Petrolejové lampy

Petrolejové lampy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342307/bmid_petrolejove-lampy-Bsi-342307.png 4 1281 1281

Petrolejové lampy jsou psychologickým dramatem nepoddajné ženy zasazeným do kroniky lidských osudů v přelomové době, jejíž události daleko přesahují rozměry maloměsta, v němž se román odehrává.

Chesterton
28.12.2017 5 z 5

A vlastně ani audio není špatné:))

Chesterton
27.12.2017 5 z 5

Sáhla jsem po knize před plánovaným divadelním představením na Jezerce a byla jsem příjemně překvapená zážitkem z povinné četby. Leč bylo to asi věkem protože před maturitou bych měla spíš stejný názor jako nikol1774 :)) Dojem jsem si dokreslila nakonec filmovým zpracováním a možná se ještě někdy s panem Havlíčkem potkáme. . .

PavlínaAlžběta
20.12.2017 5 z 5

SPOILER: Psychologicky zaměřený román plný citů, zápletek a dramatu, popisující maloměšťácké obyvatele v čele s hlavní hrdinkou, výstřední svým chováním, živou, nehezkou dcerou bohatého zednického mistra a selky z vejrychovského statku, která žije doslova izolovaným životem v maloměstě. Spisovatel měl dar na popisy postav, které vám při čtení ožijí a vtáhnou do děje. Hlavní hrdinka Štěpa mě byla zpočátku velmi nesympatická, ale postupem děje se mě změnil úhel pohledu i názor na hrdinku. Žena toužící po rodině, která nemůže najít leta ženicha, kvůli svému charakteru, chování a ne příliš velké kráse, dostává strach býti starou pannou, jíž je určen muž jejího života její zkrachovalý bratranec, který v době svého působení jako důstojník u rakousko-uherské armády se nakazil pohlavní chorobou Syfilis si hlavní hrdinku bere hlavně kvůli věnu. Štěpa až po svatbě zjistí, jak je manžel nemocný a jaký je to ochlasta. Jeho stav se ovšem stále horší a Štěpa přesto se pečlivě o muže stará a mění se z marnivé ženy na nebohou těžce pracující ženu, který umírá manžel a ona je posměchem ostatním. Celý tento příběh je dokonale psychologicky vystižen a duševní pocity postav, čtenář sám z celého díla vycítí. Filmové zpracování je českou klasikou, ovšem kniha se mě líbí více.

Msourkova
09.12.2017 4 z 5

Příběh se mi moc líbil, bylo zajímavé číst knížku z prostředí, které mi není úplně neznámé. Bohužel, Havlíček se mi do paměti zapsal už na střední škole knížkou Helimadoe, která pro mě zůstane nedotknutelnou a s jinými jeho díly nesrovnatelnou. Citlivost, se kterou byl Helimadoe napsán, jsem bohužel v Petrolejových lampách nenašla (a asi není divu, když jde o úplně odlišné téma). Zaujalo me, jak dobře byly jednotlivé charaktery postav rozebrány, aby v závěru byly důsledky jejich jednání a rozhodnutí čtenáři jasné. Rozhodně to nebyla poslední knížka, kterou jsem od Havlíčka přečetla.

rybizka
25.11.2017 5 z 5

Velké ANO autorovi a jeho povedenému psychologickému dílu. Četlo se mi to dobře,zajímavé bylo sledovat život na maloměstě,sledovat osudy lidí,ale hlavně nelehký život svérázné Štěpky. Román na mě velice zapůsobil,zřejmě je to tím,jak se říká,že kniha je jako zrcadlo ve kterém vidíme to,co v sobě nosíme.

"Kalužinky slz na dně srdce se pokrývaly ledovou krou. Ryzí prázdnota ryzí mráz. Co zbývá člověku než přijímat události tak,jak za sebou jdou,bez trpkosti a bez zoufalství,byť byly sebekrušnější? Na minulosti se nedá nic měnit. Život letí vpřed,ustavičně vpřed."

nikol1774
16.11.2017 1 z 5

Další moje maturitní kniha a zároveň kniha, kterou jsem četla nejdýl ze všech co jsem kdy četla. Nebavilo mě to. Opravdu nezáživná kniha, děj se táhle. Je v ní pouze pár částí, které nejsou nudné, ale dají se číst.

Crimble
15.11.2017 5 z 5

Velmi zajímavá neschematická postava Štěpky, i když na povrch nesympatická, přesto bojující, toužící, činorodá, nevzdávající se, milující... Výtečné dílo famozně vykreslující atmosféru maloměsta z přelomu století.

Marbo
04.11.2017 4 z 5

Další dohnaný rest ( a to jsem ještě neviděl ani filmovou verzi ! ). Havlíček velice dobře vykreslil atmosféru českého maloměsta, s jeho nepsanými zákony a měšťáckou morálkou, což tvoří hutný základ dramatu lidského jedince.
Štěpka se nádherně rve v bitvě, kterou bohužel nemohla vyhrát. Ale rozhodně v tom nebyla sama. Nakonec prohráli všichni - a není nikdo, na koho by to mohli svalit, svůj kříž si nese každý sám.

emma24
13.10.2017 5 z 5

Filmové zpracování dvěma hereckými esy jako je Iva Janžurová a Petr Čepek tomu dali daleko větší rozměr než kniha samotná.

TheMelorry
27.09.2017 3 z 5

V první části knihy jsem měla problém začíst se. Poté co se děj trochu "rozjel" jsem to ale překonala a kniha se mi četla v celku dobře. Rozhodně se jedná o velmi zajímavě napsané dílo. Bohužel hlavní postava Štěpky mi byla nesympatická a až skoro nakonci knihy jsem s ní začala lehce soucítit, věřím ale, že kdyby byla sympatičtější, kniha by se mi četla lépe. Jedná se o klasická dílo české literatury, které rozhodně stojí za přečtení s čtenář se u něj nudit nebude.

Huvra
18.09.2017 3 z 5

Ke knize jsem se dostala skrz povinnou četbu k maturitě a jsem celkem ráda, že jsem si ji vybrala. Ne, že by to nějak předčilo mé očekávání. Byl to pro mě normální román, ze začátku se příběh vlekl, ale od druhé části mě to chvílemi i bavilo a zajímalo mě, co se Štěpkou bude.

snimcibdim
10.09.2017 5 z 5

Pro mě jeden z nejlepších českých románů.

Lokina
02.09.2017 4 z 5

Z české tvorby toho moc nenačtu, ale tahle kniha, si mě našla skrz povinnou četbu. A můžu s klidným svědomím prohlásit, že se mi to velice líbilo. S hlavní hrdinkou, mojí jmenovkyní, jsem prožívala její trápení, úsilí a nelehký život, který proti své vůli vedla a se vztyčenou hlavou se nenechala zlomit. Jestli bych měla doporučit něco z české literatury, byla by to tahle volba. No a jenom na závěr, knihu jsem si u maturity vytáhla, takže jsem s radostí odmaturovala. ;-)

embi
25.08.2017 5 z 5

Těšila jsem na každou stránku, kterou jsem otáčela, abych se se Štěpkou loučila s pocitem, že to přeci ještě nemůže být konec.... Dostala se mi pod kůži velmi snadno, stejně jako ostatní postavy. Vykreslení doby, vztahů, zvyků a především osob je vynikající. Bavily mě i občasné vstupy vědoucího vypravěče.
Film jsem kdysi alespoň jednou s neochotou možná viděla a určitě zkusím znovu. Věřím, že tentokrát pana Čepka ocením víc.
Nemůžu se dočkat dalšího Havlíčka!

monika9313
21.08.2017 5 z 5

Opět skvěle napsaná mužská postava (Pavel Malina). Kniha připomíná Neviditelného. Myslela jsem, že Havlíček už nemůže překvapit, ale překvapil.

LadyAnn
20.08.2017 5 z 5

Havlíček ve vrcholné formě. Na Štěpku nedám dopustit!

Lil_Pandicorn
14.08.2017 5 z 5

Dlouho jsem knížku obcházela, přestože téma se mi líbilo, ale nějak mě odrazovala tvrzení ostatních, že Štěpka je neskutečně protivná postava. Nakonec jsem si ji napsala do maturitní četby a stejně jsem ji nepřečetla...Teď mě kousalo svědomí, že jsem se vykašlala na jednu jedinou knížku a dala jsem jí šanci. Štěpka mi nebyla ani trochu nesympatická a už od začátku jsem ji litovala (možná je to tím, že obě sníme o stejné věci :D). Rozhodně je to dobrá volba četby nejen k maturitě.

medlovice
17.07.2017 5 z 5

Nelze srovnávat knihu a film. Kniha je obsáhlá a popisuje jak společenské ohledy ničily a svazovaly životy lidem. Je dobré, že jsou některé zvyky pryč a dýcháme svobodněji .Štěpka byla dobrá duše moc odvážná
a velká na svou dobu. A taky by ji ve filmu musela hrát Růžičková, aby bylo podle autorova popisu.

intelektuálka
02.07.2017 5 z 5

Drama Štěpy, tolik toužící po vztahu a štěstí a nemocného Pavla, který už snad netouží po ničem. Výborné psychologické čtení a skvělé filmové zpracování. Doporučím!

Janek
01.07.2017 4 z 5

Klasický příběh, který proslavila především filmová adaptace. Text je na mnoha místech možná trochu zdlouhavý, ale jako by to k tomu patřilo - k tomu nekonečnému čekání na štěstí.