 z 5

Hájíčkovy knihy mám ráda, baví mě spojení zajímavých témat s komplikovanými životními příběhy postav. Tady jsme se ale minuli. Nejsem asi cílová skupina... Hrdinka mi nebyla ničím blízká a jiné téma (genealogie, vltavíny...) mi kniha nenabídla. Je to prostě jen kvalitně napsaný "román pro ženy". Pokud vám bude hrdinka věkově či životní situací blízká, určitě se vám bude líbit. Jinak spíš jen jednodušší dovolenková četba.