Piková dáma a jiné prózy

Piková dáma a jiné prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101840/bmid_pikova-dama-a-jine-prozy-7rp-101840.jpg 4 88 16

Obsahuje: Mouřenín Petra Velikého, Román v dopisech, Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina, Historie vesnice Gorjuchina, Rosla Vlev, Dubrovskij, Piková dáma, Kirdžálí, Egyptské noci, Hosté se sjížděli do letního sídla, Na rohu jednoho náměstíčka, Kapitánská dcerka, Cesta do Arzrumu

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Nádhera

Johny_H.
04.02.2022 3 z 5

Hodnocení Piková dáma a jiné povídky. Když to rozebereme tak Piková dáma je na solidní 4/5 Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina je povídka, kterou jsem asi nepochopil a nemohu jinak než 0/5, Výstřel jo tak to už je jiná tuto povídku jsem si opravdu užil a je na solidních 5/5. Metelice ta je rozhodně slabší na tokový 3/5, Majitel pohřebního ústavu mírně hororově laděná povídka, kterou bych si dokázal představit i s filmovanou 5/5, Staniční dozorce je velmi zajímavá povídka no a takových pěkných 4/5 a Kapitánská dcerka opravdu moc hezká povídka u které si i popláčete 5/5.

Když ale mám být plně upřímný, tak si tuto knihu raději sežeňte v audio verzi. Na internetu jde sehnat například Kapitánská dcerka, jako rozhlasová hra a je o dost přehlednější a stravitelnější pro dnešní čtenáře. Přeci jen tato kniha není nejmladší a jsou zde výrazy, které komplikují četbu. Srovnal bych to s knihou Frankenstein, která je na tom podobně. Myšlenka úmysl vše moc povedené, ale lépe stravitelné je to v audio verzi, kdy se máte možnost nad tím lépe zamyslet

meluzena
08.03.2021 5 z 5

Jo, tyhle povídky mě hodně bavily. Jsou to v podstatě jednoduché příběhy, ale je v nich ukryto hodně člověčenství. Jejich prostřednictvím můžeme nahlédnout do různých duši, ruské nátury i společenských poměrů té doby. Jsou výborné napsané - civilně a „moderně“. Skoro se ani nechce věřit, že jim je už skoro dvě stě let.

vendy246
06.11.2020 4 z 5

Můj první Puškin. Jsem mile překvapená jak neotřele a i pro současníka čtivě je to napsané. Po dvou staletích má dílo stále vypovídající hodnoru. Bavilo.

Radka1911
03.04.2020 3 z 5

Od Alexandra Sergejeviče Puškina pro mne byl top Evžen Oněgin, tuto sbírku povídek jsem měla jako povinnou četbu k maturitě a při jejím čtení jsem nijak netrpěla.

gubesh
04.12.2019 5 z 5

Má první zkušenost s ruským romantismem. Musím přiznat, že jsem ohromen ladným čistým jazykem. Úchvatnou skladbou děje, jenž přirozeně a napínavě eskaluje s překvapivou zápletkou. Poslední povídka (Kapitánská dcerka) je asi nejlepší povídka, co jsem kdy četl. Kombinuje se v ní vše, co jsem už popsal, ale tentokrát dotaženo v dokonalost. Umělecký a emotivní dojem z ní zůstane silný.
Nechtěl bych zapomenout ocenit popis ruských reálií a Pugačovova povstání i kvalitní překladatelskou práci Bohumila Mathesia.

Hrděbor
20.10.2018 3 z 5

Příjemné počtení.

adam5955
15.08.2017 4 z 5

Tady neni co psat, je to klasika. Clovek se musi zamyslet nad tim, ze dej je vymysleny, ale popisovana spolecnost a chovani v danych situacich se drzi faktu z te doby... a to mi prijde neskutecne. Maticka Rus byla vzdy velmi specificka

Dep8
22.09.2016 4 z 5

Soubor povídek jednoho z velikánů romantismu, v příbězích z carského Ruska se dočkáme všech typických artiklů hrdosti, odvahy a lásky. Za sebe říkám že mě nejvíc oslovila povídka Výstřel a Kapitánská dcerka. Četlo se lehce a pro fanoušky ruských klasiků je to příjemná povinnost. Můžu jen doporučit...

bob9249
06.07.2016 3 z 5

Kapitanska dcerka urcite stoji za precteni.
Ostatni povidky me prilis nezaujaly...

lapagerie
20.06.2016 4 z 5

K Puškinovi jsem se vrátila až nyní, po delší (blíže neurčené :) ) době od ukončení studií na gymnáziu. A až teď v jeho povídkách dokážu najít to, co mi jako středoškolačce unikalo. Čtivé povídky, ze kterých dýchá podstata ruské povahy.

Turmee
11.06.2016 5 z 5

Klasika, ke které jsem se dostala až teď. Piková dáma byla super, Kapitánská dcerka taky a ostatní povídky nebyly o nic horší. Neotřelý styl povídek, které mají něco do sebe i v dnešní době. Jenom ta ruská jména mi občas dělala problém :D

Luccy78
25.04.2016 4 z 5

Veliký ruský kritik Bělinskij napsal o Puškinovi: "Jako čaroděj v nás vyvolával zároveň smích a slzy, hrál si podle své vůle s našimi city. Zpíval a Rus byla užaslá zvukem jeho písní. A není divu, protože podobných ještě neslyšela. Jak žádostivě jim naslouchala! A není divu: chvěly se v nich všechny nervy jejího života."
Možná s jeho slovy úplně ve všem nesouhlasím, ale autorovi se rozhodně nedá upřít jeho talent a povídky se mi moc dobře četly. Takže za přečtení dílo určitě stojí.

macik
10.03.2013 3 z 5

Přiznám se, že jsem přečetl jen Pikovou dámu, a to z několika důvodů - a byl jsem nadšen, moc se mi líbila, a nejen mně. Ale ostatní povídky knihy jsem nečetl, především z časových důvodů. Možná se k nim někdy vrátím, jistě by to dle komentářů stálo za to.

zipporah
13.02.2012

Prekrásne písané... príbehy zo života autora. Zarazilo ma, že si na súboj vzal čerešne a vypľúval ich a cítil sa zrejme ako v jednej z tých poviedok. :D
To Weil: prene tak, špatné učitelky... si myslím, že mnohé knihy by sa nemali povinne čítať na základnej škole (niektoré ani na strednej), Puškin už vôbec nie, možno s výnimkou ľahších básní a krátkych známych príbehov, jednoduchých, ktoré sa týkajú života detí, ako Prázdniny u strýca Rafaela, Jerguš Lapin atď...
Tieto poviedky sú veľké a keď je človek v správnom veku, chápe prečo. Puškin podáva to, čo zažil a vykladá o svojej spoločnosti, to je gro literatúry, Piková dáma bola najlepšie napísanou novelou v 19. storočí, je to napísané v poznámkach v slovenskom vydaní. Vynikajúcim spôsobom napísané a čertovsky dobrý obsah podľa skutočnej udalosti, opätovne stihol na pár strán ešte zrekapitulovať charakter ruskej spoločnosti...
U Puškinových príbehoch vždy jestvuje moc, ktorú si verejnosť pamätá...

WEIL
29.06.2011 4 z 5

Četl jsem tyhle povídky jako školák ZŠ a uvědomoval si jeden paradox. Povídky jsou to čtivé, ale co z nich jsou schopné udělat špatné učitelky?
Vydávaly nám je za něco velkého, za něco, co přesahuje možnosti našeho chápání, a že si musíme vyslechnout jejich výklad, jen ten je správný...