Plachetnice na vinětách

Plachetnice na vinětách https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428846/bmid_plachetnice-na-vinetach-EWo-428846.jpg 4 936 280

Marie, rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury, se přes léto ocitá v poloprázdném bytě své sestry v Českém Krumlově. Dojíždí odtud na venkov za těžce nemocnými rodiči a ve volných chvílích brouzdá mezi davy turistů krumlovskými uličkami. Seznámí se přitom s mladičkým knihkupcem Filipem. Jejich začínající románek dýchá atmosférou horkého července a četnými literárními konotacemi. Marie však chce především urovnat vztahy se svou sestrou a postarat se o rodiče – dominantního otce a mírnou, obětavou matku. A vyrovnat se se svou osamělostí. Tu vnímá jako uvíznutí v čase, kdy na ni z minulosti doléhají vzpomínky – a z druhé strany vyhlídky na stáří. V rodinné tradici silných mužských vzorů Marie přemítá o tom, co bylo, a současně se ptá, jak žít dál a co si počít se „shakespearovskou láskou“…... celý text

Sova15
30.10.2021 5 z 5

Stejně jako má předchozí kniha i tato má poselství: Plout životem. Jako plachetnice. Všichni si myslíme, že můžeme vše naplánovat a ovlivnit. Ale přijdou chvíle, kdy nemůžeme nic dělat (třeba nemoc rodičů, odchod partnera), jen přihlížet , čekat a nechat život plout.
Je to mé první setkání s panem Hájíčkem, ale určitě ne poslední. Je neskutečné, jak se dokáže vcítit do ženy.

Hema
15.10.2021 5 z 5

Nevím co, ale něco se mi na tom příběhu líbilo. Postavy to ale nebyly.

Jana5330
21.09.2021 1 z 5

Rybí krev, Selské baroko, Dešťová hůl...super. Ale tohle ne. Ani jsem v tom pana Hájíčka nepoznala. Přečteno asi 70stran a odloženo. Potřebuji se na knihu těšit, zalézt si po náročném dni s knihou, která mi něco předá. Tohle bylo od první stránky ponuré, nudné a utahané. Ale myslím, že z takového tématu se nic víc vytáhnout nedá. Škoda.

evelýny
14.09.2021 3 z 5

,,Každý jsme tu stejně jenom sám za sebe. I když máš nemocný rodiče, i když máš vlastní děti. Pořád je to přece hlavně tvůj život."

Proplouváme svými životy jako plachetnice na vinětách. Odněkud někam, někdy bez kormidelníka i kapitána.
Celý život hledáme kotviště, abychom je nakonec nalezli ve svých kořenech, ve svém srdci, někdy i na dně příslušné lahve.
Příběh o soužití v rodině, vyrovnání se s minulostí, ukotvení v přítomnosti.
Příběh o samotě, odcházení, o smrti, o svobodě.
Příběh ničím výjimečný, bez ohromující pointy, přesto hluboce sugestivní citový vhled do duše zralé ženy a možná i kohokoli z nás.
Příběh o životě.
Pro mě však zklamání, možná pro velké očekávání. Každý den holt nemůže být posvícení.

P.S.: Nesuďme však, abychom nebyli souzeni.

Pro příznivce audioknih: Vanda Hybnerová čte s jemnou ironií, s patinou smutku.

lenixka
12.09.2021 4 z 5

Bavila jsem se. Pocitove jako bych se někomu na rok dostala do vcelku běžného života. Oceňuji příjemnou uvěřitelnost, dobrou práci s krumlovskym mistopisem. A myslím velmi dobre vciteni autora do zenske postavy, ikdyz mě to celou dobu bůhví proc drazdilo, že muž píše takhle intimní pribeh z pohledu ženy. Krasna obalka!

Lily101
11.09.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Měla jsem půjčené z knihovny i další dvě knihy od autora (“Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku” a “Dešťová hůl”), které jsou pro mě nečtitelné už od první strany. Tato kniha je čtivá, místy melancholická, trochu otevřený konec mi zde vůbec nevadil (asi to je dáno i stylem psaní knihy) a děj plyne pozvolněji, ale čtenář se u něj nenudí (což je umění a klobouk dolů panu autorovi).

Kopretina
03.09.2021 4 z 5

Kniha se mi četla výborně, klouzala jako plachetnice na vinětách. Ach, jak jsou rodinné vztahy někdy těžké. Jedna hvězdice dolů za ukousnutý konec.

Maky78
31.08.2021 3 z 5

Asi jsem to neměla číst hned po Rybí krev.
Jsem trochu zklamaná.
Melancholické texty trochu drhnou. Na můj vkus se v tom moc pitvá.

zdenaR
24.08.2021 4 z 5

Velmi čtivá kniha, uvěřitelný příběh, autor opět nezklamal.
Dovede se vžít do psychiky ženy i jejího vnímání světa a mužů.
Doporučuji, jako i ostatní autorovy knihy :-)))

Katka2382
20.08.2021 5 z 5

Takové příjemné dovolenkové čtení.Děj rychle utíká a celé se to krásně čte.

RyxiraAmyGinger
19.08.2021 4 z 5

Poměrně snadno si umím představit být touhle knihou zklamaná. Příběh je v podstatě banální, nic moc se tam neděje - a ano, chápu, pokud někomu dialogy připadají křečovité, postavy se chovají divně a celkově to tak celé trochu drhne. Jenže já mám pro Hájíčka prostě slabost a nacházím v jeho knihách - Plachetnici na vinětách nevyjímaje - takovou zvláštní melancholickou prchavost, která si mě pokaždé získá. Celá stránka může být v podstatě o ničem a pak se pro mě v textu něco zableskne, něco mě přivábí a s chutí pokračuji dál. Plachetnice nemá syté kontury, je trochu roztřesená a nejistá, ale přesto mě dovezla do přístavu bezpečně a čas, který jsem strávila na její palubě, byl příjemný.

Nuny
19.08.2021 2 z 5

Je až zvláštní, jak moc bez emocí se dá napsat román. Postavy nic neříkající, děj strnulý a stále se opakující. Pořád jsem čekala, co tedy Marie udělá, jak svůj život změní, ale ono to bylo pořád stejně nudné od začátku do konce. Její sestra mi lezla na nervy, stejně jako věčně pozitivní kamarádka Katka. A Filip.. no škoda mluvit. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc. Za mě bohužel, Rybí krev je stokrát lepší.

Janina2609
10.08.2021 5 z 5

“Nedokážu nikomu pořádně vysvětlit co cítím, v čem jsem uvízla. Myslím, že právě v tom spočívá osamělost, že lidi neuměj druhejm sdělit svoji situaci...anebo nechtějí. Připadá mi, že moji nejbližší jsou stejně osamělí jako já. Neumějí nikomu vysvětlit, proč se trápí.”
Pro mne jedna z lepších Hajíčkových knih. Používá tentokrát méně letní melancholie, kterou mám v jeho knihách tak ráda, ale líbí se mi dokonalé propracování a popis charakterů hlavních postav. Nevadil ani mi místy pomalejší děj, dával mi možnost vžít se a přemýšlet jako Marie (při čtení často, snad je to stejným věkem) a někdy se ztotožnit spíše s Veronikou.
Moc pěkný je i název knihy v kontextu s dějem. Víc už nebudu prozrazovat, přečtěte si to sami, doporučuji.

hvozdik
07.08.2021 2 z 5

Úplně poprvé mě opravdu nebavil Hájíček. Spousta křečovitých dialogů, krkolomných scén a do očí bijích oslích můstků. V hlavě mi nejvice utkvěly ubíjející popisy neustálého přejíždění hlavní hrdinky autem nebo autobusem do Prahy, do Přídonic, do Krumlova, do Přídonic a zase znova tam a zpět. Románek s mladíkem mi připadal vyloženě špatně odvyprávěný a koncovka s dobrodruhem už byla skoro mimo moje chápání. Hájíček umí psát řemeslně dobře, ale tentokráte tomu chyběla plynulost, věrohodnost, a měla jsem často dojem, že sám autor při psaní tápal a škrtal a stejně to nepomohlo a na výsledku je to znát.

Marci70
04.08.2021 5 z 5

Opět krásné čtení od tohoto autora:-)

Vojslava
01.08.2021 4 z 5

Poctivé autorské zpracování, ale určitě neuchvátilo jako předchozí díla. Vazby na rody a místa nebyla vyjádřena tak silně (i když originálně, uznávám) a paralelní životy, osamělost a autenticita a vlastní chtění na v podstatě dost banálním příběhu (i když i ten může hrát svou úlohu) tolik nevynikly. Ani literární aluze nepronikly tak hluboko, aby byly důležité. Jsem z toho trochu rozpačitá, ale nicméně za plynulé počtení si kniha ocenění zaslouží.

Renatka11
29.07.2021 5 z 5

Krásné a úžasně čtivé! A mně hodně blízké, ať už postavou sympatické Marie, zmínkami o Trumanu Capotovi, Pani Dallowayové, benzínce u Lovosic nebo pařížskou Jardin des Plantes, s kterou jsem se nedávno seznámila v "Jsou světla, která nevidíme". Navíc jsem knížku náhodou symbolicky dočítala při dnešní plavbě na plachetnici. Hájíček mě opět nadchnul!

hzd
23.07.2021 5 z 5

Mě se knížka moc líbila. Tím že se děj odehrával z velké části v mém oblíbeném Krumlově, mě to bavilo o to více.

Mirkatka
18.07.2021 1 z 5

Má první a poslední kniha od tohoto autora. Nezáživné vyprávění rozvedené ženy trpící samotou. Docela nepochopitelně se nechává peskovat starší sestrou, jako by neměla svůj názor. Pendluje mezi Prahou a Krumlovem, aby pomohla svým nemocným rodičům. Chybí mi zajímavý děj. Nutila jsem se knihu dočíst.

Fanda74
12.07.2021 5 z 5

Tady jsem byl vcelku nadšený. První kniha Jiřího Hájíčka. Ten příběh je takový v podstatě normálně obyčejně neobyčejný, asi všechny postavy jsem chápal, nic mi nepřipadalo přehnané, čtivé.