Na věky věků

Na věky věků https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15464/bmid_pilire-zeme-na-veky--15464.jpg 5 961 201

Píše se rok 1327. Život v anglickém městečku Kingsbrigde je nerozlučně spjat s chodem dvou místních klášterů, mužského a ženského, které společně sdílejí péči o slavnou kingsbridgeskou katedrálu. Zatímco však jeptišky, které spravují místní špitál, získávají štědré dary od vděčných uzdravených pacientů, mniši přežívají v chudobě a zaslepené nevědomosti, sžíráni závistí a touhou zmocnit se majetku svých „konkurentek“. Blahobyt prostých kingsbridgeských obyvatel je jinak zcela závislý na obchodních úspěších či neúspěších vlnařského cechu. Někteří z nich – děti místního lapky Gwenda a Philemon, cechmistrova dcera Caris, stavitel Merthin či jeho bratr Ralph – však vezmou osud pevně do svých rukou a pokusí se postavit všem jeho rozmarům, ať s úmysly dobrými a prospěšnými či sobeckými a prospěchářskými. Životní cesty všech však postupně, podstatně a neodvratně zkříží největší tehdejší pohroma seslaná na lidský rod: morová epidemie nemoci známé jako la moria grande, velká smrt... Také ve svém druhém románu s historickým námětem nás Ken Follett zavádí do středověké Anglie; od příběhů lidí zasvětivších svůj život stavbě katedrály, jež vylíčil v Pilířích země (1989), však nechal uplynout zhruba sto padesát let. Místo, kde byl zbudován tento velkolepý svatostánek, se tak opět stalo dějištěm spletitých příběhů několika postav, které tu prožívají své lásky a nenávisti, ovládáni chamtivostí i pýchou, vášněmi, ctižádostí, touhou po poznání, ale i po pomstě....... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

World Without End , 2007

Jonny
30.03.2021 4 z 5

Chtěl jsem knihu s kterou bych si odpočinul od pandemické reality. Mno. Skrze mor se roušky dostaly i sem :-). Avšak, víc už mě kniha nezklamala.

Milá, čtivá oddechovka, která není úplně triviální. A ta Caris, ach! (Kdyby to četla manželka tak by na ni žárlila, právem.)

georginaa
23.03.2021 5 z 5

Další povedené dílko, které opět mělo tolik stran, že jsem na to potřebovala delší dobu než normálně mívám. Nechtěla bych v té době žít a prožívat takové utrpení co postihlo tento lid. Jenže každá doba má své chmury, kterým musí lidé čelit. Opět i zfilmování se mi líbilo, je jasné, že se tam nenatlačí úplně vše z knihy, ale i tak to byl velmi uspokojivý zážitek.

PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Po Pilířích země jsem ji přečíst MUSELA - navíc číst si o morové epidemii během pandemie koronaviru bylo opravdu hodně zajímavé!

burilltomas
12.01.2021 4 z 5

Super- ale osobně se mi víc líbila 1. knížka ze série.

Evaho73
04.01.2021 5 z 5

Ďalší čitateľský maratón je za mnou a ja som opäť plná dojmov z veľkolepého literárneho diela.
Som prekvapená, ako táto kniha dokázala na mňa zapôsobiť i napriek tomu, že ani jedna postava mi svojím charakterom nesadla a moje sympatie ostali nestranné, či už ku kladným alebo záporným postavám. Možno napriek tomuto faktu som sa viac sústredila na jednotlivé dejové línie a úplne som sa ponorila do opísanej stredovekej atmosféry.
Úchvatili má opisy ohľadom spracovávania vlny, ako sa pokúšali obyvatelia  Kingsbridge zdokonaľovať technológie tkania látok z vlny, jej valchovanie a farbenie. Ďalej ma zaujali pôsobivé opisy v súvislosti s liečiteľstvom, ako sa v stredoveku liečili rôzne choroby alebo úrazy, ale v dnešných časoch nášho aktuálneho boja s vírusom covid, som hlavne ocenila opísaný boj s vtedajšou morovou nákazou. Našla som zmienky o dôležitosti používanía rúšok teda akehosi pruhu látky, ktorým si prekrývali nos a ústa, dezinfecie rúk napríklad octom alebo o karanténe.
Nemenej boli pre mňa atraktívne opisy ohľadom roľníctva a všetkého, čo s tým súviselo, ako sa vtedy napríklad dedila pôda alebo skôr právo na nej hospodáriť. Určite nemôžem opomenúť staviteľstvo, ako sa ďalej vyvíjalo od čias Jacka Staviteľa.
Samozrejme dejové pojítka v podaní rôzných intríg, afér alebo incidentov posúvali dej ďalej aj ja som čítala a čítala až som sa ocitla na vrchole najvyššej anglickej veže a bol zrazu koniec.
Čo viacej dodať, azda iba to, že s teším na ďalší diel.

Artim
03.01.2021 4 z 5

Asi jsem se těšil až moc. Nějak jsem se nemohl začíst a stále čekal na ty silné momenty, ať už v dialozích, událostech či charakterech, kladných i záporných. Nakonec vykrystalizovaly, ale až v polovině knihy zatímco jednička gradovala už od začátku. Zde si autor dával na čas. Druhá polovina sice stála za to, to beze sporu, ale stejných pět hvězd dát nemohu.
Trojku tak trochu odložím.

irca3468
17.12.2020 4 z 5

I mě se to zdálo hodně podobné Pilířům Země. Možná, kdybych obě knihy přečetla po sobě, nepřišlo by mi to tak. Někdy byl děj hodně předvídatelný, ale i přes to, se mi to moc líbilo :)

Človíček78
14.12.2020 4 z 5

Poměrně stejný příběh jako v předešlém díle. Tentokrát mi byla ale jedna z hlavních postav velmi protivná a nebyl to zaporák Ralph, ale Caris. Neustále nevěděla co chce a její filosofování co by bylo kdyby.... mi hodně vadilo. Merthin mě mile překvapil, když se v jedné chvíli konečně zachoval jako chlap.
Mile mě potěšila zmínka o Českém království a Janu Lucemburském.

reeper
13.12.2020 4 z 5

Tak už tehdy ve 14.století při epidemii moru se používaly roušky, dezinfekce rukou, lockdown měst. A nyní se lidé diví.
Četl jsem rok po prvním díle Pilíře země. Už to tu někdo psal, že Na věky věků je v podstatě to samé jen s obměnou postav. Pro mně Pilíře země o něco lepší.

Magie233
04.11.2020 4 z 5

Opět úžasné dílo a dech beroucí čtení, Follett je skvělý vypravěč. Pilíře země se mi líbily o kapku více.

Vlaďkaa4
31.10.2020 5 z 5

Možná, protože byla byla hlavní postavou nezlomná žena, se mi tento díl libil o trochu více než Pilíře země????.

Ludus75
12.10.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla bezprostředně po Pilířích země a to byla zřejmě chyba, asi jsem měla příliš velké očekávání. Příběh je zajímavý, i když některé linky jsou velmi podobné jako v Pilířích země... Něco mi tu chybělo, postavy byly hodně černobílé a proto leckdy velmi předvídatelné, což byla škoda. Určitě doporučuji dát si mezi knihami větší časový odstup.

FallenOne
10.10.2020 5 z 5

O pár chlupů lepší než Pilíře země, alespoň takový pocit jsem z knihy měl já. Charaktery postav byly napsané dobře, i když jsou archetypální. V postavě Caris je nádherně popsáno, jak ženská věčně neví, co chce. Já bych Merthinovu trpělivost vážně neměl. Co je na knize zajímavý je taky fakt, že jakmile to už vypadá, že se ústředním klaďasům obrací karta k lepšímu - pendrek! Přijde další rána! A nejen ta morová. Jinak čekal jsem trošku "dalekosáhlejší" rozuzlení s ústředním motivem rozepsaným na začátku, nicméně literárně je to skvělá práce, a proto drobné věci odpustím. Skvěle popsaný středověk, úplně jsem se tam viděl mezi nimi (škoda, že se tak nestane).

Rihatama
04.09.2020 5 z 5

Follett svůj kronikářský příběh obyvatel středověkého anglického městečka Kingsbridge posouvá z 12. dále do 14. století a volně přitom navazuje na Pilíře země a osudy rodiny Toma stavitele, převora Filipa a dalších. Téma původní, doba stejně středověce ohavná, životy stále stejně komplikované a strastiplné. Jestli já nejsem masochista. Jenže se tu vytváří i prostor pro tu hrstku zdatných a morálně nezkažených jedinců, kterým Follett systematicky hází klacky pod nohy, kteří však člověku dávají naději a nutí jej stále a znovu nořit se do životních příběhů potomků či následovníků známých postav.

Tisíc stran je tisíc stran, takže nějaký čas jsem strávila hluboce ponořená v Kingsbridge. A opět se osudy místních točí kolem nedokončené katedrály, kingsbridgeského trhu, staví se však také nový most či nemocnice. Občas jsem si ale dělala nucené přestávky. To, když se hlavní hrdinové dostávali z hromady "hov**" do ještě větších "sra***". Chvílemi jsem si říkala, že Follett to - už zase - neskutečně přehání. Ano, středověk byla doba ukrutného temna, doba ran morových, jenže Follett se v tom středověkém bahně vyložené vyžívá. Taky se mu ale nedá upřít mistrně vystavěný příběh a přesvědčivé vykreslení hlavních postav, jejich životů a pocitů. Ohnivý sloup si do budoucna určitě nenechám ujít, tentokrát už jen necelých 700 stran.

oasismanik
17.08.2020 3 z 5

Veľmi nerád dávam priemerné hodnotenie tak kvalitne napísanej knihe, ale sú to v podstate Piliere zeme, len postavy majú iné mená. V polovici som čítanie ukončil

pennyamarri
22.07.2020 5 z 5

Obecne nenavidim historicke romany, desne me nudi a nicom neprekvapi. Tenhle byl jiny. Vyborny, skvely, zabavny, napinavy, zkratka se povedl a bylo to paradni poctenicko.

jančaApepča
12.05.2020 5 z 5

Follett si stále drží skvělý vypravěčský styl. Ty postavy si jednoduše zamilujete

evask
04.05.2020 5 z 5

Kdejaký spisovatel vymyslí pár zápletek, doplní je “omáčkou”, aby dosáhl požadovaného počtu stránek, a už je román na světě. Ken Follett není ale obyčejný spisovatel, to je spisovatel geniální, protože ten omáčku žádnou nepotřebuje, v jeho knížkách zápletka stíhá zápletku. Čtenáře stále drží v napětí nečekanými zvraty, takže ten zhltne přes devět set stran, ani neví jak, jen ho mrzí, že se musí s hrdiny rozloučit. Takhle píše pan Follett. Obdivuhodné!

Mája777
27.04.2020 5 z 5

Tak tuhle sérii jsem přečetla na přeskáčku. Ale nevadilo to. Je to velmi poutavé čtení. Skvělý příběh, zajímavé postavy, i když některé mi pořádně lezly na nervy. Doporučuji.

lucie9998
23.03.2020 5 z 5

Pilíře země, Na věky věků a Ohnivý sloup jsou jedny z nejlepších knížek vůbec! Folletta mám hrozně ráda.