Piliere zeme

Piliere zeme
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471222/bmid_piliere-zeme-iII-471222.jpg 5 1686 1686

Piliere Zeme sú za posledné desaťročia najčítanejšou historickou knihou na všetkých kontinentoch. Čitateľa strhne nielen autorov obdiv k staviteľom gotických katedrál, ale aj detailný opis anglického stredoveku v celej jeho brutalite a pretvárke. Krásu však nájdeme v charakteroch jedincov, ktorí po sebe zanechali nehynúce skvosty týčiace sa k nebu, aby vzdali hold Pánovi. Po nečakanom úspechu Pilierov Zeme sa Ken Follett plne zameral na historický román. Jeho ďalšie diela Na veky vekov, Ohnivý stĺp a najnovšie Večer a ráno sú len ďalšími vavrínovými vencami v jeho zbierke, akoby mu bol historický román súdený. Zrada a nenávisť hnané chamtivosťou nachádzali v neistých časoch stredoveku veľmi živnú pôdu a pre zručného spisovateľa predstavujú skvelý námet. Úspech Pilierov Zeme spočíva v živom obraze doby, v ktorej sa náhle ocitneme. V dvanástom storočí zúril v Anglicku neľútostný boj o následníctvo, šľachta a cirkev sa dostali do konfliktu so súperiacimi stranami a ľud bol len rukojemníkom znepriatelených rodov. Napriek impozantnému rozsahu diela sa čitateľ ani na okamih nenudí a napätie ruka v ruke so zvedavosťou nepoľavuje. Zvraty v osudoch jednotlivých postáv dojímajú dušu, ale nositeľkou deja je Follettova bytostná vášeň, anglická gotická katedrála.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Pillars of the Earth , 1989

kaninaj
16.09.2013 5 z 5

knížka byla úžasná, i když jsem pvní viděla 2-dílný film a to ještě ve slovenštině- před pár lety, neodradilo mě to a knížku jsem přečetla jedním dechem. Je to perfektně napsané a je to ten druh knížek, kterou čtete kdykoliv máte chvilinku času (ostatní počká :)) a nepustíte jí, dokud nedočtete poslední stránku. Jo, a existuje i stolní hra - docela fajn odreagování :)

LilyLake
05.09.2013 5 z 5

K této knize se pořádný komentář dát nedá. Mám za sebou přes 2000 přečtených knih, ale ještě jsem se nesetkala tak s úžasným dílem. Tloušťka knihy mě vůbec nevadila. Má přesně to co jsem u ostatních knih postrádala. Barvitě popisuje dobu ve které se nacházíme. Přesně ty detaily, které autor popisuje mě u ostatních knih chybí. Když jsem četla poslední stránku, bylo mi velice líto že kniha dále nepokračuje. Bylo to nejlepší dílo se kterým jsem se kdy setkala. Už se těším až si od autora koupím další knihy. Tato kniha by měla dostat ocenění stejně jako autor Ken Follett. Před jeho telentem smekám.

katynais
01.09.2013 3 z 5

Kdyz porovnam tento historicky roman nap. S Cizinkou od Diany Gabaldon, tak nemohu dat vice jak 3 hvezdicky. Kniha me nedokazala uplne vtahnout do deje nejake casti me az nudily, ale nektere byly naopak povedene.

marlowe
30.08.2013 5 z 5

Nádherná story, která se čte jedním dechem. Žádné jazykové experimenty, žádné hlubokomyslnosti, jen ryzí příběh. Vřele doporučuji.

Kermisee
21.08.2013 5 z 5

Tentokrát musím být vděčná filmu, díky kterému jsem se ke knize dostala a který mi pomalými krůčky také "vnutil" zamilování do ryšavého Jacka. Sama od sebe bych takovou bichli asi nikdy v knihkupectví do ruky nevzala a neodnesla si ji domů, ale jsem ráda, že tak za mě udělal můj drahý tatínek.
Skvělé čtení. Každá pasáž měla své místo. Každá postava svůj příběh. A všechno to dalo dohromady skvostně vystavěné dílo. Stejně jako stavitel Tom započal skvostně stavěnou katedrálu.

katina
15.08.2013 5 z 5

Roman ctivy jednim dechem. A po shlednuti povedeneho serialu mi nedalo cist Pilire znovu . Opet jednim dechem.

KikiZ
12.08.2013

Krásná kniha, a délka vůbec nevadí, neboť je velice čtivá. A asi jsem trochu divná, protože mojí oblíbenou postavou byl (stejně jako v seriálu) šlechtický hajzlovský synáček William Hamleigh.

sewellia
09.08.2013 5 z 5

Úžasná kniha, která mě vtáhla do děje od první stránky. V jejím světě mi bylo moc dobře.

drtinka
02.08.2013

Úchvatná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout, četla jsem dlouhé hodiny. Myslím, že nejlepší, co jsem kdy četla.

babibe
25.07.2013 5 z 5

Moc hezká kniha. Ze začátku sice trochu zdlouhavá, ale o to lepší rozději. Autor má skvěle vypravěčské schopnosti, doporučuji.

lusila
23.06.2013 5 z 5

Vôbec mi nevadila hrúbka knihy, majstrovský román.

Yorika
22.05.2013 4 z 5

Výborná kniha.Velice čtivá.Ale k dokonalosti jí přece jen trochu chybí.Možná kdyby byla o něco kratší byla by ještě zajímavější.Ke konci už mě to tolik nebavilo,příběh ztrácí poutavost.Kdo má rád historické příběhy,ten si však přijde na své.

nier
26.03.2013 3 z 5

Zajímavá, poutavá, čtvivá - to všechno kniha je a mě se moc líbila, přesto mi konec připomínal telenovelu, ve které se vracejí poražení nepřátelé a stále se objevují nové překážky - snad jen proto aby byl konec ještě napínavější, ale mě to přišlo spíš jako natahování...

Nikoleta87
13.03.2013 5 z 5

Lepší knihu jsem zatím nečetla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Výborně propracovaný děj a postavy hlávních hrdinů. Všem jen a jen doporučuji :-)

Air15
12.03.2013 4 z 5

Velice čtivý historický román se sympatickými postavami, kterým nejde nefandit. A naopak se zápornými postavami, které má čtenář chuť zaškrtit. S každou postavou prožije čtenář velkou část jejího života, sleduje její radosti a strasti, výhry a prohry. To vše se točí kolem stavby velké katedrály, jaká do té doby v Anglii ještě nestála. Je vidět, že autor je velmi zkušený vypravěč, který ví, jak udržet čtenařovu pozornost, a díky němu je iluze středověku dokonalá. Sice jsem si párkrát při čtení říkal, že některé situace a zvraty by se tehdy asi tak nestaly, ale to nic nemění na tom, že to je velmi dobré čtení. Doporučuji.

kolacky
05.03.2013 3 z 5

Historicky úžasné, ale ani jedna postava mi nebyla sympatická...

lovemika
28.02.2013 5 z 5

Nejlepší kniha co jsem v poslední době četla. Od začátku do konce není ani stránka na které bych se nudila. Popis katedrály byl tak přesný, že jsem ji viděla jako by stála na mé zahradě :-)

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že Ken Follett je mým oblíbeným autorem, stavěla jsem s kingsbridgeským převorem Philipem a stavitelem Tomem katedálu, prožívala osudy Tomovy rodiny, lady Alieny, Ellen i jejího syna Jacka v nádherné knize z Anglie 12. století Pilíře země.Líbilo se mi i seriálové zfilmování barvité představy o středověké Anglii a vykreslení osudů lidí. kteří zasvětili život výstavbě katedrály a politicko-náboženských sporů mocných.
Pak jsem se vrhla na volné pokračování Pilířů země, z doby asi po 150 letech, odehrávající se ve stejné oblasti středověké Anglie městečka Kingsbridge. Spory mužského a ženského kláštera, sdílející péči o slavnou katedrálu, osvícená správa místního špitálu jeptiškami kontrastuje s nevědomostí a zaslepeností mnichů. Úspěchy i neúspěchy vlnařského cechu, osudy dcery cechmistra Caris, stavitelů Merthina či jeho bratra Ralpha. Souboj dobrých úmyslů a prospěchářství, lásek i nenávistí, vášně, touhy po poznání, ale i pomstě. Životní cesty všech však zkříží největší tehdejší pohroma: morová epidemie.
A třetí mou Follettovou knihou byl Pád titánů, o politických ambicích několika velmocí, které nenávratně změní dosavadní svět, osudy obyvatel carského Ruska, německého císařství, britského impéria i amerických demokratů, kterými zamíchá první světová válka. Sto let staré události propojí životní cesty vešských horníků, amerických zbohatlíků, ruských dělníků a britské i německé aristokracie. Všechny knihy se skvěle při čtení "prožívaly", doporučuji !!!(28.02.2013)

stopni
06.02.2013 5 z 5

Strhující příběh ze středověké Anglie, od něhož se nelze jen tak odtrhnout...:-) Kniha své čtenáře přesvědčí, že i po ranách osudu člověk dokáže sebrat sílu vstát a jít dál...Naprosto famózní, všem vřele doporučuji.....Kdo nečetl Pilíře jako by nebyl...:-D

wally
24.01.2013 5 z 5

Objemná knížka....vzhledem k tomu, že čtu většinou jenom cestou do práce, tak jsem si i slušně zaposiloval. Výborný děj, který se začátku rozbíhá trošku pomaleji než by bylo možná milé, ale pak nabere grády a vy se v hlavě přesunete do té doby a fandíte těm slabším proti těm silnějším a intrikujícím a pořád si říkáte, že by se musel stát zázrak, kdyby se tu katedrálu podařilo postavit.... Skvělá knížka!