Persepolis 1

Persepolis 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/7412/bmid_persepolis-persepolis-5W5-7412.jpg 5 454 55

Persepolis série

Persepolis je první íránský komiks všech dob… i když napsaný a nakreslený v Paříži. Marjane Satrapiová v něm popisuje svůj exotický život: popisuje dětství a dospívání v Íránu za dob islámské revoluce a za války s Irákem. A protože je to příběh paličaté, silné osobnosti, která si vždycky vede svoje, ale která žije v tuhém ideologickém režimu nesnášejícím odlišný názor, je to samozřejmě i příběh o rebelanství a o svobodě.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Persepolis 1, 2 , 2000

SuperSojka
22.11.2018 5 z 5

V komiksech se moc nevyznám, ale tenhle mě okouzlil. Sympatická rázná hlavní hrdinka, přelomové události kolem íránské revoluce a války s Írákem zachycené v každodenním životě Íránců, hlavě tedy hrdinčiny rodiny, logicky koncipované kapitoly atd. Zábavné, poučné, dojemné.

Glivuska
28.08.2018 5 z 5

Geniální komiks, grafika, texty, myšlenka. Viděla jsem i film, který mě taktéž okouzlil.

adorjas
20.07.2018 3 z 5

Verím, že komiks budú vysoko hodnotiť ľudia z generácie mileniálov. Útlak, teror, atď.- nič, čo sme nevideli u Židov počas 2.sv.vojny. Zvláštne je, že vzorce sa takto opakujú...

Amalberga
21.06.2018 4 z 5

Film mě daleko víc dojal a dostal. Proto se cítím trochu zklamaně.

Carra
30.05.2018 5 z 5

Je zajímavé vidět politické dění a válku v Íránu očima dospívající Marjane. I když je to vážné téma, místy jsem se dobře bavila, jelikož komiks má odlehčenou a vtipnou formu. Určitě doporučuji i filmové zpracování.

KejmlP
18.02.2018 4 z 5

Pěkné čtení (tedy alespoň z literárního hlediska), komiks je originálně ztvárněný, děj ubíhá a nepřehání. Rozhodně jde o pěkné doplnění obrazu Íránu, respektive jednoho možného výkladu. Jakkoliv děj není černobílý, a ukazuje vícero pohledů na střídání režimu, stejně bych ocenil, kdyby text obsahoval nějaký komentář odborníka, který by objektivně zhodnotil věci v širším kontextu a vyjádřil se k případným nedostatkům či zkreslením. Jakkoliv se mi příběh líbil, občas jsem si kladl otázku, nakolik jde o objektivní realitu, a nakolik o subjektivní výklad. Je ale třeba mít stále na paměti, že jde o příběh z prostředí velmi úzké vrstvy obyvatelstva, a zobrazování příznivců islámské revoluce jako zahořklého stáda vesničanů co jim číší nenávist z očí byla trochu přestřelená, a zdaleka neodpovídala tehdejší realitě.

kacaabba
15.01.2018 5 z 5

Nejprve film, pak kniha(y). Všechnu chválu napsali předchozí komentátoři, takže co dodat. Snad jen, že o to více bych si rád přečetl knihu o iránské revoluci od Clavella. Jo, a taky se mi stále více zdá, že mezi autory, které nás na školách učí jako "světové", chybí další skvělí spisovatelé z téměř 3/4 světa. Že by uměli "světově" psát jen ti ze "západního" (a ruského) světa? Něco mi tu nehraje... ;-)

Naias
08.01.2018 5 z 5

I keď sú tragické udalosti podané odľahčeným spôsobom, jednako z nich mrazí.

malpet
27.09.2017 5 z 5

Bez debaty 5 hvězdiček.

Lenka.Vílka
28.07.2017 5 z 5

Příběhem nijak zvlášť překvapivé (kdo už něco četl nebo se celkově o tuhle část zeměkoule zajímá). Co mě ale dostalo, byly emoce, které příběh odkrývá. Což zapříčinila vypravěčka. Pohled dětskýma očima na změny, které dítě chápat nemůže, protože nedávají smysl ani dospělým. Změny, které chápat nemůže, protože život byl předtím lepší. Nejhorší byla pochopitelně poslední stránka. Všem možná může být jasné, co se na letišti stane, ale stejně jsem byla naměkko, protože sama stále nechápu, proč jsou některé věci tak, jiné onak a fakt, že život není fér (hlavně k těm, kteří si to nezaslouží).

Inozuka
21.05.2017 5 z 5

Četl jsem již podruhé a opět jsem stejně nadšený. Persepolis je kniha o hledání. Hledání vzorů v dětství, sebe sama v čase dospívání a po celý čas o hledání svobody. Marja má tu smůlu, že žije v místě, kterým se přehnaly v době jejího dětství dějiny, autokratický režim svrhla demokratická revoluce, aby se záhy přetavila v nový totalitní režim. Persepolis je tak i lekcí o křehkosti míru, o mechanismu revoluce i o budování totality. Vše navíc podáno velice vtipnou a poutavou formou pohledu jedné přemýšlivé a nepodajné holky. A jak již tady padlo ... může být velice poučné pro všechny ty, kteří se dnes dívají na uprchlíky ze středního východu skrz prsty.

tanuki
15.05.2017 5 z 5

Pohled na Íránské novodobé dějiny očima malé holky, která je natolik oprsklá, že ji při její hubatosti a sklonům k rebelství ani na chvíli nenapadne, že balancuje nad propastí, kdy stačí jediný chybný krok, nebo jen obyčejná smůla, a všechno může skončit dost nehezky. Marjane nás provede revolucí, válkou s Irákem a kulturními změnami, kdy liberální poměry v zemi uťal náboženský režim se svou všemocnou policií a vousatými strážci revoluce. V mnohém to připomíná situaci u nás v padesátých letech, jen jedna ideologie je zaměněna za jinou. Snad se Írán z této situace také časem vymaní, moc to tamním lidem přeji - rád bych se tam někdy podíval osobně. :o)
A Marjane? Má ten svůj povznesený vzdor v očích pořád. :o)

Mikik
04.05.2017 5 z 5

Byla jsem z něj nadšená a těšila se až dočtu a začnu druhý díl. Místy je opravdu neskutečně smutný, osamělý a bylo mi z děje do pláče. Jsem ráda, že se mi tento komiks dostal do ruky. Popsání války, islamizace a vše kolem toho z pohledu malého vzpurného dítěte (později dospívající dívky) bylo drsné.

nefernefer
17.03.2017 5 z 5

Moc pěkné. Odteď se budu na emigranty z islámských zemí dívat trochu jinak. Nedokážu si představit, že by moje děti vyrůstaly v něčem podobném. To si člověk uvědomí, jaký má vlastně luxusní život. A nejhorší je, že všechno, o čem se tam píše, je pravda. Moc poučné čtení, které vůbec není suchopárné a nezáživné. Naopak, ani na pozadí té hrůzy, kterou popisuje, neztrácí humor. Opravdu moc doporučuji.

WeeWar
17.02.2017 5 z 5

vždy když vidim/slysim ty hatefull reakce na imigranty ze stredniho vychodu, vzpomenu si na tuhle knihu a modlim se ke vsem znamejm i neznamejm bohum za to, aby intelekt Marjane byl zcela beznym standardem a ne nam masove podsouvanou vyjimkou. Bezva ruznobarevny pribeh v cernobilem podani.

Aliii
31.01.2017 4 z 5

Komiksy vůbec nečtu (snad kromě Čtyřlístku v dětství) a troufám si říct, že tenhle nasadil laťku tak vysoko, že nevím, jestli se do nějakého dalšího pustím. I když je zpracován černobíle, je to příběh plný barev, se silným příběhem a vyvolávající spoustu pocitů, myšlenek, otázek...
Líbila se mi i informativní složka příběhu a pohled autorky na íránské tradice, náboženství, situaci v její zemi. Rozhodně doporučuji k přečtení.

evonra
29.01.2017 5 z 5

Toto bylo neuvěřitelné.
Originální komiksové ztvárnění života Marjane Satrapi v prvním díle jako malé holky, v druhém dospívající ženy. Nechybí velké množství informací o samotném Íránu a nepochopitelných zdejších zákonech, politice, což se nečte lehce.... Mile mne překvapilo, že kniha je přes vážné téma i neuvěřitelně vtipná, nadčasová.
Marjane můžeme závidět její rebelství, prostořekou pusu, milující rodiče a úžasnou babičku.
Doporučuji i skvěle zfilmované Persepolis, které je byť obsahem trošku užší, ale zpracováno s citem hodným této knize. A pro odlehčení - Marjane jako Rocky Balboa - to prostě musíte vidět....

Netopyr07
18.11.2016 5 z 5

Páni, nikdy mě nenapadlo, že se dovím tolik z dějin Íránu a Íráku z KOMIKSU! Vážně skvěle podané, jednoduché a přitom pěkné ilustrace. Mohu jen doporučit.

zipporah
10.09.2016 5 z 5

vynikajúce.. je to sám život, a v angličtine luxusný čitateľský zážitok... rozhodne odporúčam

invocation11
24.08.2016 5 z 5

"Už od šesti let mi bylo jasné, že ze mně bude poslední z proroků." :D Naprosto super! Vizuální skvost líčící tragické události očima sice malé, ale o to svéráznější holčičky. Malou Marji jsem si prostě zamilovala. Plný počet, bez debat.