Pérák

Pérák https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319239/bmid_perak-6pg-319239.jpg 4 190 51

Petr Stančík se ve své próze originálním způsobem ujal protektorátní městské legendy o superhrdinovi vzdorujícím nacistům a nabízí skvělou kombinaci napínavého příběhu, historického poučení a přesně odměřené dávky humoru. Nadnášejí létající talíř tibetští mniši? Jak skončí apokalyptický silvestr s jedlým nábytkem u Hermanna Göringa? Je atentát na Heydricha komplot svobodných zednářů? Proč raketová nadžena Valkýra nosí v ňadrech magická oka? Podaří se zničit obrněnou tramvaj Feuerwanze? Namaloval Adolf Hitler kubistický obraz? Na všechny otázky odpoví Franta Pérák, jediný superman českých dějin. Němci si to odskáčou... Příběh je na stránkách knihy doplněn stylovými ilustracemi a textovým i obrazový doprovodem - dobové letáky, reklamy, nákresy zbraní, biografické poznámky, atd.... celý text

JPBelmondo
06.08.2019 4 z 5

Nejsem milovník "marvelovských superhrdinů". A tak jsem ani nějak neočekávala, že by se mi komiksová sci-fi, mohla líbit. Natož odehrávající se v období protektorátu. Ale tohle bylo pěkné - ironické, vtipné, originální. Konečně po všech těch amerických superhrdinech je tu někdo ryze český - Franta Pérák. A ten je svůj. Kniha je navíc proložena spoustou zajímavých dobových a historických zajímavostí. Za mě spokojenost.

petrarka72
18.07.2019 4 z 5

Zakoupeno po zhlédnutí představení Vosto5ky, rovněž po přečtení všech ostatních dosud vydaných Stančíkových knih. Pozoruhodná jednohubka, plná úžasné fantazie a hořkého humoru. Zároveň variace na komixové fantasy a válečné příběhy a velmi chlapská záležitost; přesto jsem se upřímně bavila.

1amu
20.06.2019 4 z 5

Originální a vtipná sci-fi z českého odboje oživuje opět famózního Frantu Péráka. A ten si s nácky poradit umí. Faktem je, že jde o původní výtvor pánů Trnky a Brdečky, ale onu správnou fantazii, lehkost, ironii a vtip tomu dodal autor - Petr Stančík. Na knize oceňuji způsob, jakým si poradil s atentátem na R.Heidricha.

MayB2
31.01.2019 3 z 5

Jazykové hříčky, to je moje. Ale příběh se mi zdál příliš násilně sestavovaný.

Kaik
12.11.2018 3 z 5

Opět zábavná hříčka na jedno použití.
Oceňuji skvělou práci s jazykem, bláznivě ujeté nápady a rychlé zvraty děje. Spousta situací a historických postřehů byla brilantní (ovšem po Mlýnu na mumie jsem již byl připraven a účinek nebyl tak úderný).
Kritizuji naopak absenci hlubšího děje, jež by cíleně vázal všechny ty absurdní Pérákovy situace do jednotného celku. A nesedlo mi úplně vyprávění v přítomném čase.

Lenka.Vílka
13.10.2018 4 z 5

("If you take a life, do you know what you'll give, Odds are, you won't like what it is, When the storm arrives, would you be seen with me, By the merciless eyes I've deceived." ... You know my name - Chris Cornell)

Tak úplně nevím, co si o knize myslet. Pérák funguje. Jako hrdina, jako legenda. Takže když jsem se nesoustředila na to, že je pro mě jako postava neuvěřitelný (nebyl vykreslený tak, abych z něj byla paf a to ne jenom proto, že chybuje, což je lidské), tak byl příběh dobrý. Ale jemu jsem to nežrala. Možná to bylo strohým popisem všeho. Tak nějak jsem ho prostě nepochopila. Možná o to autorovi ani nešlo, ale to já při čtení potřebuju. Ale druhá polovina je psaná s naléhavostí, která mě textem tlačila ještě víc. Znáte to. Když čtěte a najednou přijde ten plíživý pocit, který vás ve vnitř svírá. Proto autoři používají kratke kapitoly, ty to ještě víc prohloubí. A tady jich na konci bylo jednostránkových hodně.

Druhou věcí je naprosto luxusní vizuálno. Kniha nádherně zpracovaná. Několik úvodních celých černých stran. Kresby. Navíc jsem (jak už někdo tady psal) nejdřív nevěděla, co číst dřív. Jestli text nebo věci po stranách. Ale po pár stranách jsem si vybrala.
Přesto jsem se nemohla při čtení zbavit, já nevím, asi jakési sterilnosti (?). Nevím, určitě knihu doporučim pro přečtení. Ale už si nejsem jistá, jestli by to bylo s dovětkem: "Jasně, to přečteš ještě několikrát."

MartyManCZ
26.09.2018 5 z 5

Skvělý český superhrdina, dobře vymyšlený, četlo se to krásně. Je to poučné i vtipné a zábavné.. ještě trošku s akcí se mohlo přitlačit, ale i tak je to super. Tajemná legenda ožila a v prosinci jdu do divadla na stejnojmenné představení, tak se strašně těšim :)

pobijecmuch
17.08.2018 4 z 5

USA měla během 2. sv, války svého kapitána Ameriku a u nás bojoval s nacisty Franta Pérák. Legenda, tajemná postava, která se vždy náhle zjevila v uličkách Prahy a dovedla náckům nakopat jejich hnědou zadinku. V roce 1946 vzniká ve spolupráci Brdečka a Trnka animovaný film, později u Neffa komiksový příběhy. Toto je psané zpracování a jsem za něho rád, protože se na tohoto fiktivního českého válečného hrdinu málem už zapomnělo. Nenáročná satira, kde vás autor seznámí s původem této legendy a také "asi"s jeho koncem.

Jedna citace z knihy:
"Přemysl Otakar II. ve 13. století osídloval pusté pohraničí Českého království. Naverboval však jen skutečný odpad Svaté říše římské: zločince, vysloužilé žoldnéře a děvky, bezdomovce, komedianty, blázny a jinou chamraď. Osídlenci se nazvali sudetskými Němci a obluzeni velkoněmeckou propagandou, chtěli naše území ukrást a přivtělit k Německu. Dva pokusy v letech 1848 a 1918 se podařilo potřít, třetí roku 1938 se jim povedl. Po prohrané válce nebyli sudetští Němci za své zločiny potrestáni, nýbrž zdarma převezeni do Německa, což je uchránilo před útrapami vlády komunistů.
A představte si, ti nevděčníci ani nepoděkovali!"

KrystofJuzko
07.07.2018 5 z 5

Jedná se o oživení legendy, která donedávna byla v zapomnění. Text má neobyčejný švih, děj je rychlý téměř jako hrdina sám. Zpočátku hrozí trochu dilema, zda-li začít číst nejdříve textové části nacházející se v marginální části obsahující zajímavé informace a nebo začít s dějem. Skvělá kombinace legendárního napínavého příběhu, historického poučení a přesně odměřené dávky humoru předurčila této knize úspěch.

Endy17
18.04.2018 2 z 5

Možná bych tohle dílko ocenil v patnácti letech, ve zralém věku jsem do hloubi duše zklamaný.

dalia1769
20.03.2018 4 z 5

Opět pro autora typická směs historických reálií, legendy a absurdně fantaskních prvků. Stavba knihy připomíná komiks a tato forma by jí také slušela. Podobnost s Mlýnem na mumie se nezapře, i když je zde méně erotiky a příběh je celkem krátký. Mlýn na mumie se mi celkově líbil o trochu více.

Darleen
19.03.2018 4 z 5

Když jsem objednávala Péráka, v popisu od knihkupectví stálo "komiks", jelikož nejsem vyznavač tohoto stylu, tak jsem si v rámci vnitřního monologu položila otázku "Proč si jako kupuju komiks?!" odpověděla si "protože Stančík" a psychicky se připravila na příval obrázků. Jenže světe div se, on to žádný komiks není, spíš krátký příběh s mnoha obrázkovými přílohami. Pak už to byla jedna velká jízda - Stančík jako obvykle hýří fantazií a nápady, s lehkostí spojuje historické události a vlastní fabulace. Ano, mám určité výhrady k jeho (politickým) názorům a konec mě nepříjemně překvapil (a donutil ubrat jednu hvězdu z plného počtu), ale nic to nemění na tom, že jsem se královsky bavila!

Rilian
28.02.2018 1 z 5

Pro mě osobně veliké zklamání. Předně mi neseděl autorův styl, který si při nějaké jiné příležitosti nebo v jiné tématice dokáži představit jako vyhovující, ale zde nikoliv. Přijde mi, že fenomén Péráka by si zasloužil mnohem lepší zpracování. Příběh se mi zdá zbytečně převídatelný a přímočarý. Stejně tak i vztah mezi Pérákem a Jitkou, který zase působí příliš uměle. Postavy jsou napsány podle stejného modelu a všechny mluví stejně (bez ohledu jestli se jedná o muže nebo ženu). Stejně tak i o dvou proti sobě bojujících stranách lze říci, že jsou poněkud přímočaré (všichni Češi správňáci X všichni Němci blbci). Autor šel bohužel stejnou cestou jako jeho předchůdci a snažil se na Péráka nabalit co nejvíce pražských legend (korunovační klenoty, Golem, kabala atd.). Ano, je hezké zpracovat některou z pražských legend, ale zase nemusíme tam za každou cenu rvát všechny (viz komiks Zázrak). Chápu, že se mělo jednat o komedii v pochmurném období, ale autorovi se bohužel nepodařilo vystihnout dobovou atmosféru, popravdě jsem měl pocit, že Praha vlastně není okupované město. Stejně negativně hodnotím autorovu touhu propašovat do textu či poznámek levné myšlenky, že jsme se měli stoprocentně v roce 1938 bránit, nebo že někteří čeští udavači se posléze stali členy L.M.).

ynot
06.02.2018 3 z 5

Špatné to není. Celkem chytré i vtipné, ale i když jsem si to představoval jako komiks, stejně tomu něco chybělo. Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že hýří nápady, které by jiným vystačily na několik knih. Zas tak moc jich tam nebylo a jejich počet byl uměle navýšen samoúčelnými dále v příběhu naprosto nerozehranými motivy. Oceňuji několik slovních hříček. A líbil se mi nápad zajímavostí po stranách, jen se obávám, že někdy šel sarkasmus za hranu rozlišovacích schopností běžného čtenáře. Doufám, že to moc lidí nevzalo doslovně vážně a teď to budou někde vykládat jako fakta.

DriftBooks
30.11.2017 5 z 5

Humorné, jiskřivě chytré, prošpikované úžasnými špeky. Ohňostroj neuvěřitelné a originální fantazie. Stančík lehce žongluje s historickými souvislostmi. Přidává jim neotřelý půvab a nečekaný rozměr. Celé jsem si to v hlavě promítal jako komiks. Takový ten „saudkovský“. S příchutí Stínadel, Bratrstva kočičí pracky a Tleskače.

Není to tak dávno, co jsem četl pár knih o tvoření národní hrdosti, mýtů, historie. Takové to věčné mudrování. Dejte, prosím, přepsat Staré pověsti české Stančíkovi! A o mladé vlastence nebude nouze. Dobře stát!

lyriq
22.11.2017 3 z 5

Pérák byl a je víc, než pouhý strašák, byl víc, než odbojář. Byl legendou, hrdinou, jakého jsme potřebovali. Dodával naději našim lidem a zaséval strach do srdcí našich nepřátel. Na knihu jsem se těšil, bavil mě humor i lehkost, se kterou byla servírována občasná brutalita a celkově je to příjemné a velmi nápadité čtení. Proto ty 3 hvězdy. Každopádně jsem dostal něco jiného, než jsem čekal a to mě trochu mrzí, temnější a méně ulítlý příběh by podle mého soudu Pérákovi slušel víc...

pjenkys
02.09.2017 3 z 5

Hodně jsem se po Mlýnu těšil, ale připadá mi to jako nevyužitá šance. Pár nápadů tam je, ale je to takové nedokončené a některá místa bych si představil přepracovaná, víc rozvedená. Škoda.

jendoslav
02.05.2017 3 z 5

V porovnání s Mlýnem na mumie o poznání slabší, byť i tady Stančík hýří nápady, které by jiným vystačily na několik knih. Celkově to ale působí nedotaženě...

lucie.huclova
27.02.2017 5 z 5

Perfektní! Doporučuji

Tatrman
19.02.2017 3 z 5

Zajímavé, originální, místy ale dost na hraně...